Jump to content

Επιλογη Α/Ο


Koing Koing

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη την ενυδριακη κοινοτητα...:D

Mιας και πλησιαζουν τα χριστουγεννα ειπα να κανω ενα δωρακι για το νεο project που εχω στο μυαλο μου..

Σκευτομαι για καποια μικρη Α/Ο μιας και το ενυδριο με το μαλακο νερο θα ειναι 120 λιτρα και το ενυδριο με το σκληρο 60...Οποτε σκευτομαι για μια αναλογια 1καθαρο και μισο βρωμικο...

Ποια προτεινεται...??

Υ.Γ Δεν ξερω αν ειναι στην σωστη κατηγορεια..:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεω Μικρη εννοω πως δεν με νοιαζει να βγαζει πολλα λιτρα μιας και τα ενυδρια μου ειναι λιγα λιτρα...

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η αναλογια Βρωμικου-Καθαρου...

Το κοστος μεχρι 150..Οσο γινεται ομως χαμηλοτερο...:D

Link to comment
Share on other sites

η αναλογια ανεβαζει το κοστος...

σε αυτα τα λεφτα ΝΟΜΙΖΩ δεν θα βρεις.

Σωστα.

Για να μειωσεις την αναλογια του βρωμικου πρεπει να βαλεις κι αλλες μεμβρανες.

Αυτες ειναι τα ακριβα ανταλλακτικα σε μια οσμωση, στην ουσια ειναι το 90% τους κοστους της.

Οι θηκες και τα προφιλτρα ειναι ψιλα.

Νομιζω για το ενυδρειο που τη θελεις και αν κανεις μιξη και με βρυσης και οχι 100% ΑΟ, δεν αξιζει να τα "χωσεις".

Σκεψου το: 120 λιτρα νερο ενυδρειο εχει αλλαγη νερου (εγω σου βαζω τη μεγαλυτερη και συχνοτερη) 40 λιτρα την εβδομαδα.

Αν κανεις μιξη με βρυσης 50-50 θα θελεις συνολο νερο....

20 λιτρα βρυσης

20 λιτρα ΑΟ μαλακο

60 λιτρα θα τα πετας ή θα τα βαζεις σε αφρικανικο ενυδρειο ή θα ποτιζεις ή θα πλενεις το πατινι σου ή την αυλη σου.

Συνολο 100 λιτρα την εβδομαδα.

Μη το σκεφτεσαι. 10 φορες να τραβηξεις το καζανακι πανε τα 100 λιτρα.

Αν μαλιστα εχεις αφρικανικο δεν θα πετας τιποτα και θα εχεις 40 λιτρα νερο μονο συν οτι θα εχεις ετοιμο πεντακαθαρο περασμενο απο προφιλτρα σκληρο νερο για το αφρικανικο. (παρολο που δεν θα εχει χλωριο/χλωραμινη το σκληρο της οσμωσης, αντιχλωριο βαζε για την μεμβρανη των ψαριων)

Συμπερασμα: Παιρνεις μια τρiων ή τεσσαρων σταδιων με 50 - 100 gpd (μια) μεμβρανη, ενα tds meter για να τσεκαρεις το νερο της και ενα auto shut off συστημα για να με την ξεχνας και τρεχει ασκοπα το νερο. Πακετο και 3-4 ανταλλακτικα σετ προφιλτρα για να καλυψουν για οσο διαρκεσει η ζωη της μεμβρανης.

Χρειαζονται επισης ενα βαρελι χωρητικοτητας τουλαχιστον το ενα τριτο του ενυδρειου και μια αντλια με καταλληλο μανομετρικο για να ανεβαζει σε υψος το νερο και να εχει και ρυθμιση ροης για να μην γινεται καταρρακτης (εγω χρησιμοποιω την eheim τη 1000αρα για τη δουλεια)

Στην πορεια αν ανεβασεις τις απαιτησεις σου σε νερο με μεγαλυτερο ενυδρειο, την αναβαθμιζεις για μικροτερη αναλογια σκληρου-μαλακου νερου (ή καθαρου -βρωμικου οπως λαθος το λεμε)\

ΥΓ Αν το καλοσκεφτεις η μεγαλη μεμβρανη ειναι πιο απαραιτητη απο τη αναλογια σκληρου-μαλακου νερου ακομα και για μικρα ενυδρεια, αφου με μια μεγαλη μεμβρανη μπορει να κανει καποιος την αλλαγη απευθειας στο ενυδρειο αφου θα τρεχει γρηγορα το νερο και οχι σταγονα σταγονα οπως απο μικρη μεμβρανη. (Μονο ομως αν χρησιμοποιει 100% ΑΟ).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σπυρο..

Οποτε προχωραω στην Αγορα μιας Α/Ο 3-4 Σταδιων με 50-100 GPD και ολα τα συμπραγκαλα της...

Ποια εταιρια να προτιμησω..?? Κοιταξα καποιες Α/O της Water Waves χθες και μου φαινονται λογικες οι τιμες της...

Υ.Γ Το πατινι δεν το πλενουμε... :D

Link to comment
Share on other sites

Aπο τις Οσμωσεις της WaterWaves..

Πρωτη

Δευτερη

Τριτη

Ποια απο αυτες θεωρειτε καλυτερη η δευτερη απο οτι βλεπω πρεπει να βγαζει το καλυτερο Νερο απο αποψη TDS..

Η πρωτη ειναι πιο οικονομικη αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη και η τριτη φαινεται πιο ολοκληρωμενο συστημα...

Λεω να παραγκειλω απο το Ebay καποιο TDSμετρο....Εχετε καποιο Υποψην σας..?

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με την 1η κανεις την δουλεια σου για τα λιτρα που θελεις. Την τριτη αυτο που βλεπεις ως πιο ολοκληρωμενο συστημα ειναι μια αντλια για χαμηλες πιεσεις του δικτυου σου οποτε αν εχεις τετοιο προβλημα παρτην και η 2η ειναι πιο χαμηλο το tds γιατι εχει ρητινες οι οποιες και θελουν αλλαγες.Τωρα αν την παρεις χωρις την ρητινη και σχεδιαζεις να αλλαξεις συντομα ενυδρειο θα σε βολευε ετσι ωστε να εχεις ηδη τις θηκες και να κανεις την αναβαθμιση της α/ο σου :D . Tds αν θυμαμαι καλα εχει και το waterwaves.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Eπιδη δεν ειμαι σχετικος περι Αντιστροφης Οσμωσης... Και χανομαι λιγο με ολα τα ανταλακτικα...

Μπορει καποιος αν μου δωσει τους Κωδικους απο την WaterWaves για τα ανταλακτκα που θα χρειαστω..??

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλο.

Ζητα και 1-2-3 (οσα θελεις) σετ ανταλλακτικα προφιλτρα για την οσμωση που θα παρεις και θα σου βαλει τα καταλληλα.

Αντε για να τα δεις κιολας πρεπει να ειναι αυτα

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29873

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29874

Εδω ειναι τα tds meter (κατω κατω)

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=177

Εδω εχει Σύνδεσμος παροχής νερου προς Α/Ο για βρύσες που το εχω και με εχει βολεψει για να γυριζω με το διακοπτη τη ροη απο την ΑΟ στη βρυση του μπαλκονιου και να μην την αποκλειω μονο για την ΑΟ.

Μονο που πρεπει να ταιριαζει στη βρυση που εχεις αλλιως θα χρειαστει ανταπτορα.

Επισης εχω και το Shut-0ff Valve + Float Valve (φλοτέρ) γιατι ειχα αρχισει και ξεχναγα ανοιχτη την ΑΟ και ετρεχε το νερο τσαμπα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...