Jump to content

να Reef-αρω με Nano 70litr??


kwstas_original

Recommended Posts

να με και γωωωωω ;)

μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση το αρθρο του κ Βουλγαρη για τα θαλασσινα ενυδρεια:

''Θα πρέπει ο αναγνώστης να έχει υπόψη του, πως το θαλασσινό ενυδρείο δεν είναι απλά ένα πιο δύσκολο γλυκού νερού, αλλά ένα σχεδόν καινούργιο χόμπι, με άλλες απαιτήσεις αλλά και άλλες συγκινήσεις!''

.....οποτε σαν παιδι και γω λεω να αρχισω να παιζω με τα αλατακια λιγο για να μαθαινω,

οσο και να διαβαζω για αυτα η θεωρια απεχει απο την πραξη και καποια πραγματα πρεπει να τα δεις για να καταλαβεις...

λοιπον:

θελω μονο κοραλια (μ****α-σκληρα),και απο ζωντανα μονο σαλιγκαρους και γαριδες για την ωρα.

υπαρχει πεταμενο ενα ενυδρειακι των 70 λιτρων (μονο γυαλα) με διαστασεις 60*35*35.

επισης υπαρχουν:ενα εξωτερικο φιλτρο fluval (θα γεμισει ανθρακα-αντιφοσφωρο), ενα φωτιστικο GLO με ποδαρακια 2χ24watt T5,θερμοστατης 100watt.

απο φωτισμο κανω δουλεια?πρεπει να να παω απαραιτητα σε ΜΗ?

ενα κρεμαστο σκιμερακι κινεζικο,τι προτεινετε?

απο κυκλοφορια:με 2 κοραλιες νανο ειμαι οκ?

εχω χυμα καρβουνο,μπορω να το χρησημοποιησω για ανθρακα?

Α/Ο δεν...αλλα θα...(την παλεψουμε ετσι)

και λιγο ποιηση:

''σε αυτο το ταξιδι δεν θα ειμαι μονος μου...θα με συνοδευσει ο φιλος μου chris z3 για να στηθει σωστα το ενυδρειακι,μιας και (λεει οτι) ξερει απο reef'' ;):ninja:

να συγκεντρωσω οτι χρειαζομαι και να κανω μια παραγκελια απ'εξω ολα τα πραγματα για να στηθει σιγα σιγα :welcome:

αν προλαβω και λιγο απο τον εξαιρετικο βραχο που παιζει αυτον τον καιρο.....σωθηκα!! :D

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον:

θελω μονο κοραλια (μ****α-σκληρα),και απο ζωντανα μονο σαλιγκαρους και γαριδες για την ωρα. Ξεκινα απο μ****α

υπαρχει πεταμενο ενα ενυδρειακι των 70 λιτρων (μονο γυαλα) με διαστασεις 60*35*35.

επισης υπαρχουν:ενα εξωτερικο φιλτρο fluval (θα γεμισει ανθρακα-αντιφοσφωρο), ενα φωτιστικο GLO με ποδαρακια 2χ24watt T5,θερμοστατης 100watt. Μια χαρα ειναι το φως για τα πρωτα μ****α σου κοραλια

απο φωτισμο κανω δουλεια?πρεπει να να παω απαραιτητα σε ΜΗ?

ενα κρεμαστο σκιμερακι κινεζικο,τι προτεινετε? Οτι παρεις,να ειναι για αρκετα παραπανω λιτρα

απο κυκλοφορια:με 2 κοραλιες νανο ειμαι οκ? Ναι.Αν και καλυτερα να παρεις μια νανο και μια koralia 1.

εχω χυμα καρβουνο,μπορω να το χρησημοποιησω για ανθρακα? Τι εννοεις χυμα?

Α/Ο δεν...αλλα θα...(την παλεψουμε ετσι) Αν μπορεις,παρε.Απο τη στιγμη που θα βαλεις κοραλια στο ενυδρειο θα σε γλιτωσει απο πολυ κοπο και απο πολλα προβληματα

Βραχο βαλε 6-8 κιλα.

Μην ξεχασεις να παρεις τεστ και ρεφρακτομετρο.

Καλη αρχη

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο ! :welcome:

Το μόνο πρόβλημα είναι ...οτι έχεις κατι μεγάλα ενυδρεία με +redtailed ...λες σε κάνα χρόνο να τα γυρίσεις όλα σε reef ? ;)

Καλή συνέχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΗ σε ευχαριστω,ανεφερα και τα σκληρα κοραλια γιατι καποια στιγμη θα θελησω να βαλω.ηθελα να κοιταξω το θεμα του φωτισμου απο την αρχη.ποιες Τ5 προτηνεις για το φωτιστικο και στα ποσα kelvin?

σκιμερακι θα κοιταξω να καλυπτει 200 λιτρα.πιστευω να ειναι οκ.

οκ και για τους κυκλοφορητες,χυμα καρβουνο εννοω κοκους και οχι σε μορφη σφουγκαριου.

frakto,εδω φεραμε τον Αμαζονιο στο μεγαλο κοραλιογενες φραγμα θα κολλησουμε? :welcome:

να εισαι καλα,περιμενω να με συμβουλεψεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια λευκη 10,000 kelvin και μια μπλε ακτινικη.Αν υπαρχει δυνατοτητα να μπει 3η λαμπα,θα την βαλεις λευκη και αυτην.

Για τον ανθρακα σε μορφη κοκων ειναι καλυτερα αποτι σε μοργη σφουγγαριου.Βαλτον σε ενα δυχτακι για τετοια υλικα και μεσα στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

ΈΛα τρελε μου.....σιγά σιγά να μπαίνεις στο κλίμα!!!

Ότι βοήθεια θες εδώ τα παιδιά είναι άριστοι γνωστές...

Με το καλό λοιπόν...και εγώ εδώ είμαι να σε βοηθήσω στα πρώτα βήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Α ρε ένας ένας σπάτε σιγά σιγά, βλέπω σε λίγο τίτλο 1200 λίτρα reef από σένα.

Link to comment
Share on other sites

τι λες βρε Ορεστη?1200λιτρα reef,για ποιον με περασες? :ninja:

αλλωστε...ιθαγεννης του Αμαζονιου γεννιθηκα και ετσι θα παιθανω!!!! :welcome:;)

Γιωργο ευχαριστω μακαρι να παει καλα το reef ακι

Χρηστο,εγω σε εφερα να δεις τα παιδια μου να κανεις κατι σοβαρο και τελικα παω εγω στα κοραλια...ασε! ;)

Αποστολη βραχο γυρω στα 8 κιλα εεε?μεχρι τελος του μηνα...υπ οψιν!ευχαριστω :D

οποιος δεν παραδεχτει οτι το reef ειναι αλλο πραγμα,ειναι μεγαλος ψευτης! :D

Link to comment
Share on other sites

[quote ...............

Αποστολη βραχο γυρω στα 8 κιλα εεε?μεχρι τελος του μηνα...υπ οψιν!ευχαριστω :ninja: ...........

εάν θέλεις να σου φέρω τις πέτρες από ένα μαντρότοιχο που θα γκρεμίσω, πες μου να στις κρατήσω όλες.. :welcome: αλλά από το ενυδρείο μου τις μόνες πέτρες που μπορείς να πάρεις είναι σε φωτό ;) , γιατί δεν έχω πιά ενυδρείο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

παμε καλα μεχρι τωρα....

πηρα μια μικρη οσμοση,ενα σκιμερ boyu εσωτερικο και περιμενω και ενα ρεφρακτομετρο.

απο βδομαδα,οι λαμπες ο ανθρακας με τον αντιφοσφωρο και παμε για τα ζωντανα σιγα σιγααααα.... :lmao:

Αποστολε με ισωπεδωσες :lmao: Ελπιζω να προλαβω απο τον amorialex :P

Link to comment
Share on other sites

παμε καλα μεχρι τωρα....

πηρα μια μικρη οσμοση,ενα σκιμερ boyu εσωτερικο και περιμενω και ενα ρεφρακτομετρο.

απο βδομαδα,οι λαμπες ο ανθρακας με τον αντιφοσφωρο και παμε για τα ζωντανα σιγα σιγααααα.... :lmao:

Αποστολε με ισωπεδωσες ;) Ελπιζω να προλαβω απο τον amorialex :P

Ωρε βιασυνες............. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση από μια ατάκα που αναγράφεται πιο πάνω....δεν λέω ότι ξέρω από reef γιατί αυτό θα ήταν ψέμα.....απλά έχω μια μικρή εμπειρία και θα την μιραστω με τον Κώστα!

Αλωστε όσο ζούμε μαθαίνουμε και εγώ στην θαλασσινή κατηγορία είμαι μόλις 5 μήνες!!!!

Παρόλα αυτά μιας και με επελεξε να τον βοηθήσω....θα βάλω τα δυνατά μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση από μια ατάκα που αναγράφεται πιο πάνω....δεν λέω ότι ξέρω από reef γιατί αυτό θα ήταν ψέμα.....απλά έχω μια μικρή εμπειρία και θα την μιραστω με τον Κώστα!

Αλωστε όσο ζούμε μαθαίνουμε και εγώ στην θαλασσινή κατηγορία είμαι μόλις 5 μήνες!!!!

Παρόλα αυτά μιας και με επελεξε να τον βοηθήσω....θα βάλω τα δυνατά μου!!!!

ασε τις περιαυτολογιες!δεν σε χαλασε που ξετιναξαμε γνωστο ενυδρειακο μαγαζι και την τσεπη μου μαζι!με μαδησες!! :lmao::P

Link to comment
Share on other sites

ασε τις περιαυτολογιες!δεν σε χαλασε που ξετιναξαμε γνωστο ενυδρειακο μαγαζι και την τσεπη μου μαζι!με μαδησες!! :lmao::lmao:

Ναι καλά....εγώ φταίω......άλλος όμως μου ελεγε 'να πάρουμε και αυτό;να πάρουμε και εκείνο!'

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! :P

σου δίνω εξάμηνο maximum για να πας σε πολύ περισσότερα λίτρα!!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

με την ευγενικη χορηγια του Χρηστου για ενα φωτιστικο με ποδαρακια ακομα,ο φωτισμος ειναι πλεον στο 1,4 watt ανα λιτρο.ειμαστε ενταξει πιστευω.το GLO θα δουλεψει μονο με ακτινικες και το λευκο φως απο το αλλο φωτιστικο.

ανθρακα -αντιφωσφορο πηραμε ενα προιον που τα δινει μαζι.ποια η γνωμη σας?

seachem seagel

Link to comment
Share on other sites

με την ευγενικη χορηγια του Χρηστου για ενα φωτιστικο με ποδαρακια ακομα,ο φωτισμος ειναι πλεον στο 1,4 watt ανα λιτρο.ειμαστε ενταξει πιστευω.το GLO θα δουλεψει μονο με ακτινικες και το λευκο φως απο το αλλο φωτιστικο.

ανθρακα -αντιφωσφορο πηραμε ενα προιον που τα δινει μαζι.ποια η γνωμη σας?

seachem seagel

Θα ελεγα να εκμεταλευτεις τους αψογους ανακλαστηρες του Glo αναλογως :P

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να εκμεταλευτεις τους αψογους ανακλαστηρες του Glo αναλογως :P

σιγουρα θα τους εκμεταλευτω,για το απολυτο ακτινικο φως! :lmao:

(ο ανακλαστηρας του αλλου φωτιστικου με την PC ειναι αναλογος) :lmao:

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα τους εκμεταλευτω,για το απολυτο ακτινικο φως! :lmao:

(ο ανακλαστηρας του αλλου φωτιστικου με την PC ειναι αναλογος) :P

Μπορει,αλλα αλλο PC και αλλο Τ5 :lmao:

Link to comment
Share on other sites

To προιον που ειναι 2 σε 1 ανθρακας και αντιφωσφορος,εχει αντιφωσφορο αλουμηνιου.

Ειναι καλο και θα κανει μια χαρα τη δουλεια του,αλλα οταν τελειωσει παρε αντιφωσφορο σιδηρου για ακομα καλυτερα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

To προιον που ειναι 2 σε 1 ανθρακας και αντιφωσφορος,εχει αντιφωσφορο αλουμηνιου.

Ειναι καλο και θα κανει μια χαρα τη δουλεια του,αλλα οταν τελειωσει παρε αντιφωσφορο σιδηρου για ακομα καλυτερα αποτελεσματα.

se ευχαριστω πολυ Ακη με καληψες απολητα! :P

και μια ακομα ερωτηση...

ο Χρηστος προτηνει να μην μπει το εξωτερικο φιλτρο γιατι ειναι αρκετα μεγαλο και δεν υπαρχει λογος.ετσι προτεινε ενα κρεμαστο.δεν θα κανω αυτη τη στιγμη τετοια αγορα,αλλα μπορω να κανω δουλεια με ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο που εχω?οι θηκες του χωρανε αμελητεα ποσοτητα υλικου βεβαια,αλλα εχω 2.τι προτηνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εχουμε και λεμε!!!

το ενυδρειο τρεχει με ζωντανο βραχο-αραγωνιτη,2 κυκλοφοριτες και το χημικο φιλτρο του.....

απο φωτισμο εχουμε 55w λευκο pc

και 2χ24w t5 actinic

η κυκλοφορια του ειναι 2400l/h

ο βραχος ηταν ετοιμος και το μισο νερο ειναι απο αλλαγη του δικου μου....οποτε συντομα θα ειναι ετοιμο να υποδεχτει ζωντανα!!!!

σκιμμερ υπαρχει ενα boyu που ειναι μεχρι 150l.........

αυτα το ολιγα απο μενα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...