Jump to content

Διακοσμητική ρίζα


Recommended Posts

Γειά σε όλους :)

Το Σάββατο πήραμε την απόφαση να αποχωριστώ το αγαπημένο μου κατάρτι που διακοσμούσε το ενυδρείο και να το αντικαταστήσουμε με μια ρίζα. :D

Ολα καλά με την ρίζα αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω τι προεργασία χρειάζετε για να μπει στο ενυδρείο.

Ο Dartman μου είπε κάτι για βράσιμο αλλά και πάλι δεν κατάλαβα. :lol::thumbdown:

Το βάζω δηλαδή στην κατσαρόλα? Εκεί που βάζουμε τα μακαρόνια? :thumbup:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το κατάρτι παρακαλώ να παραδωθεί στο μουσείο μας..

Καλά έκανες και το έβγαλες και καλά σου είπε ο Dartman.Καλό βράσιμο

και άστο κανα 10 ήμερο σε κουβά με νερο.Υπόψιν ότι υπάρχει περίπτωση

το ξύλο να σου κιτρινίσει το νερό (αποβάλλοντας τανίνη),(ακίνδυνη για τα ψάρια),άλλα με τον καιρό και τις αλλαγές νερού θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι το βρασιμο δεν ειναι απαραιτητο!Με το βρασμο υπαρχει η πιθανοτητα να αλλοιωθει το ξυλο.Καλυτερα να το κρατησεις μερικες μερες σε ενα κουβα νερο αλλαζοντας συχνα το νερο για να διωξεις την πρωτη καφετιλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι ? ...

Το ξυλο δε το χουμε βρασει καθολου μεχρι τωρα ...

Του αλαζουμε καθε πρωι νερο με καυτο απο τη βρυση ...

Εφοσον μετα απο το περας των ημερων δουμε οτι το νερο στο κουβα δεν ειναι πλεον κιτρινο παραμενει ακομα η περιπτωση να κιτρινισει το water στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και το βραστο νερο στον κουβα ειναι περιττο.Το ξυλο θα βγαζει για κανα χρονο κιτρινιλα!!!Εντονη στην αρχη και πιο χαλαρα στην πορεια!Αν δεν θελει καποιος να βλεπει το νερο κιτρινι μπορει να χρησιμοποιησει ανθρακα :)

Link to comment
Share on other sites

thx NIDAL :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως την δικιά μου ρίζα post-666-1147849546_thumb.jpg

όταν την αγόρασα την έβρασα στην κατσαρόλα για κανά 30 λεπτο γυρίζοντας την συνέχεια έριξα αλάτι στο νερό και (μετά έγινε νοστιμότατη) :) ... την άφησα λίγο να κρυώσει και την έβαλα μέσα στο ενυδρείο ούτε κιτρινίλα μου έβγαλέ στο νερό ούτε τίποτα όλα μια χαρά. :D

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη ρίζα που έβαλα στο ενυδρείο την μούσκευα 10 μέρες και οταν νόμιζα οτι δεν βγαζει πια την έβαλα στο ενυδρείο οπου έβγαλε ουκ ολίγη κιτρινίλα. Την δεύτερη την έβρασα 1 ώρα, την άφησα και σε νερό με αποτέλεσμα να μη βγάλει σχεδόν τίποτα. Μετά απο κάποιες αλλαγές νερού το νερό καθάρισε. Πάντως τα ψαράκια είναι τα μόνα που δεν ενοχλούνται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα ψαράκια είναι τα μόνα που δεν ενοχλούνται.

22541[/snapback]

Σε κάποια μπορεί να αρέσει κιόλας. Το βράσιμο δεν έχει σκοπό να φύγει το τανικό οξύ, αλλά να σκοτώσει μικρόβια που μπορεί να υπάρχουν πάνω στη ρίζα.

Εγώ έχω βράσει όλα τα ξύλα (όσα χωρούσαν σε κατσαρόλα τουλάχιστον). Δε βάζω αλάτι γιατί θεωρώ ότι υπάρχει η πιθανότητα να ποτίσει το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας :D

Θα το αφήσω ακόμα μερικές μέρες μέσα στο νερό :thumbdown:

και όταν θα το βάλω στο ενυδρείο, :) θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες

να το θαυμάσουμε όλοι μαζί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα φτίαξε και το κοκκινιστό στην άλλη κατσαρόλα και όταν είναι έτοιμο φώναξέ μας :)

Εγώ πάντως στο ενυδρείο μου που έχω αρκετά ξύλα δεν τα έχω βράσει απλά τα είχα αρκετές μέρες σε ζεστό νερό μέσα σε κουβά και έκανα συχνές αλλαγές νερού. Πάντως κιτρινίλα έβγαλε και μετά μέσα στο ενυδρείο, αλλά μην φανταστείς τραγική ποσότητα, με αλλαγές νερού είναι ελεγχόμενη η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα φτίαξε και το κοκκινιστό στην άλλη κατσαρόλα και όταν είναι έτοιμο φώναξέ μας :D

Εγώ πάντως στο ενυδρείο μου που έχω αρκετά ξύλα δεν τα έχω βράσει απλά τα είχα αρκετές μέρες σε ζεστό νερό μέσα σε κουβά και έκανα συχνές αλλαγές νερού. Πάντως κιτρινίλα έβγαλε και μετά μέσα στο ενυδρείο, αλλά μην φανταστείς τραγική ποσότητα, με αλλαγές νερού είναι ελεγχόμενη η κατάσταση.

22633[/snapback]

Το κοκκινιστό έχει μπει στην κατσαρόλα....... :lol:

το ξύλο όμως δεν το βλέπω να μπαίνει στο ενυδρείο :thumbdown:

μάλλον θα το αφήσω πολύ καιρό μέσα στο νερό :)

μέχρι να φύγει πολύ από το χρώμα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι τυχερή θα ελαττωθεί μετά απο λίγο καιρό. Αν το βράσεις θα φύγει πιο γρήγορα η κιτρινίλα. Μπορεί, όμως, να συνεχίζει να βγάζει και για πολύ πολύ πολύ καιρό

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα αν το αφήσεις για μερικές μέρες στο νερό και του κάνεις συχνές αλλαγές με ζεστό νερό δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.

Και μην φανταστείς πως το ενυδρείο σου θα γίνει κατακίτρινο!!!! Απλά το νερό του ενυδρείο σου δεν θα είναι τελείως διάφανο, όπως μέχρι τώρα. Με μια αλλαγή νερού την εβδομάδα θα είναι όλα ΟΚ!!!!! Και να είσαι σίγουρη πως με το ξύλο θα ομορφύνει πολύ το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, δεν τολμώ να το βάλω μέσα :o

Λέω να το αφήσω κι άλλο μέσα στο νερό, και ας έχει περάσει μια βδομάδα :thumbdown:

Πάντως, δεν βλέπω την ώρα, να το βάλω στο ενυδρείο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.Αυτό είναι σίγουρο...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, δεν τολμώ να το βάλω μέσα  :o 

Λέω να το αφήσω κι άλλο μέσα στο νερό, και ας έχει περάσει μια βδομάδα :thumbdown:

Πάντως, δεν βλέπω την ώρα, να το βάλω στο ενυδρείο  :thumbup:

22927[/snapback]

Και καλα θα κανεις!Αφησε το λιγο ακομα.Συμφωνω με τον Πετρο οτι το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...