Jump to content

Συμπεράσματα


Recommended Posts

Προχθές επιστρέφοντας σπίτι το βράδυ πρόσεξα ότι το φως από το ενυδρείο δεν άναβε. Ωχ λέω πάλι λάμπα κάηκε... πάω να ανοίξω την τηλεόραση δεν ανάβει.. κοιτάω στον πίνακα με τις ασφάλειες και βλέπω ότι μια είναι πεσμένη, ε την σηκώνω και ανάβει τηλεόραση και και φως ενυδρείου και προφανώς τα φίλτρα.

Εκεί που αναρωτιέμαι τι μπορεί να έφταιξε και έπεσε η ασφάλεια ανοίγω μηχανικά το καπάκι και ρίχνω λίγη τροφή ακουμπώντας ελαφρά το νερό...

:D

Βάζοντας στο νερό το δοκιμαστικό κατσαβίδι βλέπω ότι ανάβει! τα κλείνω ένα ένα και βρίσκω ότι η διαρροή είναι από τον θερμοστάτη. Πάω να τον σηκώσω από την βάση του μέσα στο κουτί της juwel και βλέπω ότι υπάρχει μόνο το πάνω μέρος του. Όλο το γυάλινο έχει εξαφανιστεί!

Συμπεράσματα:

1. Η ζωή είναι ωραία!

2. Είμαι κ........ος

3. Έχω καλό ηλεκτρολόγο

4. 11 ώρες χωρίς φίλτρα και δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.

Τέλος αλλά όχι τελευταίο ..παιδιά προσοχή όταν βάζετε χέρια μέσα στο ενυδρείο! 25 χρόνια έχω ενυδρεία και πάντα χωρίς να το σκέφτομαι βάζω χέρια αμέσως μέσα αλλά μια φορά φτάνει να γίνει το κακό.

Καλή χρονιά να έχουμε!

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

1. Η ζωή είναι ωραία!

2. Είμαι κ@λόφαρδος

3. Έχω καλό ηλεκτρολόγο

...αλλά μια φορά φτάνει να γίνει το κακό.

Καλή χρονιά να έχουμε!

:D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πως εγινε αυτο;

Αν το σπιτι εχει ρελε θεωρητικα δε θα υπαρχει προβλημα ετσι;

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Και είσαι και Αφρική που το ρεύμα δεν αστειεύεται με τόση αγωγιμότητα, μετά από αυτό να ζήσεις σαν τα ψηλά βουνά! Οι υπόλοιποι πολύ προσοχή!

Γενικά έχω ακούσει τελευταία προβλήματα με θερμαντήρες αλλά αυτό είναι χοντρό... :D Τι μπορεί να έπαιξε?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Άναψε και μια λαμπάδα....!

Τα ψάρια ζουν?Τα γυαλιά του θερμοστάτη? :D

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ηλεκτρολογος δεν ειμαι αλλα επειδη πεζει να ειχα παει και εγω απο ενυδρειο το εψαξα λιγο.

εγω ειχα προβλημα με καποια ψαρια που ειχα.μου φαγανε τα καλωδια των κυκλοφορητων και των θερμαντηρων και βγηκαν τα συρματα μεσα στο νερο.απευθειας ρευμα δηλαδη.εγω σαν να μην τρεχει τιποτα βαζω χερια παντα μεσα χωρις να βγαλω καμια μπριζα.

αν πατας στο πατωμα και δεν εχεις ανεβει καπου για να εχεις καλητερη προσβαση στο ενυδρειο δεν τρεχει τιποτα.αν ομως εχεις ανεβει σε μια καρεκλα πχ.την εκατσες! :D

οταν το σωμα μας κανει γειωση με το εδαφος και εμεις παταμε σε λαστιχο (παπουτσια) ειναι πολυ πιο δυσκολο να παθεις ηλεκτροπληξια.εγω εκει κατεληξα,αλλιως δεν θα ημουνα εδω τωρα να γραφω την εμπειρια μου!

καλα να εισαι και να προσεχεις! :angry2:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Λογικό αυτό φίλε Κώστα γιατί το νερό θα σε τινάξει και δε θα μείνεις ώρα σε επαφή.Θέλω να ελπίζω...Πάντως με αφορμή αυτή τη δημοσίευση καλό θα ήταν να πλησιάζουμε πιο επιφυλακτικά από δω και πέρα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπερβολη καθε φορα πριν βαλεις χερι μεσα να βουτας κατσαβιδι πρωτα.ουτε ο Ευαγγελατος τετοια καταστροφολογια! :D

πρεπει να κυκλοφορουμε με δοκιμαστικο στην τσεπη και δεν νομιζω ουτε το 1% να το κανει.

σημειωνω οτι εχω και ρελε διαφυγης και το σπιτι δεν ειναι παλια κατοικια να πεις οτι κατι γινεται με τον πινακα και τις ηλεκτρολογικες γραμμες.

εμενα με τιναξε το ρευμα και μαλιστα ασχημα.απλα πρεπει να δινουμε περισσοτερη σημασια σε καποια πραγματα.

παιζουν πολλα πραγματα ρολο για να παθεις σοβαρη ηλεκτροπληξια που θα οδηγησει σε θανατο...

υγρασια περιβαλλοντος,καιρος,αν ειμαστε και οι υπολοιποι βρεγμενοι (μολις βγηκαμε απο το μπανιο πχ)μεχρι και η ποιοτητα του πολυμπριζου που εχουμε τοποθετησει τα ρευματα μας.κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ρελέ υπάρχει παιδιά, δεν έπεσε! ίσως να μην ήταν μεγάλη η διαρροή τι να πω. Πάντως μια χαρά το νιωσα το ρεύμα :D

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια ζουν?Τα γυαλιά του θερμοστάτη? :D

Τα ψάρια μια χαρά ακόμα και τα μωρά και ας ήταν και τα φίλτρα εκτός για 11 ώρες. Τα γυαλιά, σύρματα και κεραμικό τα αφαίρεσα από μέσα με την τσιμπίδα

Link to comment
Share on other sites

ειναι υπερβολη καθε φορα πριν βαλεις χερι μεσα να βουτας κατσαβιδι πρωτα.ουτε ο Ευαγγελατος τετοια καταστροφολογια! :angry2:

πρεπει να κυκλοφορουμε με δοκιμαστικο στην τσεπη και δεν νομιζω ουτε το 1% να το κανει.

Φίλε Κώστα δεν εννοώ κάθε φορά να βάζεις ένα κατσαβίδι μέσα, αλλά κατά τη γνώμη μου ένας έλεγχος πρέπει να συμπεριλαμβάνεται στις εβδομαδιαίες εργασίες μας μέσα στο ενυδρείο. Η ασφάλειά μας πάνω απ'όλα.

:D

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια δεν παθενουν τιποτα απο διαροη ρευματος.δεν γειωνονται,βρισκοναι μονιμος σε κατασταση αιωρησης (δεν ξερω αν το λεω σωστα)

πρεπει να γειωσουμε τα ενυδρεια μας...αλλα ενα πληρες αρθρο για αυτην την περιπτωση δεν μπορω να βρω,ακομα το ψαχνω.

Κωστη εχεις δικιο...εγω προσωπικα το αμελω και σιγουρα και αλλοι...η καλητερη λυση ειναι η γειωση.

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το θέμα γείωσης έχει υπέρ αλλά και κατά;

ακριβως Αλεξ.επισης εχει και προβλημα πρακτικοτητας αν πχ εχεις πολλα ενυδρεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Eγω γι αυτα που διαβαζω κατα καιρους εχω φταξει ξεχωριστο πινακα του ενυδρειου που εχει δικο του ρελε ασφαλειας και ειναι συνδεδεμενα ολες οι ηλεκτρικες συσκευες τπυ ενυδρειου με γειωση ξεχωριστη απ το υπολοιπο σπιτι. Μεχρι πριν την κατασκευη του ξεχωριστου πινακα παντα μετρουσα ηλ.ρευμα,απ την στιγμη που του εβαλα δικο του ρελε εδω και 7 μηνες δεν μετραω ιχνος. Ισως επειδη εχω τραβηξει γραμμη απο καλωδιο της κουζινας που η ασφαλεια της ειναι 40Α και η ασφαλεια του πινακα εθιναι μικροτερη. Προσοχη φιλοι συγχομπιστες με το ρευμα και το νερο!! :D

Link to comment
Share on other sites

[...]αν πατας στο πατωμα και δεν εχεις ανεβει καπου για να εχεις καλητερη προσβαση στο ενυδρειο δεν τρεχει τιποτα.αν ομως εχεις ανεβει σε μια καρεκλα πχ.την εκατσες! :D

οταν το σωμα μας κανει γειωση με το εδαφος και εμεις παταμε σε λαστιχο (παπουτσια) ειναι πολυ πιο δυσκολο να παθεις ηλεκτροπληξια.εγω εκει κατεληξα,αλλιως δεν θα ημουνα εδω τωρα να γραφω την εμπειρια μου!

καλα να εισαι και να προσεχεις! :angry2:

Αυτό δεν είναι ακριβές...

Τα είδη της ηλεκτροπληξίας είναι διάφορα και κάθε φορά έχουν να κάνουν και με διαφορετικά αίτια. Ηλεκτροπληξία μπορείς να πάθεις είτε πατάς με λαστιχένια παπούτσια είτε όχι, είτε είσαι πάνω σε μια καρέκλα είτε όχι. Αν πχ απογυμνωθούν κατά λάθος η φάση από μια συσκευή και ο ουδέτερος από κάποια άλλη, τότε αρκεί να ακουμπήσεις και με τα δύο χέρια το νερο για να γίνεις ψητός (ανεξάρτητα του πού πατάς). Το ηλ. ρεύμα θα διαπεράσει το σώμα σου από το ένα χέρι και θα "βγει" από το άλλο, περνώντας μάλιστα στη διαδρομή του και από την καρδιά, οπότε το αποτέλεσμα θα είναι ψιλοεγγυημένο (να γίνεις ψητός δλδ). Βέβαια υπάρχει και το θέμα της αντίστασης του νερού εδώ, οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσει η ασφάλεια λόγο υπερέντασης. Για αυτό βασικός κανόνας είναι να μην βάζουμε ποτέ και τα δυο χέρια μέσα στο νερό αν δεν ήμαστε σίγουροι. Καλό είναι να χρησιμοποιούμε το δεξί χέρι μόνο αν έχουμε υποψία για διαρροή ηλ.ρεύματος.

Εδώ λοιπόν είναι που έρχεται το ερώτημα του "που" πατάμε όταν βάζουμε το ένα χέρι μέσα. Αν πατάμε απ'ευθείας στο πάτωμα και χωρίς παπούτσια τότε ίσως έχουμε δυσάρεστα αποτελέσματα. Αν έχουμε παπούτσια με σόλα, το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί άμεσα από το υλικό της σόλας αλλά και από το πάχος αυτής. Ακόμα και μονωτικά υλικά μπορούν να διατρηθούν αν είναι λεπτά και η διαρροή ισχυρή. Τέλος, αν είμαστε σε κάποια καρέκλα, εξαρτάται προφανώς από το υλικό της καρέκλας όπως λίγο πολύ ισχύει και με τα παπούτσια. Αν η καρέκλα είναι από μονωτικό υλικό, αυξάνει η ασφάλειά μας καθώς το ρεύμα συναντά μεγαλύτερη αντίσταση και δεν παθαίνουμε εν τέλει ηλεκτροπληξία. Αν πάλι η καρέκλα είναι μεταλλική τότε τα πράγματα είναι πιο επικίνδυνα καθώς μειώνεται η συνολική αντίσταση μας και "βοηθάμε" το ηλ.ρεύμα να μας διαπεράσει. Σημαντικό ρόλο παίζει επίσης και ο τύπος του πατώματος (ξύλο, πλακάκι, μέταλλο κλπ) που πατάμε.

Τέλος, το ρελέ διαφυγής, οπλίζει μόνο στην περίπτωση που υπάρχει διαρροή του ηλ.ρεύματος δια μέσου της γείωσης των συσκευών. Αν πχ αστοχίσει κάποιο καλώδιο και έρθει σε επαφή με το μεταλλικό περίβλημα κάποιας συσκευής, ή αν βάλουμε το δάκτυλο μάς στην φάση και την γείωση μιας πρίζας.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε Γιαννη εγραψα την εμπειρια μου και ειπα οτι δεν ειμαι ουτε ηλεκτρολογος αλλα ουτε και επιστημονας!

με χτυπησε το ρευμα μια φορα ενω πατουσα πατωμα,και μια φορα ανεβασμενος σε σκαλα (αλουμινιου)

η δευτερη σαφως και ηταν και η χειροτερη.

:D

κρινοντας αυτο ειπα αυτα που ειπα,οπως θα τα καταλαβαινε και ο μεσως ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα κατανοητό, απλά απάντησα για να μην δημιουργηθεί λάθος εντύπωση :D .

Δώσε προσοχή σε αυτό που και εσύ ο ίδιος έγραψες: "σκάλα αλουμινίου", αν ανέβαινες σε μια ξύλινη καρέκλα το αποτέλεσμα θα ήταν τελείως διαφορετικό, κατα πάσα πιθανότητα δεν θα αισθανόσουν τίποτα. :angry2:

Το σημαντικό είναι ότι είσαι καλά βέβαια και απέφυγες τα χειρότερα :thumbup: Την επόμενη φορά προσοχή όμως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας στο νερό το δοκιμαστικό κατσαβίδι βλέπω ότι ανάβει! τα κλείνω ένα ένα και βρίσκω ότι η διαρροή είναι από τον θερμοστάτη. Πάω να τον σηκώσω από την βάση του μέσα στο κουτί της juwel και βλέπω ότι υπάρχει μόνο το πάνω μέρος του. Όλο το γυάλινο έχει εξαφανιστεί!

Ο θερμοστάτης ήταν αυτός που δίνει το ενυδρείο ή τον είχες αλλάξει;

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης ήταν αυτός που δίνει το ενυδρείο ή τον είχες αλλάξει;

Ήταν αυτός που είχε το ενυδρείο και έχω ακούσει από πολλούς προβλήματα με τους juwel θερμαντήρες.

Αν γίνεται καλό είναι να έχετε το πάνω μέρος του θερμοστάτη έξω από το νερό για να μην έχετε καμιά διαρροή νερού μέσα στο θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι χάλασε & ο δικός μου ο θερμοστάτης. Χωρις να το καταλάβω άρχισε να ανεβάζει θερμοκρασία και όταν τον έλεγξα (αφού τον έβγαλα από την πρίζα) είδα ότι είχε πάρει νερό μέσα. Δεν ξέρω ποιας εταιρείας ήταν, ήρθε μαζί με το ενυδρείο και κράτησε μόλις 2 μήνες. Δεν μου έριξε ούτε ασφάλειες, μαλλον το κατάλαβα νωρίς και τον αποσύνδεσα μέχρι να πάρω τον καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...