Jump to content

παμε ενα δυσκολο?????


Recommended Posts

ρωτησα ιχθυολογο,ρωτησα και τους ψαραδες γυρω γυρω κανενας δεν μου ειπε τι ειναι ακριβως παραμονο οτι μοιαζει με το ενα και μοιαζει με το αλλο........

αυτο πλασμα λοιπον το εντοπισα στο λιμανι της ραφηνας και μου κινησε την περιεργεια το χρωμα του και το οτι το πειραζα με ενα ξυλακι και αντι να με αποφευγει καθοταν να το σπρωξω καθως κολυμπαγε!!!!

ειναι σαλαχι???????

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα ιχθυολογο,ρωτησα και τους ψαραδες γυρω γυρω κανενας δεν μου ειπε τι ειναι ακριβως παραμονο οτι μοιαζει με το ενα και μοιαζει με το αλλο........

αυτο πλασμα λοιπον το εντοπισα στο λιμανι της ραφηνας και μου κινησε την περιεργεια το χρωμα του και το οτι το πειραζα με ενα ξυλακι και αντι να με αποφευγει καθοταν να το σπρωξω καθως κολυμπαγε!!!!

ειναι σαλαχι???????

σαλαχι δεν ειναι 100% το εχω δει σε μερικες καταδυσεις μου εχει ωραια και καπως νωχελικη κινηση στο βυθο κατσε να το ψαξω λιγο και σου λεω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Aνηκει στα γαστεροποδα και θα το βρεις με την ονομασια spanish dancer και με το επιστημονικο ονομα Hexabranchus

http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_dancer

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν είναι τίποτα δυσκολο για το φόρουμ μας!!!!!

Από ότι είδα είμαι πλέον σίγουρος ότι είναι Aplysia brasiliana....

Εντυπωσιακό πάντως αν ήξερα τι ήταν θα το επερνα για το reef μου!!!

Ευχαριστώ παιδιά!!!!καλή χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ειναι sea hare κοινη ονομασια κ αν το εβγαζες μπορουσες να το βαλεις στο reef σου να σου φαει ολη την αλγη μεσα σε 2-3 μερες κ να το αφηνες πισω στη θαλασσα...ειναι με διαφορα οι καλυτεροι καταναλωτες αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και μπορούσα να το πιάσω πολύ εύκολα!!!!αν το ξαναβρω θα το πάρω!!!

Ευχαριστώ Ανδρέα!

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογηται η παρουσία του στα έλληνικα ύδατα και ειδικά στο λιμάνι της Ραφήνας;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ανατομία του Aplysia brasiliana δεν διαφέρει σχεδόν σε τίποτα με του Aplysia fasciata το οποίο είναι και πιο συνηθισμένο.Έχουν πάρα πολύ μικρές διαφορές στη μορφολογία τους.Αλλά στο ζευγάρωμα και στη συμπεριφορά των δύο ειδών έδειξε σαν να επρόκειτο για ένα μόνο είδος.Έχει επικρατήσει το όνομα Aplysia fasciata λόγο όπως είπα ότι είναι πιο συνηθισμένο αλλά και παλιότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογηται η παρουσία του στα έλληνικα ύδατα και ειδικά στο λιμάνι της Ραφήνας;;;;

Ναι η παρουσία του δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες παιδιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα και μπορούσα να το πιάσω πολύ εύκολα!!!!αν το ξαναβρω θα το πάρω!!!

Ευχαριστώ Ανδρέα!

Κριμα θα ειναι φιλε μου.Δεν θα σου επιβιωση μεσα σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα θα ειναι φιλε μου.Δεν θα σου επιβιωση μεσα σε ενυδρειο.

Μπορει να επιβιωση μεσα στο ενυδρειο αρκει να μη του τελειωσει η αλγη...οταν του τελειωσει τοτε πρεπει να βγει απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

παω συχνα ραφηνα οποτε δεν τιθεται θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...