Jump to content

Έτοιμο στρωμένο ψαρομένο.


divak

Recommended Posts

Μετά από ένα μήνα προετοιμασία μπήκε το νερό στο αυλάκι.

Εξοπλισμός

Ενυδρείο: 100*30*40.

Φίλτρα : Rena Filstar Iv3 (εσωτερικό), EHEIM classic 2213 (βιολογία EHEIM media set).

Θέρμανση: Rena 100W.

Φωτισμός: 8W οικονομικό Θερμό.

ΑΟ: Water Quality association.

Διακόσμηση: Άμμος λευκή λεπτή, ένα ξύλο, 5 κομμάτια Γρανίτη.

Κάτοικοι:

5 Rhodostomus.

1 Guppy (λαθραίο θα επιστραφεί).

Φυτά: 2 Αnubia (η μία χωρίστηκε σε κομμάτια).

Νερό:

PH 7.8 (φωτόμετρο).

KH 3dH (tetra test).

GH 5dH (tetra test).

NH4NH3 0 mg/l (sera test).

NO2 0 mg/l (sera test).

NO3 25 mg/l (sera test 4 μέρα).

Στρώσιμο για 26 μέρες με Seachem Prime, Seachem Stability, αμμωνία και μείγμα τροφής+σπιρουλίνα κονιοποιημένα. Αλλαγή νερού και ψάρια πριν από 5 μέρες, αλλαγή 30 lit σήμερα πάντα σε συνθήκες petshop και απόπειρα αποχρωματισμού νερού από σήμερα με άνθρακα Rena στο εσωτερικό φίλτρο.

Φώτο (αδύνατον να πάρω τα ψάρια καλά σαν καρτούν του Αρκα βγαίνουν)

post-16300-1262220105_thumb.jpg

post-16300-1262220215_thumb.jpg

post-16300-1262220317_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινω να τοποθετησεις τον θερμοστατη καπως διαφορετικα,ωστε να μην φαινεται τοσο πολυ............

Link to comment
Share on other sites

Αν τοποθετηθεί κοντά στις αναρροφήσεις των φίλτρων θα έχω πρόβλημα?

Οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Πολύ ωραίο ενυδρείο!!! :welcome:

Οι ανούμπιες φαίνονται σε πολύ καλή κατάσταση! Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μερικά ακόμα ξύλα ή πέτρες στα πλάγια, και να αυξήσεις των αριθμό των ψαριών σου. Καλό θα ήταν να βάλεις αλλους 5 (τουλάχιστον) ροδόστομους για να τους κανεις κοπαδάκι! Τώρα πως συμπεριφέρονται; Πάνε όλοι μαζί ή ο καθένας ξεχωριστά; Επίσης μπορείς να βάλεις κανεναν pleco!

Μπράβο και πάλι ;)

Υ.Γ. είδα οτι έχεις την είσοδο και την έξοδο του φίλτρου σου στο ίδιο μέρος του ενυδρείου. Σωστά; Αν ναί, να ξες οτι συνήθως μπαίνουν το ένα στην μία άκρη του ενυδρειου και το άλλο στην άλλη για να υπάρχει ρευμα στο νερό και να φιλτράρεται καλά όλη η ποσότητα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδριο σου και ειμαι σιγουρος πως θα γινει καλυτερο....

Ειναι λιγο αδειο αλλα εχει τελειες προοπτικες... ;)

Συμφωνω με τις συμβουλες του Tsoum απο πανω,αλλα στην περιπτωση που θα βαλεις καποιο Pleco να κοιταξεις και να σιγουρευτεις πως κανει για το ενυδριο σου...Προσεξε μην σου πουλησουν κανεναν Common που φτανει τα 45+ εκατοστα..:welcome:

Mια αλλη καλη λυση για τον βυθο ειναι μια ομαδα των 7-8 ατομων απο Corydoras ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο minimal ενυδρείο. Θα μπορούσες πράγματι να προσθέσεις διακόσμηση αλλά πάντως νομίζω ότι και έτσι έχει την ομορφιά του. Πρέπει να αυξήσεις το κοπαδάκι με τους ροδόστομους και συμφωνώ ότι και ένα κοπαδάκι corydoras (λίγο αργότερα ώστε να ωριμάσει καλά το ενυδρείο σου) θα είναι ότι πρέπει. Ίσως και ένα ancistrus.

:welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παραπανω και να πω οτι για την καλυψη του θερμοστατη μπορεις να φυτεψεις μια-δυο βαλσνεριες μπροστα του και ολα καλα η ακομα καλυτερα μια λευκοκεφαλα που μεγαλωνει αρκετα και ειναι ομορφο και ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και τις συμβουλές που μου δίνετε.

Στην ουσία τώρα, με το θερμοστάτη (αυτόματο θερμαντήρα) έχω προβληματιστεί πολύ.

Στο σημείο αυτό (μιας και μετράω με ψηφιακό θερμόμετρο) έχω τη μέση χαμηλότερης κοντά του.

Θα φυτεύω αργότερα και θα δούμε, αν και δεν θέλω να το παρακάνω με το φωτισμό.

Με μερικά LED πιστεύω και μερικά εύκολα φυτά να έχουμε αποτέλεσμα.

Η επιστροφή του φίλτρου γίνετε από την επιφάνεια με DIY κατασκευή στόμιο Φ16mm ποτιστικό σωλήνα και

25 ακροφύσια 6mm πολύ καλή ροή για το EHEIM 2213.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό ξεκίνημα, μπράβο για την υπομονή και το διάβασμα που προφανώς έριξες. Αυτό σημαίνει ότι το γουστάρεις το άθλημα και θα φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο.

Μερικές παρατηρήσεις μόνο:

1. το ΝΟ3 δεν πρέπει να ξεπερνά το 25, διορθώνεται με αλλαγές νερού

2. οι βαλισνέριες δεν θέλουν πολύ φως, βάλτες και δεν θα μετανιώσεις, ειδικά αν σου κρύψουν φίλτρα και θερμοστάτη.

3. πρόσθεσε λίγη άμμο ακόμη και φτιάξτην ώστε να μην είναι τελείως επίπεδος όλος ο πυθμένας, θα δείξει βάθος

4. ίσως μερικά ξύλα ακόμη πιο μακριά σε μήκος.

5. ο χρωματισμός του νερού οφείλεται σε ουσίες που έβγαλαν τα ξύλα (τανίνες) οι οποίες αρέσουν στα ψάρια σου και τα βοηθούν στο ανοσοποιητικό. Πολλοί ρίχνουν επιπλέον ουσίες ή φύλλα για αυτό το "χρώμα". Αν δεν σου αρέσει οκ, βγάλτο, όμως να ξέρεις ότι μόνο καλό είναι! Σε κάθε περίπτωση μην αφήσεις τον άνθρακα μέσα στο φίλτρο πάνω από 1 μήνα γιατί χάνει τις ιδιότητές του να συγκρατεί ουσίες και τα απελευθερώνει πίσω στο νερό.

Γενικά ξεκίνησες όμορφα. Σιγά σιγά χωρίς βιαστικές κινήσεις, θέλει υπομονή το χόμπι και φαίνεται ότι την έχεις. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μια ενστανση που εχω ειναι πως απο την δειξια πλευρα φαινεται να το χτυπαει ο ηλιος και πολυ πιθανον να εχεις προβλημα με αλγες...

Κοιταξε μηπως μπορεις να βαλεις ενα χαρτονι και απο αυτη την πλευρα του ενυδριο η αλλιως να εχεις μονιμα κλειστη την κουρτινα...:welcome:

Oσο για τις Vallisneries οπως σου ειπαν και τα παιδια απο πανω βαλτες αφοβα...

Μην σε ανυσηχει τοσο πολυ ο θερμαντηρας...100Watt σε 120 μεικτα λιτρα ειναι αρκετα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Θα θελα να ξέρω πως μπορώ να αποθηκεύσω τον άνθρακα (Rena) και αν μπορώ να ξανά χρησιμοποιήσω την τύρφη (Sera).

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας, όπως ειπώθηκε παραπάνω, μετά απο ένα μήνα χρήσης περίπου, χάνει τις ιδιότητες του, και πρέπει να απομακρυνθεί απο το νερό, καθώς μετά απελευθερώνει ότι ουσία έχει μαζέψει.

Η τύρφη επίσης χάνει τις ιδιότητές της και μπορείς να την χρησιμοποιείς μόνο για χρώμα. Επίσης αν θες να την αντικαταστήσεις, καλύτερα κάντο σιγά σιγα, όχι όλη μαζι...

υ.γ. για το αν χάνει τις ιδιότητές της η τύρψη δεν είμαι 100% σίγουρος... Μονο 95% :welcome: οπότε ρώτα και κανέναν ακόμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη μαζι με τις αλλες ιδιοτητες που χανει, χανει και το χρωματισμο του νερου :welcome:

Μερικες πληροφοριες για τη τυρφη δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry230201

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...t=0#entry204160

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28030&hl=

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που νόμιζα ότι είμαι πολύ καλός (με υπερεκτίμησα).

@ tsoum: Επίσης αν θες να την αντικαταστήσεις, καλύτερα κάντο σιγά σιγα, όχι όλη μαζι.

Αυτό το έκανα λάθος στην προσπάθεια να αφαιρέσω το χρώμα του ξύλου την άλλαξα όλη με άνθρακα.

Αποτέλεσμα:

1. Εμφάνιση NH4/MH2

2. Αύξηση του PH

3. ΝΟ2:0 ευτυχώς.

4. NO3: μύωση της ρυθμού αύξησης

Συμπέρασμα:

1. Το eheim 2213 είναι άστρωτο (τα 3 lit βιολογικού υλικού δεν έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα), το μικρό εσωτερικό rena iV3 με τα 150 ml δοχειάκι έκανε όλη τη δουλειά.

2. Η τύρφη είναι καλό βιολογικό υλικό.

3. Η αμμωνία είναι βάση.

Και αυτό το έκανα.

Στη προσπάθεια μου να αφαιρέσω το καλό μύκητα (μουχλίτσα του κορμού) για να ελέγξω την σίτιση, μιας και τα ψάρια την έτρωγαν όσο έκανα δίαιτα προσαρμογής, με αποτέλεσμα να έχω ΝΟ3 25 την 4 μέρα.

Καθάρισα το ξύλο μέσα στο ενυδρείο (μεγάλη ταλαιπωρία με βούρτσες, απόχες, τούλια και σκούπα στο βυθό για ώρες).

Αποτέλεσμα:

1. Ακόμη περισσότερη τροφή για τα ψάρια.

2. Πολλά αιωρούμενα και τα φίλτρα χάλια (άλλη τόση δουλειά με τις αλλαγές να με κυνηγάνε).

Συμπέρασμα:

1. Δεν λερώνουμε άσκοπα (κάποια στιγμή θα την έτρωγαν όλη)

2. Περισσότερη ταλαιπωρία για μένα και τα ψάρια.

Γενικό συμπέρασμα:

Μικρά βηματάκια και σταθερά κάθε φορά.

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έκανα λάθος στην προσπάθεια να αφαιρέσω το χρώμα του ξύλου την άλλαξα όλη με άνθρακα.

Αποτέλεσμα:

1. Εμφάνιση NH4/MH2 ???? τι ειναι αυτο

2. Αύξηση του PH απο τον ανθρακα?

3. ΝΟ2:0 ευτυχώς.

4. NO3: μύωση της ρυθμού αύξησης

Συμπέρασμα:

1. Το eheim 2213 είναι άστρωτο (τα 3 lit βιολογικού υλικού δεν έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα), το μικρό εσωτερικό rena iV3 με τα 150 ml δοχειάκι έκανε όλη τη δουλειά.

2. Η τύρφη είναι καλό βιολογικό υλικό. Οχι τοσο. Και παντοφλες να ριξεις μεσα θα πιασουν βιολογια αλλα οχι οσο ενα καλο κεραμικο, και η χωρητικοτητα των φιλτρων σε υλικα δεν ειναι για πολυτελειες. Βαζουμε οσο καλυτερα υλικα γινεται με μεγαλυτερη επιφανεια για κατοικηση των βακτηριων. Δες αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

3. Η αμμωνία είναι βάση. ??? τι εννοεις βαση???

Και αυτό το έκανα.

Στη προσπάθεια μου να αφαιρέσω το καλό μύκητα (μουχλίτσα του κορμού) για να ελέγξω την σίτιση, μιας και τα ψάρια την έτρωγαν όσο έκανα δίαιτα προσαρμογής, με αποτέλεσμα να έχω ΝΟ3 25 την 4 μέρα. Δεν νομιζω να εφταιξε αυτο αφου και πανω απο το κορμο θα την ετρωγαν.

Καθάρισα το ξύλο μέσα στο ενυδρείο (μεγάλη ταλαιπωρία με βούρτσες, απόχες, τούλια και σκούπα στο βυθό για ώρες). Δεν χρειαζοταν ετσι κι αλλιως

Αποτέλεσμα:

1. Ακόμη περισσότερη τροφή για τα ψάρια.

2. Πολλά αιωρούμενα και τα φίλτρα χάλια (άλλη τόση δουλειά με τις αλλαγές να με κυνηγάνε).

Συμπέρασμα:

1. Δεν λερώνουμε άσκοπα (κάποια στιγμή θα την έτρωγαν όλη)

2. Περισσότερη ταλαιπωρία για μένα και τα ψάρια.

Γενικό συμπέρασμα:

Μικρά βηματάκια και σταθερά κάθε φορά.

:welcome:
Link to comment
Share on other sites

1. Ορθογραφικό λάθος NH3.

2. Το PH ανέβηκε λόγο της αμμωνίας μια δική μου εξήγηση.

3. Δεν διαφωνώ απλός μέχρι εκείνη την στιγμή την αντιλαμβανόμουν μόνο σαν χημικό υλικό,

και νόμιζα ότι και τα δύο φίλτρα είναι το ίδιο στρωμένα.

4. Το συμπέρασμα από το 2, αν κάνω λάθος καλό είναι να το ξέρω.

5. Θα το έχω υπόψη μου (ατάκα του Τζιμάκου).

Link to comment
Share on other sites

2. Το PH ανέβηκε λόγο της αμμωνίας μια δική μου εξήγηση.

4. Το συμπέρασμα από το 2, αν κάνω λάθος καλό είναι να το ξέρω.

H πιο ευκολη σκεψη που ανεβηκε ειναι γιατι εφυγε η τυρφη απο το φιλτρο και οι ουσιες της απο το νερο με τον ανθρακα που εβαλες, αφου αυτο κανει η τυρφη, κατεβαζει και το πεχα.

Τωρα καποιος πωλητης σε καταστημα ειπε οτι ο ανθρακας ανεβαζει το πεχα, αλλα νομιζω οτι σε παρομοια περιπτωση με τη δικη σου θα το παρατηρησε και εβγαλε λαθος συμπερασμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό ακούγεται εγώ πάλι νόμιζα ότι είναι θέμα αμμωνίας.

Τώρα μάλλον έχω μπερδέψει το η αμμωνία είναι αλκαλική με το αν έχεις αλκαλικό νερό παράγεται

αμμωνία και όχι κάποιο άλλο παράγωγο???

Link to comment
Share on other sites

η αμμωνία είναι αμμωνία . _

το αλκαλικό νερό, είναι χαρακτηριστικό του νερού.

η αμμωνία δεν είναι κάποιος παράγοντας που επηρεάζει το ph.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το νερο ειναι αλκαλικο (pH >7) οι ρυποι γινονται αμμωνια ΝΗ3 (και οσο πιο αλκαλικο το νερο τοσο ανεβαινει η τοξικοτητα της).

Οταν ειναι οξυνο το νερο (pH<7) οι ρυποι γινονται αμμωνιο ΝΗ4 που δεν ειναι τοσο τοξικο (και οσο πιο οξυνο το νερο τοσο πιο ατοξικο το αμμωνιο).

(Η θερμοκρασια ειναι ο τριτος παραγοντας για την τοξικοτητα της αμμωνιας)

Μεσα σε ολα προσθεσε και την παρατηρηση οτι η τυρφη σαν οργανικη υλη αφηνει ρυπους στο νερο που καταληγουν σε αμμωνια κλπ και οταν δεν υπαρχει αρκετη βιολογια να κανει το κυκλο του αζωτου, θα γινεται εμφανης στη μετρηση.

Δες την 3η παραγραφο απο αυτο το ποστ για την τοξικοτητα της αμμωνιας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

και αυτο για την αμμωνια σε χρηση τυρφης σε βαρελι προετοιμασιας νερου χωρις φυσικα βιολογικο φιλτρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28030&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από χθες προστέθηκαν ακόμα τρία rhodostomus και έχουμε σύνολο 8.

Με προβληματίζει όμως το ένα από τα νέα που είναι πιο αδύνατο (και τα τρία είναι αλλά αυτό) και ποίο ασθενικό. Το αντιμετώπισα με μπαράζ ταϊσμάτων και εξτρά ιχνοστοιχεία δείχνει καλύτερα και με όρεξη αλλά έχει αρκετή διαφορά από τα υπόλοιπα η κινητικότητα του.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χάθηκε το ένα από τα τρία νέα και το έθαψα, για κάποια στιγμή πίστεψα ότι θα τα καταφέρω κρίμα.

Σαφώς και ποιο ήρεμα ακόμα και με αυτή τη μικρή αύξηση του αριθμού των ψαριών, θα προσπαθήσω να βρω άλλα πέντε.

Ποζάρουν:

post-16300-1263937795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ταισε τα καλα τα μικρα, ποικιλια τροφων και κατεψυγμενη αρτεμια αν δεν μπορεις να φτιαξεις φρεσκια.

Και μια φορα την εβδομαδα μουλιασμα τροφη σε βιταμινη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...