Jump to content

Εσωτερικο φίλτρο Juwel Trigon 190


FotisGt

Recommended Posts

Αν γνωρίζει κάποιος θα μπορούσε να μου πει έναν ιδανικό συνδυασμό υλικών φίλτρανσης για εσωτερικό φίλτρο του Juwel Trigon 190Lt ;

Μετά από συμβουλή φίλου (καθότι αρχάριος...) χρησιμοποίησα 2 σφουγγάρια που είχε,μακαρόνι το οποίο δεν θυμάμαι πιο ήταν και άνθρακα.Όπως διαβάζω στο forum διαπίστωσα οτι ο άνθρακας δεν πρέπει να υπάρχει στο φίλτρο.Με ποιο υλικό μπορώ να τον αντικαταστήσω?

Αν υπάρχει ήδη το θέμα συγνώμη που ρωτάω αλλά έχω διαβάσει εδω μέσα τόσα πολλά που έχω ζαλιστεί... :D

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ!Με κατατόπισες!είχα κι εγώ την απορία του τι κάνει η ενδιάμεση τρύπα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια ερώτηση...Αν βάλω τα "μαμίσια" σφουγγάρια θα είναι επαρκής η φίλτρανση δουλειά ή να αλλάξω υλικά?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μια ερώτηση...Αν βάλω τα "μαμίσια" σφουγγάρια θα είναι επαρκής η φίλτρανση δουλειά ή να αλλάξω υλικά?

Αυτο ειναι σχετικο.

Τι ψαρια θα βαλεις ?

Ποσα?

θα κανεις αναπαραγωγες?

Παντως προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν ειναι να πειραξεις το εσωτερικο καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο και να αφησεις το εσωτερικο οπως ειναι και αυτο μεσα.

Οι διαφορες που θα δεις σε σχεση με το κοστος που θα σου ερθει απο αυτες ειναι μηδαμινες.

Ενω αντιστοιχα η διαφορα στο κοστος με το κερδος που εχεις αν βαλεις ενα ακομα εξωτερικο ειναι τεραστια!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο ενυδρείο και έχω αφήσει το εσωτερικό με τα υλικά του και έχω προσθέσει ένα εξωτερικό EHEIM ecco pro 200. Το ενυδρείο λειτουργεί πάνω από ένα χρόνο χωρίς πρόβλημα.

Αν όμως δεν έχεις ιδιαίτερη ιχυοφόρτιση και το εσωτερικό μόνο σου φτάνει απλά αν έχεις επιπλέον και εξωτερικό έχεις και την επιλογή backup σε περίπτωση που ένα από τα δύο παρουσιάσει πρόβλημα και σταματήσει η λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα φώτα σας... Θα βάλω υλικά σε αυτό προς το παρόν γιατί δε θα φορτώσω το ενυδρείο και σε κάνα 6μηνο θα βάλω κι ένα εξωτερικό και θα είναι ότι καλύτερο.(Με καλά υλικά πάντα... ) :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν 7 ημέρες έκανα ανακατατάξεις στο φίλτρο όπως πρότεινε ο delta66.Στην εισαγωγή έβαλα filterwool της fluval,μετά έβαλα ένα χονδρότρυπο και ένα ψιλότρυπο σφουγγάρι (από αυτά που είχε) κομμένα στη μέση,μετά 1 λίτρο siporax,άφησα 1-2 πόντους κενό από την τρύπα και κάτω από την τρύπα έβαλα το μακαρόνι της denerle που είχα.Σήμερα μέτρησα:

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

Τις προηγούμενες 5 μέρες πρόσθετα και βακτήρια,στα 3/4 της αναλογίας για τα λίτρα μου.

Απ' ότι βλέπω είναι εντάξει. :P

Τι λέτε?

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Πριν 7 ημέρες έκανα ανακατατάξεις στο φίλτρο όπως πρότεινε ο delta66.Στην εισαγωγή έβαλα filterwool της fluval,μετά έβαλα ένα χονδρότρυπο και ένα ψιλότρυπο σφουγγάρι (από αυτά που είχε) κομμένα στη μέση,μετά 1 λίτρο siporax,άφησα 1-2 πόντους κενό από την τρύπα και κάτω από την τρύπα έβαλα το μακαρόνι της denerle που είχα.Σήμερα μέτρησα:

ΝΗ3/ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

Τις προηγούμενες 5 μέρες πρόσθετα και βακτήρια,στα 3/4 της αναλογίας για τα λίτρα μου.

Απ' ότι βλέπω είναι εντάξει. :P

Τι λέτε?

Το ψιλοτρυπο σφουγγαρι βαλτο στο τελος της σειρας αν γινεται, (αλλιως βγαλτο τελειως και στη θεση του βαλε ενα χοντροτρυπο).

Αυτο για να μη βουλωνει ευκολα αλλα και γιατι τα ψιλοτρυπα τα βαζει στο τελος η juwel γιατι υπαρχει λογος.

Κατω κατω στο φιλτρο εχει μειωμενη ροη λογω της τρυπας στη μεση του φιλτρου, και αυτο διευκολυνει στην απονιτροποηση απο αναεροβια βακτηρια. Αν βουλωνει με τον καιρο το δευτερο μισο του φιλτρου (απο τη μεση και κατω) στα ψιλοτρυπα σφουγγαρια ειναι οτι πρεπει το περιβαλον για αναεροβια βακτηρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα το είδα.. Συντακτικό λάθος :P

Τα ΝΟ3 = 10 και όχι =0 ...

Θα το κάνω φίλε Σπύρο στο επόμενο "service",πρέπει να αφαιρέσω λίγο μακαρόνι από κάτω αλλιώς θα φράξω την τρύπα αν βάλω κάτω κάτω το σφουγγάρι.Έχω αφήσει περίπου 1,5 - 2 πόντους κενό,δηλαδή εκεί που τελειώνουν τα ποδαράκια ξεκινάει το πάνω δίχτυ με το siporax.

Link to comment
Share on other sites

πλαστικα μαμισια καλαθακια που μπαινουν τα σφουγγαρια του juwel εχουν κι αυτα μελετημενο τροπο κατασκευης και καλο ειναι να υπαρχουν μεσα στο φιλτροκουτι, τουλαχιστον το κατω καλαθακι και αν βαζεις σφουγγαρι ψιλοτρυπο κατω κατω.

Και αυτο γιατι αν προσεξεις απο κατω εχει ενα ποδαρακι το καλαθακι ετσι ωστε οταν καθεται στον πατο του καδου να αφηνει ενα κενο ετσι ωστε να μη φρασεται ουτε η κατω τρυπα του φιλτρου :P

Αν εχεις μακαρονι κατω κατω δεν χρειαζεται το καλαθακι παρα μονο για χειρισμους πχ να το τραβας εξω.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα οδηγίες από εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=209620

Οπότε καλά πάμε... :P

Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

:P

Και με μετρησεις λοιπον NH3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν, και ΝΟ3 10ppm θεωρειται πλεον στρωμενο το φιλτρο σου.

Τσεακρεις και μερικες φορες ακομα (ιδιως μετα απο καλα ταισματα) και μετα πας πιο χαλαρα με μετρηση πριν την αλλαγη για να ρυθμισεις τις ρουτινες πιο που, ετσι ωτσε να μη ξεπερνας τα ορια το ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...