Jump to content

αλγη!!!! Sos


larson1

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.εδω και 2 μερες παρατηρω το ενυδρειο μου και βλεπω οτι επανω στο τζαμι υπαρχει μια στρωση που μοιαζει με χνουδακι και ειναι γεματο.ειναι αλγη? :welcome: τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα καλη χρονια :welcome: πρωτα απ'ολα πες μας λεπτομεριες για το ενυδρειο σου διαστασεις, μετρησεις,θερμοκρασια κ.τ.λ δες εδω www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3217

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια.το ενυδρειο ειναι 125l φυτεμενο (80*45*30)οι τελευταιες μετρησεις που εκανα ειναι ph:6,5-7, και τα νιτρικα 0. και η θερμοκρασια ειναι 28-30 βαθμους κελσιου

Έγινε επεξεργασία - larson1
Link to comment
Share on other sites

Η αλγη που εχεις λεγεται green dust και ειναι σπαστικη γιατι την ξυνεις και ξανακολλαει σαν μαγνητης πανω στο τζαμι. Οσο την ξυνεις αυτη θα βγαινει.

Ρολο παιζει και ο φωτισμος γι αυτο φροντισε η φωτοπεριοδος σου να μην ξεπερναει τις 8 ωρες. Τα μηδενικα Νιτρικα (ισως και φοσφωρικα ?) μπορει να ειναι αλλη μια αιτια.

Ο καλυτερος τροπος να την ξεφορτωθεις μια και καλη ειναι να ...μην κανεις τιποτα ! Αν την αφησεις για 3-4 εβδομαδες θα αρχισει να πεθαινει μονη της και να ξεκολλαει απο το τζαμι. Τοτε την ξυνεις και την αφαιρεις με σκουπα βυθου.

Έγινε επεξεργασία - Raven
Link to comment
Share on other sites

μηπως παιζει ρολο το οτι εχω μονο 2 μικρους αλγοφαγους?να κανω μια αλλαγη αυριο? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρια εχεις σε 28-30C?

Τα περισσοτερα φυτα δεν πανε καλα σε θερμοκρασια πανω απο 27-28.

Αν δεν αναπτυσονται τα φυτα το λογο εχουν οι αλγες.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 δολλαρια, 1 severum ,1 blu acara ,1 arius seemani

φυτα anubias ,cryptocorynes,echinidorus :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...