Jump to content

Επιλογή νέας φωτογραφικής Dslr


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι μετά από μία εκτενή έρευνα έχω καταλήξεις στις ακόλουθες:

1. Nikon D 5000 KIT 18-55mm VR & Nikon 55-200mm VR & Nikon Case & Hama Tripod

2. SONY DSLR A230 KIT 18-55mm & 55-200mm

3. CANON EOS 500D KIT 18-55mm IS

Επειδή είμαι σε τρίλημμα (τόσο για τις δυνατότητες όσο και για το οικονομικό φυσικά) !

αναρωτιέμαι αν κάποιος μπορεί να δώσει καμιά ιδέα

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο (canon Nikon) είναι πολύ καλές μηχανές.. εγώ θα σου πρότεινα να πας σε ένα μαγαζί και να της πάρεις στα χέρια σου!! Και όποια σου κάθεται καλύτερα, όποια ερωτευτείς ποιο πολύ… :D ... Η διαφορές είναι ελάχιστες. Αλλά δεν μας είπες και για τη χρήση της θες..

για sony δεν ξερω..

οικονομικα..Μάλλον η Nikon με τους δυο φακούς. για τη στην canon θα θες +220 για τον δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Canon EOS 500D με τον κιτ φακό 18-55, αγόρασα τον Tamron AF 90mm f/2.8 MACRO DI SP κι ένα φτηνό τρίποδο και το όλο σετ φυσάει.

Όπως σου έγραψε και ο Stam Argy, πάνω κάτω Nikon και Canon είναι σχεδόν ίδιες. Η μία υστερεί κάπου και υπερτερεί κάπου αλλού, χωρίς μεγάλες διαφορές.

Πιάστες στα χέρια σου και πάρε όποια σου "κάτσει" καλύτερα.

Διάβασε και κάποια review για να πάρεις μια ιδέα.

Nikon D5000 Review

Canon EOS 500D Review

Καλές αγορές και να τη χαρείς όποια κι αν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκριση, τα έχω κιόλας κάνει αυτά :D

Δηλαδή τα reviews απο το dpreview το hands on test (ευτυχώς το media markt τις είχε όλες στημένες και σε λειτουργία).

Θεωρώ όμως ότι η προσωπική εμπειρία του καθενός μας στο πεδίο χρήσης είναι πολύ σημαντική για να διαμορφώσει κανείς τελική γνώμη.

Είναι πράγματι το ίδιο καλές Nikon και Canon, η Nikon βγαίνει πιο οικονομική η δε Sony ίσως είναι λίγο πιο κάτω (δεν έχει και video αλλά πραγματικά δεν το ζητάς αυτό σε μία dslr).

Όσο για τη χρήση, καταρχήν θέλω να περάσω από μία digital σχετικά υψηλών επιδόσεων σε μία κανονική dslr και δεύτερο έχοντας αποφασίσει να αποδεχτώ το extra όγκο, βάρος κλπ αισθάνομαι πια ότι δεν με ικανοποιούν ούτε οι φωτογραφίες που βγάζω ούτε και οι δυνατότητες μίας απλής ψηφιακής όσο προχωρημένη και ακριβή.

(παρεμπιπτόντως έχω δει και Canon sx1, Sony H1 και αντίστοιχες).

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω την Nikon D70 kαι Nikon D80, επισης χρησημοποιω την Canon EOS1 (μηχανη που κοστιζε 4000 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα...)

Sony δεν ειχα ουτε προκητε να παρω ποτε, οπως λεει και η διαφημιση, ο καθενας στην τεχνη του και ο λουμιδης στους καφεδες... ετσι ακριβως, η Sony δεν ΗΤΑΝ, ουτε ΕΙΝΑΙ, ουτε ΘΑ ΕΙΝΑΙ ποτε φωτογραφικη εταιρια, βγαζει ωραιες οθονες, ωραια dvd αλλα ως εκει...

Πισω τωρα στο θεμα μας ΝΙΚΟΝ - CANON, εγω ειμαι παιδι της NIKON και το λεω, μιας και ειχαμε σπιτι την NIKON F4, NIKON FM2 οποτε λογικο εινα οταν θα βγουν οι dslr να παρω ΝΙΚΟΝ... Ετσι και εκανα.. πηρα την NIKON D70 με φακο 70 - 300 της ΝΙΚΟΝ κατι που μου κοστισε πρτιπου 2500 ευρω τοτε!!! την μηχανη την χρησημοποιησα 6 φορες ΜΟΝΟ!! και σε αριστες συνθηκες ουτε πολικο ψυχος, ουτε σε βροχες και κατεγιδες... και πηγα να την βγαλω απο το κουτη της (που την ειχα φιλαγμενη) και η μηχανη ειχε καει (καικε η κεντρικη πλακετα της).... οπως καταλαβενετε ακομα εχω την μηχανη αφου βεβαια περασε 1,5 χρονο στα κεντρικα της ΝΙΚΟΝ για να επισκευαστει... αλλα τπτ... μπορω να σας την διξω, η μηχανη γιαλιζει στην κυριολεξια μιας και οπως ειπα ειναι ουσιαστικα αχρισιμοποιητη...συνεχιζω... 2 βδομαδες μετα (αφου ειχε χαλασει η μηχανη μου και ενω δεν γνωριζα ακομα τι βλαβη εχει) πηγα σε ενα φιλο φωτογραφω επαγκελματια ο οποιος ειχε παρει την ιδια μηχανη οταν τον ρωτησα πως ειναι η μηχανη του μου απαντησε οτι εχει καει η κεντρικη πλακετα και οτι μαλλον και η δικη μου εχει την ιδια βλαβη...

Για μενα απο τοτε το Κεφαλαιο ΝΙΚΟΝ εκλεισε και δεν προτητε να παρω ξανα τετοια μηχανη...

Η μανα μου παλι επιδη οπως ανεφερα μεγαλωσε με μηχανες νικον πηγε πριν 9 μηνες περιπου και αγορασε την ΝΙΚΟΝ D80.... ως τωρα ολα καλα, μακαρι να μας βγλαει ασπροπροσωπους.....

Απο την αλλη οπως ειπα χρησημοποιο canon 3 χρονια (αν θυμαμαι καλα)... η μηχανη πεταει, δεν εχει βγαλει ποτε κανενα προβλημα, εχει απιστευτες δυνατοτιτες, και το συμαντικοτερο ολο της το μενου και οι λειτουργιες ειναι στα Ελληνικα....

Οποτε... προσωπικη μου γνωμη μεσα απο συμαντηκες εμπιριες ΜΟΝΟ Canon....

Link to comment
Share on other sites

Στάθη ευχαριστώ για τις πληροφορίες και κυρίως από την προσωπική εμπειρία που μοιράστηκες μαζί μας

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω την Nikon D70 kαι Nikon D80, επισης χρησημοποιω την Canon EOS1 (μηχανη που κοστιζε 4000 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα...)

Sony δεν ειχα ουτε προκητε να παρω ποτε, οπως λεει και η διαφημιση, ο καθενας στην τεχνη του και ο λουμιδης στους καφεδες... ετσι ακριβως, η Sony δεν ΗΤΑΝ, ουτε ΕΙΝΑΙ, ουτε ΘΑ ΕΙΝΑΙ ποτε φωτογραφικη εταιρια, βγαζει ωραιες οθονες, ωραια dvd αλλα ως εκει...

Πισω τωρα στο θεμα μας ΝΙΚΟΝ - CANON, εγω ειμαι παιδι της NIKON και το λεω, μιας και ειχαμε σπιτι την NIKON F4, NIKON FM2 οποτε λογικο εινα οταν θα βγουν οι dslr να παρω ΝΙΚΟΝ... Ετσι και εκανα.. πηρα την NIKON D70 με φακο 70 - 300 της ΝΙΚΟΝ κατι που μου κοστισε πρτιπου 2500 ευρω τοτε!!! την μηχανη την χρησημοποιησα 6 φορες ΜΟΝΟ!! και σε αριστες συνθηκες ουτε πολικο ψυχος, ουτε σε βροχες και κατεγιδες... και πηγα να την βγαλω απο το κουτη της (που την ειχα φιλαγμενη) και η μηχανη ειχε καει (καικε η κεντρικη πλακετα της).... οπως καταλαβενετε ακομα εχω την μηχανη αφου βεβαια περασε 1,5 χρονο στα κεντρικα της ΝΙΚΟΝ για να επισκευαστει... αλλα τπτ... μπορω να σας την διξω, η μηχανη γιαλιζει στην κυριολεξια μιας και οπως ειπα ειναι ουσιαστικα αχρισιμοποιητη...συνεχιζω... 2 βδομαδες μετα (αφου ειχε χαλασει η μηχανη μου και ενω δεν γνωριζα ακομα τι βλαβη εχει) πηγα σε ενα φιλο φωτογραφω επαγκελματια ο οποιος ειχε παρει την ιδια μηχανη οταν τον ρωτησα πως ειναι η μηχανη του μου απαντησε οτι εχει καει η κεντρικη πλακετα και οτι μαλλον και η δικη μου εχει την ιδια βλαβη...

Για μενα απο τοτε το Κεφαλαιο ΝΙΚΟΝ εκλεισε και δεν προτητε να παρω ξανα τετοια μηχανη...

Η μανα μου παλι επιδη οπως ανεφερα μεγαλωσε με μηχανες νικον πηγε πριν 9 μηνες περιπου και αγορασε την ΝΙΚΟΝ D80.... ως τωρα ολα καλα, μακαρι να μας βγλαει ασπροπροσωπους.....

Απο την αλλη οπως ειπα χρησημοποιο canon 3 χρονια (αν θυμαμαι καλα)... η μηχανη πεταει, δεν εχει βγαλει ποτε κανενα προβλημα, εχει απιστευτες δυνατοτιτες, και το συμαντικοτερο ολο της το μενου και οι λειτουργιες ειναι στα Ελληνικα....

Οποτε... προσωπικη μου γνωμη μεσα απο συμαντηκες εμπιριες ΜΟΝΟ Canon....

προσοπικα πιστευω και επιδι ειμαι ατομο του επαγγελματος οτι αυτοι οι 2 κολοσοι φοτογραφικων μιχανων εχουν το δικοτους κοινο..και το λεω αυτο διοτι οπως προανεφερες ποιο πανω καποι ειναι νικονακιδες και καποιο κανονακιδες...

επιδι και εγω ειμαι πεδι της νικον εχω να πω πως τα σωματα τις νικον ειναι ποιο αντοχης ενω οι κανον μιχανες εχουν καλιτερη διαχιριση χροματων..

οπως και το σερβις τις νικον ειναι πολη ανοτερο απο της κανον..

παντα βεβεα κατα την ταπηνη και προσοπικημου αποψη...

φιλικα παντα αντρεας......

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν στην θέση σου (nikon D80 vs canon 450d) διάβαζα διάβαζα διάβαζα ………..

… όσο διάβαζα τόσο μπερδευόμουν!!! Όταν της έπιασα στα χέρια μου τελείωσαν όλα.

Πήρα την D80. Δεν έκατσα να ασχοληθώ αν στο 1600 iso έχει 10 κόκκους παραπάνω..

H 450 μου φαινόταν πλαστικούρα και ηταν πολύ μικρή για το (((παλαμάκι))) μου

Αν είναι η πρώτη σου dslr ειδικά, δεν θα καταλάβεις διαφορά ούτε με την sony

Και οι sony δεν είναι καμία τυχαία.. οι αισθητήρες της nikon είναι sony και η sony είναι η Minolta……………και ηταν πολύ καλός (καφες)( ο καθένας στην τέχνη του και ο λουμιδης στους καφέδες...)αυτό που παίζει ρόλο και θα πρέπει να σε κάνει να σκεφτείς πολύ είναι η επιλογή των φακών. Εκεί θα δεις διαφορά… σίγουρα με canon Nikon θα έχεις περισσότερες επιλογές σε φακούς. Και σε 3- 5-6-15 χρόνια θα αλλάξεις σώμα,

οι φακοί μένουν …. :D

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Δες και την d5000 + τον sigma 18-200 os

Η ποιότητα θα είναι ελάχιστα ποιο κάτω. :angry2:

Αλλά δεν θα έχεις το βαλε βγάλε. :D

Έτσι για να σε μπερδέψω λίγο παραπάνω :thumbup:

φιλικα παντα

υ.γ. os = vr ή is. σταθεροποιηση

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τη CANON EOS 500D KIT 18-55mm IS γιατί τη δοκίμασα και έχω καταλήξει και εγώ σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικό/άσχετο...

Ελπίζω να γνωρίζεις το skroutz.gr για σύγκριση τιμών :D

http://www.skroutz.gr/s/74812/Canon-EOS-500D-Kit.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από ενδελεχή σκέψη και με τις συμβουλές σας τελικά πήρα τη D5000 από εδώ

Στάθη ελπίζω να μην βγεις αληθινός :angry2:

Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη προσφορά αυτή τη στιγμή σε σχέση με το κόστος και την αναμενόμενη χρήση.

(Έχει και άπειρες δόσεις, κρίση γαρ)

Ευχαριστώ όλους τους φίλους :D

PS

Ναι φυσικά και τσέκαρα από Skroutz :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...