Jump to content

Μεσογειακό 300lt Εξοπλισμός


georgemerm

Recommended Posts

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι

Πρόκειται να στίσουμε ένα μεσογειακό ενυδρείο 300lt. Δεν υπάρχει κατ' αρχήν πρόθεση να φιλοξενηθούν κοράλλια παρά μόνο ψάρια και κομμάτι Ποσειδωνία. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τον εξοπλισμό που θα χρειαστώ σε φωτισμό και ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα! :welcome:

απο φωτισμο μιας και δεν θα εχεις κοραλια,δεν νομιζω να χρειαζεσαι κατι το ιδιεταιρο.

ωστοσο δωσε βαση στο chiler και κανε μια καλη επενδυση γιατι θα σου χρειαστει!

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά φίλε μου!

Τα μεσογειακα συστηματα ειναι πολυ ενδιαφέρουσες περιπτώσεις ενυδρείων!!!

Ο φωτισμος που θα χρειαστεις δεν ειναι ιδιαιτερος. δυο Τ8 ειναι μια χαρα!

ΤΟ κοστος ειναι στο ψυκτικο!!!

Θες χαμηλες θερμοκρασιες και τα λιτρα σου ειναι αρκετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα ειχα την απορια αν η ποσειδωνια μπορει να διατηρηθει σε ενυδρειο. Ειναι το μονο φυτο των θαλασσων μας αν δεν κανω λαθος ετσι;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι το μοναδικό :welcome:

σίγουρα είναι πολύ σημαντικό για την υγεία του θαλάσσιου οικοσυστήματος , τα τελευταία χρόνια γίνονται περισσότερες έρευνες γύρω από τα δάση ποσειδωνιας και θα βρεις πληροφορίες στο internet

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν γνωριζω καποιο αλλο φυτο. Ολα τα αλλα ανηκουν στα φυκη και στις αλγες.

Γνωριζω πολυ καλα την σπουδαιοτητα του ρολου της ποσειδωνιας στο οικοσυστημα και ειναι το πιο σπουδαιο εκκολαπτηριο για τους γονους πολλων ψαριων, μαλακιων και καρκινοποδων. Οπως γνωριζω και την τεραστια καταστροφη που υποκειται απο τα συρομενα διχτυα.

Αυτο που ρωταω και δεν γνωριζω, ειναι αν επιβιωνει σε μεσογειακο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

το άρθρο μιλάει για 1500 είδη φυτών στη μεσόγειο θάλασσα

, κάποιοι τα διαχωρίζουν σε ανώτερα όπως η ποσειδωνία και κατώτερα όπως τα φυκη

http://www.iama.gr/ethno/zakynthos_files/PANAGIOTIDIS.pdf

από παλιότερα ποστ εδώ βλέπω ότι παρουσιάζει δυσκολία η συντήρηση μεσογειακής μακρο αλγης , ίσος ο Ψάλτης να έχει να πει κάτι παραπάνω

καλη χρονια!

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους Φίλους και Καλή Χρονιά με υγεία και Ευτυχία.

Θα ήθελα να αναφέρω ότι πολλοί θεωρούν ότι ο όρος "φυτό" δεν μπορεί να αποδοθεί πλήρως σε κάποια είδη της θαλάσσιας χλωρίδας, παρά μόνο οι όροι "μακροφύκη" και "μικροφύκη".

Ο κύριος λόγος είναι ότι κανένα από τα θαλάσσια είδη δεν εμφανίζουν πλήρως τα χαρακτηριστικά αναπαραγωγής των περισσοτέρων χερσαίων φυτών και μοιάζουν περισσότερο με κάποια είδη παρασιτικών ή αναρριχόμενων ειδών.

Έτσι λοιπόν τα θαλάσσια είδη που διαθέτουν ριζικό σύστημα, πολλαπλασιάζονται αποκλειστικά με δρομείς.

Ένας αποδεκτός διαχωρισμός των θαλάσσιων φυκών τα διακρίνει σε τρεις μεγάλες κατηγορίες (συνομοταξίες):

1- phycophyta

2- spermatophyta

3-rhodophyta

η γνωστή μας Ποσειδωνία (Posidonia oceanica) ανήκει στην συνομοταξία των σπερματόφυτων και χαρακτηρίστηκε σαν απειλούμενο και προστατευόμενο είδος θαλάσσιας ζωής.

Όσοι ασχολούνται με την κατάδυση, θα έχουν παρατηρήσει χρονιές, όπου η Ποσειδωνία σχηματίζει τεράστια και πυκνά λιβάδια, ενώ την επόμενη χρονιά υπάρχει η πιθανότητα (στην ίδια περιοχή) να έχει μειωθεί σημαντικά.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα είδη μακροαλγών όπως για παράδειγμα των ειδών της γνωστής μας caulerpa.

post-358-1262335027_thumb.jpg

Όσων αφορά την διατήρηση αυτών των ειδών σε κλειστά συστήματα, καθαρά από προσωπική μου εμπειρία, έχω να αναφέρω το μόνο σπερματόφυτο που επιχείρησα να διατηρήσω σε μεσογειακό σύστημα, ήταν το είδος

zostera marina, χωρίς όμως καμία επιτυχία παρά την μεγάλη σχετικά επιβίωσή του, χωρίς όμως την παραμκικρή ανάπτυξη ή πολλαπλασιασμό.

post-358-1262335059_thumb.jpg

Αντίθετα το είδος codium fragile, το οποίο ανήκει στα phytophyta, παρουσίαζε θεαματική ανάπτυξη σε μέτριες συνθήκες φωτισμού και παρουσία πολλών οργανικών αλάτων, που είχε όλα τα χαρακτηριστικά της γνωστής μας τροπικής chaetomorpha.

post-358-1262335095_thumb.jpg

Προσωπικά θεωρώ ότι η αποτυχία διατήρησης ειδών με ριζικό σύστημα, οφείλεται απουσία οργανικών αλάτων στο υπόστρωμα του κλειστού συστήματος, που κάνει αδύνατη τη σωστή διατροφή τους.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστουμε για τις πληροφοριες Νικο :welcome:

Ουτε κι εγω καταφερα ποτε να συντηρησω μακροαλγες στο μεσογειακο μου. Ειχα λαθος φωτισμο και ισως διαλεγα και ακαταλληλα ειδη. Την δεκαετια του 80 δεν ξεραμε και πολλα και πηγαιναμε στα κουτουρου.

Απλως ειχα αυτη την απορια με την ποσειδωνια γιατι ειχα διαβασει καπου οτι ειναι ο,τι πιο κοντινο σε αληθινο φυτο υπαρχει στην θαλασσα μας.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα τις Ποσειδωνία σας, αυτό που μπορώ να σας πω είναι οτί η μόνη μας φιλοδοξία είναι να την διατηρήσουμε ζωντανή όσων το δυνατό περισσότερο (οχι αναπαραγωγή)

Ο λόγος βασικά που αναφέρομαι στον πληθυντικό είναι γιατί πρόκειται για το ενυδρείο της εταιρίας μας το οπόιό θέλουμε να το στήσουμε έτσι ώστε να στίσουμε σε αυτό έναν σταθμό μέτρησης δεδομένων όπως θερμοκρασία, ph, αλατότητες κλπ κλπ!!!!

Πάντως δεν σας κρύβω οτι το θέμα της Ποσειδωνίας είναι σχετικά δευτερεύον αυτό που επείγει είναι το αρχικό στήσιμο δηλ. Φωτισμός και ψύξη (φίλτρα υπάρχουν οχι όμως skimmers)

Για αυτό το λόγο θα σας παρακαλούσα αν υπάρχει καμία πληροφορία για μάρκα και μέγεθος ψυκτικού που θα μπορούσε να εξυπηρετήσει, να την μοιραστείτε μαζί μου :welcome:

Link to comment
Share on other sites

To teco tr15 η ακόμα καλύτερα το tr20 θα είναι μια καλή επιλογή για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...