Jump to content

ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


Recommended Posts

ρε παιδιά πείτε μου σας παρακαλώ... όταν πρέπει να θυσιάσεις ένα ψαράκι... πως το κάνεις..? :)

Link to comment
Share on other sites

Από τη GIN το έμαθα που το συζητάγαμε το Σάββατο στη συγκέντρωση και συμφωνώ απόλυτα .

ΚΑΤΑΨΥΞΗ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

22453[/snapback]

Δηλαδή δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει να "θυσιάσεις" ένα ψάρι. Και ακόμα περισσότερο τι ρόλο παίζει η κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για παράδειγμα όταν έχει πάθει ύδρωπα.... σε τελικό στάδιο και μετά απο θεραπεία???

τί λες???

εξάλλου πιστεύεις οτι κάποιες φορές δεν είναι αναγκαίο να ''διώξεις'' απο τα ψαράκια σου τον πόνο και την ταλαιπωρία?(στην ανίατη περίπτωση)

το να περιμένεις ανήμπορος να πεθάνουν είναι καλύτερο?

Υ.Γ το δηλαδή πήγαινε στη ΚΑΤΑΨΥΞΗ

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο ισχιει το εχω διαβασει σε ενα βιβλιο για ενυδρεια αγγλου συγγραφεα.

Τωρα κατα ποσο ειναι σωστο??? Παντως σιγουρα ειναι πιο ανοδυνο απο το να αργοπεθενεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατάψυξη:Θεωρείται ένας από τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους

ευθανασίας,όσο και αν σας φαίνεται παράξενο...

Αυτό ενημερωτικά.Τώρα για το αν είναι σωστό ή όχι θα ακουστούν σίγουρα

πολλές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα ότι μιλάμε για ευθανασία.

Ο τρόπος της κατάψυξης είναι όμως ο πλέον ενδεδειγμένος?

Πόσος χρόνος απαιτείται μέχρι το ψαράκι να πεθάνει από το ψύχος? Νομίζω ότι ο θάνατος δεν είναι ακαριαίος.

Αντίθετα κάποιος "φίλος μου" (έτσι λένε συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις), χρησιμοποιεί τον σκουπιδοφάγο. Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο η κατάληξη είναι άμεση.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος της κατάψυξης είναι όμως ο πλέον ενδεδειγμένος?Ναι Νίκο

Πόσος χρόνος απαιτείται μέχρι το ψαράκι να πεθάνει από το ψύχος? ελάχιστος

Νομίζω ότι ο θάνατος δεν είναι ακαριαίος. Και όμως είναι

Αντίθετα κάποιος "φίλος μου" (έτσι λένε συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις), χρησιμοποιεί τον σκουπιδοφάγο. Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο η κατάληξη είναι άμεση. Δεν συμφωνώ.

22462[/snapback]

Έγινε επεξεργασία - PPAP
Link to comment
Share on other sites

αλέξανδρε καλισπερα.

να προτεινω κάτι?

αντί κατάψηξη και σκουπιδοφάγο για τι δε χρησιμοποιεισ γλαστρα?

πιστευω ειναι πιο γρηγοροσ θάνατοσ από την καταψηξη.

μια τρυπα σε μια γλαστρα με χωμα σκεπασμα γρηγορα και αυτο ιταν.

και δε πάει και χαμένο ................

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας μη γελιομαστε ο πιο ακαριεος θανατος ειναι χτυπημα με ενα σκληρο αντικειμενο

το θεμα ομως ειναι ποιος εχει κοτσια να το κανει?

Εγω παντως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απο τις πιο ανωδυνες ευθανασιες ψαριων ειναι η καταψυξη . Το ψαρι δε καταλαβαινει τιποτα ΤΙΠΟΤΑ ομως .

Θα μεταφερω τα λογια του ΣΤΑΜΑΤΗ αν μου επιτρεπει ... :)

Ερευνες εχουν δειξει οτι οταν ενα ψαρι πεθαινει απο φυσικο θανατο τοτε αυτο εκκρινει καποιες τοξινες . Εξετασεις σε ψαρια που εχουν θανατωθει στη καταψυξη δεν εδειξαν ουτε ιχνοσ απο τοξινες . Θεωρω οτι ειναι ο πιο ανωδυνος και ενδεδειγμενος τροπος .

Υ.Γ. ΣΤΑΜΑΤΗ αν κατι δε λεω σωστα ... παρακαλω τη διορθωση σου .

Link to comment
Share on other sites

Έχω έρθει και εγώ στη δυσάρεστη αυτή θέση. Μου είπαν για χλωρίνη, να το βουτήξω εκεί. Ομολογώ ότι όντως δεν κουνήθηκε, ήταν σχεδόν ακαριαίο. Την επόμενη, εξαιτίας του μεγέθους του ψαριού, του πάτησα μια με σφυρί στο κεφάλι. Απαίσιο αλλά είχα γύρω στις 15 μέρες ένα ψαράκι να παλεύει σε μια άνιση μάχη...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια απο τις πιο ανωδυνες ευθανασιες ψαριων ειναι η καταψυξη . Το ψαρι δε καταλαβαινει τιποτα ΤΙΠΟΤΑ ομως .

Θα μεταφερω τα λογια του ΣΤΑΜΑΤΗ αν μου επιτρεπει ...  :)

Ερευνες εχουν δειξει οτι οταν ενα ψαρι πεθαινει απο βιαιο θανατο τοτε αυτο εκκρινει καποιες τοξινες . Εξετασεις σε ψαρια που εχουν θανατωθει στη καταψυξη δεν εδειξαν ουτε ιχνοσ απο τοξινες . Θεωρω οτι ειναι ο πιο ανωδυνος και ενδεδειγμενος τροπος .

Υ.Γ. ΣΤΑΜΑΤΗ αν κατι δε λεω σωστα ... παρακαλω τη διορθωση σου .

22481[/snapback]

Ναι ετσι ειναι dartman1980.

Στις ιχθυοκαλλιέργειες αυτή είναι η μέθοδος που χρησιμοποιείτε .

Δεν εχει ανακαλυφθεί κάτι καλύτερο μέχρι τώρα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω έρθει και εγώ στη δυσάρεστη αυτή θέση. Μου είπαν για χλωρίνη, να το βουτήξω εκεί. Ομολογώ ότι όντως δεν κουνήθηκε, ήταν σχεδόν ακαριαίο. Την επόμενη, εξαιτίας του μεγέθους του ψαριού, του πάτησα μια με σφυρί στο κεφάλι. Απαίσιο αλλά είχα γύρω στις 15 μέρες ένα ψαράκι να παλεύει σε μια άνιση μάχη...

22490[/snapback]

:):D:lol:

Συγνώμη που γελάω αλλά η έκφραση "του πάτησα μια με σφυρί στο κεφάλι" μου προκαλεί γέλιο.

Όσο για τους τρόπους ευθανασίας δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά όταν λέτε κατάψυξη εννοείτε να βάλεις μόνο το ψάρι σ' αυτήν ή να το βάλεις σε σακούλα με νερό και αυτήν στην κατάψυξη? Φαντάζομαι το δεύτερο.... απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιο ανωδυνος τροπος ευθανασιας ειναι να το βαλεις στην καταψυξη. Το ψαρακι λογω της θερμοκρασιας πεφτει σε κομμα και μετα απο λιγο σταματανε οι λειτουργιες του

Θα παρεις το ψαρακι και θα το βαλεις σε ενα σακουλακι με νερο να το καλυπτει και να ειναι τουλαχιστον 3-4 ποντους ποιο πανω το νερο. Το ασφαλιζεις και το βαζεις στην καταψυξη. Θα πρεπει να μεινει τουλαχιστον 24 ωρες μεσα για να ειμαστε σιγουροι πως εχει ερθει το τελος πριν να του κανουμε κηδεια :)

Ολοι οι αλλοι τροποι οπως η χλωρινη. το κοψιμο του κεφαλιου κλπ ειναι επιπονες για το ψαρι μας και επειδη θελουμε να εχει αν μη τι αλλο εναν "ησυχο και ανώδυνο θανατο" η καλυτερη και ποιο σωστη μεθοδος ειναι η καταψυξη :D

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά όταν λέτε κατάψυξη εννοείτε να βάλεις μόνο το ψάρι σ' αυτήν ή να το βάλεις σε σακούλα με νερό και αυτήν στην κατάψυξη? Φαντάζομαι το δεύτερο.... απλά ρωτάω για να είμαι σίγουρος!

22519[/snapback]

Στο τέλος του άρθρου απο το MCH που ανέφερα παραπάνω περιγράφεται η μέθοδος της κατάψυξης,

Link to comment
Share on other sites

Όντως ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος ευθανασίας είναι η κατάψυξη μιας και το ψάρι θα πεθανει ενώ θα είναι σε κώμα και δεν θα καταλάβει τίποτα. Κάπου διάβασα οτι μπορούμε να το "κλείσουμε" σε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και να το βάλουμε έτσι μέσα.

Γιά άλλες μεθόδους να παρατηρήσω τα εξής: Η εμπειρία μου σαν ψαροντουφεκάς :) έχει δείξει οτι η ευθανασία που είναι υποχρεωτική σε ένα ψάρι που έχουμε χτυπήσει ( πριν το κρεμάσουμε στη σημαδουρα ) είναι κάτι που απαιτει σταθερό χέρι και κοφτερό μαχαίρι ώστε με ένα τρύπημα στο πάνω μερος του κεφαλιού - ανάμεσα στα μάτια - να βρούμε το εγκέφαλο και να επέλθει το μοιραίο. Πιστέψτε με όμως, δεν είναι άμεσος ο θάνατος και κατα συνέπεια είναι μάλλον επώδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχει χρειαστεί χρησιμοποίησα και εγώ τη μέθοδο με την κατάψυξη. Έχω διαβάσει, όμως, και για τη χρήση γαριφαλέλαιου. Ρίχνεις συγκεκριμένη δόση σε ένα κουβαδάκι όπου έχεις προσθέσει το ψάρι με λίγο νερό και το ψάρι πέφτει κατευθείαν αναίσθητο και αν η δόση είναι υψηλή πεθαίνει. Το γεγονός ότι αναισθητοποιείται κατευθείαν νομίζω ότι ίσως να κάνει αυτή τη μέθοδο τη λιγότερο επώδυνη. Δεν την έχω δοκιμάσει, όμως.

Χρησιμοποιείται και για αναισθητικό όταν χρειάζεται να κάνουμε μικροεπεμβάσεις (π.χ. κόψιμο στα δόντια ενός puffer).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με τη GIN και Philipan! :D

Ευχαριστώ.

Y.Γ δοκίμασα αυτό που λέει ο kopa56 σε νέον και δε τα κατάφερα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Y.Γ δοκίμασα αυτό που λέει ο kopa56 σε νέον και δε τα κατάφερα.... :thumbup:

22602[/snapback]

Αλέξανδρε, αν εννοείς την ευθανασία με μαχαίρι θεωρώ οτι είναι αδύνατο να εφαρμοστεί σε ένα ψάρι τόσο μικρού μεγέθους σαν αυτά που έχουμε στα ενυδρεία μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...