Jump to content

Θελω Beard Algae


tsoum

Recommended Posts

Τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω αυτού του είδος την άλγη πάνω σε ένα ξυλό μου;

Το θεμα είναι οτι θέλω μόνο αυτη, όχι και καμια άλλη να μην φευγει με τίποτα μετα. (εκτός απο την σποτ, που με το μαγνητάκι φεύγει κατευθείαν.

Ο υπερβολικός φωτισμός και λίπανση δεν νομίζω να λύνουν το "πρόβλημα" ε;

Link to comment
Share on other sites

Ουουουυυυ! Κορίτσια!!! Ο ΛΕΛΟΣ!!!

..... Δεν γνωρίζεται;

Link to comment
Share on other sites

;) Δεν καταλαβαίνω...

;):ninja: Παρακαλώ όχι άσχετα ποστ....

Υ.Γ. το σκότωσα το "γνωρίζετε" στο παραπάνω μου ποστ..... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως η χαζομαρα βλαπτει σοβαρα την υγεια.....

Link to comment
Share on other sites

;) εμμ.... Για τον λελο; :welcome::ninja::D

Τελοσπάντων... Δεν ξαναλέω χαζα! Απλά το σκετο "up" μου φαίνεται λίγο... ανιαρό... ;)

Περα απο τα χαζα δεν ξέρει κανένας πως προκύπτει; Στον γουγλη βρήκα μόνο οτι μπορεί να την αποκτήσεις σαν "μετανάστη", οτι δηλαδή θα ερθει πάνω σε κάποιο φυτό ή διακοσμητικό ή σε σακούλα με ψαρια κτλπ... Λεει οτι μερικά "νηματα" αρκούν...

Δεν γίνεται απλά να ξεκινήσει να φυτρώνει όπως η spot, ε;

Link to comment
Share on other sites

μη ρωτας τετοια.....

καταστρεφεις τη εικονα που εχω για σενα..... :welcome:

μιλαμε για τελειως σπαμ ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα.... Μισό λεπτάκι.... Ως beard algae εννοώ κάτι σαν αυτό ή σαν το άλλο το ενυδρείο στο AGA (απλά σε υποδεκαπλάσια κλίμακα :welcome:).

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις moss ball και να τη δέσεις σε κομματάκια πάνω σε ξύλα ή να έχεις χαμηλό και ακατάλληλο φωτισμό, καθόλου φυτά και με λίγο λίπασμα ίσως και να γίνει κάτι τέτοιο, πάντως τα ψάρια δεν θα πάθουν κάτι αλλά μπορεί να έχεις άλλα είδη ανεπιθύμητης άλγης...

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια δεν θα υπάρχουν γιατί είναι 14 λίτρα ενυδρείο :welcome:

H moss ball (cladophora aegagropila) απ'οτι διαβασα θέλει δυνατό φως, αλλιώς διαλύεται. Και το δυνατο φως μου είναι λίγο δύσκολο... (κυρίως λόγω ενυδρείου.

Αν βρω κάποιον που να έχει και πάρω λίγη υπάρχει περίπτωση να πιάσει ή μπα;

Οταν λες χαμηλό και ακατάλληλο φωτισμό; Καμια λάμπα λίγων watt π.χ.;

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια δεν θα υπάρχουν γιατί είναι 14 λίτρα ενυδρείο :welcome:

H moss ball (cladophora aegagropila) απ'οτι διαβασα θέλει δυνατό φως, αλλιώς διαλύεται. Και το δυνατο φως μου είναι λίγο δύσκολο... (κυρίως λόγω ενυδρείου.

Αν βρω κάποιον που να έχει και πάρω λίγη υπάρχει περίπτωση να πιάσει ή μπα;

Οταν λες χαμηλό και ακατάλληλο φωτισμό; Καμια λάμπα λίγων watt π.χ.;

Εννοώ λάθος kelvin, πχ cold white λάμπα οικονομίας ή λευκές ενυδρειακές, αφού λέμε οτι αν έχεις τέτοιες λάμπες το φως είναι άχρηστο για τα φυτά αλλά χρήσιμο για κάποιες άλγες, ίσως να είσαι τυχερός.

Στην τελική αν καταφέρεις να ελέγχεις ποιες άλγες θα αναπτυχθούν στο ενυδρείο σου, οι υπόλοιποι θα μάθουμε τι να μην κάνουμε για να τις αποφύγουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ λάθος kelvin, πχ cold white λάμπα οικονομίας ή λευκές ενυδρειακές, αφού λέμε οτι αν έχεις τέτοιες λάμπες το φως είναι άχρηστο για τα φυτά αλλά χρήσιμο για κάποιες άλγες, ίσως να είσαι τυχερός.

Στην τελική αν καταφέρεις να ελέγχεις ποιες άλγες θα αναπτυχθούν στο ενυδρείο σου, οι υπόλοιποι θα μάθουμε τι να μην κάνουμε για να τις αποφύγουμε... :welcome:

Χαχα!!! Ναι. Οταν επιτέλους πάρω αμμο ( ;) ) και βάλω μπρός το ενυδρείο θα δω! Μαλλον θα κάνω αυτό που λές με την moss ball όμως γιατι αλλιώς θα μου πάρει πολύ καιρό και, στην τελική, μπορεί να μην βγεί καν...

Βασικά έχω και ένα περίεργο πράγμα στο βαζάκι μος (δες παρακάτω) το οποίο μοιάζει με αλγη-moss και μπορεί να χρησιμοποιήσω και αυτό. (φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία στη μέση δεξια. (τώρα έχει αναπτυχθεί πολύ γιατί επερνε φως απο τον ήλιο.)

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...