Jump to content

Νέο αφρικάνικο ενυδρείο


vag0s

Recommended Posts

Μετά απο πολλή σκέψη πήρα επιτέλους την απόφαση να προσομοιώσω τον βιοτοπο της Tanganyika σε ένα ενυδρείο διαστάσεων 1,80-2,00x60x(δε με νοιάζει το ύψος).Προφανώς θα πάω σε DIY..

Θα τοποθετηθεί στο χώρο που βρίσκεται τώρα το παλιό μου αφρικάνικο,αφού δεν υπάρχει πουθενά αλλού ο απαραίτητος χώρος. :D

Όσο αναφορά το aquascape,θα προσπαθήσω να βρω πέτρες σαν και αυτές.Ο βυθός θα ειναι μπεζ χαλαζιακή άμμος με ανάμειξη μικρής περιεκτηκότητας νεκρού αραγωνήτη.Για φόντο σκέφτηκα να βάψω ένα χαρτόνι με διάφορα μπλε και πράσινα ενώνοντάς τα.Φυτά σκέφτομαι να μην βάλω.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για την επιλογή των ψαριών αν και μάλλον εχω καταλήξει.

To πιο πιθανό είναι να βάλω 2 είδη tropheus,αλλά δεν αποκλείω και τα cyprichromis leptosoma που μου αρέσουν και αυτά εξίσου πολύ όσο και τα tropheus.

Ποια είναι η γνώμη σας;

Τέλος θέλω να με βοηθήσετε λίγο σχετικά με την φίλτρανση.Θεωρείτε ότι το sump ειναι μονόδρομος;Ή μήπως θα έκανα δουλειά και με 2-3 εξωτερικά.Θα το προτιμούσα για κυρίως οικονομικούς λόγους :thumbup:

Αν και έτσι όπως το βλέπω θα έχω έτοιμο για στήσιμο το ενυδρείο τέλη Ιανουαρίου(καθώς θα πρέπει πρώτα να διαλυθεί και να δωθεί το malawi),άνοιξα απο τώρα το θέμα για τη συλλογή κάποιων σημαντικών πληροφοριών.

Ότι άλλο θεωρείτε οτι θα πρέπει να ξέρω θα ήθελα να μου το πείτε,αν και θα προκύψουν και άλλες απορίες στην πορεία :angry2:

AFRICA RULES!!!

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

να κανεις Αμαζονιο! :D

Τέλος θέλω να με βοηθήσετε λίγο σχετικά με την φίλτρανση.Θεωρείτε ότι το sump ειναι μονόδρομος;Ή μήπως θα έκανα δουλειά και με 2-3 εξωτερικά.Θα το προτιμούσα για κυρίως οικονομικούς λόγους :thumbup:

με sump θα εχεις και καλητερη φιλτρανση και θα σου βγει πιο οικονομικα.μια χαρα δουλεια κανεις και με μεγαλα εξωτερικα αλλα θα βαλεις πιο βαθεια το χερι στην τσεπη.

για να τρεξεις ενα τετοιο ενυδρειο με εξωτερικα φιλτρα θα σου παει πανω κατω 500 γιουρο με τα υλικα τους.

αφου το ενυδρειο θα ειναι DIY προτεινω προβλεψη για sump (τα μισα λεφτα) :angry2:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

να κανεις Αμαζονιο! :thumbup:

με sump θα εχεις και καλητερη φιλτρανση και θα σου βγει πιο οικονομικα.μια χαρα δουλεια κανεις και με μεγαλα εξωτερικα αλλα θα βαλεις πιο βαθεια το χερι στην τσεπη.

για να τρεξεις ενα τετοιο ενυδρειο με εξωτερικα φιλτρα θα σου παει πανω κατω 500 γιουρο με τα υλικα τους.

αφου το ενυδρειο θα ειναι DIY προτεινω προβλεψη για sump (τα μισα λεφτα) :thumbup:

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Κώστα :D:angry2:

Έχω ήδη ενα eheim 2217 και ένα eheim 2215 και λέω να πάρω και άλλο ένα 2217.Επίσης έχω αρκετό μακαρόνι.Άρα με τα εξωτερικά θα έρθει φθηνότερα έτσι δεν είναι; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη Χρόνια πολλά :D

Σε αυτά τα λίτρα όπως καταλαβαίνεις κι εσύ έχεις πολλές επιλογές οπότε μην βιαστείς να αποφασίσεις για το θέμα των ψαριών. Αναφορικά με την φίλτρανση, εγώ είμαι της άποψης όταν τα λίτρα είναι πάνω απο 300 με 400 είναι καλύτερο ένα sump. Ειδικά αφού θα πας σε DIY κατασκευή θα μπορέσεις να σχεδιάσεις πως θα γίνει η υπερχείλιση, που θα μπούν οι τρύπες κλπ.

Επίσης μιας και τα λίτρα θα είναι πολλά και το πάς για Αφρική, θα χρησιμοποιήσεις πολλές πέτρες, πράγμα που σημαίνει ότι το βάρος θα είναι μεγάλο και πρέπει να δείς καλά πού θα μπεί και κατά πόσο θα το αντέξει το πάτωμά σου. Οπότε κοίταξε και αυτήν την παράμετρο. Καλή συνέχεια.

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Κώστα :D:angry2:

Έχω ήδη ενα eheim 2217 και ένα eheim 2215 και λέω να πάρω και άλλο ένα 2217.Επίσης έχω αρκετό μακαρόνι.Άρα με τα εξωτερικά θα έρθει φθηνότερα έτσι δεν είναι; :thumbup:

αν ειναι ετσι προχωρα το!

αν στο μελλον δεις οτι χρειαζεσαι παραπανω φιλτρανση αφαιρεις το 2215 και βαζεις ενα τριτο 2217!

δεν ξερω τι παιζει με τα συγκεκριμενα ψαρια,ποσο ''βρωμερα'' ειναι και τι ιχθυοφορτιση θα εχεις ωστε να σου δωσω μια πιο πληρη απαντηση.

καλη η σκεψη σου παντως,καντο!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτες τις διαστασεις και λιτρα,πιστευω το sump ειναι οτι καλυτερο.

Χωρος παραπανω δεν θα σου χρειαστει αφου θα μπει κατω απο το ενυδρειο.

Σκεψου το πολυ σοβαρα :D

Link to comment
Share on other sites

παιδία καλησπερα και απο εμενα και χρονια πολλα !! επιδι και εγω βρισκομαι σε παρομια κατασταση κατασκευη ενος (1,6*0,6*0,65) ενυδρειου για malawi κατελιξα στην επιλογη του sump (180 lt) μετα απο αναζητηση πληροφοριων στο διαδικτιο και νομιζωπως ειναι καλυτερη λυση απο τα εξωτερικα και θελει και λιγοτερη φροντιδα σαν φιλτρο. οσον αφορα το βαρος της κατασκευης πολλα εχω ακουσει και εχω διαβασει για το οτι πρεπει να προσεχουμε αλλα δεν εχω καταλαβει ποιο το προβλημα? και δεν μιλαω να στησεις ενα τετοιο ενυδρειο σε παλια πληθοχτιστη κατοικια. αν καποιος γνωριζει τι προβλημα μπορει να διμιουργειθει ας μας πει να ξερουμε και εμεις ωστε να αποφυγομε τα χειροτερα .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :D:angry2:

Υπάρχει μια πιθανότητα το ενυδρείο να μην γίνει DIY τελικά..

Λίγο που έψαξα σε διάφορα καταστήματα βρήκα ενυδρεία με τις διαστάσεις που με ενδιαφέρουν σε πραγματικά πολύ χαμηλές τιμές.Θα το σκεφτώ βέβαια.Έχουμε αρκετό χρόνο :thumbup:

Τώρα για το αν θα έχει sump ή οχι θα το σκεφτώ και αυτό αρκετά.Θα κάτσω να διαβάσω περί sump γιατί δεν έχω ιδέα :thumbup:

Τέλος αν έχω καταλάβει σωστά το sump είναι το ιδανικότερο αλλά αν καταφέρω και έχω ροή 5,5 φορές τα καθαρά λιτρα του ενυδρείου(προτεινόμενη ροή για αφρικάνες),και αρκετή ποσότητα καλών βιολογικών υλικών υλικών δεν θα έχω πρόβλημα.....

Link to comment
Share on other sites

σκεψου πωσ θα τα καθαριζεις τα φιλτρα !!!! και ξανασκεψου και το sump . περα οτι θα εχεις και περισοτερα λιτρα νερο και υλικα στην φιλτρανση

Link to comment
Share on other sites

+1 στο sump....

Επισης πρεπει οπωσδηποτε να κοιταξεις το κτηριο...Δεν ξερω ποσο καινουργιο ειναι αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο κανε μια ερωτηση...

Υ.Γ τι εγινε Βαγγο θα τα δωσεις ολα τα ενυδριο η μονο το αφρικανικο για να μπει στην θεση του το μεγαλο..??

Link to comment
Share on other sites

Ευάγγελε καλή επιτυχία σου εύχομαι σε οτι αποφασίσεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

+1 στο sump....

Επισης πρεπει οπωσδηποτε να κοιταξεις το κτηριο...Δεν ξερω ποσο καινουργιο ειναι αλλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο κανε μια ερωτηση...

Υ.Γ τι εγινε Βαγγο θα τα δωσεις ολα τα ενυδριο η μονο το αφρικανικο για να μπει στην θεση του το μεγαλο..??

Θα το ρωτήσω.Aλλά δεν νομίζω να έχω πρόβλημα(και το εύχομαι) :angry2: .....τόσοι βάζουν.

Αρχικά θα φύγει το αφρικάνικο για να μπει στη θέση του... Μετά θα ακολουθήσουν και τα άλλα..

*edit*

Άρχισα και προβληματίζομαι.. :thumbup:

Τι πιστεύετε;Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να έχει πρόβλημα το κτίριο; :D

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

τι του λετε ρε παιδια του ανθρωπου?

το συνολικο βαρος (με κοιλοδοκο και sump) σου λεω εγω,δεν θα ξεπερναει το συνολικο βαρος 10 ενηλικων ανθρωπων.

αν ηταν για κατι τετοιο να φοβομαστε θα παιρναμε εκριση απο κατασκευαστη για μαζωξεις στα σπιτια μας!

απο τονο και πανω το ψαχνουμε (εγω ουτε αυτο δεν εκανα και κανενα προβλημα) :D

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

τι του λετε ρε παιδια του ανθρωπου?

το συνολικο βαρος (με κοιλοδοκο και sump) σου λεω εγω,δεν θα ξεπερναει το συνολικο βαρος 10 ενηλικων ανθρωπων.

αν ηταν για κατι τετοιο να φοβομαστε θα παιρναμε εκριση απο κατασκευαστη για μαζωξεις στα σπιτια μας!

απο τονο και πανω το ψαχνουμε (εγω ουτε αυτο δεν εκανα και κανενα προβλημα) :D

:angry2:

Θα συμφωνήσω εν μέρη σε αυτό αν και δεν είμαι κάποιος ειδικός.Σκέψου ότι το ενυδρείο θα είναι μόνιμα εκεί ενώ οι άνθρωποι προφανώς θα μετακινούνται και κάποια στιγμή θα φύγουν..

Θα ρωτήσω αύριο το πρωί μηχανικό για να μου φύγει η ιδέα και να ηρεμήσω.Προτιμώ να μου πει όχι παρά να το πάρω και να ανησυχώ συνεχώς..........

Link to comment
Share on other sites

εχεις και συ ενα δικιο γιατι προκειται για νταμαρι...αυτο μου διεφυγε!

ξαναλεω,κανε Αμαζονιο να γλυτωσεις! :D

Link to comment
Share on other sites

εχεις και συ ενα δικιο γιατι προκειται για νταμαρι...αυτο μου διεφυγε!

ξαναλεω,κανε Αμαζονιο να γλυτωσεις! :D

Θα ενημερώσω αύριο τι θα μας πει ο κύριος.............................

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσω αύριο τι θα μας πει ο κύριος.............................

Βαγγελακι... τωρα το ειδα....

Μονο το ενυδρειο, το νερο και το επιπλο θα εχει βαρος 1 τονο.

Οι πετρες και τα υπολοιπα περιπου αλλο 1 τονο.

Απο κει και περα... εαν η βαση θα παταει πανω σε 2 τετραγωνικά μετρα.

Ενα ψυγειο.... γεματο.... ζυγιζει περιπου 500κιλα.

μια ντουλακα γεματη με ρουχα... καμια 200αρια...

Παντως.... γενικα δε νομιζω να εχει προβλημα..... εαν το κτιριο ειναι και καινουργιο...

Δωσε τις πληροφοριες που σου ειπα σε πμ.

Link to comment
Share on other sites

Μονο το ενυδρειο, το νερο και το επιπλο θα εχει βαρος 1 τονο.

Οι πετρες και τα υπολοιπα περιπου αλλο 1 τονο.

υπερβολικος οπως παντα! :D

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσω αύριο τι θα μας πει ο κύριος.............................

Βαγγελακι... τωρα το ειδα....

Μονο το ενυδρειο, το νερο και το επιπλο θα εχει βαρος 1 τονο.

Οι πετρες και τα υπολοιπα περιπου αλλο 1 τονο.

Απο κει και περα... εαν η βαση θα παταει πανω σε 2 τετραγωνικά μετρα.

Ενα ψυγειο.... γεματο.... ζυγιζει περιπου 500κιλα.

μια ντουλακα γεματη με ρουχα... καμια 200αρια...

Παντως.... γενικα δε νομιζω να εχει προβλημα..... εαν το κτιριο ειναι και καινουργιο...

Δωσε τις πληροφοριες που σου ειπα σε πμ.

Δεν έλεγα εσένα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλεγα εσένα :ninja:

Δεν ειπα οτι ελεγες εμενα... αλλα κι εγω Μηχανικος δεν ειμαι??? ;)

Γνωμη Μηχανικου δε ζητησες?? :welcome:

Κωστη.... παντα δουλευουμε στις μελετες ανεβαζοντας παντα λίγο τα φορτια για να ειμαστε "υπερ" της ασφαλειας... αρα "υπαρ"βαλουμε.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Νικο ποτε θα αρχισεις να διαβαζεις το κειμενο πριν πατησεις Απαντηση..??? ;);)

Βαλτο μωρε και στην χειροτερη χαριζεις ενα ενυδριο στον απο κατω...:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ελεγες εμενα... αλλα κι εγω Μηχανικος δεν ειμαι??? ;)

Γνωμη Μηχανικου δε ζητησες?? :welcome:

Κωστη.... παντα δουλευουμε στις μελετες ανεβαζοντας παντα λίγο τα φορτια για να ειμαστε "υπερ" της ασφαλειας... αρα "υπαρ"βαλουμε.... ;)

Ok...

Σου έστειλα πμ αυτά που μου ζάτησες :ninja:

Ποια είναι τα tropheus double-band;Δεν υπάρχει κάποια άλλη ονομασία;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα περίπου τις πέτρες που ψάχνω!!Αν δεν βρω καλύτερες στον Ερμή θα πάρω απο αυτές..

IMG_1151.jpg

IMG_1163.jpg

Πώς σας φαίνονται; :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ομορφες...

Ειναι ασβεστολιθικες..??

Υπαρχουν σε αυθονια του ιδιου τυπου πετρες..??

Νομιζω θα γινει τοπ το νεο ενυδριο :P:lmao:

Ναι μπορω να βρω και ειναι και μεγαλες :lmao:

Παντως με βλεπω να καθυστερω περισσοτερο και απο σενα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...