Jump to content

Πως να θεσω σε λειτουργεια το Eheim 2213;


Recommended Posts

Στους σωληνες φαινεται αν εχει αερα μεσα... Αυτο που δεν βλεπεις ειναι μεσα στο φιλτρο... γεμησε το νερο, γεμησε και τους σωληνες και βαλτο σε λειτουργια... οταν ακουσεις οτι δουλευει κουνα το λιγο δυνατα(μην τα γκρεμησεις ολα!! :welcome: )...

Link to comment
Share on other sites

μην λετε οτι να νε,διαβαζουν και μικρα παιδια.Κρισο σταματα να πινεις νερο απο το ενυδρειο,οσο αστειο και να σου φενεται μπορει να δηλιτιριαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις το προφίλτρο του σωλήνα που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο καθώς μπορεί να έχει μπει κάτι λάθος και να μην αφήνει το νερό να περάσει.

..μισο να το κοιταξω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις το προφίλτρο του σωλήνα που βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο καθώς μπορεί να έχει μπει κάτι λάθος και να μην αφήνει το νερό να περάσει.

εβγαλα και ξανα εβαλα τα υλικα τπτ

Link to comment
Share on other sites

..επισης το δοκιμαζω σε καθαρο κουβα αλλα τπτ ουτε βγαινει ουτε μπαινει νερο

Link to comment
Share on other sites

Κρισο,δεν εχει προβλημα το φιλτρο.εσυ εχεις πανικοβληθει!!

χαλαρωσε και στηστο παλι,θα την βρεις την ακρη....ηρεμησε!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι τα υλικά, αυτό: EHEIM-STRAINER-16-22.JPG

το εχω βγαλει εντελως αυτη την στιγμη αλλα δεν διχνει να φταιει αυτο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε μια την φτερωτη και ρίξε μια ματιά,λύσε την ολοκληρη κανονικά και δες το αξονάκι..την εχω πατήσει και εγω με ενα 2211........

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε μια την φτερωτη και ρίξε μια ματιά,λύσε την ολοκληρη κανονικά και δες το αξονάκι..την εχω πατήσει και εγω με ενα 2211........

Εκει που ειναι το ανεμιστιρακι ε? :welcome: ..τι να ψαξω ? ...

Link to comment
Share on other sites

Εκει που είναι το "ανεμιστηράκι" λύσε το προσεκτικά..δες αν εχει απάσει ο άξονας(το λευκό)....και πες μας

ειναι οκ ...η πλακα ειναι οτι δεν ειχα στο παρελθον ποτε τετοι φιλτρο και δεν παει το μυαλο μου που μπορει να ειναι το προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

ακομα και ο λευκος αξονας να εχει σπασει,δεν στεκει να μην ρουφαει νερο.θα ρουφαγε αλλα μπορει να μη το επεστρεφε.δεν κλεινεις σωστα το φιλτρο και εγκλοβιζεις αερα μεσα.

εγω δουλευω 2 φιλτρα με σπασμενο αξονακι φτερωτης και ακομα δεν τα εφτησαν!

Link to comment
Share on other sites

κουμπωσε το καλά και φρόντισε να μπει το αξονάκι καλά στο λαστιχακι απο την μεριά της κεφαλής και ξαναδοκίμασε να το βάλεις εμπρός...

Link to comment
Share on other sites

κουμπωσε το καλά και φρόντισε να μπει το αξονάκι καλά στο λαστιχακι απο την μεριά της κεφαλής και ξαναδοκίμασε να το βάλεις εμπρός...

μολις το εκανα ...μαλλον θα το παροπλισω στην ακρη ..δεν βλεπω λυση

Link to comment
Share on other sites

ωπα ρε παιδια. τον τραιλαναμε το φιλο. κατ' αρχας αυτο το φιλτρο δεν εχει τρομπακι να κανει αναροφηση?

οπως σου ειπαν και τα παιδια το φιλτρο σου πρεπει να ειναι κατω απο το ενυδρειο. οχι απο την επανω σταθμη του νερου σου αλλα σε χαμηλοτερο σημειο απο το βυθο.

η εισαγωγη του νερου πρεπει να παιρνει νερο απο χαμηλο σημειο του ενυδρειου και οχι απο ψηλα.

βρες ενα τροπο να ελεξεις αν οι ενωσεις των σωληνωσεων ειναι καλες ή αν περναει απο εκει αερας.

δεν ξερω, αν και μου φαινεται κουλο, κοιτα μηπως εβαλες αναποδα τις σωληνωσεις. δηλαδη το μπαστουνι στην εξοδο του φιλτρου. συνηθως αυτο δεν γινεται, αλλα εκανα μια σκεψη.

απο την στιγμη που ακους τη φτερωτη να δουλευει και δεν βλεπεις νερο να τρεχει το φιλτρο σου δουλευει. ειναι καθα προβλημα αερα. το μονο ελατωμα που μπορει να εχει το φιλτρο σου ειναι καμια τρυπα στο καδο ή σε καμια σωληνα ή ελατωματικα βανακια και δεν κανουν αεροστεγη επαφη. ελεξε τα ολα και θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

στοιχημα οτι το αξονάκι σου ειναι ραγισμένο και αυριο θα το βρείς σπασμένο...ελπίζω να το έλυσες σε 4 κομμάτια (φτερωτη,2 τσιμουχες,μαγνήτης)...το εχω δει ξανα το εργο!! :welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

ωπα ρε παιδια. τον τραιλαναμε το φιλο. κατ' αρχας αυτο το φιλτρο δεν εχει τρομπακι να κανει αναροφηση?

οπως σου ειπαν και τα παιδια το φιλτρο σου πρεπει να ειναι κατω απο το ενυδρειο. οχι απο την επανω σταθμη του νερου σου αλλα σε χαμηλοτερο σημειο απο το βυθο.

η εισαγωγη του νερου πρεπει να παιρνει νερο απο χαμηλο σημειο του ενυδρειου και οχι απο ψηλα.

....γι' αυτο ειμαι 100% σιγουρος :welcome:

βρες ενα τροπο να ελεξεις αν οι ενωσεις των σωληνωσεων ειναι καλες ή αν περναει απο εκει αερας.

..αυτες μου τις εφτιαξαν στο μαγαζι ..τις ξανα κοιταζω τωρα

δεν ξερω, αν και μου φαινεται κουλο, κοιτα μηπως εβαλες αναποδα τις σωληνωσεις. δηλαδη το μπαστουνι στην εξοδο του φιλτρου. συνηθως αυτο δεν γινεται, αλλα εκανα μια σκεψη.

αυτα τα ειχα βαλει στην αρχη κανονικα ..αλλα ειδα οτι δεν λειτουργει και τα εβγαλα εντελως

απο την στιγμη που ακους τη φτερωτη να δουλευει και δεν βλεπεις νερο να τρεχει το φιλτρο σου δουλευει. ειναι καθα προβλημα αερα. το μονο ελατωμα που μπορει να εχει το φιλτρο σου ειναι καμια τρυπα στο καδο ή σε καμια σωληνα ή ελατωματικα βανακια και δεν κανουν αεροστεγη επαφη. ελεξε τα ολα και θα δουλεψει.

..τα κοιταζω μια ολα παλι απο την αρχη και σας ξανα γραφω

Link to comment
Share on other sites

στοιχημα οτι το αξονάκι σου ειναι ραγισμένο και αυριο θα το βρείς σπασμένο...ελπίζω να το έλυσες σε 4 κομμάτια (φτερωτη,2 τσιμουχες,μαγνήτης)...το εχω δει ξανα το εργο!! :welcome:;)

ωχ ωχ

Link to comment
Share on other sites

στοιχημα οτι το αξονάκι σου ειναι ραγισμένο και αυριο θα το βρείς σπασμένο...ελπίζω να το έλυσες σε 4 κομμάτια (φτερωτη,2 τσιμουχες,μαγνήτης)...το εχω δει ξανα το εργο!! :welcome:;)

..ειναι μια χαρα ;) (τωρα το ξανα ειδα )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κατσε και στρωσου και διαβασε τις οδηγιες...

Αυριο το πρωι με καθαρο μυαλο.Θα τα καταφερεις!!!Δυο λαστιχα ειναι ολα κι ολα!!!

Ειχα το 2217 και ελεγα δε θα καταφερω να το φτιαξω ποτε ;)

Σηκωθηκα την επομενη μερα και το εφτιαξα τσακ μπαμ :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Και εγενετο φως ........ :welcome:;);):ninja::D ...Κωστας ο καλυτεροοοοοοοοοοοοος ....παιδια λειτουργειειειειειειειειει!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κατσε και στρωσου και διαβασε τις οδηγιες...

Αυριο το πρωι με καθαρο μυαλο.Θα τα καταφερεις!!!Δυο λαστιχα ειναι ολα κι ολα!!!

Ειχα το 2217 και ελεγα δε θα καταφερω να το φτιαξω ποτε :D

Σηκωθηκα την επομενη μερα και το εφτιαξα τσακ μπαμ :ninja:

ολα οκ απλα ειχε παρει αερα και ολο αυτο δημιουργησε αυτο ....γιουπιιιιιιιιιιι! :D:D:D:welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

αντε Κρισε που θες και καφεδες!τσαμπα διαβαζεις τοσο καιρο!ουτε την πρωτοχρονια δεν θα δουλευε το φιλτρο!!πανικοβλητε!!!κοψε τον Ευαγγελατο ρε καταστροφολογε!!! :welcome:

χαχαχαχαχα ....τι θελετε βρε παιδια να εκανα ο αμοιρος? : ) ...επεσα κατ' ευθειαν στα βαθεια! :ninja: ...θερμες ευχαριστειες σε ολα τα μελη μας ..ειστε ολοι υπεροχοι ..ευχαριστω ολους ανεξερετως για τον χρονο σας ...και ειδικα των Κωστα το καλυτερο παιδι του φορουμ ..που εμεινε στην δουλεια του πανω απο τον υπολογιστη για να μου εξιγισει πως θα κανω την διαδικασια ωστε να φυγει ο αερας! ;)

....αφιερωμενο σε ολους we are the champions

αυτο Σακηςςςςςςςς! go go go ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...