Jump to content

Πληροφοριες για το Red Sea Max 130l


Enochian

Recommended Posts

Γεια σας και παλι συγχαρητηρια για το φορουμ σας!

Θελω να κανω ενα reef με μ****α κοραλια και ψαρακια κλπ

1) Ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματικα (κλασσικα) για το τι χρειαζομαι εκτος απο αραγωνιτη και βραχο γιατι σκεφτομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο RSM 130...

2) Επισης, θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να αγορασω ζωντανο αραγωνιτη και ζωντανο βραχο απο πετ σοπ στη Θεσσαλονικη.

3) Αν γινεται η δουλεια με νερο της βρυσης και οχι με α/ο

4) Εμαθα οτι υπαρχουν κατι βακτηρια για βιολογια που ειναι παρα πολυ γρηγορα και κερδιζεις πολυ χρονο, ισχυει κατι τετοιο?

Ξερω οτι χρειαζεται χρονο για να "τεσταρεις" το ενυδρειο, απλα ηθελα να ρωτησω τους πιο γρηγορους τροπους, για το ενυδρειο μεχρι να βαλω το πρωτο μικρο ψαρακι μου (τον Νεμο).

Ευελπιστω να μην σας κουρασα, μιας και οι αποριες μου ειναι πλεον καθημερινοτητα δικια σας...

Υ.Γ. Αν μπορειτε δωστε μου ενα λινκ με επεξηγησεις ορισμων κλπ για εναν αρχαριο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι συγχαρητηρια για το φορουμ σας!

Θελω να κανω ενα reef με μ****α κοραλια και ψαρακια κλπ Tι κοράλλια σκέφτεσαι να βάλεις???

1) Ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματικα (κλασσικα) για το τι χρειαζομαι εκτος απο αραγωνιτη και βραχο γιατι σκεφτομαι να αγορασω ενα μεταχειρισμενο RSM 130...Κυκλοφορητές,Α/Ο,αλάτι,αντιφώσφορο,άνθρακα,τεστ,ρεφρακτόμετρο, (αυτά για αρχή)

2) Επισης, θα ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να αγορασω ζωντανο αραγωνιτη και ζωντανο βραχο απο πετ σοπ στη Θεσσαλονικη.λογικά ναι υπάρχουν.ψάζε στην κατηγορία των καταστημάτων και θα βρεις

3) Αν γινεται η δουλεια με νερο της βρυσης και οχι με α/ο όχι γιατί από ότι έχω ακούσει γεμίζεις άλγες.επίσης καλό θα είναι η Α/Ο να έχει 5 φίλτρα και όχι 3

4) Εμαθα οτι υπαρχουν κατι βακτηρια για βιολογια που ειναι παρα πολυ γρηγορα και κερδιζεις πολυ χρονο, ισχυει κατι τετοιο?ναι αλλά θα σου πρότεινα να περιμένεις να ωριμάζει από μόνο του το σύστημα σου.Να αποφεύγεις τα ζουμια εκτός και αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο

Ξερω οτι χρειαζεται χρονο για να "τεσταρεις" το ενυδρειο, απλα ηθελα να ρωτησω τους πιο γρηγορους τροπους, για το ενυδρειο μεχρι να βαλω το πρωτο μικρο ψαρακι μου (τον Νεμο).το θαλασσινό θέλει υπομονή (μην νομίζεις ότι έκανα υπομονή απλά πρέπει να στο πω) όσο το αφήνεις να στρώσει από μόνο του τόσο καλύτερο είναι

Ευελπιστω να μην σας κουρασα, μιας και οι αποριες μου ειναι πλεον καθημερινοτητα δικια σας...για αυτό είναι τα forum για να βοηθάμε ο ένας των άλλων.μην ξεχνάς ότι πολλά άτομα ξεκίνησαν όπως εσύ και τώρα παίζουν το θαλασσινό στα δάχτυλα του (εγώ δεν είμαι πάντως ένας από αυτούς ακόμα στην αρχή είμαι)

Υ.Γ. Αν μπορειτε δωστε μου ενα λινκ με επεξηγησεις ορισμων κλπ για εναν αρχαριο.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αν μπορειτε δωστε μου ενα λινκ με επεξηγησεις ορισμων κλπ για εναν αρχαριο.

νο προμπλεμ :D

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Και κατι για το Red Sea Max.

Εχει ψηφιστει στο εξωτερικό σαν το ενυδρειο της χρονιάς.

Οχι το 130, το 250 αλλα και το 130 την ιδια λογική ακολουθει.

Ειναι οτι καλυτερο υπάρχει στην κατηγορια αυτη και ξεμπλεκεις απο την αρχη με πολλά πραγματα γιατι τα εχει ενσωματωμενα (θερμοστατες, κυκλοφορητες, sump, ψυξη, κα).

Link to comment
Share on other sites

Ποσα κιλα αραγωνιτη και ποσα κιλα βραχο προτεινετε?

Επισης, για να στρωσω τη βιολογια του, προτεινετε να βαλω ζωντανο αραγωνιτη και βραχο ή mix κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Με 10-15 κιλά βράχου είσαι μια χαρά.Από αραγωνίτη βάλε ότι σου αρέσει στο μάτι ψόφιο η νεκρό.

Το στρώσιμο του ενυδρείου σου θα το αναλάβουν τα βακτήρια επάνω στο ζωντανό σου βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Με 10-15 κιλά βράχου είσαι μια χαρά.Από αραγωνίτη βάλε ότι σου αρέσει στο μάτι ψόφιο η νεκρό.

Το στρώσιμο του ενυδρείου σου θα το αναλάβουν τα βακτήρια επάνω στο ζωντανό σου βράχο.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Εχω ακουσει επισης και μια αλλη μεθοδο στο RSM 130 που βγαζεις το skimmer απο πισω και το κανεις σαν mini samp και βαζεις κατι (βραχο, καποιο φυτο) μεσα το οποιο βοηθαει τον καθαρισμο..

Μπορειτε να μου πειτε αν γινεται και πως?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

Εχω ακουσει επισης και μια αλλη μεθοδο στο RSM 130 που βγαζεις το skimmer απο πισω και το κανεις σαν mini samp και βαζεις κατι (βραχο, καποιο φυτο) μεσα το οποιο βοηθαει τον καθαρισμο..

Μπορειτε να μου πειτε αν γινεται και πως?

Κανενας καμια ιδεα? :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι κάτοχος του ενυδρείου μπορώ να σου πω ότι τη Chaeto(το φυτό που αναφέρεις) μπορείς να βάλεις χωρίς να κάνεις κάτι τέτοιο.Τώρα το να βγάλεις το skimmer για να βάλεις βράχο μου φαίνεται λίγο χαζό.Πρώτον γιατί το skimmer το χρειάζεσαι στο σύστημα σου και δεύτερον γιατί το βράχο μπορείς να τον βάλεις και μπροστά.Δεν έχει καμία διαφορά αν θα είναι στο ενυδρείο η στο sump ο βράχος.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτησω γιατι εχω μπερδευτει στο θεμα αραγωνιτη και βραχου.

Βαζουμε τον αραγωνιτη ζωντανο ή νεκρο και μετα απο ποσο καιρο βαζουμε τον βραχο (ζωντανο ή νεκρο?).

Γενικα νεκρο βραχο μπορω να βαλω, τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις πρώτο τον αραγωνίτη και μετα οταν καθαρισει το ενυδρείο τότε βάζεις και το βράχο!

Είναι προτημοτερο να βάζεις ζωντανο βράχο, επιταγχήνεις τη διαδικασια στρωσίματος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...