Jump to content

διάφορες κόλλες


salamander

Recommended Posts

Παιδιά άνοιξα αυτό το τοπικ για να αναφέρουμε τις διάφορες κόλλες που χρησιμοποιούμε για να κολλήσουμε βράχους και τα κοράλια μας.Όποιος έχει χρησιμοποιήσει ας την αναφέρει και να μας πει εντυπώσεις.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω πρώτος λοιπόν.

Coral fix της Tunze

αρκετά δυνατό κόλλημα αλλά δεν μου άρεσε το χρώμα.

aqua scape της DD

δυνατό κόλλημα ωραίο χρώμα

dekofix leguid της dupla

αρκετά καλή κόλλα , γρήγορο πάγωμα (σε μερικά δευτερόλεπτα) απλά πρέπει να βγάλει και το κοράλι και το βράχο και να κολλήσεις έξω από το νερό γιατί δεν προλαβαίνεις αλλιώς.

Κόλα στιγμής αρκετά καλές εντυπώσεις με πάνω κάτω τα ίδια standar με τη dekofix απλά με μικρότερο κόστος.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω πρώτος λοιπόν.

Coral fix της Tunze

αρκετά δυνατό κόλλημα αλλά δεν μου άρεσε το χρώμα.

aqua scape της DD

δυνατό κόλλημα ωραίο χρώμα

dekofix leguid της dupla

αρκετά καλή κόλλα , γρήγορο πάγωμα (σε μερικά δευτερόλεπτα) απλά πρέπει να βγάλει και το κοράλι και το βράχο και να κολλήσεις έξω από το νερό γιατί δεν προλαβαίνεις αλλιώς.

Κόλα στιγμής αρκετά καλές εντυπώσεις με πάνω κάτω τα ίδια standar με τη dekofix απλά με μικρότερο κόστος.

Παρα πολυ καλο θεμα ανοιξες Ορεστη!Εγω χρησιμοποιω για τα κοραλια μου την miliput που ειναι για μοντελιστικο χομπυ κ στεγνωνει κ μεσα στο νερο κ βγαινει σε πρασινο κ σε ασπρο χρωμα.Επισης χρησιμοποιησα κ κολλα για pvc σε μια κατασκευη παλι με πολυ καλα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόση ώρα περίπου στεγνώνει Αντρέα η miliput?

Link to comment
Share on other sites

Σε πόση ώρα περίπου στεγνώνει Αντρέα η miliput?

Eκτος νερου στεγνωνει σε μια ωρα περιπου κ γινεται σαν πετρα αλλα κ χωρις να στεγνωσει εαν την βαλεις στο νερο στεγνωνει τελεια με εχει βολεψει ΠΑΡΑ πολυ γιατι κανει καταπληκτικη δουλεια κ δεν λερωνει καθολου το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

To miliput δεν ειναι κολλα ειναι στοκος που χρησιμοποιειται για την καλυψη κενων αναμεσα στο πλαστικο.Δηλαδη κλεινει τις ενωσεις.Αν ομως δεν ειναι τοξικη για τα ψαρια και τα κοραλλια τοτε κανει και για αυτη τη δουλεια. :D

Link to comment
Share on other sites

To miliput δεν ειναι κολλα ειναι στοκος που χρησιμοποιειται για την καλυψη κενων αναμεσα στο πλαστικο.Δηλαδη κλεινει τις ενωσεις.Αν ομως δεν ειναι τοξικη για τα ψαρια και τα κοραλλια τοτε κανει και για αυτη τη δουλεια. :D

Ναι οντως αυτη η διευκρυνηση επρεπε να γινει...ειναι οντως στοκος αλλα κανει κ για να ''κολλας'' κοραλια πανω σε plugs η σε βραχο...

Link to comment
Share on other sites

Το miliput δεν ειναι πιο μαλακο στην αφη του απο την κολλα της tunze?Το εχω δουλεψει στα μοντελα μου γιαυτο και το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Το miliput δεν ειναι πιο μαλακο στην αφη του απο την κολλα της tunze?Το εχω δουλεψει στα μοντελα μου γιαυτο και το ξερω.

δεν εχω πιασει την κολλα της tunze παντως ειναι ακριβως σαν πλαστελινη το ιδιο ευπλαστο κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάιδιά, με τις κόλες γιά κοράλια δεν τα πάω καθόλου καλά...έχω δοκιμάσει και της Tunze και κάποια άλη ..δεν θυμάμαι ποιά, όμως δουλειά δεν γίνεται σωστά.

Μάλον θα πρέπει να βγάλω έγω τον βράχο προς κόληση ,όμως αυτό δεν είναι εφικτό να το κάνω λόγω της πολυπλοκότητας του στησίματος στον βράχο και λόγω του μέγάλου ύψους του ενυδρείου.

Σε ότι μπόρεσα να προσπαθήσω απέτυχα παταγωδώς...η μία αργούσε πολύ να κολήσει (Tunze) με αποτέλεσμα να μην στερεώνεται το κοράλι και η άλη ναι μεν γρήγορη, όμως κολούσε στον βράχο αφήνοντας το κοράλι ξ ακόλητο!!!

Προς το παρών και μέχρι ναπετύχω κάποια που να ταιριάζει στα χέρια μου προσπαθώ να στηρίξω τα κοράλια σε σηεμία πάν η δίπλα στους βράχους.Αυτο ποιυ με έχει σώσει μέχρι στιγμής είναι ότι έχω πολλές επιλογές με αυτο τον τρόπο επειδή υπάρχει άφθονος βράχος και άμεσα προσιτός....

Link to comment
Share on other sites

To miliput για την ακριβεια ειναι εποξικος στοκος δυο συστατικων οπως και αυτη της tunze.Της tunze οντως αργει να κολλησει και πολλες φορες ειναι αδυνατο εως ακατορθωτο να κολλησεις ενα κοραλλι σε δυσκολη θεση.Και δεν γινεται καθε φορα που θελουμε να κολλησουμε κατι να βγαινει εξω ο βραχος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την εμπειρια σας πια αξιζει πραγματικα?σε τετοιες δουλειες?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε επειδή δεν έχω καταλάβει μας λέτε ότι η συγκεκριμένη κόλλα σφίγγει πιο γρήγορα γιατί και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με της tuzne.

Link to comment
Share on other sites

To miliput για την ακριβεια ειναι εποξικος στοκος δυο συστατικων οπως και αυτη της tunze.Της tunze οντως αργει να κολλησει και πολλες φορες ειναι αδυνατο εως ακατορθωτο να κολλησεις ενα κοραλλι σε δυσκολη θεση.Και δεν γινεται καθε φορα που θελουμε να κολλησουμε κατι να βγαινει εξω ο βραχος.

λοιπον υπαρχουν 5 ειδων miliput http://www.milliput.com/home.htm λεει πως στεγνωνει σε 3 ωρες αλλα εγω που την χρησιμοποιω κανει 1 ωρα για να στεγνωσει.Κολλαει παρα πολυ γερα βραχο με κοραλι...ειχα προσπαθησει να την βγαλω απο τον βραχο μου μια φορα κ βγηκε με σφυρη κ κατσαβιδι για να καταλαβεις.Το καλο ειναι οτι στεγνωνει κ μεσα στο νερο οχι μονο εξω.Επισης κ η BISON εβγαλε μια ''υποβρυχια'' κολλα/στοκο.Εγω χρησιμοποιω την ασπρη για την ακριβεια μιας κ ειναι πολυ πιο απαλη απο τις αλλες κ εφαρμοζει τελεια στις εγκοπες κ στους πορους των βραχων.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον υπαρχουν 5 ειδων miliput http://www.milliput.com/home.htm λεει πως στεγνωνει σε 3 ωρες αλλα εγω που την χρησιμοποιω κανει 1 ωρα για να στεγνωσει.Κολλαει παρα πολυ γερα βραχο με κοραλι...ειχα προσπαθησει να την βγαλω απο τον βραχο μου μια φορα κ βγηκε με σφυρη κ κατσαβιδι για να καταλαβεις.Το καλο ειναι οτι στεγνωνει κ μεσα στο νερο οχι μονο εξω.Επισης κ η BISON εβγαλε μια ''υποβρυχια'' κολλα/στοκο.Εγω χρησιμοποιω την ασπρη για την ακριβεια μιας κ ειναι πολυ πιο απαλη απο τις αλλες κ εφαρμοζει τελεια στις εγκοπες κ στους πορους των βραχων.

και σε θεμα τοξικοτητας? εχεις δοκιμασει και της bison?

Link to comment
Share on other sites

και σε θεμα τοξικοτητας? εχεις δοκιμασει και της bison?

Aυτο ειναι που με ενδιαφερει πρωτα να μαθω,για την τοξικοτητα.Το miliput δεν το χρησιμοποιησα στο ενυδρειο αλλα οπως προαναφερα σε μοντελα.Αν δεν ειναι τοξικο και κολλαει πιο γρηγορα απο της tunze τοτε κανει.Της bison δεν την εχω χρησιμοποιησει οποτε δεν φερω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι που με ενδιαφερει πρωτα να μαθω,για την τοξικοτητα.Το miliput δεν το χρησιμοποιησα στο ενυδρειο αλλα οπως προαναφερα σε μοντελα.Αν δεν ειναι τοξικο και κολλαει πιο γρηγορα απο της tunze τοτε κανει.Της bison δεν την εχω χρησιμοποιησει οποτε δεν φερω γνωμη.

Της bison ουτε εγω την εχω χρησιμοποιησει απλα την ειδα στο σταντ του practicer.Παντως οσο αναφορα την τοξικοτητα στο δικο μου ενυδρειο δεν ειχα κανενα προβλημα κ εχω LPS,soft κ ανεμωνες κ την αφησα να στεγνωσει κ μεσα στο νερο οχι εξω.Τωρα δεν ξερω μεχρι να στεγνωσει εαν μπορει να κρατησει βαρος αλλα αφου στεγνωσει κ μετα μπορει να αντεξει πολυ πονο...Επισης εαν στεγνωσει κ μετα μπορεις να το τρυπισεις κιολας,με τρυπανι φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

K μιας κ μιλαμε για κολλες...αυτη η κολλα hard plastic adhesive κολλαει τελεια ακρυλικα!

κ αυτη ειναι της bison ο στοκος epoxy repair aqua...

Link to comment
Share on other sites

Στην δευτερη εικονα το σωληναριο δεν ειναι σε υγρη μορφη? :D

Link to comment
Share on other sites

Στην δευτερη εικονα το σωληναριο δεν ειναι σε υγρη μορφη? :D

H δευτερη κολλα ειναι για να κολλας ακρυλικα τζαμια...

Link to comment
Share on other sites

παιδια να καταθεσω και εγω την γνωμη μου.και εγω με την tunze δεν εχω μεινει ευχαριστημένος αλλα ουτε και με την orca .Αυτές που δεν εχουν ανταγωνιστή σε κολλημα ειναι κάποιες κολλες που χρησιμοποιώ στον αερομοντελισμό που ασχολουμε .Δεν ξέρω όμως ποσο τοξικές ειναι η για τα ψαρια η για τα κοραλλια.εχω κανει ενα πειραμα σε ενα μικρό ενυδρειο με ενα damsel μεσα και σαρκόφυτο και δεν ειδα να τα πειραξε αλλα δεν ξέρω από εκει και πέρα σε μεγαλη ποσοτητα τι θα γίνει :D:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οποτε με λιγα λογια προτεινετε αυτες του μοντελλισμου?

Ποιες συγκεκριμενες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να πω κάτι σχετικά με το θέμα.....η ουσία είναι στην κόλα που ζητάμε να κολάει παράλληλα και ταυτόχρονα τον βράχο με το κοράλι την ίδια στιγμή μέσα στο νερό, διαφοερετικά τι νόημα έχει;αν είναι να χρειάζεται μισή και μία ώρα γιά να κολήσει,τι θα γίνει...θα περιμένουμε με το χέρι μέσα στο ενυδρείο γιά όλο αυτό το διάστημα; ζήτω που καήκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γενικά όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει αυτό που γράφει ο big blue που νομίζω είναι και το ζητούμενο.Φαντάσου τώρα να θες να κολλήσεις καμία μοντιπόρα σε καμία χαράδρα...αδύνατο με αυτές τις κόλλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο κ οι δυο αλλα δε νομιζω πως υπαρχει κατι τετοιο γιατι ακομα κ οι κυανοακρυλικες μεσα στο νερο μετα απο καιρο χαλανε...κ μεσα στο νερο δεν κολλαει τιποτα εκτος απο αυτους τους στοκους.Παντως υπαρχει λυση ας πουμε οταν ηθελα να κολλησω μια εμφυλια στον βραχο μου εβαλα τον στοκο κ απο διπλα απο το κοραλι εβαλα κατι το οποιο κρατουσε το κοραλι στην θεση του μεχρι να στεγνωσει.Ας πουμε εαν θες να κολλησεις την Montipora βαλε απο κατω της κατι που θα την κραταει στο υψος που την θελεις κ βαλε λιγο στοκο αναμεσα στο κοραλι κ στον βραχο κ οταν στεγνωσει βγαλε τον ''ναρθηκα'' κ εισαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...