Jump to content

αλάτι για γκάπυ


george1280

Recommended Posts

οπως ηδη εγραψα στην παρουσιαση των νεων μελων ειμαι αρχαριος στο ειδος,εχω παρει το 30λιτρο cube της denerle και εχω μεσα 2 γκαπυ και 4 φυτα.καπου διαβασα οτι στις αλλαγες νερου πρεπει να συμπληρωνω και αλατι!μπορω να βαζω και το απλο(μαγειρικο) αλατι?και αν ναι τι ποσοτητα στα 10-12 λιτρα νερου που χρειαζεται να αλλαζω εγω??

ευχαριστω και χρονια πολλα! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι δεν ειναι απαραιτητο στα guppies και συνηθως γινεται η χορηγηση του για προληπτικους λογους εναντια σε παρασιτα, fin rot, διατηρηση χρωματισμου κλπ, και επισης γιατι ανεβαζει και τη σκληροτητα του νερου.
Το αλατι, (χλωριουχο νατριο) δεν πρεπει να ειναι ιωδιουχο και να ειναι χωρις προσθετα ροης.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις λοιπον χοντρο αλατι τυροκομικο που ειναι ακατεργαστο αλατι αλυκης ή να παρεις καποιο ενυδρειακο αλατι.
πχ καποια σαν της Api ή της seachem ειναι καταλληλα.
http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=49



Δοσολογια.
Η δοσολογια για προλητπικους λογους ειναι 0.5-1 γραμμαριο ανα λιτρο.
1 κουταλια της σουπας ειναι 15-20 gr και το 1 κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γρ.
Καλο ειναι ομως να εχουμε μια τετοια ζυγαρια για το χομπυ μας.

Προετοιμασια- προφυλαξεις
To αλατι πρεπει να διαλυθει πολυ καλα σε δοχειο με αποχλωριωμενο νερο και αεραντλια, πριν μπει στο ενυδρειο.
Αν δεν διαλυθει καλα υπαρχει κινδυνος να καταστρεψει τα πτερυγια και τη μεμβρανη των ψαριων.
Η εισαγωγη του στο ενυδρειο να γινει σταδιακα και οχι αποτομα (σε 3-4 δόσεις ή με σωληνακι αεραντλιας απο δο χειο που ειναι τοποθετημενο πιο ψηλα απο το ενυδρειο).
Προτιμησε τη δοσολογια 0.5 γραμμαριο αν εχεις φυτα, αφου δεν τους αρεσει το αλατι.
Επισης δεν πρεπει να υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο που δεν προτιμουν το αλατι πχ corydoras, tetras κλπ


Χορηγηση.
Το βαζεις μια φορα αναλογα τα λιτρα του ενυδρειου και μετα βαζεις καθε φορα στο νερο της αλλαγης αναλογα τα λιτρα της αλλαγης.
Στο νερο που συμπληρωνεις λογω εξατμισης δεν βαζεις αλατι, αφου το αλατι του εξατμιζομενου νερου παραμενει στο ενυδρειο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...