Jump to content

ποιος εφαγε τα αβγα του μονομαχου??


ernestos

Recommended Posts

χρόνια πολλα! έχω ένα στριμωγμένο ενυδρείο με 1 μονομάχο αρσενικό, 2 θηλυκούς και 1 σαλιγκάρι.

κάποια στιγμή έκανε το θηλυκό αβγά τα οποία τοποθετήθηκαν στην επιφάνεια αλλά μετά από 2 ημέρες δεν είχε μείνει κανένα..

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΠΟΙΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΑ ΑΒΓΑ? ΜΗΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ? αφότου γεννηθούν τα αβγά, ποιος είναι υπεύθυνος και απαραίτητος για την περαιτέρω τυχη τους ο αρσενικός ή ο θηλυκός?

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι ο αρσενικος αναλαμβανει τη φροντιδα. τωρα για το ποιος τα εφαγε δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το σαλιγκάρι και τις θηλυκές και άσε του ένα φωτάκι για να φροντίζει τα αυγά. Κάνε και μια αναζήτηση για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τρία ψαράκια και ένα σαλιγκάρι σε "ενυδρείο" 10 λίτρων είναι παααρα πολλά. Δύσκολο να γλυτώσουν τα αβγά. Γιατί δεν πέρνεις κάτι μεγαλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

thanks ολους για τις απαντήσεις

η αλήθεια είναι οτι είναι μαλλον μικρό το ενυδρείο για ολους αυτούς, αλλά όταν το είχα πρωτοαγοράσει είχα μόνο τον αρσενικό μονομάχο και τα φυτά. τώρα που αυξησα τον πληθυσμό πρέπει να πάρω μεγαλύτερο αλλά είναι και ένα έξοδο που αυτη τη στιγμή....

πάντως φαίνονται να έχουν βρει μια ισορροπια, οι θηλυκές έχουν ξεφοβηθεί και τον πλησιάζουν χωρίς να κρύβονται πια όπως στην αρχή. Μπορεί να θέλω να παρηγορηθώ που τα στρίμωξα αλλά μου φαίνεται, επειδή έχω πολλά αληθινά φυτά και ένα ξύλο, βρίσκουν την ησυχία τους σε κάποια μεριά όποτε θέλουν.

τώρα για τα αβγά θα δοκιμάσω να αφήσω τον αρσενικό μόνο του με τα αβγά την επόμενη φορά γιατί τώρα δεν έχει μείνει κανένα :(

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τα έχεις όλα μαζί τα ψαράκια;

Πάντως θα σου έλεγα να έχεις συνέχεια τον νου σου γιατί εξακολουθώ να πιστέυω ότι τα λίτρα είναι εντελώς ακατάληλα και η ισοροπία που αναφέρεις μπορεί να είναι πολύ ευθραυστη...

Πάντα φιλικά :welcome:

Link to comment
Share on other sites

το αν υπαρχει ισορροπια ή οχι ισως ειναι πολυ νωρις να το πεις. εκτος αν ειναι κανενα χρονο μεσα εκει ολα μαζι. το οτι δεν μαλωνουν δεν σημαινει οτι δεν στρεσαρονται. για να πεις οτι δεν στρεσαρονται πρεπει να ξερεις τη συμπεριφορα του ψαριου πολυ καλα. μη ξεχνας οτι στρες σημαινει αδυναμη αμυνα των οργανισμων και ευαλωτα στις ασθενειες.οι κρυψωνες που λες σιγουρα βοηθουν αλλα δεν σου λυνουν το προβλημα σε τοσα λιγα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...