Jump to content

Aquavitro Project


Aiolos

Recommended Posts

H AquaVitro είναι μια νέα σειρά προϊόντων της Seahcem αποκλειστικά για συστήματα υφάλου.

post-13206-1261460932_thumb.jpg

Σύμφωνα με την εταιρία (www.aquavitro.com) η νέα αυτή σειρά είναι πιο "ενισχυμένη" από τα προηγούμενα προϊόντα της εταιρίας και ακόμη περισσότερο από άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα.

Αποτελείται από επτά συμπληρώματα-βελτιωτικά ένα εκ των οποίων είναι τροφή για κοράλλια, συν το νέο της αλάτι που δεν γνωρίζω εάν άρχισε να κυκλοφορεί (ειδικά για reef και αυτό).

Σαν εταιρία μας έχει δώσει πολύ καλά δείγματα προϊόντων.

Η νέα της σειρά υπόσχεται ακόμη καλύτερα αποτελέσματα… και για να διαπιστώσω ότι δεν άλλαξε μόνο η συσκευασία σκέπτομαι να τα βάλω κάτω και να τους βγάλω το ζουμί !!!

Με τον νέο χρόνο λοιπόν αρχίζω ένα νέο project…. το AquaVitro

Link to comment
Share on other sites

καλή συνέχεια σου εύχομαι και περιμένουμε εξελίξεις.Καιρός είναι να δοκιμάζουμε και καινούργιο προϊόντα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος άντε να δούμε τι θα δούμε γιατί υπόσχεται πολλά αυτή η σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά που το έψαξα λίγο είναι πιο συμφέρουσα από το προηγούμενο project που είχα κάνει.

Δηλαδή.. οι τιμές τους κυμαίνονται από 15-18 ευρώ στην ποσότητα των 350 ml και η ποσότητα/δόση που χρειάζεται ένα ενυδρείο σαν το δικό μου (260 λίτρα) είναι η μισή απ ότι της άλλης εταιρίας που είχα χρησιμοποιήσει, συν του ότι η ποσότητα τους ήταν 250ml στην ίδια πάνω κάτω τιμή αγοράς.

Δεν μένει παρά να δω σε τι συχνότητα χρειάζεται να προστίθενται και το τι αποτελέσματα θα μου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το ιοδιο και τα αμινοξεα της σειρας αυτης.

Μπορω να πω οτι μου αρεσαν και τα 2 προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ησυχία δεν κάθεσαι ρε φίλε!

Μπράβο σου πάντως και αναμένουμε τα αποτελέσματα.

:angry2: δεν εγινες τυχαια ομαδα υποστηριξης αντε και σε ανωτερα :D

Link to comment
Share on other sites

:angry2: δεν εγινες τυχαια ομαδα υποστηριξης αντε και σε ανωτερα :D

Χε χε ...Είναι κάτι που το είχα προγραμματισμένο από τον Οκτώβριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για ρίξτε μια ματιά στα στοιχεία του αλατιού της σειράς... ενδιαφέρον μου φαίνονται

http://www.aquavitro.com/Products/salinity.html

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έτσι τέλειωνε το τελευταίο post από το Preis Progect…

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...28713&st=80

………..Ο μήνας Οκτώβριος ήταν και ο «καταλύτης» του προγράμματος……..

……... Προσανατολίζομαι τώρα για άλλο project με τη νέα σειρά της Seachem την AquaVitro

……και έτσι αρχίζει το νέο με τα προϊόντα της AquaVitro

Πέρασε αρκετός καιρός χωρίς να προσθέτω σχεδόν τίποτα από βελτιωτικά στο ενυδρείο μου εκτός από κάπου-κάπου το Reef Buffer της Seachem λόγω της χαμηλής αλκαλικότητας που πάντα είχα.

Όλο αυτό το διάστημα, από τέλος Οκτωβρίου μέχρι και χτες, ότι στοιχεία χρειαζότανε ήταν από τις εβδομαδιαίες αλλαγές του 15% (30 λίτρα στα 260).

Άφησα να περάσει αυτό το διάστημα (ίσως πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε) λόγω του προγραμματισμού που είχα σκοπό να ξεκινήσω με τα AquaVitro, ώστε να μην υπάρχουν "στοιχεία" από το προηγούμενο Project.

Οι δύο τελευταίες αλλαγές έγιναν με το αλάτι Crysal Sea Marinemix της Marine Enteprises που σύμφωνα με αναφορές είναι ότι πιο κοντά στο φυσικό θαλασσινό νερό.

Σκοπός μου ήταν να χρησιμοποιήσω αλάτι της ίδιας σειράς AquaVitro, το Salinity όπως το ονομάζει, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω.

Οι χθεσινές τιμές από τις μετρήσεις που έγιναν με τεστ της Seachem και της Salifert, έδωσαν τα παρακάτω αποτελέσματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...28713&st=80

Εκτός του ότι "έπρεπε" να γίνουν, πραγματοποιήθηκε και μια σύγκριση μεταξύ τους.

Η πρώτη στήλη αφορά τη Seachem και η δέυτερη τη Salifert

pH=8,00------------------pH=7.99 (Ηλεκτρονική μέτρηση).

Mg=1200-----------------Mg=1100

PO4=0,05----------------PO4=0,03

NO2=0,0-----------------NO2=0,0

NO3=0,5-----------------NO3=0,5

NH3=0,05----------------NH3=<0,25 (είναι η κατώτερη μέτρηση που δίνει η Salifert, 0 δηλαδή)

ΝΗ4=0,15----------------Δεν έχω αντίστοιχό της Salifert

I2=<0,01-----------------I2=<0,01

Si=<1,0----------------- Δεν έχω αντίστοιχό της Salifert

mEq =2,0----------------KH=7,0 (Η μία το μετράει σε meq/L και η άλλη σε ΚΗ, μια αντιστοιχία είναι ότι 1,0meq=2,8KH)

Ca=Δεν έχω-------------Ca=470

(Από την ομάδα υποστήριξης ετοιμάζονται οδηγίες χρήσης στα Ελληνικά και φώτο-οδηγοί για τα τεστ της Seachem)

Βάσει λοιπόν αυτών των μετρήσεων ξεκινάει τα AquaVitro project…..

Ο χρόνος και η ποσότητα δοσολογίας των βελτιωτικών θα εξαρτηθεί από τα συχνά αποτελέσματα των μετρήσεων .

Στο τέλος κάθε μήνα θα επισυνάπτεται πίνακας και κάποια σχόλια των αποτελεσμάτων για να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Πιστεύω να μας βοηθήσει όλους…..

Άντε καλό μου κουράγιο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να και η μορφή του πίνακα...αρκετά εικαστικός αλλά και κατατοπιστικός... και άρχισαν να φαίνονται τα πρώτα στάδια του προγράμματος !!!!

post-13206-1265131899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη υποθεση να εχεις εμπειρια απο διαφορετικες σειρες προιοντων. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

H AquaVitro είναι μια νέα σειρά προϊόντων της Seahcem αποκλειστικά για συστήματα υφάλου.

post-13206-1261460932_thumb.jpg

Σύμφωνα με την εταιρία (www.aquavitro.com) η νέα αυτή σειρά είναι πιο "ενισχυμένη" από τα προηγούμενα προϊόντα της εταιρίας και ακόμη περισσότερο από άλλα ανταγωνιστικά προϊόντα.

Αποτελείται από επτά συμπληρώματα-βελτιωτικά ένα εκ των οποίων είναι τροφή για κοράλλια, συν το νέο της αλάτι που δεν γνωρίζω εάν άρχισε να κυκλοφορεί (ειδικά για reef και αυτό).

Σαν εταιρία μας έχει δώσει πολύ καλά δείγματα προϊόντων.

Η νέα της σειρά υπόσχεται ακόμη καλύτερα αποτελέσματα… και για να διαπιστώσω ότι δεν άλλαξε μόνο η συσκευασία σκέπτομαι να τα βάλω κάτω και να τους βγάλω το ζουμί !!!

Με τον νέο χρόνο λοιπόν αρχίζω ένα νέο project…. το AquaVitro

τελικά τί λέει η σειρά αυτή?καλή ή είναι για κλάμματα? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ακόμη... νωρίς είναι για τα τελικά συμπεράσματα.. αλλά και το καλό πράγμα από νωρίς φαίνεται !!!

Έστω και για αυτές τις λίγες μέρες που έγιναν οι δοκιμές, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους εξής παράγοντες:

Α) Είναι πολύ "δυνατά" στα στοιχεία τους...ντοπαρισμένα θα έλεγα !!!!....

Β) .....λόγω αυτού (των συμπυκνωμένων στοιχείων) η ποσότητα (δόση) που χρειάζεται ένα σύστημα είναι η μισή ή και κατά πολύ μικρότερη σε σχέση με κάποια άλλα....

Γ) ......λόγω της δόσης σε τελική κοστίζουν πιο φτηνά διότι η συσκευασία έχει 350ml έναντι των άλλων που έχουν 250ml και πάνω-κάτω ίδια τιμή....

Δ)... ένα άλλο σημαντικό είναι ότι η πρόσθεση των διάφορων στοιχείων (π.χ. ασβέστιο, μαγνήσιο, ΚΗ, ιώδιο κλπ) μπορούν να προστεθούν στο ενυδρείο με διαφορά μερικών λεπτών, (σύμφωνα με την εταιρία) και όχι με διαφορά 12-24 ωρών όπως κάποια άλλα. Υπάρχει θα έλεγα μια "συμβατότητα" μεταξύ τους.

Ε)..... έχουν ανοχές στη δοσολογία (κάποια) παρόλο που είναι "δυνατά"

Ζ)...έχουν άμεσα αποτελέσματα και ως παράδειγμα μετά από ένα ατύχημα στο σύστημά μου, με 4ml στα 260 λίτρα από το alpha (αντικαταστάτη του Prime), μου μηδένισε αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη άμεσα, γλιτώνοντας τα υπόλοιπα ζωντανά (μέχρι να ετοιμάσω νερό για αλλαγή).

Η).. ένα άλλο παράδειγμα δόσης είναι το ιώδιο, που χρειάζεται μόλις 2,5ml στα 260 λίτρα....

Ι)... ακόμη ένα θετικό (σε σχέση με τα προϊόντα του προηγούμενου project που έκανα στο παρελθόν), κάποια ουσιαστικά στοιχεία είναι διαχωρισμένα σε διαφορετικές συσκευασίες και όχι και τα δύο μαζί (όπως ήταν το μαγνήσιο με το ιώδιο).

Αυτόν τον "διαχωρισμό" φυσικά τον έχουν και άλλες εταιρίες.

......δεν συνεχίζω άλλο μην τελειώσει το αλφάβητο ;):hysterical::hysterical: , και συν του ότι δεν έχουν βγει ακόμη τα τελικά συμπεράσματα.

Στο τέλος του μήνα θα υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα, αλλά για να φανεί ακόμη πιο ξεκάθαρο το αποτέλεσμα θέλει τον χρόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ακόμη... νωρίς είναι για τα τελικά συμπεράσματα.. αλλά και το καλό πράγμα από νωρίς φαίνεται !!!

Έστω και για αυτές τις λίγες μέρες που έγιναν οι δοκιμές, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους εξής παράγοντες:

Α) Είναι πολύ "δυνατά" στα στοιχεία τους...ντοπαρισμένα θα έλεγα !!!!....

Β) .....λόγω αυτού (των συμπυκνωμένων στοιχείων) η ποσότητα (δόση) που χρειάζεται ένα σύστημα είναι η μισή ή και κατά πολύ μικρότερη σε σχέση με κάποια άλλα....

Γ) ......λόγω της δόσης σε τελική κοστίζουν πιο φτηνά διότι η συσκευασία έχει 350ml έναντι των άλλων που έχουν 250ml και πάνω-κάτω ίδια τιμή....

Δ)... ένα άλλο σημαντικό είναι ότι η πρόσθεση των διάφορων στοιχείων (π.χ. ασβέστιο, μαγνήσιο, ΚΗ, ιώδιο κλπ) μπορούν να προστεθούν στο ενυδρείο με διαφορά μερικών λεπτών, (σύμφωνα με την εταιρία) και όχι με διαφορά 12-24 ωρών όπως κάποια άλλα. Υπάρχει θα έλεγα μια "συμβατότητα" μεταξύ τους.

Ε)..... έχουν ανοχές στη δοσολογία (κάποια) παρόλο που είναι "δυνατά"

Ζ)...έχουν άμεσα αποτελέσματα και ως παράδειγμα μετά από ένα ατύχημα στο σύστημά μου, με 4ml στα 260 λίτρα από το alpha (αντικαταστάτη του Prime), μου μηδένισε αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη άμεσα, γλιτώνοντας τα υπόλοιπα ζωντανά (μέχρι να ετοιμάσω νερό για αλλαγή).

Η).. ένα άλλο παράδειγμα δόσης είναι το ιώδιο, που χρειάζεται μόλις 2,5ml στα 260 λίτρα....

Ι)... ακόμη ένα θετικό (σε σχέση με τα προϊόντα του προηγούμενου project που έκανα στο παρελθόν), κάποια ουσιαστικά στοιχεία είναι διαχωρισμένα σε διαφορετικές συσκευασίες και όχι και τα δύο μαζί (όπως ήταν το μαγνήσιο με το ιώδιο).

Αυτόν τον "διαχωρισμό" φυσικά τον έχουν και άλλες εταιρίες.

......δεν συνεχίζω άλλο μην τελειώσει το αλφάβητο :hysterical::hysterical::hysterical: , και συν του ότι δεν έχουν βγει ακόμη τα τελικά συμπεράσματα.

Στο τέλος του μήνα θα υπάρχει μια πιο ξεκάθαρη εικόνα, αλλά για να φανεί ακόμη πιο ξεκάθαρο το αποτέλεσμα θέλει τον χρόνο του.

ααα μια χαρα δηλαδη.αναμενουμε γιατι και εγω ακολουθησα το link αλλα σαν αρχαριος ειπα να περιμενω λιγο να μου πουν οι πιο εμπειροι.ολα αυτα τα προιοντα τα ριχνετε αυτουσια μεσα στο νερο η διαλυμενα με νερο ενυδρειου??ευχαριστω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτούσια.. μιας και πρόκειται για υγρά. Καλό όμως είναι εάν υπάρχουν ευαίσθητοι οργανισμοί στο ενυδρείο (όπως οι ανεμώνες και άλλα είδη) η πρόσθεση τους να γίνεται στο sub ή στο refugium (εάν υπάρχουν φυσικά).

Αλλιώς τα ρίχνεις στο ενυδρείο σε σημείο με ισχυρή ροή ώστε να διασκορπιστούν άμεσα....

Μιας και πρόκειται για σχετικά μικρές δοσολογίες τα προσθέτω με σύριγγα (χωρίς τη βελόνα) απορροφώντας λίγο νερό από το ενυδρείο... αδειάζω λίγο.. απορροφάω και πάλι και έτσι "πέφτει" πιο.. ομαλά !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αποτελέσματα Φεβρουαρίου

Όπως προανέφερα είχαν περάσει 3-4 μήνες "αποχής" από το ενυδρείο όσον αφορά προσθέσεις βελτιωτικών, καθώς και μετρήσεων.

Η κατάσταση σε γενικές γραμμές ήταν καλή εάν εξαιρέσουμε κάποιες τιμές που είχαν πέσει και κάποιες άλλες που ανέβηκαν.

Αρχίζοντας το project από τον Φεβρουάριο προσπάθησα να το φέρω σε μια ισορροπία με αργούς ρυθμούς και αυτό φάνηκε στο πρώτο δεκαπενθήμερο του μήνα με τη πρόσθεση τριών βελτιωτικών, του eightfour (8,4) που είναι pH/KH buffer, του Ions (αυτό με τις τελίτσες στον πίνακα) που είναι για μαγνήσιο, και του vibrance (I) για το ιώδιο.

Βάσει του πίνακα που παραθέτω μεσολάβησαν και άλλες δοσολογίες / μετρήσεις, αλλά λόγω απώλειας του αρχείου καταγραφής (και μιας μικρής απουσίας μου) δεν "ολοκληρώθηκε" σωστά το πρόγραμμα αυτού του μήνα.

Έτσι ξεκίνησε τώρα το πρόγραμμα του Μαρτίου με μεγαλύτερη προσοχή ώστε να φανούν καλύτερα τα αποτελέσματα.

Οι μετρήσεις πραγματοποιούνται με τα τεστ της Seachem που κάποια έχουν διαφοροποιήσεις στις τιμές έναντι των Salifert που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα. Π.χ. στο Mg, στο Ι2 και στο mEq (KH) δίνουν χαμηλότερες τιμές.

Κλείνοντας τον μήνα, η μέχρι τώρα χρήση της σειράς AquaVitro μου άφησε θετικές εντυπώσεις….. και συνεχίζω για να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

post-13206-1267606926_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μάρτιος

Γενικά αυτόν το μήνα υπήρξε μια γενικότερη αναστάτωση στο σύστημα.

Πρώτον η χρησιμοποίηση ενός αλατιού που δεν πληρούσε τις προδιαγραφές που ανέφερε και κατά δεύτερον η δικιά μου απουσία από τις 14 έως τις 25 του μηνός, είχαν ως αποτέλεσμα το κομφούζιο που δημιουργήθηκε.

Είναι αυτό που λένε: "ότι το αφήνεις σε αφήνει"

Από τις 26 του μήνα προσπάθησα να επαναφέρω τα πράγματα με τη "δοκιμασμένη" συνταγή σε ότι αφορά το αλάτι, συν τις προσθέσεις των βελτιωτικών που κριθήκαν απαραίτητες μετά από μετρήσεις.

Συμβαίνουν και αναποδιές!!!

Προς το τέλος του πίνακα φαίνεται η καθημερινή πρόσθεση βελτιωτικών, συνδυάζοντας μαζί τα στοιχεία για μαγνήσιο (Mg), αλκαλικότητα (KH) και ασβέστιο (Ca) στις δοσολογίες που προτείνει ο κατασκευαστής.

Ίσως σας κάνει εντύπωση η ταυτόχρονη (με διαφορά μερικών λεπτών) χρησιμοποίηση των βελτιωτικών, αλλά αυτό είναι μια καινοτομία της κατασκευάστριας εταιρίας για τη σειρά AquaVitro.

(Πληροφορίες και τις Ελληνικές μεταφράσεις των προϊόντων μπορείτε να τις δείτε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...p;hl=aquavitro)

Όσον αφορά τα προϊόντα της AquaVitro τώρα, συνεχίζω και αυτόν τον μήνα (Απρίλιο) διότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αποτελεσματικότητα των τιμών που δίνουν και σε συνάρτηση με το κόστος.

Μέχρι στιγμής στα τρία χρόνια ενασχόλησης με το θαλασσινό και με δοκιμές από άλλα αντίστοιχα προϊόντα, είναι τα μόνα που με τόσο μικρές δοσολογίες καθώς και με την ταυτόχρονη χρήση τους, (αλλά και με τον γνώμονα κόστους), "κρατάν"» τις τιμές του νερού στα επίπεδα που πρέπει, (αν εξαιρέσουμε τις ημέρες που απουσίαζα).

post-13206-1270118597_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...