Jump to content

<<κανουργιο>> ενυδρειο


Recommended Posts

Μετα την τραγωδια που ειχα με το μανουελλι μου συνεχιζει το ενυδρειο μου κανονικα και θα ηθελα να με βοη8ησετε στην επιλογη ψαριων.θα ηθελα να κανω ενα κοινωνικο αμερικης και θα ηθελα να μου πειτε ποια απο αυτα τα ψαρια ταιριζουνε μεταξυ τους αλλα και να μου προτεινετε κι αλλα... ;) ->cardinal tetra,rummy nose.apistogramma,mikrogeophagus ramirezi...

α μην ξεχασω οτι οι τιμες του ενυδρειο ειναι

nh3/nh4:0

no3:10

no2:0

ph:7,5(σημερα προστεθηκε τυρφη στο φιλτρο για να κατεβασω το ph)

kh:6

gh:8

ευχαριστω εκ των πρωτερων... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θελεις αμερικης.... εγω στο ενυδρειο σου θα εβαζα σκαλαρια.... 200 λιτρα με 60cm υψος αν δεν κανω λαθος... οτι πρεπει.... :welcome:;)

+ μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι 10 - 15 ατομον απο cardinal tetra ή απο rummy nose που σαρεσουν....

αν παρεις και μια Α/Ο θα εισαι αρχοντας.... ;):ninja:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Μιας και θελεις αμερικης.... εγω στο ενυδρειο σου θα εβαζα σκαλαρια.... 200 λιτρα με 60cm υψος αν δεν κανω λαθος... οτι πρεπει.... :welcome:;)

+ μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι 10 - 15 ατομον απο cardinal tetra ή απο rummy nose που σαρεσουν....

αν παρεις και μια Α/Ο θα εισαι αρχοντας.... ;):ninja:

πραγματικα γρηγορη απαντηση!!!σταθη σκεφτηκα και εγω για σκαλλαρια αλλα νομιζα οτι δεν ειναι καλα για τοσα λιτρα...νομιζα ειναι οπως οι δισκοι..αλλα απο την αλλη εχει τρελο υψος το ενυδρειο...εκτος απο σκαλλαρια και απο καρδιναλς η ραμυ ποθ μου αρεσουνε μπορω να παιξω και με καποιο ειδος απιστογραμα η ανσιστρους???

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα το απιστογραμμα δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου, δεν εχω ασχοληθει οποτε δεν γνωριζω τπτ για να σου πω....

Παντως και συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος το ενυδρειο αυτο ειναι νομιζω οτι καλυτερο για κιχλιδες αφρικης....

λογο του μεγαλου βαθους που εχει... δες τι ομορφο διχνει (h φωτο ειναι του μελους Alex_SKG)

12.jpg

βλεπεις και αποφασιζεις..... :welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα το απιστογραμμα δεν μου αρεσει καθολου μα καθολου, δεν εχω ασχοληθει οποτε δεν γνωριζω τπτ για να σου πω....

Παντως και συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος το ενυδρειο αυτο ειναι νομιζω οτι καλυτερο για κιχλιδες αφρικης....

λογο του μεγαλου βαθους που εχει... δες τι ομορφο διχνει (h φωτο ειναι του μελους Alex_SKG)

12.jpg

βλεπεις και αποφασιζεις..... :welcome:;)

μπα δε φτιαχνω αφρικης αν και ειναι πολυ ωραια αλλα το αποκλειω,,,για πες με ανσιστρους μπορω να βαλω καποιο?επιπλεον...μπορω να βαλλω και καρντιναλς και ραμυ μαζι?

Link to comment
Share on other sites

μπα δε φτιαχνω αφρικης αν και ειναι πολυ ωραια αλλα το αποκλειω,,,για πες με ανσιστρους μπορω να βαλω καποιο?επιπλεον...μπορω να βαλλω και καρντιναλς και ραμυ μαζι?

τι ειναι οι ανσιστροι??? μπορεις να μου δωσεις το κανονικο τους ονομα???

Κοιτα καλο θα ηταν (και αυτο σου προτηνω να κανεις) αν βαλεις κοπαδοψαρα να βαλεις μονο ενα ειδος....

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι οι ανσιστροι??? μπορεις να μου δωσεις το κανονικο τους ονομα???

Κοιτα καλο θα ηταν (και αυτο σου προτηνω να κανεις) αν βαλεις κοπαδοψαρα να βαλεις μονο ενα ειδος....

οκ για τα κοπαδοψαρα.πλεκο εννοω...οπως Ancistrus sp. (3)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις :welcome:

οκ ;) απο σκαλλαρια τι προτεινεις?και ποσα μπορω να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Λογο εμπιριας, Λιτρων, Ποιοτητας νερου κτλ.... ΔΕΝ θα σου προτηνα να βαλεις σκαλαρι αλτουμ (δλδ αγρια)

Βαλε τα απλα σκαλαρια αναπαραγογης.... :welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

οκ εχεις δικιο :welcome: απο ακουασκειπ θα βαλλω κι αλλα φυτα εκτος απο αυτα που ηδη εχω και θα το κανω λιγο ζουγκλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θελεις αμερικης.... εγω στο ενυδρειο σου θα εβαζα σκαλαρια.... 200 λιτρα με 60cm υψος αν δεν κανω λαθος... οτι πρεπει.... ;);)

+ μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδι 10 - 15 ατομον απο cardinal tetra ή απο rummy nose που σαρεσουν....

αν παρεις και μια Α/Ο θα εισαι αρχοντας.... :ninja::D

Σκαλαρια

"Do not keep with small tetras or other small fish 1.5" (3.8cm) and under, they may well become lunch, or overly aggressive fish"

http://www.theaquariumwiki.com/Freshwater_Angel_Fish

Και αν δεν χωρανε στο στομα μπορουν να τα κοψουν και στη μεση. :welcome:

Καρδιναλιοι

"Should not be kept with larger predatory fish"

http://www.theaquariumwiki.com/Cardinal

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρια

"Do not keep with small tetras or other small fish 1.5" (3.8cm) and under, they may well become lunch, or overly aggressive fish"

http://www.theaquariumwiki.com/Freshwater_Angel_Fish

Και αν δεν χωρανε στο στομα μπορουν να τα κοψουν και στη μεση. :welcome:

Καρδιναλιοι

"Should not be kept with larger predatory fish"

http://www.theaquariumwiki.com/Cardinal

ωχ δεν το ηξερα αυτο...θα υπαρξει προβλημα δλδ??

Link to comment
Share on other sites

ωχ δεν το ηξερα αυτο...θα υπαρξει προβλημα δλδ??

Μα στη φυση... τα σκαλαρια τρωνε τα νεον!!

Οπότε φίλε μιυ ξεχνα τα κοπαδοψαρα.

Εγω θα σου προτεινα μαζι με τα σκαλαρια... να βαλεις κορυ, ανσιστρους, ενα ζευγαρι ραμιρεζι και εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Μα στη φυση... τα σκαλαρια τρωνε τα νεον!!

Οπότε φίλε μιυ ξεχνα τα κοπαδοψαρα.

Εγω θα σου προτεινα μαζι με τα σκαλαρια... να βαλεις κορυ, ανσιστρους, ενα ζευγαρι ραμιρεζι και εισαι κομπλε.

αγαπητε νικολουτσο...η περιπτωση να βαλλω κοπαδοψαρα και καποια αλλα ειδη ψαριων εκτος απο σκαλλαρια??? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε νικολουτσο...η περιπτωση να βαλλω κοπαδοψαρα και καποια αλλα ειδη ψαριων εκτος απο σκαλλαρια??? :welcome:

Αυτο εννοειται!!! ;)

Απλα εγω θεωρησα οτι τα σκαλαρια... θα μπουν ασυζητητι!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκαλαρια

"Do not keep with small tetras or other small fish 1.5" (3.8cm) and under, they may well become lunch, or overly aggressive fish"

http://www.theaquariumwiki.com/Freshwater_Angel_Fish

Και αν δεν χωρανε στο στομα μπορουν να τα κοψουν και στη μεση. :welcome:

Καρδιναλιοι

"Should not be kept with larger predatory fish"

http://www.theaquariumwiki.com/Cardinal

Προσωπικα και μιας και ειχα σκαλαρια διαφωνω... υπαρχουν παααααααααααααααρα πολοι χομπιστες που εχουν χρονια δισκους - σκαλαρια - τετρα, και ζουν αρμονικα...

Οπως λογικα θα υπαρχουν αλλοι τοσοι που θα τους εχει τυχει καποιο προβλημα....

Εγω θα εβαζα χωρις δευτερη σκεψη.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοειται!!! ;)

Απλα εγω θεωρησα οτι τα σκαλαρια... θα μπουν ασυζητητι!! :welcome:

οχι τα σκαλλαρια δεν και τα αγαπημενα μου ψαρια απλα ηταν ωραια σαν ιδεα... :ninja:

δεν μπορω να βαλλω ενα κοπαδι 15 ροδοστομους η καρδιναλς,ενα ζευγαρι ραμιρεζι,ενα απιστογραμμα και δεν ξερω αν χωραει κατι αλλο...προτεινετε παιδια βοηθηστε με ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις κοπαδοψαρα μαζι με σκαλαρια προτιμησε μεγαλα ειδη. :welcome:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32690&hl=

Και υποτιθεται οτι οι δισκοι ειναι πιο ηρεμοι με τα τετρας απο οτι ειναι τα σκαλαρια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οχι τα σκαλλαρια δεν και τα αγαπημενα μου ψαρια απλα ηταν ωραια σαν ιδεα... ;)

δεν μπορω να βαλλω ενα κοπαδι 15 ροδοστομους η καρδιναλς,ενα ζευγαρι ραμιρεζι,ενα απιστογραμμα και δεν ξερω αν χωραει κατι αλλο...προτεινετε παιδια βοηθηστε με :welcome:

Αυτα ειναι μια χαρα... αλλα βαλε και κανενα για το βυθο.... ;) κορυ adolfoi ας πουμε.

Σταθη... συνηθως ολοι αυτοι εχουν και τεραστια ενυδρεια!!! Και δεν εχουν προβλημα τα μικρα ψααρακια.. οπως και στη φυση.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι μια χαρα... αλλα βαλε και κανενα για το βυθο.... :welcome: κορυ adolfoi ας πουμε.

Σταθη... συνηθως ολοι αυτοι εχουν και τεραστια ενυδρεια!!! Και δεν εχουν προβλημα τα μικρα ψααρακια.. οπως και στη φυση.

ok ;) να μπεξω και ενα sp3???

Link to comment
Share on other sites

Ναι βαλε τον sp3...Βαλε και καποιο κοπαδι Cory...

Δεν θα προτεινα Αpistogramma γα τον λογο πως ειναι και αυτα ψαρια βυθου και ειναι αρκετα επιθετικα...

Επισης δεν θα προτεινα κοπαδοψαρο λογο του μικρου σχετικα μηκους του ενυδριου...

Τα κοπαδοψαρα ειναι ψαρια που θελουν μεγαλο μηκος ενυδριο ανοιχτο χωρο αλλα επισης σε περιπτωση στρες και καποιο χωρο με κλαδια ωστε να κρυφτουν...

Τα πολλα φυτα νομιζω πως δεν θα ειναι το καταληλο ενυδριο για τα ψαρια που σκευτηκες... :P

Οσο για τα σκαλαρια μια ομαδα 4-6 σκαλαρια νομιζω ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα σε ολους.

επιδη εχω τρελαθει με τον καθε πετσοπα και την καθε καγκουρια που μου νομιζω οτι μου λεει πιστευω πως εσεις μπορειτε να με βοηθησεται.

εχω ενα diy ενυδρειο που το ειχα παρει καποτε απο εναν ξαδερφο και ειναι περιπου στα 140λιτρα καθαρο νερο.

Ειμαι εντελως νεωπας με τα ενυδρεια και τα λοιπα οποτε εχω περιπου στο 1.000.000.000.000.000 ερωτησεις να κανω.

εχω στρωσει το ενυδρειο για περιπου 10 μερες και στην 7η μερα εβαλα φυτα (οχι πολλα) 3 διαφορετικα απλα φυτα οπως μου ειπαν (1valisneria)-(1egeria densa)-(1anubia barteri) και στην 9η μερα σαλλιγκαρια ονομα δεν ξερω ειναι πορτοκαλι χρωματως παντως(αν αυτο βοηθαει).την 13η μερα εβαλα μεσα 2pterophyllum scalare και τωρα μου εδωσε ενας φιλος και εβαλα μεσα 2siamese shark (μου ειπε βεβαια οτι ειναι λιγο επικυνδινα αλλα και οτι μπορει να ταιριαξουν).

πως σας φαινονται ολα αυτα?

Υ.Γ.για να μην σας ζαλιζω και παρα πολυ οποιος μπορει ας βοηθησει μεχρι εδω και βλεπουμε.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!

Το ενυδρειο σου μαλλον ειναι αστρωτο ακομα! Με ποιο τροπο το εστρωσες?

Μετρησεις εχεις κανει? Οι παγκασιους που σου εδωσε δεν κανουν για ενυδρεια γιατι γινονται 2 μετρα,να τους δωσεις πισω.

Δωσε και διαστασεις του ενυδρειου σου γιατι και τα σκαλαρια θελουν μεγαλητερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...