Jump to content

Μονομαχος σε περιεργη κατασταση (φυσαλιδες)


aquamike

Recommended Posts

Μην ανησυχείς, το φίλτρο θα διορθώσει την κατάσταση..

όσο για τις φυσαλίδες του μονομάχου , θα τις ξανακάνει....

Έγινε επεξεργασία - Delta6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ελεγα να μαζευω κλαδεματα για τον μονομαχο αλλα τελικα λεω να αγορασω τα φυτα...

λοιπον προτινετε μου φυτα θελω να το φουλαρω βεβαια και θα περιμενω...τι εδους φυτα μου προτινετε ...θελω να ειναι ευκολα!!

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα είδη ανούμπιας, microsorum pteropus, valisneria nana, κερατόφυλλο, riccia fluitans, java moss, engeria densa, pistia stratiotes....

Link to comment
Share on other sites

Και άλλα είδη βασικά ανάλογα και με το φωτισμό και με το υπόστρωμα που έχεις....

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ο μονομαχος μου ειναι μια χαρα με τις γαριδες δεν τις πειραζει καν να βαλω αλλες μου αρεσουν πολυ και αν ναι τι ειδος τωρα εχω μια caridina japonica τι να βσλω και κατι αλλο κανενα σαλιγκαρακι??το ενυδρειο νομιζω ειναι μεγαλο για να ειναι μονος του τι λετε ομως ακουω εσας!!

Link to comment
Share on other sites

π.χ βάλε 2 apple snail και μερικές αμανο δεν μπορεί να τις φάει γιατί είναι αρκετά μεγάλες

Link to comment
Share on other sites

Οι δημιουργια φωλιας απο φυσαλιδες ειναι ενα φυσιλογικο συμβαν σε ενα μονομαχο-ενυδρειο και σημαινει οτι παμε καλα. :welcome:

Δεν ειναι απαραιτητο να ζευγαρωσει το ψαρι οταν γινεται αυτο.

Για αναπαραγωγη χρειαζεται προετοιμασια και διαβασμα και οχι απλα μερικες φυσαλιδες στην επιφανεια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4646

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4647

Ενα σαλιγγαρι φτανει, μη βαλεις παραπανω, θα τραβηξουν ολα τα αλατα, εκτος αν εχεις πολυ σκληρο και αλακαλικο νερο (πανω απο 7,5 πεχα) οποτε δοκιμαζεις και βλεπεις.

Ξεκινα παντως με ενα.

;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

με τις γαριδες εχω κανενα προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το test της api μου λεει πως απο πορτοκαλι πρεπει να γινει πρασινο αλλα με την πρωτη λογικα πρεπει να γινει πορτοκαλι ...ε εμενα μενει το ιδιο του νερου απο ποια σταγονα θα αρχισω να μετραω??

Link to comment
Share on other sites

το βρηκα λοιπον gh 19-20

λοιπον αναφερω μετρησεις συνοπτικα

1)gh 19-20

2)kh 8-9

3)ph 7,4-7,8

ειναι οι πρωτες του μετρησεις τι λετε??

Συντομα θα γινουν και οι μετρησεις για nh3/nh4,no2,no3

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πρέπει σταδιακά να κατέβει το gh κάτω από το 15 και το πεχά να πάει προς το 7...

Βάλε και καμία ρίζα ξύλου στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

πως κατεβαινει το gh και το Ph??? to kh τι λεει??

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

To KH εκεί που είναι αν είναι σωστή η μέτρηση είναι καλά, απλά η μεγάλη διαφορά με τη γενική σκληρότητα μου φαίνεται κάπως μεγάλη αλλά μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Τώρα πως μπορείς να κατεβάσεις κάπως τις μετρήσεις...

Η χρήση τύρφης είναι μια λύση (Τη βάζεις μέσα στο φίλτρο..)

Καλό θα ήταν να έβαζες ρίζες από ξύλα και κάτι φύλλα που νομίζω λέγονται catapaca ή κάπως έτσι ας μας πει κάποιος που ξέρει...

Μετά μπορείς να παίξεις με απιονισμένο ή ακόμα πιο καλά(και με μεγαλύτερο κόστος με αντίστροφη όσμοση)

Αλλά σε τέτοια λίτρα και για μονομαχοενυδρείο νομίζω οτι η αντίστροφη όσμοση θα ήταν κάπως πολυτέλεια αν όχι υπερβολή....

Με τύρφη και ρίζες πιστεύω κάτι μπορείς να κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

με τις γαριδες εχω κανενα προβλημα??
Για μονομαχο μαζι με γαριδες δεν μπορει να σου πει κανεις με σιγουρια τιποτα.

Παιζει ρολο ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου μονομαχου και το ειδος των γαριδων.

Εκ φυσεως αν χωρανε στο στομα του σιγουρα θα τις χτυπησει, αλλα και μεγαλυτερες να ειναι οι γαριδες δεν σε εξασφαλιζει αυτο σιγουρα.

Παρατηρησε και πραξε αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα μικρο ενυδρειο οπως το μονομαχοενυδρειο, η πιο ενδεδειγμενη προταση για μαλακωμα του νερου και προσθηκη χρησιμων ουσιων με ευκολο και οικονομικο τροπο, ειναι τα φυλλα catappa σε οσο πιο μικρο μεγεθος τα βρεις.

http://stores.shop.ebay.co.uk/Amys-Ketapan...c__W0QQ_armrsZ1

Αν τωρα εχεις ηδη οσμωση ή ηδη πρετοιμαζεις νερο με τυρφη για αλλο ενυδρειο γινεται και ετσι.

Εγω παντως αν και εχω τα παραπανω (οσμωση, βαρελι προετοιμασιας με τυρφη) προτιμω τα φυλλα στο μονομαχο.

Αν εχεις και προσβαση σε περιοχη χωρις περιβαντολογικη μολυσνη μπορεις να χρησιμοποησεις και πεσμενα ή ετοιμα να πεσουν, φυλλα απο πλατανι, καρυδια, βελανιδια.

Τα αφηνεις να ξεραθουν τελειως και πριν τη χρηση τα ξεπλενεις με νερο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το test της api μου λεει πως απο πορτοκαλι πρεπει να γινει πρασινο αλλα με την πρωτη λογικα πρεπει να γινει πορτοκαλι ...ε εμενα μενει το ιδιο του νερου απο ποια σταγονα θα αρχισω να μετραω??

Ριχνεις μια σταγονα καθε φορα και αναδευεις το σωληνα.

Με την πρωτη σταγονα που θα ριξεις γινεται πορτοκαλι.

Μετρας ποσες σταγονες εριξες (μαζι με την πρωτη σταγονα) μεχρι να γινει απο πορτοκαλι, πρασινο και βρισκεις το kH.

Αν γινει με την πρωτη σταγονα κατευθειαν πρασινο, σημαινει οτι εχεις κατω απο 1 kH.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1)που θα βρω φυλλα catappa??

2)ξερετε που μπορω να βρω apple snail δεν εχει πουθενα στον πειραια... :welcome:

3)ξυλα?γιατι τα ξυλα στα πετ σοπ ειναι τοσο ακριβα???

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

1)που θα βρω φυλλα catappa??

2)ξερετε που μπορω να βρω apple snail δεν εχει πουθενα στον πειραια... :welcome:

3)ξυλα?γιατι τα ξυλα στα πετ σοπ ειναι τοσο ακριβα???

Στο λινκ που εβαλα πιο πανω με προπληρωμενη καρτα που βγαζεις σε μια τραπεζα δωρεαν και μετα την δηλωνεις στην Paypal.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php...803&garpg=6

Στο μηνιαιο καφε του ΑΖ το αλλο σαββατο στο Olympico cafe στο ΣΕΦ καποιος θα φερει σαλιγγαρια αν το ζητησεις στην ανακοινωση που θα βγει.

Γιατι τοσο κοστιζουν. Μπορεις να βρεις και προσφορες καποιες στιγμες αν δεν βιαζεσαι.

Παντως απο τη φυση ξυλα ειναι λιγα αυτα που κανουν και θελουν προεργασια για να ειναι καταλληλα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πως βγαζεις μια προπληρωμενη δωρεαν τι πας και λες στην τραπεζα??και πως την κανω paypal??εγω που ειμαι κατω των 18 μπορω??

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πως βγαζεις μια προπληρωμενη δωρεαν τι πας και λες στην τραπεζα??και πως την κανω paypal??εγω που ειμαι κατω των 18 μπορω??

Πρεπει να πας με καποιον μεγαλυτερο...

Μια prepaid βγαλε.Ενας φιλος εχει βγαλει απο την Κυπρου.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

για να την αρχισω ποσα λεφτα βαζω μπορω οσα θελω??

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα βαλω στο ενυδρειο αυτα τα φυτακια!! τι λετε??

Hygrophila polysperma

Limnophila sessiliflora

Link to comment
Share on other sites

για να την αρχισω ποσα λεφτα βαζω μπορω οσα θελω??

Ναι ;)

Και απο οτι μου ειπαν πληρωνεις και 5 ευρω για να την βγαλεις :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα βαλω στο ενυδρειο αυτα τα φυτακια!! τι λετε??

Hygrophila polysperma

Limnophila sessiliflora

αυριο που θα παρω αυτα θα κανω και μια γενικη αλλαγη στην διακοσμηση θα παω να παρω και αλλη μια γαριδουλα και ενα σαλιγκαρι θα κανω μετρησεις και μετα θα κανω παρουσιαση του ενυδρειου !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...