Jump to content

Γεννητούρια Ξιφοφόρων - Προβληματισμός...!


nomtal

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά...

Σήμερα γέννησε η πρώτη θηλυκιά ξιφοφορίνα που ανήκει στο είδος helleri...ακολουθούν κατά πόδας και δύο ακόμα.

Όταν γύρισα σπίτι διαπίστωσα τα πιτσιρίκια να σουλατσάρουν ανάμεσα στα φυτά και τις πετρούλες...αλλά με λύπη μου μέσα σε δέκα λεπτά, πέντε από αυτά είχαν γίνει μεζές για τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου...μπροστά στα μάτια μου!!! :welcome:

Έχοντας διαβάσει τα όσα κατά καιρούς έχουν γραφτεί στο forum για τις γεννήστρες έχω σκοπό καταρχάς ννα αφήσω τη φύση να έχει τον πρώτο λόγο...

Έχω όμως μια απορία...Άραγε θα καταφέρει να επιζήσει κάποιο από τα μικρά??? Πέφτει τρελό κυνήγι...

Το ενυδρείο έχει αρκετά φυτά όπως anubias, echinodorous, hygrophila, bacopa monnieri και τα πιτσιρίκια προσπαθούν να κρυφτούν στις ρίζες, στα φύλλα και κάτω από κάποιες πέτρες...

Σκεφτείτε ότι τρία από τα πιτσιρίκια κρύφτηκαν σε ένα κενό μεταξύ εσωτερικού φίλτρου και τζαμιού, όπου οι λοιποί δεν χωράνε με τίποτα.... ;)

Μήπως στην επόμενη γέννα να τοποθετήσω γεννήστρα...? Η αλήθεια είναι ότι συγχύστηκα λίγο με το θέαμα του κανιβαλισμού...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ και καλο διαβασμα :welcome:

Αυτες οι συμπεριφορες ειναι αναμενομενες και φυσικολογικες.

Η αποψη μου ειναι εσυ απλα να βοηθησεις να υπαρχουν ευκαιριες επιβιωσης για τα νεα ψαρια.

Η υπαρξη πυκνων φυτων και κρυψωνων ειναι μια καλη μεθοδος.

Η γεννηστρα φαινεται να ειναι η απολυτη λυση, ομως απο αναφορες συνχομπυστων φαινεται οτι τα μικρα που μενουν σε γεννηστρα παρουσιαζουν προβληματα στην πορεια.

ΥΓ μπορεις να πεις ενα "επισημο" γεια αν θες και στα αλλα μελη του φορου στην αναλογη κατηγορια "Καλώς ήρθατε"

ΥΓ2 Εδω μπορεις παρουσιασεις το ενυδρειο σου αναλυτικα και με φωτο και να ακουσεις αποψεις απο τους αλλους συνχομπιστες

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι έχεις δίκιο...η καλύτερη λύση είναι να αυξήσεις τις πιθανότητες επιβίωσης προσφέροντας περισσότερες κρυψώνες στο γόνο.

Γι' αυτό και σήμερα βελτίωσα το περιβάλλον του ενυδρείου προς αυτή την κατεύθυνση και αναμένω την εξέλιξη της "ιστορίας".

Το καλό είναι ότι και σήμερα αντιλήφθηκα έναν "μικρό" να σουλατσάρει στις ρίζες μιας anubias...

Υ.Γ. Μετά και το επίσημο "γεια" στα μέλη του Forum, επιφυλάσσομαι πλέον για την παρουσίαση του ενυδρείου μου...οπότε και θα χαρώ να ακούσω τις χρησιμότατες συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...