Jump to content

Στρατος-nano reef


Δίας

Recommended Posts

Αυτά τα kelvin δεν κάνουν για θαλασσινό ενυδρείο.Τα 22w σύνολο είναι λίγα αν κα εξαρτάτε από το τι απαιτήσεις έχουν τα κοράλια που θες να φιλοξενήσεις.

Για αρχη μονο βραχο θα βαλω και 2 κλοουν , αργοτερα βλεπω για κοραλια :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 379
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για αρχη μονο βραχο θα βαλω και 2 κλοουν , αργοτερα βλεπω για κοραλια :D

Ανοιξε ενα δικο σου θεμα στην αναλογη κατηγορια.Αν δεν θες κοραλια,ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη μονο βραχο θα βαλω και 2 κλοουν , αργοτερα βλεπω για κοραλια :angry2:

Καλό είναι να αποφύγεις αυτά τα Kelvin για το νέο ενυδρείο σου μια που ευνοούν την ανάπτυξη ανεπιθύμητων αλγών :D

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αποφύγεις αυτά τα Kelvin για το νέο ενυδρείο σου μια που ευνοούν την ανάπτυξη ανεπιθύμητων αλγών :D

πρεπει να ειναι οι λαμπες οικονομιας που βγαζουν παραπανω watt...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειναι οι λαμπες οικονομιας που βγαζουν παραπανω watt...

Σωστά και συγκεκριμένα η day light αλλά ας μην χαλάμε το ποστ του φίλου Dia .

Link to comment
Share on other sites

Και με τις ακτινικες τι εχεις σκεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Πως σου φαινετε το φωτιστηκό στράτο?

Για τι κοστος μιλαμε?

Kαλημερα Νικο.

Το κοστος για το συγκεκριμενο ηταν συμφερον σε συγκριση με καποια αλλα φωτιστικα με λαμπες pc,και ηταν 110 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Και με τις ακτινικες τι εχεις σκεφτει?

Το φως μπλεδιζει,οποτε δεν ξερω ακομα

Link to comment
Share on other sites

To φως οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες(τονιζεται πιο πολυ δεν μπορω να ρυθμισω καλα) μπλεδιζει οντως,οποτε δε νομιζω να θελει ακτινικη.

Μπηκε σε λειτουργια και ενα skimmer της Red Sea(σε ακουσα Ακη δε μπορεις να πεις ;) ),που το βλεπω προς στιγμη να δουλευει μια χαρα :welcome:

Θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Αποστολο(ΝAVY) για ολα οσα μου προσφερε και για τη μεγαλη του βοηθεια σε ολα :ninja:

Το μονο που μενει,ειναι να προσθεσω λιγο βραχο ακομα.

Ακολουθουν λιγες φωτογραφιες.

Reefαδες περιμενω γνωμεις,αποψεις παρατηρησεις κλπ....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ εντυπωσιακο χρωμα...

Τα υπολοιπα τα γνωριζεις,οποτε,καλη συνεχεια!!!!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε προλαβες παντως να το στησεις,με την ταχυτητα της αστραπης (dias)

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε προλαβες παντως να το στησεις,με την ταχυτητα της αστραπης (dias)

;)

Ηταν ιδιαζουσα περιπτωση Φωτη,μιας και απο τον αραγωνιτη μεχρι το...........νερο :welcome: προηλθαν ολα απο στρωμενο ενυδρειο.............

Link to comment
Share on other sites

:welcome: πρεπει να βρεισ σωστο βραχο τωρα.....

αλλιως θα σου βγαλει αμμωνια....

κοιτα μηπως βρεις απο καποιον που ειναι ετοιμος να διαλυσει το ενυδρειο του....θα ειναι και γεματος κοραλινη αν ετρεχε καιρο! ;)

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αν εχεις τον Αποστολο να σε βοηθαει οι δικες μου συμβουλες ειναι αχρηστες!!!!

αν κρινω απο το ενυδρειο του.....θα φτιαξεις κατι πολυ πολυ ομορφο και σωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αν εχεις τον Αποστολο να σε βοηθαει οι δικες μου συμβουλες ειναι αχρηστες!!!!

αν κρινω απο το ενυδρειο του.....θα φτιαξεις κατι πολυ πολυ ομορφο και σωστο!!!

Οι συμβουλες ολων ειναι χρησιμες και σεβαστες.Αλλιως γιατι να ημασταν εδω; ;):welcome:

Link to comment
Share on other sites

Στρατο δεν νομιζω οτι θελεις ακτινικη.Το χρωμα ειναι φοβερο.Απλα αλλαζε την λαμπα καθε 6-8 μηνες γιατι οι 20000Κ πεφτουν σε ενταση πολυ ευκολα.

Βραχο θες οπως λες και εσυ κιαλλο

Επισης εχε το νου σου στον αριστερο κυκλοφοριτη με τις βεντουζες γιατι απο το αλατι θα σκληραινουν και μια μερα που θα γυρισεις σπιτι θα τον δεις πεσμενο κατω και το ενυδρειο χαλια.Ειναι 100% σιγουρο αυτο που σου λεω.Για να μην τα σπασεις ολα λοιπον απο τα νευρα σου σε αυτην την περιπτωση,δεσε με καποιον τροπο τον κυκλοφοριτη για να εισαι σιγουρος.

Τι συνολικη κυκλοφορια εχεις?

Και μια φωτογραφια του σκιμμερ και του ενυδρειο με το φωτιστικο απο μακρυα βαλε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Maxijet εφυγε Ακη και στη θεση του μπηκε μια coralia nano που ειχα ξεχασει οτι υπηρχε.

Απο κυκλοφορια λοιπον αυτη τη στιγμη,εχω μια coralia 1 μια coralia nano,την αντλια του φιλτρου,που χτυπαει ψηλα για αναταραξη,και την αντλια του skimmer.Δεν ξερω αν χρειαστει να προσθεσω αλλη μια coralia 1......

Link to comment
Share on other sites

H 1 ειναι 1500 l/h

η nano 900 l/h

Aν το φιλτρο ειναι καμια 500ρια l/h καθαρα

εισαι στα 2900 l/h=x32 φορες το ενυδρειο σου.

Με αλλη μια koralia 1 θα πας σε χ48 φορες.

Ισως ειναι πολυ,ισως λιγο.Εξαρταται αν θα βελεις σκληρα που θελουν τετοια κυκλοφορια ή απο τη θεση των μαλακων (να εχουν δηλαδη κυκλοφορια,αλλα να μην τα χτυπαει απευθειας καποιος κυκλοφοριτης).

Γνωμη μου,αστο ως εχει και αν μετα το βραχο και τα κοραλια δεν σε ικανοποιει η κυκλοφορια,τοτε να βαλεις ακομα 1 κυκλοφοριτη.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο και δυνατό ξεκίνημα!! :welcome:

Καλή αρχή εύχομαι και μπράβο που το ξανάριξες στα αλάτια έστω και με μικρότερο!! ;)

Μια ερώτηση, το φωτιστικό από πού το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα και ευχομαι να φταιξεις ενα στολιδι. Δεν θα σου πω για πραγματα που τα θεωρω λαθος, (αφου η εμπειρια μου ειναι πολυ πολυ μικρη σε σχεση με τι δικη σου, οποτε κατι παραπανω θα ξερεις), απλα θελω να σου πω για πραγματα που δεν θα εκανα. Δεν θα εφτιαχνα reef ενυδρειο με tank που το πλατος του ειναι 30εκ., και δεν θα εβαζα ζωντανο απο την στιγμη που δεν εχω βαλει το βραχο μεσα και να τον στησω οπως θελω. Και για να κανω την δουλεια μου πιο ανετα και για να μην στρεσαρω το ζωντανο. Παντως η επιλογη του φωτισμου ειναι νομιζω τρελη επιτυχια. Απο που το πηρες? Αν δεν θες να το πεις εδω σε παρακαλω στει'το μου σε pm, αααα και αν προσαρμοζεται σε 40εκ. Σου ευχομαι τα καλυτερα για σενα πανω απ'ολα και για το νεο σου ενυδρειο στη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Μετα την προσθηκη μερικων κομματιων βραχου,το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει αυτη τη μορφη................

Κατοικοι , ενα μικρο Zebrasoma Scopas,ενα Cryptocentrus Cinctus,δυο percula,ενα Pseudochromis Fridmani,μια γαριδα peppermint.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...