Jump to content

Συστημα επεξεργασιας νερου οικιακης χρησης.


Recommended Posts

Εχω αγορασει ενα συστημα επεξεργασιας νερου κορυφαιας ποιοτητας για να πινω καθαρο νερακι απο την βρυση μου χωρις να χρειαζεται να αγοραζω εμφιαλωμενα. Εχει πανω πολυ ισχυρο φιλτρο ανθρακα, συστημα UV και μικρο-υπολογιστη που ελεγχει τα παντα, αν ολα δουλευουν σωστα, αν και ποτε θελει αλλαγη το φιλτρο κτλ. Με αυτα τα χαρακτηριστικα μπορω να το χρησημοποιω και για τις αλλαγες νερου; Η λογικη μου ειναι οτι το συγκεκριμενο προιον ειναι ετη φωτος μπροστα απο την Αντιστρωφη οσμωση οσον αφορα την καταναλωση νερου απο ανθρωπους αρα θα ειναι το ιδιο και για το ενυδρειο μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου χρησιμοποιω ενα φιλτρο βρυσης της αλαρκο για το reef μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως ολα βαινουν καλως απο ποιοτητας νερου..........

ειμαι λιγο αντιθετος με την οσμωση απο περιβαντολογικης αποψεως........

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και μένα άρχισε να με προβληματίζει το θέμα της όσμωσης.

Τη χρησιμοποιώ δυο χρόνια τώρα και παρόλα αυτά κατά καιρούς υπάρχουν άλγες.. (βέβαια μπορεί να οφείλεται και σε άλλους παράγοντες).

Δεν γνωρίζω τι θα γινότανε αν σταματούσα την όσμωση (και την σπατάλη του νερού) αλλά είναι κάτι που σκέφτομαι να το δοκιμάσω.

Να παρακάμψω την μεμβράνη αφήνοντας μόνο τα φίλτρα και την ρητίνη και προετοιμάζοντας το νερό αλλαγής με το Alpha της AquaVitro (http://www.aquavitro.com/Products/alpha.html).. αντικαταστάτη του Prime (Seachem).

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σας και χρονια πολλα!!!μεχρι και πριν απο 1 μηνα χρησιμοποιούσα και ΕΓΩ νερό στο σύστημα μου απο φίλτρο βρύσης(multi pure )αποφάσισα όμως για ΕΝΑΝ σημαντικό λόγο να χρησιμοποιώ σύστημα α/ο και ο λόγος ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ τιμές ρε παιδιά...το φίλτρο νερού είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ σε κάθε οικογένεια άλλα α/ο νομίζω είναι απαραίτητη σε κάθε reef..εξαλου υπάρχουν πλέων ωσμώσεις 1/1 :D

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το βασικο μου προβλημα ειναι η σπαταλη νερου. Αν εχει υπαρχει οσμωση που δεν πεταει νερο ειναι πολυ ενφιαφερουσα προταση. Αλλα εκτος απο το θεμα πεταμενου νερου, τι καλυτερο εχει η οσμωση απο το συστημα επεξεργασιας;Καποιος να εξηγησει ''επιστημονικα'' τι κανει την διαφορα στο ενυδρειο μας.

Κωστα σε τι εχουμε μηδενικες τιμες με την οσμωση που δεν τις εχουμε τα αλλα συστηματα;

chris z3 ποσο το πηρες αν επιτρπεται;Απαντησε με πμ!

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εκτος απο το θεμα πεταμενου νερου, τι καλυτερο εχει η οσμωση απο το συστημα επεξεργασιας;Καποιος να εξηγησει ''επιστημονικα'' τι κανει την διαφορα στο ενυδρειο μας.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!!

Η Α/Ο είναι επιπλέον 2 στάδια, τουλάχιστον, από τα φίλτρα για πόσιμο νερό.

Τα φίλτρα για το σπίτι αφαιρούν τα βλαβερά κατάλοιπα από το νερό αλλά αφήνουν τα απαραίτητα άλατα και ιχνοστοιχεία για τον ανθρώπινο οργανισμό. Τα συστήματα επεξεργασίας επίσης μπορεί να εμπλουτίζουν το νερό με ιχνοστοιχεία.

Η Α/Ο + DI αφαιρεί οτιδήποτε εκτός από Η2Ο, θεωρητικά πάντα!!!

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω κάπου λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα πλεονεκτήματα που προσδίδει η αντίστροφη όσμωση στα ενυδρειακά μας συστήματα υπερτερούν κατά πολύ των μειονεκτημάτων που είναι η σπατάλη νερού(η οποία τείνει να περιοριστεί στο ελάχιστο) και η αγορά των φίλτρων, της μεμβράνης και της ρητίνης.

Το παραπάνω φυσικά ισχύει για reef ενυδρεία κατά πολύ σε σύγκριση με fish only ενυδρεία, τα πλεονεκτήματα εκ των βασικών είναι ότι δεν περνούν τα κατάλοιπα της επεξεργασίας του νερού(χλώριο, μέταλλα από τις σωληνώσεις, κ.α.), τα οποία ακόμη και σε μικρές συγκεντρώσεις είναι απαγορευτικές για τα reef μας, στα fish only ενυδρεία υπάρχει μια σχετική ανοχή από τα ψάρια μειώνοντας όμως την ζωή τους :angry2: (χρησιμοποιώντας νερό από το δίκτυο).

Όλα αυτά είναι σχετικά και έχει να κάνει πάντα με την ποιότητα του νερού ανά περιοχή και εποχική διακύμανση αυτού, μην ξεχνάμε ότι και το νερό στην χώρα μας δεν είναι της καλύτερης και της πιο σταθερής ποιότητας :thumbup: .

Υπάρχει η περίπτωση χωρίς χρήση αντίστροφης όσμωσης να πηγαίνει καλά το ενυδρείο ακόμη και χωρίς άλγες, δεν είναι ο κανόνας όμως είναι η εξαίρεση και ο λόγος είναι ο παραπάνω που ανέφερα.

Φυσικά όλοι μπορούμε να κάνουμε μια ανάλυση του νερού που έχουμε στην διάθεση μας και να κρίνουμε βάση των αποτελεσμάτων την χρήση ή όχι απευθείας του νερού που έχουμε.

Ένα βασικότατο πλεονέκτημα της χρήσης της αντίστροφης είναι ότι προσφέρει νερό εκ της μηδενικής βάσεως και το σετάρεις βάση των απαιτήσεων του συστήματος σου όπως θέλεις :D .

Link to comment
Share on other sites

H δικη μου αποψη ειναι πως το νερο της βρυσης πρεπει πρωτα να περασει απ'ολα τα τεστ της salifert κ επειτα εαν οντως εχει διαρροη χαλκου η εχει νιτρικα η silicates η φωσφορικα τοτε ναι να παρεις α/ο.Το δικο μου το νερο της βρυσης δεν εχει κανενα ιχνος χαλκου,silicates,νιτρικων ουτε φωσφορικων κ το ενυδρειο μου μπορει να βγαζει αλγες αλλα σε πολυ νορμαλ επιπεδο κ οι αλγες μη ξεχναμε οτι σε μικρη ποσοτητα ειναι κ απαραιτητες.Το νερο της βρυσης εαν εχει μηδενικες ολες αυτες τις τιμες τοτε εαν το αφησεις με το αλατι κ με εναν κυκλοφορυτη κ με λιγο αερα τοτε το χλωριο φευγει σε ενα 24ωρο..Δεν κραζω κανεναν απλα κ εγω ειμαι εναντια του να πεταω τοσο πολυ νερο κ εαν υπηρχε μια α/ο που ηταν 1/1 σε λογικη τιμη(που πρεπει λογικα να ειναι αρκετα ακριβη τωρα)τοτε οκ δεν θα ειχα κανενα προβλημα να την αγορασω.Παντως με το νερο της βρυσης κ χωρις ποιος ξερει τι φιλτρα εχω ενα αρκετα υγειη συστημα με μηδενικες τιμες κ νιτρικα καπου στα 25 λογο του οτι ταιζω παρα πολυ κ κατα κυριο λογο μονο κατεψυγμενα.Τα κοραλια,ανεμωνες κ ψαρακια,ακομα κ τα μωρακια που βγηκαν τωρα ειναι υγειεστατα οποτε το νερο της δικιας μου βρυσης δεν μου παρουσαζει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μια "πρόκληση" για τις εταιρίες που πουλάνε Α/Ο...

Όλοι εμείς που έχουμε Α/Ο και είμαστε ευαισθητοποιημένοι στο θέμα "σπατάλη" ή και όσοι θέλουν να αποκτήσουν εξ αρχής αλλά "κολλάνε" στο ίδιο θέμα, θα μπορούσε να υπάρξει μια ενημέρωση με ποιο τρόπο και με τι κόστος θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.... με κάποια προσφορά ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Μια "πρόκληση" για τις εταιρίες που πουλάνε Α/Ο...

Όλοι εμείς που έχουμε Α/Ο και είμαστε ευαισθητοποιημένοι στο θέμα "σπατάλη" ή και όσοι θέλουν να αποκτήσουν εξ αρχής αλλά "κολλάνε" στο ίδιο θέμα, θα μπορούσε να υπάρξει μια ενημέρωση με ποιο τρόπο και με τι κόστος θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.... με κάποια προσφορά ίσως?

Πολυ ενδιαφερων!!! :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Μια "πρόκληση" για τις εταιρίες που πουλάνε Α/Ο...

Όλοι εμείς που έχουμε Α/Ο και είμαστε ευαισθητοποιημένοι στο θέμα "σπατάλη" ή και όσοι θέλουν να αποκτήσουν εξ αρχής αλλά "κολλάνε" στο ίδιο θέμα, θα μπορούσε να υπάρξει μια ενημέρωση με ποιο τρόπο και με τι κόστος θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.... με κάποια προσφορά ίσως?

+111111111111 :D

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι, αν η προσφορά είναι προσιτή να οργανώσουμε από Θεσσαλονίκη μια μαζική παραγγελία.

Θα θέλατε ρε πατρίδες?

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι, αν η προσφορά είναι προσιτή να οργανώσουμε από Θεσσαλονίκη μια μαζική παραγγελία.

κι οχι μονο.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα άλλο... αλλά σύμφωνα με τους μελλοντολόγους (και έτσι που πάει η κατάσταση) θα πούμε το νερό νεράκι....

Και όλους εμάς θα μας βάλουν στην μαύρη λίστα...άσε που μπορεί να στείλουν και κανέναν Terminator να μας καθαρίσει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι φιλοι ,

Η επιλογη ή οχι της αντιστροφης οσμωσης ως μεθοδος επεξεργασιας νερου πριν αυτο εισαχθει σε θαλασσινο ενυδρειο εχει να κανει κυρια με τις ακολουθες δυο παραμετρους :

1) ποιοτητα νερου βρυσης

2) τυπος ενυδρειου (reef ή fish only , αν ειναι reef τι ειδους κοραλια εχει , αν εχει χ κοραλια ανταποκρινονται αυτα στην αναπτυξη / χρωμα / υγεια που θα εχει ο τυπος τους κλπ)

Αναλυτικα :

1) ποιοτητα νερου βρυσης :

Η ποιοτητα του νερου βρυσης διαφερει πολυ ...τοσο ανα περιοχη οσο και ανα περιοδο του ετους.Τυχαια γεγονοτα μπορουν επισης να αλλαξουν την ποιοτητα του νερου βρυσης.Ενα καθαρο νερο σημερα μπορει να επιβαρυνθει χωρις ''προειδοποιηση'' και δεν ειναι σιγουρα εφικτο να μετραει καποιος τις παραμετρους του νερου βρυσης καθε φορα.

Στο θαλασσινο ενυδρειο χρησιμοποιειται η οσμωση ή ο απιονισμος ωστε να ξεκινησουμε απο μηδενικη βαση οπως σωστα επισημαινει ο φιλος Nervas παραπανω.Ξεροντας πως ολα ειναι μηδεν , σεταρεις τα ιχνοστοιχεια σου σωστα , ανεβαζεις τις τιμες σου ευκολοτερα κλπ . Επισης εισαι βεβαιος πως δεν εισαγεις στο συστημα νιτρικα , φωσφωρικα και silicates καθως και αλλα στοιχεια που φαινονται ακινδυνα στην ποσοτητα μιας αλλαγης νερου , αλλα λειτουργουν συσσωρευτικα στο ενυδρειο μεχρι να φθασουν σε τετοιες συγκεντρωσεις που να κανουν ζημια μια και εξω.

2) τυπος ενυδρειου :

Εαν εχει καποια σημασια η αποψη μου , στο χομπι των ενυδρειων πολλα μπορουν να δουλεψουν και η εννοια της επιτυχιας ειναι παντα σχετικη ...εχω κρατησει κοραλια κατω απο λαμπες Τ8 , ζουσαν για μηνες , ανοιγαν κλπ αλλα οταν μπηκαν κατω απο halide ,τα ζωα πραγματικα μεταμορφωθηκαν ...λες και πηραν αυτο που τους ελειπε.Τα ιδια ειχα παρατηρησει και με καποια ψαρια που ενω ζουσαν σε περιβαλλον fish only (με αλλαγες νερου απο βρυση , νιτρικα < 40 ppm , φωσφωρικα αδιαφορα κλπ) μεταφερθηκαν σε ενυδρειο reef με αυστηρα καλες παραμετρους ...παλι ειδα αλλα ψαρια (χρωματα , συμπεριφορα , υγεια).Και στις δυο περιπτωσεις , το συστημα δουλευε ...δεν μιλαμε ομως για το ιδιο ''επιπεδο''.

Υπαρχουν πολλες αναφορες στην παγκοσμια ενυδρειακη κοινοτητα σχετικα με το ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ ενος θαλασσινου ενυδρειου με αντιστροφη οσμωση οποτε δεν υπαρχει λογος να δουμε ποια ειναι η εξαιρεση και ποιος ο κανονας :D .

Ως εταιρεια , εμπορευομαστε και απλα φιλτρα ανθρακα και Α.Ο οποτε δεν τιθεται θεμα μεροληψιας :thumbup:

Οσο αφορα την καταναλωση νερου που προκυπτει απο την λειτουργια της Α.Ο , θα πρεπει να διευκρυνιστει αν αυτο προσεγγιζεται απο οικολογικης ή οικονομικης πλευρας (αν μας ενδιαφερει δηλαδη το νερο που παει χαμενο ή ο φουσκωμενος λογαριασμος της ΕΥΔΑΠ-ΕΥΔΑΘ κλπ).

Εφοσον ειναι οικολογικοι οι λογοι με το οικονομικο αδιαφορο , οι λυσεις για να μειωθει η καταναλωση νερου υπαρχουν ...αλλα οπως και στα υβριδικα αυτοκινητα πχ , προκυπτει ενα οικολογικο κοστος που πρεπει να επωμιστει ο χομπιστας.Μπορει για παραδειγμα να υπαρχουν λυσεις led για το φωτισμο ενος ενυδρειου με τροπο σχεδον ισοδυναμο των metal halide αλλα το κοστος -ακομα- ειναι μεγαλυτερο...και δεν υπαρχει αμφιβολια πως η μεγαλυτερη ''οικολογικη επιβαρυνση'' ενος reef ενυδρειου προερχεται απο την καταναλωση ρευματος και οχι απο την καταναλωση νερου.

Αν ειναι καθαρα οικονομικοι οι λογοι της καταναλωσης νερου , τοτε ο καθε χομπιστας θα πρεπει να κανει τη δικη του αναλυση κοστους-οφελειας :angry2: . Οπως αναφερθηκε νωριτερα , πολλα σετ απ μπορουν να δουλεψουν και η εννοια του ''κραταω ενυδρειο'' ειναι σχετικη. Προσωπικη μας αποψη ειναι πως οταν ενα ενυδρειο reef στεγαζει κοραλια χιλιαδων ευρω και κοπους πολλων ωρων , το κοστος νερου θα πρεπει να ιεραρχηθει σωστα στον καταλογο εξοδων :thumbup:

Φιλικα

WaterWaves team

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη WaterWaves πρώτον για την άμεση Κυριακάτικη απάντηση και για την κατατοπιστικότατη ανάλυση. :D

Link to comment
Share on other sites

Μια "πρόκληση" για τις εταιρίες που πουλάνε Α/Ο...

Όλοι εμείς που έχουμε Α/Ο και είμαστε ευαισθητοποιημένοι στο θέμα "σπατάλη" ή και όσοι θέλουν να αποκτήσουν εξ αρχής αλλά "κολλάνε" στο ίδιο θέμα, θα μπορούσε να υπάρξει μια ενημέρωση με ποιο τρόπο και με τι κόστος θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα.... με κάποια προσφορά ίσως?

Λυσεις υπαρχουν και ειναι ευκολες... Συνηθως προσθετουμε μια δευτερη μεμβρανη στα υπαρχοντα συστηματα και κατι τετοιο μειωνει το βρωμικο νερο κατα 50-80% ενω σχεδον διπλασιαζει το καθαρο.

Το κοστος ομως αυτων των συστηματων προκυπτει απο το γεγονος πως απαιτουν σωστη πιεση για να δουλεψουν σωστα ...αν δηλαδη ενας χομπιστας εχει μια απλη οσμωση που υπολειτουργει λογω χαμηλης πιεσης δικτυου , τοτε δεν μπορει να οφεληθει απλα προσθετοντας μια ακομα μεμβρανη.Θα πρεπει πρωτα να λυσει το προβλημα της πιεσης (με την προσθηκη μιας αντλιας booster που θα εξασφαλιζει 60-65 psi παροχης).

Επισης ο καθε χομπιστας θα πρεπει να σταθμισει σωστα τις αναγκες του σε νερο ...μας εχει τυχει πολλες φορες να μας ζητουν συστηματα που να βγαζουν 1500 λιτρα τη μερα , να πετανε 1:1 κλπ και οταν τους ρωτουμε την εφαρμογη ή τις αναγκες σε καθαρο νερο , ανακαλυπτουμε πως ηθελαν αδικαιολογητα μεγαλο συστημα :thumbup: (το οποιο φυσικα ανεβαζε το κοστος χωρις λογο).Πολλες φορες , ενα απλο φλοτερ στο δοχειο συλλογης μπορει να γλυτωσει δεκαδες ευρω τον χομπιστα.

Δεν θελουμε να κανουμε διαφημιση προιοντων σε αυτο το thread :D ...συντομα , στο eshop μας θα υπαρχουν αναλυτικα προιοντα οικολογικης αναβαθμισης σε προσιτες τιμες (περα απο τα ετοιμα συστηματα που ηδη υπαρχουν).

Επειδη ειμασταν και ειμαστε χομπιστες , θα ''απαντησουμε'' σε οποιαδηποτε αιτηση μαζικης παραγγελιας τεθει απο τα μελη του φορουμ :angry2:

Φιλικα

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στη WaterWaves πρώτον για την άμεση Κυριακάτικη απάντηση και για την κατατοπιστικότατη ανάλυση. :D

+1000τα παιδια ειναι κορυφη και επαγγελματιες :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση και η άποψη της εταιρίας παιδιά!

Μπράβο!

Χρησιμοποιώ Α/Ο και αυτό που κάνω για να ελαφρηνω λίγο την ζημια απο την κατανάλωση του νερού ειναι να επιστρέφω το "βρομικο" νερό πίσω στη γη...

Link to comment
Share on other sites

Οντως,σας ευχαριστούμε

πολύ,εμένα μου λύθηκαν πολλές απορίες.....

Αυτό θα πει επαγγελματισμός.....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις και απορίες..

Έχω μια Α/Ο που παράγει 190 Λίτρα/ημέρα ως τελικό στάδιο υπάρχει φίλτρο ρητίνης.

Ας υποθέσουμε ότι θα τοποθετηθεί ακόμη μια μεμβράνη για τη μείωση του πεταμένου νερού.

Αυτή η νέα μεμβράνη τοποθετείται στην έξοδο του «βρόμικου νερού» αυτής που προϋπήρχε παρακάμπτοντας προφανώς τον περιοριστή ροής.

Σε μια τέτοια περίπτωση έχουμε δυο εξόδους καθαρού νερού..(της παλιάς και της νέας μεμβράνης) οπότε μπορούμε με ένα ταφ τα δύο αυτά σωληνάκια να τα τοποθετήσουμε στο φίλτρο ρητίνης?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ...

Το ακαθαρτο νερο της πρωτης μεμβρανης τροφοδοτει με νερο τη δευτερη μεμβρανη αφου πρωτα βγαλουμε απο πανω το οποιο flow restrictor της πρωτης μεμβρανης (περιοριστη ροης).

Το flow restrictor μπαινει στο ακαθαρτο της δευτερης μεμβρανης και το μεγεθος του θα ειναι ιδιο σαν να ειχαμε μια μεμβρανη.

Καθε μεμβρανη βγαζει απο μια εξοδο καθαρου νερου , οι οποιες ενωνονται με ενα απλο Τ σε μια εξοδο που παει στο DI ή σε φλοτερ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...