Jump to content

Νεο ενυδρειο


βαγγεληςμ

Recommended Posts

Γεια σε ολους. Ειμαι νεος στο χομπι αν και οφειλω να ομολογησω οτι ηταν αποωθημενο απο καιρο. Πριν 5 μερουλες εγινα λοιπον κατοχος ενος Juwel Rekord 600 (63l).

Κατοπιν συνεννοησης με τον υπαλληλο (ο οποιος ειναι φιλος φιλου κ εκτιμω οτι δν θελει να με εκμεταλλευτει, φανηκε πολυ ενταξει) αποφασισαμε να το κανουμε εντελωσ φυσικο βαζοντας 4 ανοθμπιες και 3 ακομη φυτα, μερικες ριζουλες και 1 πετρα. Ειχε προηγη8ει λιπασμα της sera και χαλικακι για βυθο. Aφου προσεθεσα την 1η μερα 2 σκευασματα (βελτιωτικο νερου και ενα αλλο για τα φυτα ) της sera μου ειπε οτι τη Δευτερα (αυριο) θα ειναι ετοιμο να υποδεχτει τα πρωτα (ανθεκτικα) ψαρακια. Φυσικα θα κανοθμε και τεστ και θα επανελθω με μετρησεις. Θελω τη βοηθεια σας ως προς τους ενοικους. Θα σας πω μερικα που εχς σκεφτει και τις ανησυχιες μου και παρακαλω απαντηστε αν γνωριζετε κατι :

1) 1 πλεκο που να μη γινεται πολυ μεγαλος και ταλαιπωρηθει (μου ειπαν για ενα σπανιο που θα το φερει με νεα παραγγελια που γινεται μεχρι 9 εκ)

2) 2 clown loachers για να βοηθησουν στο συμμαζεμα στην αρχη κ επειτα αλλος 1 η 2

3) 1 beta . Πολλοι λενε οτι ειναι απολυτα ειρηνικος κ φιλικος με τα αλλα ψαρια αλλοι οτι ειναι επιθετικος. Τι ισχυει τελικα?

4) 2 αγγελοψαρα. Μου ειπαν οτι αν τα βαλω με γκαμπις θα τα φαει αλλα μια φιλη μου που ειχε και τα 2 μου ειπε οτι δεν ισχυει.

5)Γκαμπις (5-6) ειναι καλα για κοπαδι? Εφοσον δεν ισχυει το 4 φυσικα.

Να σημειωσω οτι τα 3 πρωτα λεω να τα βαλω το συντομοτερο δυνατον και να προσ8εσω τα υπολοιπα μετα.

Η θα ηταν καλυτερω εφοσον δεν ισχυει το 4 να βαλω τα μικρα γκαμπις πρωτα για να παρουν τον αερα?

Καποιο αλλο ψαρι που εχετε να προτεινετε? (προτιμω τα εντυπςσιακα)

Ευχαριστω θερμα!

Link to comment
Share on other sites

1) 1 πλεκο που να μη γινεται πολυ μεγαλος και ταλαιπωρηθει (μου ειπαν για ενα σπανιο που θα το φερει με νεα παραγγελια που γινεται μεχρι 9 εκ)

2) 2 clown loachers για να βοηθησουν στο συμμαζεμα στην αρχη κ επειτα αλλος 1 η 2

3) 1 beta . Πολλοι λενε οτι ειναι απολυτα ειρηνικος κ φιλικος με τα αλλα ψαρια αλλοι οτι ειναι επιθετικος. Τι ισχυει τελικα?

4) 2 αγγελοψαρα. Μου ειπαν οτι αν τα βαλω με γκαμπις θα τα φαει αλλα μια φιλη μου που ειχε και τα 2 μου ειπε οτι δεν ισχυει.

5)Γκαμπις (5-6) ειναι καλα για κοπαδι? Εφοσον δεν ισχυει το 4 φυσικα.

1 ξερεισ την ονομασια αυτου του πλεκο

2 τα clown loachers νομιζω γινονται μεγαλα και δεν κανουν <δεν ειμαι σιγουροσ>

3 οι μονομαχοι ειναι επιθετικοι προσ αλλα ψαρια

4 τα αγκελοψαρα μεγαλονουν πολυ και θελουν ενυδρειο με μεγαλο υψοσ

Link to comment
Share on other sites

1 ξερεισ την ονομασια αυτου του πλεκο

2 τα clown loachers νομιζω γινονται μεγαλα και δεν κανουν <δεν ειμαι σιγουροσ>

3 οι μονομαχοι ειναι επιθετικοι προσ αλλα ψαρια

4 τα αγκελοψαρα μεγαλονουν πολυ και θελουν ενυδρειο με μεγαλο υψοσ

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

ναι ο πλεκο μπορει να ειναι μικροσ σε μεγεθοσ αλλα ποσα λιτρα θελει?

Link to comment
Share on other sites

;) συμφωνω με τον chris.μπορεις να βαλεις xiphophorus maculatus(platy)χρυσοψαρα που ειναι μικρα και με διαφορα εντονα χρωματα αλλα να προσεχεις αναπαραγονται ευκολα :welcome:
Link to comment
Share on other sites

1) Τον πλεκο αυτον (δν ξερω το ονομα :welcome: ) μου τον προτεινε ως τον ιδανικο για τα λιτρα μου.

2)Για τους clown λεω οταν μετα απο καποιο καιρο γινουν 12-13 εκ (ποσο καιρο θελει αραγε? μου ειπαν για 1-1.5 χρονο) ειτε να τους αλλαξω κ να παρω καποιους μικρους ειτε να αλλαξω τπ ενυδρειο κ να παω για κατι μεγαλυτερο αφου θα εχω μαθει 5 πραγματα

3)Για το μονομαχο επειδη εχω ακουσει για την επιθετικοτητα τους και επεμεινα τονιζοντας οτι πρωταρχικος μου σκοπος ειναι να μην ταλαιπωρησω κανενα ζωντανο. Και οι 2 πετσοπαδες που ηταν απιστευτα εξυπηρετικοι μου ειπαν οτι με ησυχα ψαρια δεν υπαρχει προβλημα

Τα τεστ (ακουω οτι τα στικ δεν αξιζουν) ποσο θα μου κοστισουν?

Link to comment
Share on other sites

;) συμφωνω με τον chris.μπορεις να βαλεις xiphophorus maculatus(platy)χρυσοψαρα που ειναι μικρα και με διαφορα εντονα χρωματα αλλα να προσεχεις αναπαραγονται ευκολα :welcome:

Δεν ειμαι φαν των χρυσοψαρων δυστυχως, παω μονο για τροπικο. Ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

καλιτερα μην βαλει ψαρια που δεν κανουν για τα λιτρα σου γιατι τα ψαρια δεν θα νιοθουν ανετα

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορεις να βαλεις clown loach γιατι αυτα ειναι για ενυδρεια μεγαλα πανω απο 80 εκατοστα το μηκος και τους αρεσει να εχουν αφθονο χωρο να κινουνται και το νερο να εχει δυνατα ρευματα.

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μπορουσα να βαλω που να εχει και τη χρηστικοτητα του clown loach? Κατι εξισου ομορφο υπαρχει?

Για τη συνυπαρξη με μονομαχο ξερει κανεις ειτε απο προσωπικη πειρα ειτε κατι με σιγουρια?

Link to comment
Share on other sites

λίγο δύσκολο να βάλεις άλλα ψάρια με μονομάχο θα τα τσιμπάει συνέχεια.

μια επιλογη για ψάρια για το ενυδρείο σου είναι τα κοπαδόψαρα νέον καρδινάλιοι ροδοστομοι κ.τ.λ

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

λίγο δύσκολο να βάλεις άλλα ψάρια με μονομάχο θα τα τσιμπάει συνεχεία.

μια επιλογη για ψάρια για το ενυδρείο σου είναι τα κοπαδόψαρα νέον καρδινάλιοι ροδοστομοι κ.τ.λ

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

;)

βαλε γκαπι η μολλυ υπαρχουν και αλλα πολλα μικρα που μπορειςνα βαλεις αλλλα για το καθενα θα πρεπει οσο γινετε να φτιαξεις το ενυδρειο σαν να ειναι στο φυσικο περιβαλλον :welcome:

Link to comment
Share on other sites

επίσης μια ακόμα επιλογη είναι τα guppy μπορείς να βάλεις 1-2 χαρέμια guppy δηλαδή 2 αρσενικά και 4 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Κανε κατι τετοιο και βαλε ενα κοπαδι απο 10 νεον ή απο καποιο αλλο κοπαδι και 4 κορυ ή ενα ζευγος ανσιστρουσ και εισαι μια χαρα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=32849&st=0

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...