Jump to content

ασπρα σημαδια σε ροδοστομους


Recommended Posts

Παιδια πριν λιγη ωρα παρατηρησα στους ροδοστομους ασπρα σημαδακια... Απο το κοπαδι των περιπου 40 ροδοστομων 3-5 ροδοστομοι εμφανιζουν ορισμενα ασπρα σημαδακια.

Τα υπολοιπα ψαρια (SAE, ΤΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ) δεν δειχνουν να εχουν τιποτα.

Οι πρωινες εβδομαδιαιες μετρησεις ηταν:

Αμμωνια=0

Νιτρικα=15-20

Ph=7,2

θερμοκρασια=25,5

Το προβλημα που με βασανιζει ειναι οτι τα μαγαζια εκλεισαν και θα ανοιξουν απο δευτερα και δυστηχως δεν εχω καθολου φαρμακα στο σπιτι μου οποτε πρεπει να κανουμε κατι αλλο....

Να ανεβασω θερμοκρασια? αν ναι, ποσο? να κανω αλλαγη νερου αυριο 30%? κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 200

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): εξωτερικο φιλτρο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 χρονος

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 40 ροδοστομοι, 4 τετρα, 3 σαε, 2 αγγελοψαρα

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): εβδομαδιαια αλλαγη νερου 30% (70-30 οσμωση), ταισμα μια φορα τη μερα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7,2

- KH:-

- GH:-

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):-

- ΝΟ3 (νιτρικά):15-20

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: ροδοστομος

- Ιστορικό Ψαριού: -

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): ασπρα σημαδακια

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: θανατος 1 αγγελοψαρου 2 μηνες πριν

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

http://img6.imageshack.us/img6/8743/dsc03258v.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/4363/dsc03259g.jpg

Έγινε επεξεργασία - f1rm4
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε τη θερμοκρασία στους 29 βαθμούς ! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Σταματη την ανεβασα φιλε. Ευχαριστω!!! κατι αλλο? να παρατηρησω κατι αλλο???

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΝΕΟ ΕΤΟΣ!!!

Η θερμοκρασια ειναι στους 29 βαθμους πλεον... Τα σημαδια στα ψαρακια δεν εχουν αυξηθει ουτε παρατηρησα σε αλλα ψαρακια... Το προβλημα με τη θερμοκρασια ειναι οτι φοβαμε τα φυτα μου... Θα χρειαστει να κανουμε θεραπεια με χρηση φαρμακων? Ποια ειναι η επομενη κινηση?

Link to comment
Share on other sites

Μετα αλλαγη 50% με προετοιμασμενο νερο στους 29 και αντιχλωριο φυσικα

Θα αντεξουν για 10 μερες τα φυτα, το πολυ πολυ να "μαζεψουν" λιγο αλλα θα επανερθουν μετα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το ph δεν θα έπρεπε να κατέβει λίγο; νομίζψ όλα τα ψάρια σου θέλουν μαλακό και όξινο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να μην κανω καμια θεραπεια?

θα κανω αν ειναι μια αλλαγη αυριο και μια τη κυριακη με νερο μονο απο την οσμωση.

Ελπιζω να μην εχουμε θανατους και κυριως μην αρρωστησουν αλλα.... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεια θα κανεις αν δεις οτι το προβλημα εξαπλωνεται!

Αλλωστε οτι ειναι να κανεις, θα το κανεις απο Δευτερα.Αν θες τη γνωμη μου, μεχρι τοτε μην κανεις καθολου αλλαγη καθως με το παραμικρο στρες φοβαμαι οτι η κατασταση θα επιδεινωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καλως Nidal... θα το αφησω αν ειναι μεχρι δευτερα οποτε και θα επισκεφτω το Αζορες να μιλησω με τον κλαζ.

Παντως λογικα πρεπει να ειναι ικκ. Οι ροδοστομοι (3-4) που εχουν προσβληθει εχουν κυριως ασπρα στιγματα στα πτερυγια και τις ουρες τους αλλα οι 2 και στο σωμα τους... Επισης στον 1 παρατηρησα ελαχιστον λιωσιμο ενος πτερυγιου...

Τα υπολοιπα ηδη δεν εχουν δειξει κατι ανυσηχητικο προς το παρον. :welcome:

Παντως ολα ειναι το ιδιο κινητικα με πριν... μονο ορισμενες φορες τα βλεπεις καθονται και παρατηρεις τα στιγματα...

Ελπιζω ολα να πανε καλα.... Αυτο το ενυδρειο δεν με εχει βγαλει ποτε προβληματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιλα με τον κλαζακο και θα σε φτιαξει :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω τι θα κανεις.Ειναι ασθενια που προκαληται απο βλεφαριδοφορα η' βακτηπιδιακη ασθενια.

Αν ειναι το πρωτο χρησιμοποιησε aqua tan tis sera.Γαι το δευτερο οι αποψεις διυσθαντε.

ψαξτω και πες μου.Μπορει αυτα που σου ειπαν οι προιγουμενοι να ειναι σωστα αλλα απο τιν εμπειρια μου εγω σου λεω αυτο(αν και ειμαι μονο 13-14 εχω ενυδρειο απο τα 2)

Έγινε επεξεργασία - argife
Link to comment
Share on other sites

argife πρόσεχε σε παρακαλώ πολύ τι γράφεις ... υπάρχουν και άλλοι εδώ με μεγαλύτερη εμπειρία από εσένα .

Σε αυτό το τομέα του Aquazone λανθασμένες πληροφορίες κοστίζουν ζωές άμεσα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν βλεπω αλλα ψαρακια να εχουν στιγματα αλλα εκεινα που ειχαν τα βλεπω να λιωνουν τα πτερυγια... οχι οι ουρες! τα πτερυγια ξανα λεω.... δεν εχουν στιγματα μονο στα πτερυγια αλλα σε ολο το σωμα... απο το κεφαλι μεχρι την ουρα....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα φάρμακο ;

Βάλε φωτογραφία .

Τα στίγματα έφυγαν ;

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαίνω δεν εχεις φάρμακα .

Τη Δευτέρα να πάς να πάρεις omnipur

Link to comment
Share on other sites

Σταματη σαν ικκ δεν σου φαινετε? θα παω αυριο το πρωι στο Αζορες, στο φιλαρακι μου τον Κλαζακο... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα να ενημερωσω ολους οσους σχολιασαν πανω στο προβλημα μου οτι το προβλημα αρχισε να λυνετε με απολυτως φυσικα μεσα... Υστερα απο συννενοηση με τον Κλαζ χθες το πρωι ανεβασα τη θερμοκρασια στους 31 βαθμους. Αρχισα να ταιζω τα ψαρακια μου προσθετοντας ζουμι στη τροφη απο σκορδο και τα λευκα στιγματα αρχισαν να εξαφανιζονται σιγα σιγα...

Θα ταισω μεχρι και τη πεμπτη με αυτο το τροπο και μεχρι τη κυριακη η θερμοκρασια θα παραμεινει σε αυτα τα επιπεδα... Ελπιζω να φυγουν εντελως τα στιγματα... :welcome:

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω.... οι 2 ροδοστομοι ειχαν αρχισει να λιωνουν οι ουρες και βασικα κοπηκαν λιγακι... θα φτιαξουν απο μονες τους;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...