Jump to content

Μονομαχος σε περιεργη κατασταση (φυσαλιδες)


aquamike

Recommended Posts

παιδια πηγα να αγορασω apple snail αλλα πουθενα :welcome:;)

αγορασα ενα zebra snail αξιζει??

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είχα πριν λίγο καιρό 2 ζέμπρα σναιλ τα οποία τελικά χάρισα λόγω αλλαγής ενυδρείου..

Πολύ καλά σαλιγκαράκια , όμορφα και δουλευταράδες..

Δε θα ενοχλήσουν τα φυτά.....

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια αν και εχω λιγη κακη εμπειρια οταν ημουν τελειος αρχαριος ειχα παρει 2 τετοια σαλιγκαρια με πολλα γκαπι σε εν α 60 L και σε 6 μηνες ειχε γεμισει με σαλιγκαρακια ιδια!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καρπερά τα άτιμα!!!

:welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

αυριο κανω τελικα στην αλλαγη στην διακοσμηση και στα φυτα θα παρω ενα πολυ ωραιο ξυλο που βρηκα..

3x anubia και 3Χamano και 3Χred cherry και θα δουμε πως θα παει

γενικα το ενυδρειο θα ειναι το εξης

απο ζωντανα=

ο μονομαχος μου (που ειναι πολυ φιλικος ως τωρα υπερβολικα πολυ μπορω να πω)

1Χ zebra snail

4 x amano shrimps

3 x red cherry shrimps

απο φυτα =

4 x anubias

Κερατοφυλλο

νουφαρα

valisneria mini

Limnophila sessiliflora

Hygrophila polysperma

Απο διακοσμηση ενα ξυλο χαμηλο και ενα που θα αγορασω αυριο πολυ ομορφο και μερικες ωραιες πετρες!!αυτα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγα να αγορασω apple snail αλλα πουθενα :welcome:;)

αγορασα ενα zebra snail αξιζει??

Πρεπει να πηρες τo Zebra Nerite Snail (Neritina natalensis sp. "Zebra") ειναι απο τα πιο ωραια και το πιο "δουλευταραδικο" σαλιγγαρι.

http://www.planetinverts.com/zebra_nerite_snail.html

Να το ταιζεις και κανονικα με φυτικη τροφη (alge waffers spirulina κλπ), μπορει να μην φτανει η αλγη και τα υπολοιπα τροφης του ενυδρειου σου για να τρεφεται.

ΥΓ Μακαρι να ηταν τοσο ευκολη η αναπαραγωγη του αλλα μαλλον για αλλα σαλιγγαρια θα μιλατε.

Το Zebra Nerite δεν αναπαραγεται σε γλυκο νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ειναι και σιγουρα!!τοτε ειχα βαλει αλατι και κατι τετοια που μ ειχε πει ο πετσοπας και εγινε ειμαι σιγουρος αυτα ηταν!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ειναι και σιγουρα!!τοτε ειχα βαλει αλατι και κατι τετοια που μ ειχε πει ο πετσοπας και εγινε ειμαι σιγουρος αυτα ηταν!
Αν γυρισε σε υφαλμυρο το ενυδρειο και αναπαραχθηκαν τα ζεμπρα, τι απωλειες ειχες απο ψαρια?
Link to comment
Share on other sites

σχεδον τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

σχεδον τιποτα..
Γινε λιγο πιο αναλυτικος και προσφερε γνωση και εσυ με τη σειρα σου.

1. Τι ζωντανα ειχε μεσα το ενυδρειο, τι μετρησεις αλατοτητας (ή οποια αλλη διαθεσιμη μετρηση) ειχε πριν την αλλαγη τηα αλατοτητας?

2. Τι αλατι ηταν αυτο και ποια δοσολογια και μεθοδο διαλυσης του, χρησιμοποιησες?

3. Τι μετρησεις ειχες μετα?

4. Τι ζωντανα εχασες?

Link to comment
Share on other sites

οκ εχεις απολυτο δικιο αυριο θα ανοιξω θεμα να τα αναφερω ολα και να το συζητησουμε!! :welcome:;)

Link to comment
Share on other sites

αυριο κανω τελικα στην αλλαγη στην διακοσμηση και στα φυτα θα παρω ενα πολυ ωραιο ξυλο που βρηκα..

3x anubia και 3Χamano και 3Χred cherry και θα δουμε πως θα παει

γενικα το ενυδρειο θα ειναι το εξης

απο ζωντανα=

ο μονομαχος μου (που ειναι πολυ φιλικος ως τωρα υπερβολικα πολυ μπορω να πω)

1Χ zebra snail

4 x amano shrimps

3 x red cherry shrimps

απο φυτα =

4 x anubias

Κερατοφυλλο

νουφαρα

valisneria mini

Limnophila sessiliflora

Hygrophila polysperma

Απο διακοσμηση ενα ξυλο χαμηλο και ενα που θα αγορασω αυριο πολυ ομορφο και μερικες ωραιες πετρες!!αυτα...

τι λετε για το ολο σκηνικο θα βγει καλο??

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να γίνει πολύ ωραίο...

όσον αφορά τα ζέμπρα σναιλ όντως έχει δίκιο ο συνονόματος κατά ένα 6, delta66 εγώ μπερδεύτικα με κάτι άλλα σαλιγκάρια που είχα...

Link to comment
Share on other sites

Aquamike προσπαθω να σου στειλω πμ αλλα μου βγαζει μηνυμα οτι εχεις πολλα εισερχομενα κτλ και δεν μπορεις να δεχτεις το μηνυμα. Οταν το τακτοποιησεις στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τις γαριδες οκ καλα τις amano ουτε τις πλησιαζει αλλα τις red cherry θα δειξει...εγω παντως δεν τις βλεπω καλα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα τις γαριδες οκ καλα τις amano ουτε τις πλησιαζει αλλα τις red cherry θα δειξει...εγω παντως δεν τις βλεπω καλα...
Για μονομαχο μαζι με γαριδες δεν μπορει να σου πει κανεις με σιγουρια τιποτα.

Παιζει ρολο ο χαρακτηρας του συγκεκριμενου μονομαχου και το ειδος των γαριδων.

Εκ φυσεως αν χωρανε στο στομα του σιγουρα θα τις χτυπησει, αλλα και μεγαλυτερες να ειναι οι γαριδες δεν σε εξασφαλιζει αυτο σιγουρα.

Παρατηρησε και πραξε αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

θα παω στην συναντηση του aquazone 9/1 και μου εχουν πει μερικα παιδια οτι θα μου φερουν φυτακια εε..απο οτι βλεπω θα το τουμπανιασω αν δω οτι γινετε καλο θα κανω το εξης...

θα βαλω και αλλες red cherry που θα μου δωσει ενα παιδι στην συναντηση καν δυο apple snails και θα βαλω το μονομαxο σε ενα 30αρι που θα αγορασω μονο του...!!

ετσι και ο μονομαχος θα ειναι φουλ ευχαριστημενος και δεν θα εχω κινδυνο και οι γαριδες θα ειναι τελειες στο γαριδοενυδρειο τους ..!!θα ειναι ενα ενυδρειο με 4 amano ,8 red cherry ,1 zebra snail, 2-3 apple snails και φουλ φυτεμενο και το αλλο ο μονομαχος και φυτακια!!

Αλλιως θα μενει ο μονομαχος εκει που ειναι καθως ειναι πολυ φιλικος !και απλα θα το γεμισω φυτα και θα βαλω και αλλες λιγες red cherry και κανενα apple snail!

Έγινε επεξεργασία - aquamike
Link to comment
Share on other sites

το βρηκα λοιπον gh 19-20

λοιπον αναφερω μετρησεις συνοπτικα

1)gh 19-20

2)kh 8-9

3)ph 7,4-7,8

ειναι οι πρωτες του μετρησεις τι λετε??

Συντομα θα γινουν και οι μετρησεις για nh3/nh4,no2,no3

νεες μετρησεις εδειξαν kh 7-8

gh 21-22

τι λετε για το gh??

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το κανω αυτο???

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το κανω αυτο???
Αναλογα το ενυδρειο και το μεγεθος του, εσενα συμφερει και προτεινεται με ξερα φυλλα πχ catappa ή/και λιγο απιονισμενο στο νερο της αλλαγης.

Παντας κατι λαθος πρεπει να υπαρχει στο ενυδρειο που σκληραινει το νερο, γιατι δεν εχουμε τοσο σκληρο νερο συνηθως στην Αττικη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...