Jump to content

Apple Iphone Vs Sony Ericsson Satio


Recommended Posts

καταρχάς: Χρονια Πολλά και Καλές Γιορτές σ'ολους!! :D

Λοιπόν σκοπεύω να πάρω ενα καινούργιο κινητό, (όπως ισως καταλάβατε :angry2:) . Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο αλλα δεν ξέρω πιο να επιλέξω. Έτσι θέλω την βοήθειά σας!

Για το Iphone πάνω κάτω ξέρω τι παίζει γιατί έχω ασχοληθεί μαζί του και το έχουν και στην παρέα μου, οπότε δεν μου είναι κάτι άγνωστο...

Θα ήθελα τις απόψεις σας για το άλλο κυρίως, το Satio. Είναι γρήγορο κινητό; "Κολλάει" καθόλου -δηλαδή η οθόνη ανταποκρίνεται καλά στο δάχτυλο; Ο browser του τι λέει; Το τελευταίο με ενδιαφέρει αρκετά (γι'αυτό είμαι και σε αυτή την κατηγορία κινητών)

Βασικά απ'οτι ξέρω το iphone υστερεί σε εξοπλισμό, αλλα είναι πολύ καλύτερο απο το satio αποψη εφαρμογών και software. Χαρακτηριστικά είχα δει την παρακάτω εικόνα: (τώρα έχει και βίντεο)

13032_213038598054_543303054_4169340_6361397_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα αξιοπιστιας και σταθεροτητας λειτουργικου χαλαρα το iPhone. Για ΟΛΑ τ'αλλα, το οποιοδηποτε κινητο με Windows Mobile, ειναι κλασεις ανωτερο. Προσωπικα θα προτεινα να κατευθυνθεις προς τα HTC. Αριστη ποιοτητα και αξιοπιστια... οσον αφορα τη συσκευη. Για το λειτουργικο ξερεις λιγο πολυ... Επανεκκινησεις, ψιλοκολληματακια,ιοι... Αν ομως το προσεχεις δεν θα εχεις κανενα απο τα παραπανω προβληματα. :D

Link to comment
Share on other sites

Επανεκκινησεις, ψιλοκολληματακια,ιοι... Αν ομως το προσεχεις δεν θα εχεις κανενα απο τα παραπανω προβληματα. :D

Τα HTC αυτά?

Link to comment
Share on other sites

HTC hero

ή κάτι παρόμοιο με adnroid λογισμικο...

Γενικά δεν προτείνω windows για pc πόσο μάλλον για κινητό....

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει πιάσει iphone δεν το αλλάζει με τίποτα... Εγώ πηρα πριν 7 μήνες το 3g και πριν 2 μήνες το 3gs....

Δεν το αλλάζω και δεν το συγκρίνω με τίποτα... Κει το 3gs εχει και mms video recording, full gps hardware & software....

Και φυσικά το τελειότερο mp3 player!!!

Σκέφτείτε πως αγόρασα και Mac.... και από εδώ γράφω πλέον!!!

Η apple εχει κάνει τρελλή δουλειά με μοναδικά προϊόντα!!!

Iphone και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

Link to comment
Share on other sites

αν και φανατικός των μήλων χρόνια τώρα ακόμη το iphone πρέπει να βελτιώσει το θέμα της μπαταρίας του.

Είναι σούπερ κινητό όσων αφορά τις λειτουργίες του, την ταχύτητα, αξιοπιστία, δεν κολλάει πουθενά, ανταποκρίνεται τέλεια στην αφή, το γεγονός ότι είναι apple παρέχει εγγύηση ότι συνέχεια το λειτουργικό του θα τελειοποιείται, το νέο λογισμικό διόρθωσε τις ομοιότητες με την πέτρα lol έχει και ελληνικά πλέον. Το μόνο μειονέκτημα είναι η μπαταρία... καλό gadgetάκι, αλλά αν σου ξεψυχάει κάθε 2 μέρες και σε αφήνει ξεκρέμαστο στο camping ας τα να πάνε.. θα το πάθουμε σαν τη διαφήμιση της vodafone!

το satio της se δεν το ξέρω, αλλά μπες στο youtube και κάνε αναζήτηση με το όνομά του. Θα δεις videάκια με παιδιά να το χρησιμοποιούν, από εκεί θα κρίνεις αν είναι αρκετά γρήγορο, αν κολλάνε τα γραφικά του κλπ. Γενικά πάντως και η SE το έχει ρίξει το επίπεδο τελευταία..

Η συμβουλή μου να μάθεις περισσότερα για το θέμα της μπαταρίας από τους φίλους σου και από το net. Οι πληροφορίες για τις 2 μέρες είναι από γνωστό μου που είχε το 3g. Εννοείται ότι παίζει ρόλο και η χρήση... ψάξτο!

Link to comment
Share on other sites

2 ημέρες; Από ποτέ; Έχει να μου κρατήσει κινητό πάνω από 2 μέρες από την εποχή του 6110!!! Κανένα κινητό υπολογιστής δεν μου έχει αγγίξει το 2 ημερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω Ipod δεν θα αγοραζα Iphone γιατι ειναι εξ'αρχης κλειδωμενο ..και πρεπει να μπεις στο τρυπακι εσυ να αγοραζεις για αποκτισει ολες αυτες τις δυνατοτητες που σου υποσχονται ...επισης ειμαι πολυ δυσαρεστημενος με το itunes ...καθως ειναι ο μοναδικος τροπος για να υσαγεις μουσικη κλπ ..εκτως και αν τελικα το χακαρεις ..αυτα

Link to comment
Share on other sites

tsoum ειναι καλό να μας πεις ποιες απαιτήσεις εχεις απο ενα κινητό τηλέφωνο..εγω προσωπικά δεν θα αγόραζα iphone αυτά που δίνει είναι παρα πολύ λίγα για το κόστος του,εαν σε ενδιαφέρει το οπτικό θέμα τοτε αλλάζει...Symbian λογισμικό προτείνω εγώ..οσο για HTC που προτείνει και ο Νικος συμφωνώ απόλυτα μαζί του,είναι εξαιρετικά και αξίζουν τα χρήματα τους!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα μετέφερα τα πάντα στο iTunes.. Είναι απίστευτο και τα genius mixes που κάνει είναι απίστευτα!!! Για να μην πω κι για τον τροπο που δείχνει τα εξωφυλλα... Απλά μοναδικό!! Και αγοράζεις επιπλεων, όλα τα βασικά τα έχει και έχει και ένα κάρο freeware!! Α, και ότι πληρώνεις πραγματικά το αξίζει...

Όσον αφορά την μπαταρία σημειώνω πως με μια 5λεπτη φόρτιση παίρνεις 30% μπαταρία... Φορτιζει πολύ γρήγορα ως το 80% και είναι ένα από τα features του iPhone αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα μετέφερα τα πάντα στο iTunes.. Είναι απίστευτο και τα genius mixes που κάνει είναι απίστευτα!!! Για να μην πω κι για τον τροπο που δείχνει τα εξωφυλλα... Απλά μοναδικό!! Και αγοράζεις επιπλεων, όλα τα βασικά τα έχει και έχει και ένα κάρο freeware!! Α, και ότι πληρώνεις πραγματικά το αξίζει...

Όσον αφορά την μπαταρία σημειώνω πως με μια 5λεπτη φόρτιση παίρνεις 30% μπαταρία... Φορτιζει πολύ γρήγορα ως το 80% και είναι ένα από τα features του iPhone αυτό!!

Δοκιμασε να κανεις ενα φορματ στο υπολογιστη σου ...η απλα αλλαξε υπολογιστη ...και θα δεις τα προβληματα που θα δημιουργηθουν ...αλλαξα προσφατα υπολογιστη και εχασα για πλακα ολες τις εφαρμογες μου την μουσικη μου τις ταινειες ...γυρω στα 16 gb Authorised

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη κάνει 2 φορές. Είναι πολύ απλό. Ακόμα όμως και να τα χάσεις, εφ όσον τα έχεις κατεβάσει μέσω iTunes μπορείς εάν κανείς login να τα κατεβασεις ξανά δωρεάν φυσικά!!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη κάνει 2 φορές. Είναι πολύ απλό. Ακόμα όμως και να τα χάσεις, εφ όσον τα έχεις κατεβάσει μέσω iTunes μπορείς εάν κανείς login να τα κατεβασεις ξανά δωρεάν φυσικά!!

..τα ειχα ολα γνησια δοκιμασα να τα ξανα κατεβασω αλλα απλα χρεωθηκα για ακομη μια φορα στην χρεωστικη μου καρτα -λογαρισμο μου

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά 100% είχες κάνει κάτι λάθος. Έχω αλλάξει 3 υπολογιστές με την ίδια βιβλιοθήκη και μάλιστα την τελευταία φορά προς τον mac. Ποτέ δεν χρεώθηκαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά 100% είχες κάνει κάτι λάθος. Έχω αλλάξει 3 υπολογιστές με την ίδια βιβλιοθήκη και μάλιστα την τελευταία φορά προς τον mac. Ποτέ δεν χρεώθηκαν τίποτα.

..δεν ξερω τι να πω αν μπορεις να βοηθησεις ? ..βασικα εχω φαει σκαλωμα τι να πω δεν ξερω και εμενα μου φανηκε απλη διαδικασια οπως μου την περιεγραφαν αλλα οταν ειδα το λογαρισμο μου και την χρεωστικη μου καρτα ειχε χρεωθει με τις εφαρμογες που ειχα κατεβασει και μαλιστα αυτο το καταλαβα οταν ειχα κατεβασει 5-6 και ηθελα να κανω dowloading και στις υπολυπες αλλα αυτο εν γινοταν γιατι δεν ειχα αλλο υπολοιπο χρηματων μεσα στον λογαριασμο ...δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε στραβα? ...αυτο με τους 3 υπολογιστες το οριο ειναι 5 μετα εχει καποια επιλογη κανεις κλικ οποτε σου ακυρωνει τα pc που εχεις ενεργοποιησει αυτο γινεται μια φορα το χρονο ..μου το ειπαν μεσα απο την Apple :D

Link to comment
Share on other sites

Με ένα search στο google θα βρεις πολλά φόρουμ που αναλυτικά μπορείς και στα Ελληνικά να διαβάσεις τον τροπο, αν και είναι απλός. Αν δεν βγάλεις άκρη pm σε εμένα!!

Link to comment
Share on other sites

tsoum ειναι καλό να μας πεις ποιες απαιτήσεις εχεις απο ενα κινητό τηλέφωνο..εγω προσωπικά δεν θα αγόραζα iphone αυτά που δίνει είναι παρα πολύ λίγα για το κόστος του,εαν σε ενδιαφέρει το οπτικό θέμα τοτε αλλάζει...Symbian λογισμικό προτείνω εγώ..οσο για HTC που προτείνει και ο Νικος συμφωνώ απόλυτα μαζί του,είναι εξαιρετικά και αξίζουν τα χρήματα τους!!

Ε βασικά θέλω να μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ και να ακούω την μουσικούλα μου. Βεβαια η 12αρα κάμερα του Satio δεν με χαλάει.

Για να καταλάβετε ποια τα προβλήματά μου με το i-phone:

- Λίγη μπαταρία (πολύ βασικό)

- Μη επεκτάσιμη μνήμη

- Μικρή ανάλυση φωτογραφικής (αυτό που έχω τώρα Sony Ericsson Z550i έχει 1.8 :thumbup: )

- Ραδιόφωνο - η μάλλον έλλειψή του

Κυριώς αυτά με προβληματίζουν.

Απο την άλλη η πολύ μεγάλη γκάμα εφαρμογών που έχει νομίζω οτι το κάνει αρκετά ενδιαφέρον, + το οτι έχω μια σχετική "εμπειρία" μαζί του καθώς το έχουν κάποιοι φίλοι μου και έχω ασχοληθεί μαζί του αρκετά.

Α κατι ακόμα: Ενας που το έχει, όταν τον ρώτησα τι έχει να πεί γι'αυτό, μου είπε: "Δεν θα έπερνα το iphone τώρα"... :angry2:

Για το άλλο έχω καποιες αμφιβολίες καθ'οτι δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου και δεν ξέρω καθόλου πως τρέχει... Την εταιρία μπορώ να πω οτι την εμπιστεύομαι αρκετά αν και το κινητό που έχω τώρα μου έχει σπάσει τα νεύρα (το λιγότερο) γιατι κάνει "επανεκίνηση" όποτε θέλει (αν και δεν είχε και την καλύτερη μεταχείρηση μπορώ να πώ :D )

Link to comment
Share on other sites

Ε βασικά θέλω να μπορώ να μπαίνω στο ίντερνετ και να ακούω την μουσικούλα μου. Βεβαια η 12αρα κάμερα του Satio δεν με χαλάει.

Αν ειναι αυτα που ζητάς τοτε εχει άπειρες επιλογές,μη σε ξεγελάνε τα 12mpxls της sony κατα τη γνώμη μου nokia 5800...λίγο παλιο αλλά πιστευσε με εχει απειρες εφαρμογές....

άλλες επιλογές ...........

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.007202

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.007019

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000984

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αποτυχία των παλιότερων μοντέλων κινητών τηλεφώνων γνωστής εταιρίας.. αποφάσισε να τα εξελίξει σύμφωνα με τις σημερινές ανάγκες του καταναλωτή.

Απεριόριστες κλείσεις (προς έναν)

Μηδενική κατανάλωση ενέργειας.. (άρα πράσινο)

...........

...........

Το μόνο μειονέκτημα είναι η μικρή ακτίνα εμβέλειας...

post-13206-1261925237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αχααχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

:D:angry2:
Link to comment
Share on other sites

'Εχω το HTC HD 2.είναι μακράν καλύτερο από ολα τα κινητά της αγοράς.Ορίστε και βίντεο σε αναμέτρηση με το iphone

Link to comment
Share on other sites

Μονο που ο γερμανός δεν έχει ούτε το Hero ούτε HD 2 και πρέπει να πάρω απ'αυτούς λόγω επιδότησης...

Link to comment
Share on other sites

Που έχω καταλήξει, με σειρά προτίμησης:

HTC HD 2

Sony Ericsonn Satio

Apple iPhone

Απλα στο site του Γερμανού δεν έχουν το HD2 και δεν νομίζω πως θα το έχουν και στο μαγαζί...

Αυριο παω για "ψώνια", οπότε, οποιαδήποτε ένσταση ή αντιπρόταση τώρα. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

μαζι με τα παραπανω ριξε κ μια ματια στο nokia n97 mini

προσωπικα το θεωρω μακραν το καλυτερο εξυπνο κινητο στην αγορα με Α-GPS κ αν θες κ wifi ειναι οτι πιο ευχρηστο το συρομενο QWERTY πληκτρολογιο. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...