Jump to content

Reef ξεκινημα


andreas213

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.αφου ξεστησα το φυτεμενο μου ειπα και εγω να μπω στην παρεα των θαλασσινων.γεμισα λοιπον το ενυδρειο μου με νερο οσμωσης και προσθεσα αλατι.το αφησα μια μερα με τους κυκλοφορητες να λιωσει τελειως και την επομενη εβαλα τον ζωντανο αραγωνιτη.45 κιλα.μετα απο 2 μερες που εκατσε η θολουρα και το νερο εγινε κρυσταλλινο προσθεσα ψοφιο βραχο 12 κιλα και επειτα απο 3 μερες εβαλα και ζωντανο γυρω στα 7 κιλα.τοποθετησα και το skimmer μου deltec mc 300.προστεθηκε με την προσθηκη του αραγωνιτη ανθρακας και αντιφωσορο στο εσωτερικο φιλτρο μαζι και σιποραξ απο το παλιο μου φυτεμενο για βιολογια.απο κυκλοφορια εχω γυρω στα 2800 λιτρα την ωρα χωρις το σκιμμερ.το ενυδρειο ειναι το ριο180.απο φωτισμο εχω 2 τ5 90watt και περιμενω και 2 τ8 μπλε 60 watt.ειμαι κοντα δηλαδη στο 1 watt/l.περιμενω το ενυδρειο μου να στρωσει και με αργα και σταθερα βηματα να αρχισω να προσθετω ζωντανα.κοραλια απο ποτε μπορω να βαζω;

οριστε και μια φωτο οπως ειναι τωρα.ακουω γνωμες::::

23122009439.jpg

Link to comment
Share on other sites

τρομερο!

καλο ξεκινημα!!!!!

καλως ορισες στην θαλασσα!!!

λοιπον.....

για να βαλεις τα πρωτα ζωντανα,πρεπει να εχεις

no2 0

nh3-4 0

μολις γινει αυτο προσθεσε σιγα σιγα καθαριστες

καποια turbo snails και εριμητες

και μετα σιγα σιγα και τα υπολοιπα ζωντανα..........

(ελπιζω να τα ειπα σωστα,αν οχι καποιος να με διορθωσει)

Link to comment
Share on other sites

καλό ξεκίνημα καταρχάς!

Τώρα καλό είναι να αφαιρέσεις το siporax και να περιμένεις σιγά σιγά ο βράχος να αποχτήσει τις αποικίες βακτηριδίων που θα μεταναστεύσουν από τα κομμάτια ζωντανού που έχεις βάλει.Από κυκλοφορία θα χρειαστείς να προσθέσεις λίγο ακόμα.Μπορείς να μας αναφέρεις τα Kelvin από τις λάμπες που έχεις?Δεν πιστεύω να είναι αυτές που χρησιμοποιούσες στο γλυκό.Με τι μετράς αλατότητα?

Οι τιμές που θα πρέπει να έχεις είναι ΝΗ3-ΝΗ4 - ΝΟ2 και ΝΟ3 μηδενικές για να βάλεις κάποιο ζωντανό.Καλό είναι με το που μηδενίσουν να μην βάλεις πολλά ζωντανά γιατί ακόμα η βιολογία σου δεν θα είναι αρκετή.

Τα φώτα έως ότου μηδενίσουν οι παραπάνω τιμές δεν υπάρχει λόγος να είναι ανοιχτά.Όταν μηδενίσουν σιγά σιγά θα αρχίσεις να τα ανοιγέις σταδιακά και τότε μπορείς να προσθέσεις και το συνεργίο καθαρισμού που σου λέει ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλό ξεκίνημα καταρχάς!

Τώρα καλό είναι να αφαιρέσεις το siporax και να περιμένεις σιγά σιγά ο βράχος να αποχτήσει τις αποικίες βακτηριδίων που θα μεταναστεύσουν από τα κομμάτια ζωντανού που έχεις βάλει.Από κυκλοφορία θα χρειαστείς να προσθέσεις λίγο ακόμα.Μπορείς να μας αναφέρεις τα Kelvin από τις λάμπες που έχεις?Δεν πιστεύω να είναι αυτές που χρησιμοποιούσες στο γλυκό.Με τι μετράς αλατότητα?

Οι τιμές που θα πρέπει να έχεις είναι ΝΗ3-ΝΗ4 - ΝΟ2 και ΝΟ3 μηδενικές για να βάλεις κάποιο ζωντανό.Καλό είναι με το που μηδενίσουν να μην βάλεις πολλά ζωντανά γιατί ακόμα η βιολογία σου δεν θα είναι αρκετή.

Τα φώτα έως ότου μηδενίσουν οι παραπάνω τιμές δεν υπάρχει λόγος να είναι ανοιχτά.Όταν μηδενίσουν σιγά σιγά θα αρχίσεις να τα ανοιγέις σταδιακά και τότε μπορείς να προσθέσεις και το συνεργίο καθαρισμού που σου λέει ο φίλος παραπάνω.

ευχαριστω πολυ.θα το βγαλω το σιποραξ.οι λαμπες ειναι οι κανονικες τ5 απο το ριο180 και θα προσθεσω 2 τ8 30 βαττ εκαστη οσο πιο μεγαλη βρω σε κελβιν για αρχη.ειμαι υπο σκεψη για αλλαγη φωτιστικου θα δουμε.μολις μηδενισουν οι τιμες θα το αφησω 2-3 μερες να σταθεροποιηθει το συστημα και θα βαλω τα turbo snails kai nassarius.τα επομενα ψαρακια θα ειναι κλοουν αλλα αυτα θα μπουν μετα απο 2 εβδομαδες περιπου ετσι λεω.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι η λάμπες σου να είναι π.χ 2 τ5 στα 10,000κ και οι άλλες 2 στα 20,000 για να πάρεις αυτό το μπλε.Πιθανός αυτές που έχεις τώρα να είναι για γλυκού και να μην κάνουν για θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

IMO Θα εβγαζα τα κομματια βραχου που ειναι πλακε απο μπροστα γιατι θα σε δυσκολεψουν στο στησιμο κοραλλιών αργοτερα. Φερε μερικα απο τα κατω κοματια πανω και κρυψε τα πλακε. Επισης μιας και κρατησες το φιλτρο δημιουργησε μια περιοχη μη προσπελασιμη απο ψαρια για να αναπτυχθουν κοπιποδα, θα με θυμηθεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια και με γερές βάσεις η αρχή της....καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Kαλη συνεχεια κι απο μενα.Ο νεκρος σου βραχος μοιαζει πιο πολυ με νεκρο κοραλλι.Εχει κρυψωνες αλλα θα συμφωνω και με τον filrou!Tωρα που ειναι νωρις,γιατι μετα....

:D

Link to comment
Share on other sites

καλώς ηρθες στην θαλασσινή μας παρέα :D

μπορείς και πρέπει να βελτιώσεις λίγο το στησιμο του βράχου σου, καθώς και στο να αλλάξεις φορά στο ακροφύσιο του εσωτερικού φίλτρου, ώστε να μην σου μαζεύει ( φίλμ ) στην επιφάνεια του νερού ( κοίτα την αριστερή πλευρά )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια χαρα.

Μονο 2 γαριδουλες εχεις μεσα απο ζωντανα?Κανενα σαλιγκαρι δεν εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Τα μανηταρακια σου βαλτα καπου χαμηλα σε καμια γωνεια γιατι εαν ολα πανε καλα που σου το ευχομεαι,

θα σου γεμισουν το ενυδρειο με αποτελεσμα αργοτερα να μην μπορεις να τα περιορισεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μετα απο 7 μηνες και με φωτισμο λεντ ιδου τα αποτελεσματα.τελικα το θαλασσινο θελει πολυ υπομονη...

10092010594.jpg

και μια γενικη με χαλια ποιοτητα.

10092010592.jpg

και η ομορφια της φυσης νικητης βγηκε το μανιταρακι.

10092010591.jpg

Έγινε επεξεργασία - andreas213
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

λοιπον να κανω και μια ανανεωση μιας και εχω και αρκετο καιρο να γραψω στο φορουμ λογω της δουλειας και για να μη λεω πολλα αρχιζω με φωτο

DSC_0234.jpg

DSC_0227.jpg

DSC_0230.jpg

DSC_0223.jpg

DSC_0224.jpg

τι λετε;;;οφωτισμος ειναι μονο λεντ καταναλωσης 30 watt και μια λαμπα μπλε 18 watt

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...