Jump to content

Ελληνικά φυτά.


vag0s

Recommended Posts

Δείτε τι μάζεψα από μια πηγή του χωριού μου.. :welcome:

IMG_1272.jpg

Κατάφερα να τραβήξω μια φωτογραφία μονο....Δυστυχώς δεν τράβηξα ούτε την πηγή ;)

Πραγματικά άξιζε!!Γεμάτη φυτά επιφανείας,καποια αλλα που ηταν τα μισα μεσα στο νερο και τα μισα απεξω σαν bleheri το σχημα,πλατανοφυλλα,και ξυλα!!!!

Θα προσπαθήσω να τα πολλαπλασιάσω μέσα στο ενυδρείο.

Αύριο θα τραβήξω κοντινές από το καθε φυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

Vago δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω οτι δεν θα αντέξουν λόγο θερμοκρασίας,εκτός αν έχεις ψυκτικό μηχάνημα.Το προσπάθησα και εγώ αλλά απέτυχα.Μακάρι να μπορέσεις να τα κρατήσεις καλή επιτυχία :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Vago δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά νομίζω οτι δεν θα αντέξουν λόγο θερμοκρασίας,εκτός αν έχεις ψυκτικό μηχάνημα.Το προσπάθησα και εγώ αλλά απέτυχα.Μακάρι να μπορέσεις να τα κρατήσεις καλή επιτυχία :ninja:

To ξερω.... :D

Τα καλοκαιρια που πηγαινω δεν υπηρχει τιποτα.Το χειμωνα στους 5-10 βαθμους ομως ειναι τιγκα!!!!

Λεω να τα βαλω στο μπαλκονι που πιανω τετοιες θερμοκρασιες..Το καλοκαιρι να δουμε ομως τι θα κανουμε!!!

ΥΓ:Πραγματικα ποροθηκα σημερα μολις ειδα αυτα τα νουφαρακια!!Δεν περιμενα να βρω τετοια φυτα επιφανειας στην Ελλαδα :welcome:

Μηπως να προσπαθησουμε να φτιαξουμε καναν τετοιο βιοτοπο; ;)

Αν ειχε και ψαρια θα ειχα αρχισει..Αλλα εχει μονο καβουρια και κατι μικροσκοπικα σαλιγκαρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει διάφορα είδη φυτών από ελληνικό βιότοπο που μάζεψε ένας ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ συforumιτης (αν θέλει ας εκδηλωθει :welcome: )

και μέχρι στιγμής τα έχω σε ένα 20αράκι ενυδρείο στο μπαλκόνι με 7 βαθμους

όλα πάνε πολύ καλά και μάλιστα κάτι βρύα που μοιάζουν με moss έχουν και φυσαλίδες πάνω τους.

Τώρα για το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα γίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ρισκάρεις να τα χάσεις ρίξε μερικά σε μια λεκάνη με νερό ενυδρείου και άσε τα στο μπαλκόνι που έχει κρύο, έστι έχω κάνει κι εγώ και έχω τα ίδια φυτά, ειδικά με λίγο φυτόχωμα στον πάτο θεριεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ρισκάρεις να τα χάσεις ρίξε μερικά σε μια λεκάνη με νερό ενυδρείου και άσε τα στο μπαλκόνι που έχει κρύο, έστι έχω κάνει κι εγώ και έχω τα ίδια φυτά, ειδικά με λίγο φυτόχωμα στον πάτο θεριεύουν.

Ωραια :welcome:

Αρα εχω καποιες ελπιδες ;)

Το καλοκαιρι ομως τι θα κανουμε Γιωργο; ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους τραβηξα φωτογραφιες απο τα φυτα...!!

Ειναι 3 στον αριθμο ;)

1.(επιφανειας)

IMG_1293.jpg

2.

IMG_1299.jpg

3.

ja.jpg

Μεσα στη γλαστρα....!!

IMG_1301.jpg

Εχω καποιες αποριες.... Vicious help ;):welcome:

Δεν το βλεπω να αντεχουν ετσι... Να ριξω κανα διοξειδιο,λιπασμα κατι;Να παω να παρω τιποτα της seachem?!

Μπορω να βαλω κανα ψαρι μεσα;Πχ Guppy?Ή καλυτερα οχι;

Link to comment
Share on other sites

1.(επιφανειας)

IMG_1293.jpg

παγωσες βαγγο και εβαλες και μπουφαν!!! :welcome:;);)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει διάφορα είδη φυτών από ελληνικό βιότοπο που μάζεψε ένας ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ συforumιτης (αν θέλει ας εκδηλωθει :welcome: )

και μέχρι στιγμής τα έχω σε ένα 20αράκι ενυδρείο στο μπαλκόνι με 7 βαθμους

όλα πάνε πολύ καλά και μάλιστα κάτι βρύα που μοιάζουν με moss έχουν και φυσαλίδες πάνω τους.

Τώρα για το καλοκαίρι δεν ξέρω τι θα γίνει ;)

Παρών ;) !!!Αντε κανονίστε να δούμε κανένα Ελληνικό βιοτοπικό του χρόνου στο AGA...είναι πραγματικά κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Παρών :welcome: !!!Αντε κανονίστε να δούμε κανένα Ελληνικό βιοτοπικό του χρόνου στο AGA...είναι πραγματικά κρίμα...

Aν αρχισουν σιγα σιγα και βγαινουν κλαδεματα απο οσους διατηρουν τετοια φυτα(δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο) και διαδοθουν,προφανως θα γινει και αυτο καποια στιγμη...... ;)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Aν αρχισουν σιγα σιγα και βγαινουν κλαδεματα απο οσους διατηρουν τετοια φυτα(δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο) και διαδοθουν,προφανως θα γινει και αυτο καποια στιγμη...... :welcome:

Σιγά σιγά πρέπει......απλά οι θερμοκρασίες των ελληνικών ποταμών και λιμνών είναι απαγορευτικές δυστυχώς....υπάρχει δρόμος ακόμα....εδω θα είμαστε όλοι και θα ενημερώμουμε μεσω αυτο του ποστ της εξέλιξη αυτής της προσπάθειας

post-6473-1262645662_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά πρέπει......απλά οι θερμοκρασίες των ελληνικών ποταμών και λιμνών είναι απαγορευτικές δυστυχώς....υπάρχει δρόμος ακόμα....εδω θα είμαστε όλοι και θα ενημερώμουμε μεσω αυτο του ποστ της εξέλιξη αυτής της προσπάθειας

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα σου πρότεινα να μη βάλεις ψάρια μέσα γιατί δεν πρόκειται να αντέξουν το κρύο. Ειδικά αν ζωοτόκα εννοείς γκάπυ, πλάτυ κτλ, δλδ τροπικά ψάρια... Αν μιλάς για κάποιο άγριο ελληνικό ψαράκι, πχ κουνουπόψαρο, τότε λογικά δε θα έχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Λετε να ριξω μεσα κανα ζωοτοκο;

Ή δε θα την παλευουν με την χαμηλη θερμοκρασια;

Τι θερμοκρασία έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς το Gambusia affinis, το γνωστό κουνουπόψαρο? Μπορεί να βρει αλλά όχι σε petshop, σε κανένα ερευνητικό ίδρυμα ίσως.

Υπάρχει και το Gambusia holbrooki που έχει την εκπληκτική προσαρμογή θερμοκρασίας στο εύρος 15°C - 35°C!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...