Jump to content

Μονομαχος σε περιεργη κατασταση (φυσαλιδες)


aquamike

Recommended Posts

καλημερα παιδια απο εχτες ο μονομαχος μου φερεται λιγο περιεργα και σημερα παρατηρησα στην επιφανεια στην γωνια του ενυδρειου διπλα στον θερμοστατη μαζεμενες πολλες φισαλιδες δεν ξερω τι ειναι αλλα ολο γινονται περισσοτερες θα ανεασω φωτο..!! :welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανέβασε καλύτερα και φωτό αλλά μάλλον οι φυσαλίδες είναι απόρια αυξημένης σεξουαλικής διάθεσης του μονομάχου σου ο οποίος με αυτόν τον τρόπο αρχίζει να ετοιμάζει την ερωτική φωλίτσα του..... :welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

και εγω τι κανω σε αυτη την περιπτωση??????

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος βρίσκεται μόνος του στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

ναι!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 40 L

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε να βαλεισ μια θυληκια μεσα αλλα να εχεισ το νου σου μηπωσ χρειαστει να την βγαλεισ οταν αρχισουν οι καυγαδεσ

Link to comment
Share on other sites

τι λετε να ζευγαρωσουν??

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..

''Εκτός θέματος'' μπράβο , και πάλι μπράβο που έδωσες σε αυτά τα τόσο παρεψηγημένα πλάσματα έναν ικανοποιητικό χώρο για να ζήσουν με άνεση!!! :welcome:;);)

Κοίτα δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι απαραίτητα... Οι αρσενικοί μονομάχοι θα επαναλάβουν αυτήν τη διαδικασία πολλές φορές στη ζωή τους και αν βρουν κάποιο ταίρι που να τους αρέσει με τις κατάλληλες προυποθέσεις θα γίνει το ζευγάρωμα..

Εσύ αν θέλεις να προσπαθήσεις για γέννα θα πρέπει να δημιουργήσεις το κατάλληλο σκηνικό (ενυδρείο, φυτά, κρυψώνες, θερμοκρασία κλπ) να βρεις ένα θηλυκό που να του αρέσει και να γίνουν ζευγάρι και μετά θα αναλάβει δράση αυτός..

όμως η διαδικασία δεν είναι εύκολη και θα σε συμβούλευα να διαβάσεις πρώτα πληροφορίες από ποστ και σελίδες του διαδικτύου για το πως γίνεται το ζευγάρωμα και αν σε ενδιαφέρει να το επιχειρήσεις.....

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

πολυ πιθανο αν αρχισε να φτιαχνει φωλια.αλλα θελει προσοχη κ να το παρακολουθεισ γιατι μολισ τελιωσει η πραξη θα μανουργιασουν.ξερεισ θα του πιανει χωρο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πρέπει να έχεις προβλέψει χώρο για την θηλυκιά γιατί μετά το ζευγάρωμα θα πρέπει ''να πάρει το δρόμο τον αγύριστο'' που λέει και ο Νότις....

:welcome:;)

Ο μονομάχος πατέρας θα αναλάβει το πρώτο διάστημα την φύλαξη των παιδιών του και μετά θα πρέπει να απομακρυνθεί και αυτός...

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Χμ ναι είναι πολύ πιθανόν... ειδικά αν τον βλέπεις να σουλατσάρει κοντά στο σημείο και να τις έχει δημιουργήσει ο ίδιος...

Να σε ρωτήσω όμως ορισμένα πράγματα?

1) τι μετρήσει νερού έχεις (pH, KH, GH)

2)θερμοκρασία?

3) οι πέτρες και το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικά έτσι???

4)απο φυτά το ενυδρείο δεν έχει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Χμ ναι είναι πολύ πιθανόν... ειδικά αν τον βλέπεις να σουλατσάρει κοντά στο σημείο και να τις έχει δημιουργήσει ο ίδιος...

Να σε ρωτήσω όμως ορισμένα πράγματα?

1) τι μετρήσει νερού έχεις (pH, KH, GH)

2)θερμοκρασία?

3) οι πέτρες και το χαλίκι δεν είναι ασβεστολιθικά έτσι???

4)απο φυτά το ενυδρείο δεν έχει τίποτα?

απο μετρησεις θα πω αργοτερα το ph ειναι ομως 7.4-7.8

οι πετρες και το χαλικι δεν ειναι ασβεστολιθικα

θερμοκρασια 24 ενω εχω βαλει θερμοστατη

απο φυτα επειδη ειναι καινουργιο τωρα το φυτευω εχει μονο κερατοφυλλο valisneria anubia δεμενη και λιγο νουφαρο που ολο και μεγαλωνει :welcome: !

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια παρατηρηση εδω και καιρο τολμησα να βαλω με τον μονομαχο μια γαριδα caridina japonica ολοι λεγανε οχι αλλα το τολμησα αλλα οχι μονο δεν την ενοχλει καθολου αλλα μπορει και να την φοβαται περναει απο διπλα του και κανει οως δεν την βλεπει η φευγει!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

αν δω οτι ειναι φιλικος ισως βαλω και αλλες γιατι μου αρεσουν παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα το λαθοσ να βαλω μια θυληκια σε ενα ενυδρειακι που ειχα 2 red cherry τωρα εχω μονο το μονομαχο :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Από γαρίδες δεν ξέρω να σου πω... Τώρα οσον αφορά τα υπόλοιπα..

Σίγουρα η θερμοκρασία πρέπει να αυξηθεί στους 26 με 27 βαθμούς και σε περίπτωση που προχωρήσεις σε ζευγάρωμα κανα δυο βαθμούς πιο πάνω την εποχή του ζευγαρώματος..

Το πεχα καλό θα ήταν να πέσει σταδιακά πιο κάτω....

Βάλε όσα περισσότερα φυτά μπορείς.. μόνο καλό θα κάνει στο ενυδρείο.....

Link to comment
Share on other sites

Α... απλά πρόσεξε με τα φυτά επιφανείας μην καλύψεις ολόκληρη την επιφάνεια γιατί θα ζορίζεται αυτός όταν θα ανεβαίνει στην επιφάνεια να αναπνεύσει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ακυρο η γαριδα εγινε αστακομακαροναδα καλα δεν ελεγα να παρω λεφτα?? :welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

ελεος εκανα ενα ενυδρειο χαλια για να βγαλω την πεθαμενη γαριδα βγηκαν ολα απο το φιλτρο και ξαφνικα βλεπω την γαριδα να βγαινει κατω απο το ξυλο ρε γ****** οι γαριδες αλλαζουν δερμα?????? :welcome:;);):ninja::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλάζουν κέλυφος

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλάζουν το κέλυφός τους ανα διαστήματα...

Χμ δεν πειράζει μην πανικοβάλεσαι... Ξαναβάλε σε λειτουργία το φίλτρο πρώτα και θα αποκατασταθούν τα πράγματα...

Έβγαλε βρωμιά μέσα στο ενυδρείο όταν το άνοιξες?

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλάζουν το κέλυφός τους ανα διαστήματα...

Χμ δεν πειράζει μην πανικοβάλεσαι... Ξαναβάλε σε λειτουργία το φίλτρο πρώτα και θα αποκατασταθούν τα πράγματα...

Έβγαλε βρωμιά μέσα στο ενυδρείο όταν το άνοιξες?

ναι! :welcome:;);) πολυ!

Link to comment
Share on other sites

και χαλασα και τις φισαλιδες του μονομαχου μου :welcome:;);):ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...