Jump to content

Νεο ρεεφαρισμα!


Charalampos

Recommended Posts

Γεια σε ολους , καλη χρονια , χρονια πολλα , καλλες γιορτες .

Μετα απο αρκετη μελετη , αναζητησεις στο φορουμ μας , και ερευνα αγορας ... σας παραθετω καποια αποψη.

Εχω ενα ενυδρειο 60λ ( HRC-500B ) και το φιλτρο + κυκλοφοριτης γραφει ( HQJ-700G ) .

Εχω δυο λαμπες : οι οποιες ειναι στριφογυριστες : post-16665-1262118718_thumb.jpg

Ο θερμοστατης ειναι 50w και ειναι της ELITE .

______________________________________________________________________________________________

Λοιπον ξεκιναω:

Οπως σας ειπα εκανα μια ερευνα αγορας ( χωρις να παω στον δασκαλο τον Νινταλ ) , και μου ειπαν οτι καλο θα ηταν για αρχη , για θαλασσινο ενυδρειο νανο ρεεφ , να παρω τα εξης :

1 Φθηνο σκιμμερακι για αρχη

2-3 κιλα αραγωνιτη

3 κιλα βραχο

1 Λαμπα ακτινικη μπλε ( αλλα δεν ξερω αν μπαινει στο δικο μου )

Νερο απιονισμενο και βρυσης ( κατι τετοιο )

Τεστακια ( δεν μου ειπαν μαρκα )

Και μετα απο καιρο αμα θελω να βαλω ανεμωνη ( bubble tip ) που ειναι ευκολη ή να βαλω ψαρακια οπως κλοουν .

Τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστα αυτα που μου ειπε .. ( Παντος απο αυτα που μου ειπε , ειπε επεισης οτι αυτα ( τα παραπανω ) ειναι μια χαρα για αρχη .

Γι αυτο σας ερωτω και εγω :

Ειναι σωστα ολα αυτα ? Αν ναι κατα ποσο ?

Στις αναζητησεις μου εχω βρει παραπανω πραγματα για το τι θα χρειαστω.

Τελος , θα ηθελα και μια δικη σας αποψη περι του θεμοατος αυτου!

Και παλι ευχαριστω ..! ( Πιστευω να μην σας κουρασα )

Έγινε επεξεργασία - Charalampos
Link to comment
Share on other sites

Ακου Χαράλαμπε , το "δάσκαλο Νιντάλ" δεν τον άκουσες τι εχει να σου πεί , εμάς εδώ δεν μας ακούς ότι και να σου λέμε ...... οπότε άστο καλύτερα μη μας πρήζεις .

Κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός !!

ΥΓ. Συμβουλή ξεκαθάρισε μέσα σου και ξεκίνα αυτο που θέλεις εσυ και απο εκεί και πέρα θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε φτάνει να θέλεις εσυ τη βοήθεια και οχι να παίζεις μαζί μας .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Σταματη τι εκανα τωρα? Αποψεις ζητησα και τπτ αλλο ... Και αποτι εχω παρατηρησει , περιπου ολοι στα νανο ρεεφ σιγα σιγα ξεκινανε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Σταματη τι εκανα τωρα? Αποψεις ζητησα και τπτ αλλο ... Και αποτι εχω παρατηρησει , περιπου ολοι στα νανο ρεεφ σιγα σιγα ξεκινανε.

ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ φιλικα στο λεει και οχι για να σε "μαλώσει" :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Και εξαλλου ξερω οτι ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ειναι σκετη εμπιρεια :welcome: Απο τα καλυτερα παιδια του φορουμ ( Για μενα )

Link to comment
Share on other sites

Χαραλαμπε κι εγω φιλικα θα σου πω τι βλεπω εδω και λιγο καιρο...Μια ζητας πραγματα...μια πουλασ πραγματα...μια γλυκο νερο..μια θαλασσινο νερο...ταυτοχρονα θελεις να στησεις κι ενα reefακι...ολα μαζι φιλε μου(και το εννοω το φιλε, γτ εδω μεσα ειμαστε μια παρεα ολοι) λοιπον...ολα αυτα μαζι...δεν γινονται οπως και να το κανεις! Εγω εδω κι ενα μηνα ξεκινησα ενα 30λιτρο reefακι και το 40% της μερας μου το τρωει μονο αυτο, φροντιζοντας το, μαθαινοντας πως να το συντηρησω, ψαχνοντας βασεις, κυκλοφορητες, skimmer,διαβαζοντας τη θεωρια που ακολουθει τη λεξη reef...κι ολα αυτα για εναν κυβο 30λιτρων...Γιαυτο κατσε σκεψου πρωτα απολα τι θελεις και μετα εδω ειναι τα παιδια να σε βοηθησουν. Ξερω ποσο παθιασμενος μπορει να εισαι και να θελεις να τα κανεις ολα μαζι...αλλα ειναι κριμα και για σενα(χρονος και χρημα) και για τα ζωντανα να το στησεις τελικα και να πηγαινει κατα διαολου, λογω ελλειψης χρονου για φροντιδα...

Φιλικα,

Βαλεντινος

Link to comment
Share on other sites

Χαρικα Βαλεντινε για την γνωριμια ( πρωτη φορα σε βλεπω αν και εισαι ποιο παλιος απο εμενα :welcome: ) και οντως συμφωνω για την παρεα .. ολοι φιλοι μου ειστε ...

επεισης θα ανακοινωσω οτι κατεληξα στο οτι το ενυδρειο μου θα γινει ''γαριδοενυδρειο'' μελετοντας καλα ολα οσα χρειαζομαι ...

Κατα το Πασχα ... ( 10 Φλεβαρη ειναι τα γενεθλια μου .. το λεω γιατι κοιταχτε παρακατω τι θα πω ) κατα το Πασχα οπως ειπα , θα εχουν μαζευτει λευτα και οτι αλλο χρειαζομαι για να στησο ενα ενυδρειο .. αφου ακολουθει καλοκαιρι ... αυτο σημαινει οτι θα εχω τον χρονο που χρειαζετε και για να στησω ενα δευτερο ενυδρειο θα το σκευτω πολυ ...

Να ειστε καλα ολοι , καλα χριστουγεννα , καλες γιορτες , καλη χρονια και πανω απολα ΥΓΕΙΑ.!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Χαράλαμπε και καλή χρονιά να έχεις !!!

Αν μπορέσεις να έρθεις και σε καμιά συνάντηση να γνωρίσουμε δεν θα ήταν άσχημα !!!

Link to comment
Share on other sites

( πρωτη φορα σε βλεπω αν και εισαι ποιο παλιος απο εμενα :welcome: )

Κραταω χαμηλο προφιλ... ;);)

Καλη χρονια να εχεις!

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Oι συναντησεις γινονται εδω.

Σε λιγο θα βγουν και οι ημερομηνιες για το 2010.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...