Jump to content

Νέο ενυδρείο!βοήθεια!!!!


cholymelan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά θα είναι στα μελλοντικά σου σχέδεια να βάλεις την αγορά μιας αντίστρωφης όσμοσης r/o και να μη χρησιμοποιής νερό βρύσης.

Θα σε απαλάξει απο πολλά προβλήματα .

Link to comment
Share on other sites

το ξερω ρε συ!αλλα πανάκριβο! εχω δώσει ήδη γυρω στο 700ρι!!!!!!

έβαλα ενα σακι νεκρό αραγωνίτη και απο πάνω δυο μικρα σακιά ζωντανο!ο νεκρος δεν φενεται καν απο κατω!τωρα εκανα καλα η τσάμπα έξοδο!

Link to comment
Share on other sites

Παντως κακο δεν εκανες.Θα μπορουσες και μονο με ψοφιο,αλλα μπροστα στα συνολικα εξοδα που θα κανεις για το ενυδρειο δεν αξιζει να το σκεφτεσαι αν εκανες καλα ή οχι που αγορασες ζωντανο.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολύ.εχω και αλλη ερωτηση! ζωντανο βράχο ποτε βαζω? πρεπει πρώτα να κανω μετρήσεις?ποσα κιλα βραχο να παρω για 120λιτρα ενυδρειο?μετρήσεις τι προτείνετε!

Αμμωνια που εχω τεστ έκανα και έχει 0

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις τωρα ολο τον ζωντανο βραχο.10-15 κιλα το πολυ θα χρειαστεις.

Απο τη στιγμη που θα μπει ο βραχος,τοτε θα ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.Θα κανει δηλαδη την εμφανιση της η αμμωνια και επειτα τα νο2.

Με την εισαγωγη της ζωντανης αμμου που εκανες,ισως και να μην εμφανιστει αμμωνια καθολου.Γιαυτο και το αποτελεσμα του τεστ που βλεπεις.(Το τεστ κανει για θαλασσινο νερο ε?)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα θεε μου πάλι λεφτα!σε κανα δυο βδομαδες δεν γίνεται να βάλο το βράχο?πρεπει τώρα?ναι το τεστ ειναι της τετρα και κάνει και για γλυκο και για θαλασσινο!εχεις να προτεινεις κατι για βράχο?καΙ Που καπου οικονομικα!πμ

Link to comment
Share on other sites

Oποτε θες τον βαζεις το βραχο.Απλα αν θελει πχ 2 μηνες για να στρωσει αφου βαλεις το βραχο και τον βαλεις σε 1 μηνα,τοτε θα εχεις στρωμενο ενυδρειο σε ενα τριμηνο.

Μπορεις να βαλεις 50-50 νεκρο και ζωντανο βραχο για να σου βγει πιο οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις τωρα ολο τον ζωντανο βραχο.10-15 κιλα το πολυ θα χρειαστεις.

Απο τη στιγμη που θα μπει ο βραχος,τοτε θα ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.Θα κανει δηλαδη την εμφανιση της η αμμωνια και επειτα τα νο2.

Με την εισαγωγη της ζωντανης αμμου που εκανες,ισως και να μην εμφανιστει αμμωνια καθολου.Γιαυτο και το αποτελεσμα του τεστ που βλεπεις.(Το τεστ κανει για θαλασσινο νερο ε?)

οταν λες νο2 ενοεις νιτρικα>? ε?

Link to comment
Share on other sites

Oι μικροοργανισμοι ερχονται με τον ζωντανο βραχο.

ΝΟ2 ειναι τα νιτρωδη.Τα νιτρικα ειναι τα ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

πηγα και πηρΑ 4,5 κιλα βράχο και μαζι είχε κρυφτει και ενα μάυρο ψαράκι μικρό.θα ζήσει τωρα που το ενυδρείο μου δεν είναι στρωμένο?το λυπάμαι!

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Βγαλτο μια φοτο συντομα να το δουμε για σου πουμε τι ειναι κ τι μπορεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ είναι πολυ φοβητσιάρικο!μοιάζει λίγο και με swordfish του γλυκου ξερεις αυτα που κολιμπανε κάθετα!αλλα αυτο οριζόντια! κλαψ!ζει πάντος κρυβεται σε μικροσκοπικές τρύπες!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ είναι πολυ φοβητσιάρικο!μοιάζει λίγο και με swordfish του γλυκου ξερεις αυτα που κολιμπανε κάθετα!αλλα αυτο οριζόντια! κλαψ!ζει πάντος κρυβεται σε μικροσκοπικές τρύπες!

Αν δεν το βγαλεις φοτο δυστηχως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε ευκολα.Κανε μου ομως μια χαρη κ μπες σε αυτο το site πηπως κ το βρεις http://www.aquacon.com/saltwater_fish_aquarium.html

Link to comment
Share on other sites

μοιαζει λιγο με το bicolor blenny αλλα ειναι καταμαυρο!

στειλε μου με πμ απο που το πηρες το βραχο εχω μια υποψια για κατι.

Link to comment
Share on other sites

στειλε μου με πμ απο που το πηρες το βραχο εχω μια υποψια για κατι.

Μηπως ειναι αυτο???ATROSALARIAS FUSCUS

Link to comment
Share on other sites

gobby ειναι μου είπε αυτος!του πήρα και ειδική τροφη!φοβάται όμως πολύ!εριξα αναγκαστηκα bio nitrivec οπως μου είπε το παιδί εκεί!αν και το κουτί λέει μόνο για fresh water!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...