Jump to content

Manueli στα τελευταια του..


Recommended Posts

Σημερα το πρωι με πηρε η μητερα του Σωτηρη τηλεφωνο κατα τις 7:30....Ο sotos λειπει εκτος ελλαδας...

Μου λεει το ψαρι κολυμαπει πλαγια ελα γρηγορα.Πηρα μαζι μου εκτοζον,βιταμινες,τεστ nh4/3,no2,aquasafe.

Δεν σκεφτηκα οτι θα ειναι κατι τραγικο για να παρω καποιο ισχυρο φαρμακο.7:40 ημουν εκει...

Βλεπω το ψαρι σε ασχημη κατασταση.Πιασμενο αναμεσα σε εναν μεγαλο εχινοδορο πλαγια να εχει τσακισει στα δυο και στο τσακισμα μια κοκκινη γρατζουνια....Αρχικα νομιζα οτι ηταν νεκρο αλλα μετα τιναχτηκε λιγο και καταλαβα οτι ζουσε......Δεν αντεχα να του κανω ευθανασια και δεν θυμομουν ακριβως τον τροπο.

Παω παλι σπιτι μου και παιρνω το baktopur direkt.Διαλυω μια ταμπλετα σε ενα ποτηρι και τη ριχνω μεσα στον κουβα βαζω ενα μικρο φιλτρακι ισα ισα για οξυγωνοση,με νερο απο το ενυδρειο.Μπλουμ το ψαρι μεσα......

Δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι.Και το περιεργο ειναι οτι χθες το βραδυ ηταν ολα μια χαρα....

Dεν εχουμε βρει ακομα ουτε που οφειλετε............. :welcome:

Μα.....Δεν ψοφανε ετσι τα ψαρια σε μια μερα ;) Τι εγινεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε; ;)

Φωτογραφιες

IMG_1093.jpg

IMG_1094.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω και κατι αλλο που ειναι σημαντικο...

Δεν ειχε καλη οξυγωνωση και φωτοπεριοδο απο οτι μου ειπε η μητερα του απο τις 12 το βραδυ ως τις 8 το πρωι :welcome:

Επισης κατι που σκεφτηκα τωρα..Το ψαρι αυτο ειναι σε ph 8.Το εχει παρει απο το amazon exotic.Εκει λογικα σε 6 δεν ηταν;

Αυτο ειναι πολυ πιθανο να φταει αφου δεν του εγινε ουτε καλη προσαρμογη.Μου ειχε πει ο sotos οτι του επεσε απο τη σακουλα στο πατωμα και μετα το εριξε μπλουμ στο ενυδρειο.Ειχε ριξει λιγο νερο απο το ενυδρειο στη σακουλα και δεν ειχε μεινει για πολλη ωρα....

Πρεπει να βρεθει τι φταει!!Δεν γινεται να πεθαινουν τοσο αποτομα .απο τη μια μερα στην αλλη.. ;)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεθει τι φταει!!Δεν γινεται να πεθαινουν τοσο αποτομα .απο τη μια μερα στην αλλη.. :welcome:

Κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34146

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται τίποτα .

Μεγάλη αλλαγή νερού , σταματάς το τάισμα .

Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε παραπάνω .

Υ.Γ. το μεγάλη αλλαγή νερού θέλει προσοχή και ίσως χρειαστεί κι άλλη την επόμενη -μεθεπόμενη μέρα .

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο έχει συμβεί και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34146

Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται τίποτα .

Μεγάλη αλλαγή νερού , σταματάς το τάισμα .

Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε παραπάνω .

Υ.Γ. το μεγάλη αλλαγή νερού θέλει προσοχή και ίσως χρειαστεί κι άλλη την επόμενη -μεθεπόμενη μέρα .

Θεωρεις οτι μπορει να γινει καλυτερα;Με το baktopur καλα δεν εκανα;

Να αλλη μια φωτο αλλα δεν ειναι καλη....

IMG_1091.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πιράνχας είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια και δεν πιστεύω να το έπαθε αυτό από την προσαρμογή...κάτι άλλο φταίει σίγουρα.Πρέπει να έγινε μεγάλη πατάτα για να την ακούσει έτσι κρίμα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τα πιράνχας είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια και δεν πιστεύω να το έπαθε αυτό από την προσαρμογή...κάτι άλλο φταίει σίγουρα.Πρέπει να έγινε μεγάλη πατάτα για να την ακούσει έτσι κρίμα :welcome:

Το ξερω Νικο αυτο σκεφτηκα κι εγω....

Link to comment
Share on other sites

Τα πιράνχας είναι πολύ ανθεκτικά ψάρια και δεν πιστεύω να το έπαθε αυτό από την προσαρμογή...κάτι άλλο φταίει σίγουρα.Πρέπει να έγινε μεγάλη πατάτα για να την ακούσει έτσι κρίμα :welcome:

Οχι ολα Νικο...

Βαγκο εσυ που πηγες εκει.. εκανες μετρισεις νερου??? θερμοκρασια??? προσεξες κατι ασυνηθηστο...

μηπως καναν κατι οι γονεις του (πχ αλλαξαν το νερο του ενυδρειου)???

Link to comment
Share on other sites

Οχι ολα Νικο...

Βαγκο εσυ που πηγες εκει.. εκανες μετρισεις νερου??? θερμοκρασια??? προσεξες κατι ασυνηθηστο...

μηπως καναν κατι οι γονεις του (πχ αλλαξαν το νερο του ενυδρειου)???

Οχι δεν εκανα τιποτα...

Μονο μια αλλαγη νερου 30%

Ρωτησα τους γονεις του και μου ειπαν οτι δεν εκαναν τιποτα...

Ακουστε τι σκεφτηκα..

Επειδη τα φωτα ηταν ανοιχτα το βραδυ το ψαρι στρεσσαριζοταν..Επισης δεν ειχε ουτε καλη οξυγωνοση..

Νομιζω οτι ετσι μπορεσε καποιο βακτηριο (που υπηρχε καιρο) και εδρασε...

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο :welcome:

Τωρα θα ξαναπερασω στις 3 με νεες φωτογραφιες να δω τι παιζει...

Επισης αν μου προτεινετε να κανω κατι πειτε το..

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες μου φαινεται λιγο απιστευτο.....

Το θεμα της μη επαρκους οξυγωνωσης στο νερο ομως ειναι ενα θεμα... αλλα και παλι... δισκολα...

Εμενα μου φαινεται οτι καποιος "εβαλε το χερακι του" στο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες μου φαινεται λιγο απιστευτο.....

Το θεμα της μη επαρκους οξυγωνωσης στο νερο ομως ειναι ενα θεμα... αλλα και παλι... δισκολα...

Εμενα μου φαινεται οτι καποιος "εβαλε το χερακι του" στο ενυδρειο.....

Με το που το ειδα αυτο σκεφτηκα...

Αλλα μετα με διαβεβαιωσαν οτι δεν εκανε κανεις τιποτα..................

Και γιατι να πουν ψεματα οι ανθρωποι..... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Με το που το ειδα αυτο σκεφτηκα...

Αλλα μετα με διαβεβαιωσαν οτι δεν εκανε κανεις τιποτα..................

Και γιατι να πουν ψεματα οι ανθρωποι..... :welcome:

Γιατι αν το μαθει ο γιος τους οτι καναν κατι χωρις να τους πει μαυρο φιδι που τους εφαγε....

Συγνωμη που επιμενω, αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου... μεχρι γονεις να ανοιγουν το τεραριουμ και να φευγει ιγκουανα στους δρομους....

τελος παντων... κανε μετρισεις νερου αν μπορεις, για ολα... και πες μας τιμες....

το ψαρι ποιος το ταιζει????

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τον Αντωνη στο τηλεφωνο και μου εδωσε καποιες οδηγιες..

Πρεπει να φυγω σε λιγο θα μπει και αυτος να σας πει...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα παντως ειναι πολυ λεπτο....

δεν ξερω αν θα πρεπει να το βαλεις σε καραντινα η να το κρατησεις στο ενυδρειο του, γιατι δεν ξερω αν θα αντεξει την μεταφορα....

παντος αν μου λες οτι χθες ολα καλα κ σημερα ετσι....κατι δεν παει καλα.......

περιμενουμε τν Αντωνη λπν...

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι πολυ.

καποιος εχει πειραξει το ενυδρειο σιγουρα.

ισως ταισανε και το ψαρι κατι που δεν επρεπε.

βαλε και την κακη οξυγονωση... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

1)Ωρα θανατου 1:50-2:10

2)Μετρησα nh3/nh4 και No2.Και τα δυο στο 0.

3)Αν δεν μαθω απο τι μας αφησε θα σκασω... :welcome:Πως γινεται να τρωει και να ειναι μια χαρα την τριτη και να το βρισκω αναποδα την τεταρτη χωρις καποιο συμπτωμα......;

4)Τελικα υπηρχε οξυγονωση αρκετα καλη.

5)Λυπαμαι Σωτο.Δεν μπορουσα να κανω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

οπως γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,κανενας δεν θα παραδεχτει οτι εκανε κατι στο ενυδρειο.

το φταιξιμο,συγνωμη που θα το πω ειναι μισο του Σωτου που αφησε το ενυδρειο στα χερια αλλων (μπορουσες μιας και επρεπε να φυγεις να το αναλαβει πληρως ο Βαγγος μιας και ειστε φιλαρακια και ερχετε σπιτι σου,οποτε θα μπορουσες να του το ζητησεις),και μισο σε οποιον ειχε αναλαβει το ενυδρειο και σιγουρα κατι εχει ριξει μεσα.

το ψαρι δηλητηριαστικε και γιαυτο παιθανε σε μια νυχτα.

δεν θα βγαλεις ακρη εφοσων ελειπες.κανενας δεν θα ξερει τιποτα.

λυπαμαι που θα σε βρει η νεα χρονια ετσι,μα πιο πολυ λυπαμαι για το ψαρι.

στο ενυδρειο μας πρεπει να βαζουμε χερι μονο εμεις...

Link to comment
Share on other sites

οπως γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,κανενας δεν θα παραδεχτει οτι εκανε κατι στο ενυδρειο.

το φταιξιμο,συγνωμη που θα το πω ειναι μισο του Σωτου που αφησε το ενυδρειο στα χερια αλλων (μπορουσες μιας και επρεπε να φυγεις να το αναλαβει πληρως ο Βαγγος μιας και ειστε φιλαρακια και ερχετε σπιτι σου,οποτε θα μπορουσες να του το ζητησεις),και μισο σε οποιον ειχε αναλαβει το ενυδρειο και σιγουρα κατι εχει ριξει μεσα.

το ψαρι δηλητηριαστικε και γιαυτο παιθανε σε μια νυχτα.

δεν θα βγαλεις ακρη εφοσων ελειπες.κανενας δεν θα ξερει τιποτα.

λυπαμαι που θα σε βρει η νεα χρονια ετσι,μα πιο πολυ λυπαμαι για το ψαρι.

στο ενυδρειο μας πρεπει να βαζουμε χερι μονο εμεις...

Ετσι ακριβως.... οταν φευγω εγω προτημω να μεινουν τα ψαρια μου 3 - 5 μερες νυστικα παρα να παθω τετοιο κακο... Κανεις εκτος απο εμενα δεν βαζει χερι στα ενυδρεια μου...

Λυπαμαι που εγινε ολο αυτο και ελπιζω να μην γινει παραγοντας να σταματησεις το χομπι....

Link to comment
Share on other sites

κριμα το ψαρι, ελπιζω να μην επιρρεασει την πορεια του φιλου μας στο χομπυ.

αποσα εχω δει κ εχω ακουσει δεν θυμαμαι αλλον τετοιο ξαφνικο θανατο σε πιρανι.

τα δεδομενα δειχνουν οτι το ψαρι δηλητηριαστηκε ή επαθε ασφυξια απο βλαβη (ισως παλι λογω τοξικοτητας-αμμωνιας) στα βραγχια. τα σημαδια ισως ηταν απο σπασμοδικες κινησεις του ψαριου κατα τη διαρκεια του σοκ το οποιο υπεστη.

εφοσων εγιναν αλλαγες νερου κ δεν ειμαστε πλεον σε θεση να γνωριζουμε τη χημεια κ τις μετρησεις του νερου την ωρα της δηλητηριασης(?) τωρα δεν μπορουμε να πουμε κ πολλα. το ψαρι χαθηκε....

Link to comment
Share on other sites

1)οπως γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,κανενας δεν θα παραδεχτει οτι εκανε κατι στο ενυδρειο.

το φταιξιμο,συγνωμη που θα το πω ειναι μισο του Σωτου που αφησε το ενυδρειο στα χερια αλλων (2)μπορουσες μιας και επρεπε να φυγεις να το αναλαβει πληρως ο Βαγγος μιας και ειστε φιλαρακια και ερχετε σπιτι σου,οποτε θα μπορουσες να του το ζητησεις),και μισο σε οποιον ειχε αναλαβει το ενυδρειο και σιγουρα κατι εχει ριξει μεσα.

3)το ψαρι δηλητηριαστικε και γιαυτο παιθανε σε μια νυχτα.

δεν θα βγαλεις ακρη εφοσων ελειπες.κανενας δεν θα ξερει τιποτα.

λυπαμαι που θα σε βρει η νεα χρονια ετσι,μα πιο πολυ λυπαμαι για το ψαρι.

4)στο ενυδρειο μας πρεπει να βαζουμε χερι μονο εμεις...

1)Δεν εχουν λογο να το κανουν.(εννοω δεν εχουν λογο να πουν ψεματα)

2)Μου ειχε πει να παω οποτε μπορεσω να δω τι παιζει..Αλλα οχι να το αναλαβω πληρως..Δεν φταΙει ο Σωτος αλλα ουτε κι εγω αφου και να πηγαινα καποια στιγμη δε θα αλλαζε κατι.NH3=0 και καθολου συμπτωματα..

3)Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος..

4)Οταν λειπουμε αναγκαστικα θα βαζει καποιος αλλος.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

1)Δεν εχουν λογο να το κανουν.(εννοω δεν εχουν λογο να πουν ψεματα)

2)Μου ειχε πει να παω οποτε μπορεσω να δω τι παιζει..Αλλα οχι να το αναλαβω πληρως..Δεν φταΙει ο Σωτος αλλα ουτε κι εγω αφου και να πηγαινα καποια στιγμη δε θα αλλαζε κατι.NH3=0 και καθολου συμπτωματα..

3)Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος..

4)Οταν λειπουμε αναγκαστικα θα βαζει καποιος αλλος.

σου απαντω με μια προταση:

ξερω αρκετους που εξ αιτιας ενυδρειων δεν δεχονται κοσμο στο σπιτι τους......

οτι καταλαβες...

επισης:

το ψαρι δεν ειχε και πολυ καιρο στο ενυδρειο.

μην αποκλειεις και την περιπτωση να του ηρθε αρρωστο.

Link to comment
Share on other sites

σου απαντω με μια προταση:

ξερω αρκετους που εξ αιτιας ενυδρειων δεν δεχονται κοσμο στο σπιτι τους......

οτι καταλαβες...

επισης:

το ψαρι δεν ειχε και πολυ καιρο στο ενυδρειο.

μην αποκλειεις και την περιπτωση να του ηρθε αρρωστο.

Κωστα τα πιρανχα ειναι πολλες φορες πιο δυσκολα κ απο τους δισκους στο φαγητο ειδικα μετα απο αλλαγη ενυδρειου ή μετακομιση ή ταξιδι κτλ.

το ψαρι απο τη στιγμη που εχει αρχισει να τρωει σημαινει οτι ειναι υγιες κ δεχεται το ενυδρειο κ ας μην εχει τις τελειες συνθηκες (ph, gh, kh, κτλ)

το πιο πιθανο να μην μαθουμε ποτε τι εφταιξε.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα τα πιρανχα ειναι πολλες φορες πιο δυσκολα κ απο τους δισκους στο φαγητο ειδικα μετα απο αλλαγη ενυδρειου ή μετακομιση ή ταξιδι κτλ.

το ψαρι απο τη στιγμη που εχει αρχισει να τρωει σημαινει οτι ειναι υγιες κ δεχεται το ενυδρειο κ ας μην εχει τις τελειες συνθηκες (ph, gh, kh, κτλ)

το πιο πιθανο να μην μαθουμε ποτε τι εφταιξε.

ολοι οι θηρευτες εχουνε θεμα με το φαγητο.

αποκληεις δηλαδη αυτην την περιπτωση?

τι να πω...μου περασε απλα σαν ιδεα.

οντως δεν θα μαθουμε τι εγινε,ακομα και αρρωστο να ηρθε

δεν εξηγει να μην ειχε ουτε ενα συμπτωμα και ολα να εγιναν μεσα σε ενα βραδυ.

δηλητηριαση αλλα απο τι?

ΣΤΑΜΑΤΗ ποια η γνωμη σου για το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...