Jump to content

Moonlight με Led Smd


FotisGt

Recommended Posts

Πρόσφατα έφτιαξα ένα απλό Moonlight για το ενυδρείο μου με 2 μπλε Led των 3 χιλιοστών όπως αυτό της φωτό

post-16491-1261842289_thumb.jpg

Χρησιμοποίησα ένα μικρό γυάλινο βαζάκι με πλαστικό καπάκι για να είναι στεγανά:

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό:

post-16491-1261842362_thumb.jpg

Δίνει την αίσθηση οτι φωτίζεται φυσικά καθώς το φως πέφτει από τη μια γωνία σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

Εκεί ακριβώς επιλέγεις αν θα το έχεις κάτω από τη στάθμη του νερού ή πάνω δηλαδή αν θα έχεις κυματισμό ή όχι.

Κάπου στην πορεία η δουλειά χάλασε καθώς αν και η στεγανοποίηση ήταν καλή (με σιλικόνη μη τοξική)

Η υγρασία στο εσωτερικό της κατασκευής άρχισε να διεισδύει. Τότε σκέφτηκα να κάνω μια πιο απλή κατασκευή με 1 μπλε Led Smd Plcc2 όπως αυτό:

post-16491-1261843035_thumb.jpg

Επειδή χρησιμοποίησα υλικά που θα είναι δύσκολο να τα βρείτε καθώς ήθελα να στερεώνεται με βεντούζα και να περιστρέφεται κατ' απαίτηση θα επανέλθω αύριο με πιο απλή κατασκευή που θα μπορούν όλοι να την κάνουν.

Το αποτέλεσμα αν τοποθετηθεί στο μπροστινό τζάμι και κάτω απ τη στάθμη του νερού είναι αυτό :

post-16491-1261843236_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καθώς αρκετοί θα ρωτήσουν και αφού έχω την άδεια του moderator delta66

παραθέτω κάποια μαγαζιά που μπορείτε να προμηθευτείτε τέτοιου είδους Led.

"Φανός ηλεκτρονικά" Σολωμού 40 Αθήνα 2103828748

"Βενιέρης Ξενοφών" Αγ. Παύλου 49 Περιστέρι 2105752791

Έλεκτρον Ε.Π.Ε 7 χλμ. Εθνικής Οδού Αθηνών - Λαμίας (Παράδρομος) Αντιοχείας 68

Ν. Φιλαδέλφεια 210 25.84.240

Στο τελευταίο δε θα βρείτε χύμα αλλά σε λεντοταινίες με το μέτρο

Τα χύμα κοστίζουν περίπου 1 ευρώ το ένα. Αν κάποιος θέλει ποσότητα ή σε ομαδική παραγγελία συμφέρει απο εδώ: http://www.blauertacho4u.de/en/Standard-LE...SMD-PLCC-2-Blue

Όσες φορές έχω παραγγείλει δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε αναλυτικη περιγραφη κατασκευης :D

1. Το φως (το εχω ξαναπει και γινουμαι κουραστικος αλλα) δεν μου αρεσει στο μπλε χρωμα.

Υπαρχουν και σε ασπρο τα λεντακια?

2. Στα ποσα βολτ δουλευουν?

3. Γινεται δινοντας λιγοτερη ταση να εχουμε πιο χαμηλο φωτισμο αν θελουμε?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε αναλυτικη περιγραφη κατασκευης :angry2:

1. Το φως (το εχω ξαναπει και γινουμαι κουραστικος αλλα) δεν μου αρεσει στο μπλε χρωμα.

Υπαρχουν και σε ασπρο τα λεντακια?

2. Στα ποσα βολτ δουλευουν?

3. Γινεται δινοντας λιγοτερη ταση να εχουμε πιο χαμηλο φωτισμο αν θελουμε?

Θα απαντήσω αλλά για την περιγραφή υπομονή... Να κάνω κάτι εύκολο.... :D

1. Υπάρχουν σε λευκό του πάγου (daylight) και θερμό λευκό (κιτρινωπό).

To θερμό είναι λίγο δυσεύρετο σε χύμα.Σε ταινία το έχω δει στην Electron

2.

Μπλέ

Technicial data:

Diameter: 3,5 mm x 2,7 mm

Intensity: 150mcd

Viewing angel: ~130 Grad

Voltage.: 2,7 - 3,4 Volt

Voltage with R (470 Ohm / 0,25W): 12 V

Amperage: 20mA

Amperage max.: 50mA

Colour: Blue

Λευκό πάγου:

Technicial data:

Diameter: 3,5 mm x 2,7 mm

Intensity: 900mcd

Viewing angel: ~130 Grad

Voltage.: 2,7 - 3,4 Volt

Voltage with R (470 Ohm / 0,25W): 12 V

Amperage: 20mA

Amperage max.: 50mA

Colour: White

3.Σε αυτοκίνητο τα δουλεύω με ρεοστάτη (Συνεχές ρεύμα) και δεν έχουν πρόβλημα. Παίζεις με σταθερές αντιστάσεις ή ρεοστάτη αναλόγως με το τι ρεύμα θα δώσεις.εγώ δίνω 3 Volt με μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

3.Σε αυτοκίνητο τα δουλεύω με ρεοστάτη (Συνεχές ρεύμα) και δεν έχουν πρόβλημα. Παίζεις με σταθερές αντιστάσεις ή ρεοστάτη αναλόγως με το τι ρεύμα θα δώσεις.εγώ δίνω 3 Volt με μετασχηματιστή.
Αν δωσω απο πολυπακ 1.5V θα λειτουργησει λες?
Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω...Δεν θα ανάψει καν.Έκανα μια δοκιμή με μπαταρία ΑΑ και τζίφος.Τώρα αν με τα mA γίνει κάτι...Αλλά δε νομίζω.Θες τουλάχιστον 2,5 V.

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα κι ένα γρήγορο με 1 λευκό Smd....Μάλλον έχεις δίκιο... Μου άρεσε!:D Η φωτό δεν είναι κι ότι καλύτερο αλλά πλησιάζει στην αληθινή ένταση. Στα 3 Volt κι αυτό.

Σε αυτή την περίπτωση το Led είναι πάνω απ τη στάθμη και φωτίζει μόνο βυθό.

post-16491-1261852474_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο.

Πιστευω με το θερμο λευκο και ισως πιο χαμηλη ενταση (αυτο θα βρουμε πως θα γινε) θα ειναι καλυτερο.

Με πιο χαμηλη ενταση φωτος και το ψυχρο λευκο ισως ειναι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Θερμό λευκό δεν έχω γιατί δεν το χρησιμοποιώ.

Θα δοκιμάσω το ψυχρό με 450 Ω αντίσταση και να το βάλω κάτω απ'τη στάθμη.Θα είναι τρέλα πιστεύω και δε θα ενοχλεί καθόλου τα ψάρια. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλω πάνω φωτίζει μόνο βυθό και με χαμηλότερη ένταση δε νομίζω να κάνει τίποτα.Μέσα στο νερό θα φωτίζει τα πάντα αχνά. Θα κάνω διάφορες δοκιμές κι όπου καταλήξω...Θα ανεβάσω διάφορες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η δουλειά σου φίλε μου, πιστεύω οτι ενδιαφέρει και θα βοηθήσει πολλούς, ευχαριστούμε! :angry2:

Να σαι καλά! Αφού έχω γιατί να μη βοηθήσω... Βλέπω τις τιμές που χτυπάνε και με πιάνει τρέλα! Για ένα λαμπάκι σε λίγο θα παίρνουμε δάνειο... :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Φωτη με τις πατεντες σου ....

Ετοιμασε και κανα 2 για μενα :D

Link to comment
Share on other sites

Έλα για καφε και θα στο κάνω χριστουγγενιάτικο... (off topic :D )

Link to comment
Share on other sites

Έλα για καφε και θα στο κάνω χριστουγγενιάτικο... (off topic :thumbup: )

θα μου τα κανεις δωρο με την αεροτομη :D:angry2::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες κατασκευής

Η συγκεκριμένη κατασκευή είναι η πιο απλή που μπορούσα να σκεφτώ και θα χαρώ πολύ αν τα καταφέρουν πολλοί να την κάνουν.

Πολύ οικονομική και λόγω της χρήσης βεντούζας μας δίνεται η δυνατότητα να το βάλουμε και να το βγάλουμε άπειρες φορές μέχρι να μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα.Επίσης το καλαμάκι μας επιτρέπει να δώσουμε κλίση όσο βέβαια μας επιτρέπει το πάχος του καλωδίου που θα χρησιμοποιήσουμε.

Στην προκειμένη περίπτωση χρησιμοποίησα ένα ψυχρό λευκό Led Smd Plcc-2.

Υλικά:

*Καλώδιο λεπτό (μήκος αναλόγως την τοποθέτηση)

*Μετασχηματιστής 3V ή ρυθμιζόμενος

*1 Led Smd Plcc-2 (Χρώμα αναλόγως προτιμήσεως ψυχρό λευκό,θερμό λευκό ή μπλε)

*1 καλαμάκι σπαστό

*1 κλέμα

*1 ενυδρειακή βεντούζα (να έχει τρύπα όσο η διάμετρος από το καλαμάκι)

*Ενυδρειακή σιλικόνη

post-16491-1262095634_thumb.jpg

Από εργαλεία θα χρειαστούμε:

*1 κόφτη καλωδίων ή μικρό ψαλίδι

*Κολλητήρι κοινό με λεπτή μύτη

*Λεπτό καλάι

*Μονωτική ταινία

Ξεκινάμε κόβοντας το καλαμάκι όπως στη φωτογραφία και ανοίγοντας μια τρύπα ώστε να περάσει το καλώδιο.

post-16491-1262095498_thumb.jpg

Σφηνώνουμε το καλαμάκι στη βεντούζα βάζοντας λίγη σιλικόνη.

post-16491-1262095606_thumb.jpg

Αφού γυμνώσουμε 2 περίπου χιλιοστά το καλώδιο στη μια άκρη κολλάμε το Led με προσοχή.

Η συνιστώμενη θερμοκρασία είναι 260° C για έως 5 δευτερόλεπτα αν έχουμε σταθμό συγκόλλησης.

Με απλό κολλητήρι είναι πιο εύκολο να ακουμπήσουμε μια σταγόνα καλάι στις επαφές του Led και μετά

ακουμπώντας το καλώδια και ζεσταίνοντας το στο σημείο επαφής με το Led θα κολλήσει μόνο του.Προσέχουμε να μη βραχυκυκλώνουν οι δύο επαφές.

post-16491-1262096027_thumb.jpg

Περνάμε την άλλη άκρη στο καλαμάκι όπως στη φωτογραφία.

post-16491-1262096106_thumb.jpg

Τραβάμε το καλώδιο προσεκτικά ώστε το Led να έρθει στο επίπεδο της άκρης από το καλαμάκι

και μονώνουμε με σιλικόνη χωρίς να καλύψουμε τη μπροστινή μεριά του Led.Επίσης μονώνουμε την

τρύπα που βγαίνει το καλώδιο.

post-16491-1262096233_thumb.jpg

Στην άλλη άκρη ενώνουμε στην κλέμα το καλώδιο της κατασκευής μας και το καλώδιο του μετασχηματιστή.

Το αρνητικό είναι η πλευρά του Led που έχει ένα μικρό κόψιμο στη γωνία.Αν το συνδέσουμε ανάποδα δεν θα καεί αλλά δεν θα ανάψει.Κάνουμε δοκιμή και το βλέπουμε πως θα συνδεθεί.Πάντα στα 3V !

Μονώνουμε την ένωση αυτή με μονωτική ταινία.

Μεγάλη προσοχή δώστε στο οτι το καλώδιο πρίν το μετασχηματιστή και την κλέμα πρέπει να κάνει καμπύλη χαμηλότερα από αυτόν ώστε αν τυχόν τρέξει νερό να πέσει στο έδαφος και όχι στην πρίζα.

Καλό αποτέλεσμα!!!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Με θερμο λευκο λεντακι, ενα 250 mA πολλαπλης τασης (1.5-12V) τροφοδοτικο ρυθμισμενο στο 1.5V και με το ρεοστατη στο 50% φωτιζει το 400αρο ενυδρειο τελεια σαν φεγγαροφως.

(Πανω απο τη σταθμη του νερου και οχι βυθισμενο)

Πες ακριβως ποια λεντακια ειναι (τα θερμα λευκα ) και ποιος ρεοστατης και που τα βρισκουμε.

(χαρακτηριστικα και καποιο λινκ ισως)

Τροφοδοτικο κλπ σε ηλεκτρονικα ΟΚ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...