Jump to content

"Οψειδιανός" λίθος.... ;


Recommended Posts

Χθές πήρα ένα μικρό ενυδρειάκι και θέλω να το κάνω Iwagumi.

Πριν αρκετά χρονάκια έιχα πάει στην Μήλο, όπου έχουν ένα μαυρο (κατάμαυρό πέτρωμα όμως) που έκει μας είπαν οτι ονομάζεται "οψειδιανός". Έχω μερικά κομμάτια αλλα δεν είναι ούτε αρκετά ούτε μεγάλα! Ετσι θέλω να αγοράσω μερικα - μιας και το να πάω ξάνα στη Μήλο, κομματάκι δύσκολο το κόβω :D . Ομως ψάχνοντας στο γουγλη, δεν μου έβγαλε τίποτα συγκεκριμένο. Μήπως γνωρίζεται ποια είναι η "επίσημη" ονομασία του; Και που μπορώ να αγοράσω πέτρες; (εκτός απο πετ-σοπ γιατί δεν παίζει να υπάρχει)

Φωτογραφία ενός κομμάτιου θ'ανεβάσω το μεσημέρι :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsoum το πέτρωμα που αναφέρεις ονομάζεται Οψιανός ή Οψιδιανός. Χρησιμοποιείται στην κατασκευή κοσμημάτων, κομπολογιών κλπ Ρίξε αν θές μια ματιά εδώ.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Α οκ! Ευχαριστώ πολυ :welcome:

Έχει κανείς ιδέα τώρα, που μπορώ να αγοράσω μερικά κομμάτια;

Link to comment
Share on other sites

ίσως βρεις σε κάποιο κατάστημα που να πουλάει πολύτιμους και ημιπολύτιμους λίθους.

πρόσεξε όμως ότι παρουσιάζει κογχώδη θραυσμό, δηλαδή στα σπασίματά του είναι πολύ κοφτερός.

καλή αναζήτηση! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ίσως βρεις σε κάποιο κατάστημα που να πουλάει πολύτιμους και ημιπολύτιμους λίθους.

πρόσεξε όμως ότι παρουσιάζει κογχώδη θραυσμό, δηλαδή στα σπασίματά του είναι πολύ κοφτερός.

καλή αναζήτηση! :welcome:

;)

Θα έλεγα οτι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κοφτερός και γι' αυτό τον χρησιμοποιούσαν για κατασκευή μαχαιριών και άλλων περεμφερών εργαλείων, κατά την λίθινη εποχή φυσικά. Έχω πάει στη Μήλο και έχω βρεί κάποια κομμάτια οψιδιανού που όμως είναι αρκετά μικρά. Δεν νομίζω οτι μπορείς να τον βρεις σε κατάστημα, φίλος που έχει μαγαζί με κοσμήματα και κάνει και κατασκευές μου είπε οτι δεν γνωρίζει να πουλιέται .

Link to comment
Share on other sites

είναι κατάλληλος για ενυδρείο; Νομλιζω αυτό πρέπει να ανακαλύωουμε πρώτα πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

;)

Θα έλεγα οτι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κοφτερός και γι' αυτό τον χρησιμοποιούσαν για κατασκευή μαχαιριών και άλλων περεμφερών εργαλείων, κατά την λίθινη εποχή φυσικά. Έχω πάει στη Μήλο και έχω βρεί κάποια κομμάτια οψιδιανού που όμως είναι αρκετά μικρά. Δεν νομίζω οτι μπορείς να τον βρεις σε κατάστημα, φίλος που έχει μαγαζί με κοσμήματα και κάνει και κατασκευές μου είπε οτι δεν γνωρίζει να πουλιέται .

πουλάνε σε καταστήματα πολύτιμων και ημιπολύτιμων λίθων. το θέμα είναι πως πουλάνε σε επεξεργασμένη μορφή...μπάλες και διάφορα άλλα σχέδια...δεν πουλάνε οψιδιανό στην φυσική του κατάσταση...

ένα ωραίο ταξιδάκι στην Μήλο ή στην Σαντορίνη θα είχε σίγουρα αποτελέσματα.... :welcome:

είναι κατάλληλος για ενυδρείο; Νομλιζω αυτό πρέπει να ανακαλύωουμε πρώτα πρώτα!

ως προς τι?

αν εννοείς προς την χημική του σύσταση είναι απλό διοξείδιο του πυριτίου (SiO2 - όπως και ο χαλαζίας)

Link to comment
Share on other sites

ίσως βρεις σε κάποιο κατάστημα που να πουλάει πολύτιμους και ημιπολύτιμους λίθους.

πρόσεξε όμως ότι παρουσιάζει κογχώδη θραυσμό, δηλαδή στα σπασίματά του είναι πολύ κοφτερός.

καλή αναζήτηση! ;)

Αυτό το είχα διαπιστώσει και μόνος μου.... Είχα κόψει την παλάμη μου προσπαθώντας να την σπάσω :welcome:

Βασικά βρήκα στο ebay οψιδιανό αλλα με κάποια ασπρα στίγματα, σαν χινονιφάδες. 10 κομμάτια 2x2 cm περίπου με τιμή 4 λίρες -> 5 ευρώ Όμως βρήκα και μαυρο Όνυχα στην ίδια τιμή/ποσότητα και κοντά σ'αυτό που θέλω.

Ενα άλλο ενιδαφέρον πέτρωμα είναι αυτό αλλα δεν ξέρω αν φαίνεται "φυσικό" και αν θα ταιριάζει.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για τον οψιδιανό με τις νιφάδες δεν ξέρω τι υλικό μπορεί χρησιμοποιήθηκε για να γίνει αυτό το αποτέλεσμα (νιφάδες).

Όσο για τα άλλα που αναφέρεις (χαλκηδόνιος και όνυχας) είναι και τα δύο πυριτικά άρα δεν θα έχεις προβλήματα με pH κτλ.

Το μόνο που πρέπει να προσέξεις, και δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρρεάσει το νερό σου, είναι το υλικό το οποίο περνάνε μετά την επεξεργασία του πετρώματος για να πάρει αυτή την γυαλάδα...(το γυαλιστικό τους δηλαδή :welcome: )

Link to comment
Share on other sites

Είχα στείλει ένα μυνημα στην πωλήτρια ρωτώντας αν χρησιμοποιούν χημικά κατα την επεξεργασία τους, και μου είπε οτι δεν χρησιμοποιούν....

Έτσι κι αλλιώς τώρα την Πρωτοχρονιά πήγαμε στα Γρεβενα (οχι στην πόλη αλλα στα βουνα) και μάζεψα κάποιες πολύ ωραίες πέτρες! Θα ανεβάσω αμια φωτογραφία να τις δείτε. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

η χημική του σύσταση με ενδιέφερε, αλλά με κάλυψες απόλυτα φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...