Jump to content

Sump ή φιλρτο???


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

καλησπέρα και απο μένα.μπορει να μου πει καποιος εμπηρος αν ειναι καλη η χρηση του sump για ενα ενυδριο 700 λιτρα? η να προτιμησω τελικα 2 εξωτερικα φιλτρα 1400??? ειναι καλητερα λογο μεγαλητερου βιοτοπου που γινετε??? ποιος τελικα ο σκοπος του?

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πλεονέκτημα είναι οτι μπορείς να βάλεις όσα υλικά θες και να πετύχεις πολύ καλή φίλτρανση, το βασικό μειονέκτημα είναι οτι χρειάζεσαι κάποιον ασφαλή τρόπο να κατεβαίνει το νερό ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Γενικά αν υπάρχει χώρος το sump είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πλεονεκτημα σκευτομουν και γω, ασε που μπορει να γινει πολυ πιο οικονομικο αν πιανουν τα χερακια σου.απλα πολοι το θεωρουν υπερβολη για ενα ενυδρειο γλυκου νερου..

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου υπερβολή! Θα το δεις με τον καιρό και ειδικά αν πιάνουν τα χέρια σου θα σου έρθει τσάμπα σε σχέση με ανάλογο φίλτρο, προχώρα από εμένα. :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμβουλη!!! :D οταν θα αρχισω την κατασκευη θα σας ενημερονω με φωτο για την σωστη εξελιξη του!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμβουλη!!! :D οταν θα αρχισω την κατασκευη θα σας ενημερονω με φωτο για την σωστη εξελιξη του!!!

Θα σου έλεγα να δώσεις το σχέδιο πριν αρχίσεις, υπάρχουν κάποια μυστικάκια που πρέπει να ξέρεις από πριν. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

αν και εχω λιωσει πανο σε αυτο το θεμα ψαχνοντας εικονες και videos , σκευτομαι κατι τετιο

post-16923-1261508067_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για δες τα εξής:

-Το διαμέρισμα D να είναι άδειο γιατί λόγω του οτι είναι στενό ίσως έχεις προβλήματα στη ροή

-Ο θερμαντήρας 9 να πάει στο D για να ζεσταίνει καλύτερα το νερό που θα περνάει

-Στον σωλήνα του διαμερίσματος A να δέσεις ένα κομμάτι καλτσόν, είναι πολύ καλό κολπάκι αφού το καλτσόν θα κρατάει πολύ βρώμα και αν το αφήσεις μπόλικο 10-15 πόντους δεν θα γεμίσει ποτέ, έτσι θα μπορείς να το πλένεις κάθε μήνα-δίμηνο αντίθετα με το βαμβάκι που κάθε εβδομάδα το λιγότερο θέλει πέταμα.

-Η αερόπετρα δεν είναι και τόσο απαραίτητη αλλά βοηθάει στην οξυγόνωση

-Το διαχωριστικό τζάμι A-B να είναι ψηλότερα από το C-D και το B-C ψηλότερα από το D-E, όταν το δεις να τρέχει με υλικά θα καταλάβεις τι εννοώ.

-Να πάρεις υπόψη οτι όλο το νερό που θα κατέβει από τους σωλήνες σε διακοπή νερού θα αλλάξει τη στάθμη μόνο στο διαμέριμα E και αν δεν φτάνει θα γεμίσει όλο το sump μέχρι πάνω, επίσης όταν εξατμίζεται νερό από το ενυδρείο και το sump η στάθμη θα πέφτει μόνο στο E.

Το υλικό στο 6 τι είναι? Κεραμικό ή siporax?

Link to comment
Share on other sites

στο 6 ειναι τα λεγομενα μακαρονια.. το 3 λεο για τριματα κοραλιου για να ανεβασω σκληροτητα μιασ και σκευτομαι για αφρικανοψαρακια. 5 = βιομπαλες ... αν μπορουσες να ανεβασεις μαι φωτο αντιστηχη με διαστασεις θα με βοηθουσες αφανταστα για να μην καταληξω σε λαθη!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 ειδών μακαρόνια βιολογικά, το ένα είναι κεραμικό και το άλλο διογκωμένο γυαλί που είναι πολύ καλύτερο, χωράει περισσότερα βακτήρια για να καθαρίζουν αμμωνία, νιτρώδη και αν είναι σωστά στημένο και νιτρικά.

Τα 3 να τα αφήσεις κενά για να περνάει με ευκολία το νερό.

Τα κενά που προτείνω είναι αυτά, τα A-B και C-D δεν χρειάζεται να είναι διαφορετικά εν τέλει, τα κάτω κενά των χωρισμάτων κάνε τα 3 εκατοστά.

post-3972-1261513271_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

:D:angry2::thumbup: οκ αυτο θα κανω!!!
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι στο σημείο που σου λεέι ο viciouscircle να προσέξεις σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.Νομίζω ότι από την δεύτερη φωτογραφία που γράφεις και τα εκατοστά ότι είναι πολύ μικρό το κενό που αφήνεις.Άφησε λίγο παραπάνω κενό γιατί θα είσαι ίσα ίσα. Επίσης πρόσεξε το ύψος του το συνολικό να μην είναι πολύ γιατί δεν θα μπορείς να το χειρίζεσαι με ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

η υπερχιληση θα ειναι καπος ετσι ...

post-16923-1261528347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι στο σημείο που σου λεέι ο viciouscircle να προσέξεις σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.Νομίζω ότι από την δεύτερη φωτογραφία που γράφεις και τα εκατοστά ότι είναι πολύ μικρό το κενό που αφήνεις.Άφησε λίγο παραπάνω κενό γιατί θα είσαι ίσα ίσα. Επίσης πρόσεξε το ύψος του το συνολικό να μην είναι πολύ γιατί δεν θα μπορείς να το χειρίζεσαι με ευκολία.

θα υπολογησω σηγουρα πως αν εχω διακοπη ρευματος, το νερο που θα επιστρεψει πισω δεν θα ειναι αρκετο οστε να τα κανω ολα μουσκεμα~~!!!! :D το πολυ πολυ βαζω και μια βαλβιδα αντεπιστροφης και ολα οκ!

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφή του νερού γίνετε από δύο μέρη

1. Την αντλία ανάλογα που είναι το στόμιο στο ενυδρείο.

2. Την υπερχείλιση.

Αρα ανεπίστροφη δεν παίζει.

Υπολόγισε τα λίτρα που θα κατέβουν κάτω και φτιάξε τον απαραίτητο χώρο στο sumb.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

anipomonw!!!! :D:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...