Jump to content

Asia Tank


Sta8hs000

Recommended Posts

Γενικά:

Διαστάσεις: 50x30x30.

Όγκος: 45 Λίτρα.

Φυτά: Alternanthera reineckii, Rotala rotundifolia, Eleocharis acicularis, Echinodorus tenellus,

Xmas Moss, Hygrophila difformis, Rotala indica, Ludwigia repens

Ψάρια: -

Ασπόνδυλα: 6x CARIDINA SERRATA - BEE, 20x RED CHERRY.

Βυθός: Λεπτόκοκο χαλίκι.

Υπόστρωμα: Tetra Complete Substrate.

Φόντο: Μαύρο.

Φωτισμός: 40watt

Διάρκεια φωτισμού: 10ωρες.

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο με ροή 380 λίτρα / ώρα.

Υλικά φίλτρου: Ενυδρειακό σφουγκάρι.

Παροχη Co2: Οχι

Λίπανση: Ναι - seachem flourish

Παράμετροι:

ΡH: 7,4

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3):

Θερμοκρασία: 24

Φωτο:

IMG_0809.jpg

IMG_0795.jpg

IMG_0801.jpg

IMG_0807.jpg

IMG_0800.jpg

IMG_0805.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eισαι μεγαλος ψευτης.... :welcome:

Μου ελεγες για ενυδριο 80 λιτρα και τι εκανες..??45... ;):ninja:

Πολυ ωραιο ενυδριο και ειμαι σιγουρος πως θα το εκτιμησουν οι γαριδουλες σου...

Κανα ξυλο δεν θα βαλεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Eισαι μεγαλος ψευτης.... :D

Μου ελεγες για ενυδριο 80 λιτρα και τι εκανες..??45... :D:D

Πολυ ωραιο ενυδριο και ειμαι σιγουρος πως θα το εκτιμησουν οι γαριδουλες σου...

Κανα ξυλο δεν θα βαλεις... :D

Χαχαχαχα.... τι να κανουμε σκεψου ομως 45 λιτρα με μισο μετρο μηκος και εχω μεσα (προς το παρον) Μονο γαριδες... :welcome:;)

Για ξυλο που ειπες κατι σκεφτομαι να κανω... αλλα θα δουμε...

ενα ειναι σιγουρο εχετε να δειτε πολλα ακομα.. ειμαι στην αρχη... ;):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ προσεγμένο ,τακτοποιημένο και όμορφο!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ προσεγμενο. :welcome:

Παρατηρησεις.

Ο τιτλος του ενυδρειου (asia tank) ειναι λαθος.

Τα περισσοτερα φυτα ειναι απο νοτια αμερικη και η cuba ...... κουβανεζικη.

Οι Rotalas και η rotundifolia ειναι Asia και η Eleocharis acicularis cosmopolitan.

Επιμενεις να φωτιζεις πολυ (10 ωρες και 1 βατ ανα λιτρο) χωρις να βοηθας τα φυτα να αναπτυχθουν με διαχυση δειοξειδιου του ανθρακα, "απορροφοντας" ολο αυτο το φως.

Θα εχεις προβληματα με αλγες.

Προσεχε την λιπανση με τις γαριδες και μελετα ποια λιπασματα ειναι ανεκτα για αυτες και ποια οχι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταθη πολυ ωραιο το ενυδρειο σου! Να το ψαιρεσαι !!

Οι λαμπες ποσα kelvin ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ προσεγμενο. :D

Παρατηρησεις.

Ο τιτλος του ενυδρειου (asia tank) ειναι λαθος.

Τα περισσοτερα φυτα ειναι απο νοτια αμερικη και η cuba ...... κουβανεζικη.

Οι Rotalas και η rotundifolia ειναι Asia και η Eleocharis acicularis cosmopolitan.

Επιμενεις να φωτιζεις πολυ (10 ωρες και 1 βατ ανα λιτρο) χωρις να βοηθας τα φυτα να αναπτυχθουν με διαχυση δειοξειδιου του ανθρακα, "απορροφοντας" ολο αυτο το φως.

Θα εχεις προβληματα με αλγες.

Προσεχε την λιπανση με τις γαριδες και μελετα ποια λιπασματα ειναι ανεκτα για αυτες και ποια οχι.

Σωστα.... εχεις δικιο στο ονομα Σπυρο :D:D

κοιτα για το Co2 το σκεφτομαι σοβαρα να βαλω.... θα το ψαξω καλυτερα και λογικα με την καινουρια χρονια θα βαλω.... :welcome:;)

Για την λιπανση δεν θα εχω προβλημα ο Γιωργης (vicius) μου ειπε οτι ειναι 100% safe... ;):ninja:

Φιλε Σταθη πολυ ωραιο το ενυδρειο σου! Να το ψαιρεσαι !!

Οι λαμπες ποσα kelvin ειναι ?

Ευχαριστω πολυ....

δεν γνωριζω ακριβη kelvin γιατι αυτο το φωτηστικο ειναι προχειρο... θα αγορασω μια απο αυτες τις μερες καινουριο... οποτε θα σας ενημερωσω.... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου χρονιά Στάθη. Όμορφο το ενυδρείο σου αλλά κυρίως οι γαριδούλες.

Τα τρία μεγάλα φυτά που κυριαρχούν πίσω και στο κέντρο του ενυδρείου σου είναι Hygrophila difformis, Alternanthera reineckii και Rotala indica. Σωστά; Αισθητικά δεν μου αρέσει που είναι όλα στο ίδιο ύψος και οι κορυφές τους σχηματίζουν μια ευθεία γραμμή. Είναι κανονικά ή κλαδέματα; Αν είναι κλαδέματα, αυτό θα μπορούσες να το διορθώσεις άμεσα, αλλιώς στο επόμενο κλάδεμα θα ήταν (κατά την γνώμη μου βέβαια) πιο όμορφο να δημιουργήσεις μια διαφορετική "κορυφογραμμή".

Οι φωτογραφίες σίγουρα αδικούν το ενυδρείο σου.

Ποια είναι η γνώμη σου για το Eleocharis acicularis; Προσπάθησα μερικές φορές να το κρατήσω στο ενυδρείο μου και δεν πήγε καθόλου καλά. Και σε σένα δεν το βλέπω σε καλή κατάσταση. Ή φταίνε οι φώτο;

Κάτι πρέπει να κάνεις με τους τίτλους των θεμάτων σου! Την μια Ιwagumi Tank χωρις να είναι Iwagumi, την άλλη Asia tank χωρίς να είναι Asia. Μας έχεις καταμπερδέψει ! :welcome:;);)

( Πλάκα κάνω :ninja: )

Καλή συνέχεια και περιμένω και νέες φωτογραφίες με την cuba. Πρόσεξε λίγο αυτά που σου είπε ο delta66.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Τα κλάδεψες?

Oχι... καθολου... και ολα τα φυτα βγαζουν φυσαλιδες...

Καλή σου χρονιά Στάθη. Όμορφο το ενυδρείο σου αλλά κυρίως οι γαριδούλες.

Τα τρία μεγάλα φυτά που κυριαρχούν πίσω και στο κέντρο του ενυδρείου σου είναι Hygrophila difformis, Alternanthera reineckii και Rotala indica. Σωστά; Αισθητικά δεν μου αρέσει που είναι όλα στο ίδιο ύψος και οι κορυφές τους σχηματίζουν μια ευθεία γραμμή. Είναι κανονικά ή κλαδέματα; Αν είναι κλαδέματα, αυτό θα μπορούσες να το διορθώσεις άμεσα, αλλιώς στο επόμενο κλάδεμα θα ήταν (κατά την γνώμη μου βέβαια) πιο όμορφο να δημιουργήσεις μια διαφορετική "κορυφογραμμή".

Οι φωτογραφίες σίγουρα αδικούν το ενυδρείο σου.

Ποια είναι η γνώμη σου για το Eleocharis acicularis; Προσπάθησα μερικές φορές να το κρατήσω στο ενυδρείο μου και δεν πήγε καθόλου καλά. Και σε σένα δεν το βλέπω σε καλή κατάσταση. Ή φταίνε οι φώτο;

Κάτι πρέπει να κάνεις με τους τίτλους των θεμάτων σου! Την μια Ιwagumi Tank χωρις να είναι Iwagumi, την άλλη Asia tank χωρίς να είναι Asia. Μας έχεις καταμπερδέψει ! :welcome:;);)

( Πλάκα κάνω :ninja: )

Καλή συνέχεια και περιμένω και νέες φωτογραφίες με την cuba. Πρόσεξε λίγο αυτά που σου είπε ο delta66.

Ευχαριστω πολυ Θεοδωρε...

Να σου πω καταρχας οτι το ενυδρειο ειναι ολοφρεσκο... τα φυτα ειναι αγορασμενα απο petshop και ακομα δεν

κλαδευτικαν ουτε προλαβαν να φουντοσουν για να παρουν σχημα... οποτε θα αλλαξει η "κορυφογραμμή" οπως ειπες.....

Οντος οι φωτο το αδικουν πολυ... και η eleocharis επιδη μεταφερθηκε απο το παλιο ενυδρειο σε αυτο ειναι λιγο στα "κατω" της... στο προηγουμενο ενυδρειο ηταν μια χαρα... ειχε πολυ μεγαλη και γρηγορη αναπτηξη... ειχα δλδ γεμισει την πλευρα οπου την ειχα.... και πιστευω σε αυτο το ενυδρειο π εχω και υποστωμα οτι θα τα παει ακομα καλυτερα...

Περιμενουμε και θα δουμε.... γιατι θα μπει και Co2 (το πηρα αποφαση) και μια απο αυτες της μερες θα αγορασω "καλο" φωτιστικο....

:D:D:D

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Nice...!!! ;) Το μόνο που δε μ' αρέσει Στάθη είναι η πέτρα... ;) Πιστέυω πως μία πέτρα σε γκριζόλευκους χρωματισμούς θα έδειχνε πιο φυσική. Κατά τ' άλλα είναι πολύ καλό και είναι ακόμη στην αρχή!

Περιμένουμε εξελίξεις! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο σου Στάθη και φοβερές οι φωτογραφίες!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έβαζες το ξύλο στη γωνία και όρθιο ώστε να μοιάζει σαν κέρατο και το κάλυπτες (το κέρατο) με μος...? Το λέω επειδή είναι μεγάλο και αφενός πιάνει πολύ χώρο, αφετέρου κρύβει τα φυτά σου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...