Jump to content

skoulikia akrobatis


Recommended Posts

gia sas apo tin kypro

Tha itehla na rotiso an kseri kanis sxetika me to skouliki akrobatis se pies sinthikes prepi na ine gia na ine zontano ti troi pos anaparagete kai genika oti exi sxesi gia afto to skouliki.thelo na sas po pos ine ena eklexto taisma gia ta psaria. trellenonte kai epidi edo stin kipro ta sinkekrimena skoulikia ine akriba peripou 4,5 euro to koutaki skeftika na kano kati gia anaparagogi.

Sas efxaristo ek ton protevon

Yiannos Savva

Cyprus

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι χαμηλές θερμοκρασίες, Μεσογειακές παράμετροι νερού και καλή οξυγόνωση είναι αρκετά για τη διατήρηση τέτοιων σκουληκιών. Τρέφονται με νεκρούς οργανισμούς.

Όσον αφορά την αναπαραγωγή τους δεν έχω καμιά γνώση.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να θεωρείται "βαριά" τροφή για το συστηματικό τάισμα των ψαριών ενός κλειστού συστήματος.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι χαμηλές θερμοκρασίες,  Μεσογειακές παράμετροι νερού και καλή οξυγόνωση είναι αρκετά για τη διατήρηση τέτοιων σκουληκιών. Τρέφονται με νεκρούς οργανισμούς.

Όσον αφορά την αναπαραγωγή τους δεν έχω καμιά γνώση.

Νομίζω όμως ότι πρέπει να θεωρείται "βαριά" τροφή για το συστηματικό τάισμα των ψαριών ενός κλειστού συστήματος.

Φιλικά Νίκος

22599[/snapback]

se efxaristo niko. otan les nekrous organismous ti ennois?.i thermakrasia pia sistinis na ine?

Link to comment
Share on other sites

otan les nekrous organismous ti ennois?.i thermakrasia pia sistinis na ine?

22677[/snapback]

Όταν υπάρχουν υπολείμματα ψαριών ή και άλλων οργανισμών, που αποτέλεσαν τροφή κάποιων άλλων ή κάποιο ψάρι που ψόφησε σε μια τρύπα και αποσυντίθεται, τότε αναλαμβάνουν έργο αυτού του είδους τα σκουλήκια μαζί με τους πολυχαίτες.

Επειδή συνήθως ζουν σε αρκετό βάθος πιστεύω ότι θα προτιμούν σταθερές θερμοκρασίες και ίσως κάτω από 20 βαθμούς.

Επίσης επειδή ζουν σε τρύπες θα πρέπει να έχουν καλή οξυγόνωση, η οποία εξασφαλίζεται, εκτός από την χρήση αερόπετρας, με πολύ καλή κυκλοφορία νερού.

Θα πρότεινα σαν καλό μέρος, διατήρησης τέτοιων οργανισμών, κάποιο υπόγειο σπιτιού, όπου η θερμοκρασία είναι συνήθως χαμηλή και σταθερή και επικρατεί απόλυτο σκοτάδι, μιας και οι οργανισμοί αυτοί είναι νυκτόβιοι.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sas efxaristo

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...