Jump to content

χαλκοσωλήνα???


tekila

Recommended Posts

μπωρω να βάλω για την μεταφορα απο το ενυδρειο στο σαμπ και το αντιστροφο χαλκοσωλήνα? ( σαν αυτη που έχουμε όλοι στα σπίτια μασ για την υδρευση )

ι πιστευετε θα υπάρχει προβλημα?

γνωμεσ και προτασεισ δεκτεσ

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όχι, γιατί όλο και κάτι θα βγάζει η χαλκοσωλήνα.

Γιατί όμως δεν βάζεις λάστιχο π.χ. πληντυρίου, όπως έχει βάλει ο αγάπητος φίλος JDP σε κάποιο ενυδρείο του;;;

Link to comment
Share on other sites

οκ μπορει να ακολουθησω τη συμβουλη σου.

απλα μου ειναι πιο ευκολη και πιο σταθερη η χαλκοσωληνα . πιο ευκολεσ οι ενωσεισ και πιο σταθερεσ.

Link to comment
Share on other sites

Τα προϊόντα οξείδωσης του χαλκού, όταν υπερβούν κάποια επίπεδα, αποτελούν υψηλό κίνδυνο δηλητηρίασης και θανάτου των οργανισμών, ακόμα και για τον άνθρωπο.

Στην περίπτωση της ύδρευσης τα προϊόντα αυτά δεν συγκεντρώνονται σε τοξικές ποσότητες, γιατί το νερό απομακρύνεται συνεχώς.

Αντίθετα σε ένα κλειστό κύκλωμα τα προϊόντα αυτά θα αυξάνουν συνέχεια μέχρι που θα φτάσουν σε τοξικές συγκεντρώσεις.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Από το ενυδρείο στο sump συνήθως μπαίνει πλαστικός σωλήνας PVC.

Link to comment
Share on other sites

Για τον χαλκό με κάλυψαν οι προηγούμενοι.

Όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σωλήνες πλυντηρίου που είναι αυκαμπτές αν σε φτάνει η απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

OK δεκτο

ευχαριστω παιδια.

δε μου αρεσουν οι ευκαμπτοι σωληνεσ γιατι ξεποιανονται από τισ βεντουζεσ και τετοια. θελω σωληνεσ σταθερουσ να τουσ κολησω στο κοντραπλακε και να μεινουν εκει. επισισ σκουρο χρωμα .

μαλλον θα προχωρησω σε σωληνα από πι βι σι .

ευχαριστω και παλι.

αλλα μηπωσ έχω προβλημα με την κολλα απο το πι βι σι? ο ιστελασ ειχε διαροεσ εξαιτιασ του διοξυδιου.

τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα παρουσιάστηκε πρόβλημα όταν για μεγάλο διάστημα (3 εβδομάδες) είχα συνεχώς ένα αεροθάλαμο από διοξείδιο σε επαφή με την κόλλα PVC. Τώρα όσο διοξείδιο κι αν έχει το νερό που θα περνάει μέσα από τον σωλήνα, δεν υπάρχει πρίπτωση να έχεις διαρροή!

Link to comment
Share on other sites

θελω σωληνεσ σταθερουσ να τουσ κολησω στο κοντραπλακε και να μεινουν εκει.

22663[/snapback]

Μην ξεχνάς οτι τους σωλήνες ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί να τους καθαρίσεις εσωτερικά οπότε μην τους κολλήσεις σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

pedia ego ixa kataskevasi mia siskeci psiksis kai topothetisa mesa xalkosolina.distixos ola mou ta psaria pethanan se 3 imeres.den to sizito ine katastrori.an den kano lathas to mono metallo pou mporis na valis xoris provlima ine to titanio pou fisika ine poli akrivo

Link to comment
Share on other sites

yannossavva καλημερα

φιλε μου δε επιθυμω να φτιαξω τον robocop .

οκ σωληνεσ απο pvc

liquid επειδη το σαμπ θα το έχω διπλα στο ενυδριο και επειδη σκεφτομαι εκτοσ απο τισ υπερχηλησεισ να βάλω και σωλήνεσ που να περνουν από το βυθο θα περάσω τισ σωληνεσ κάτω απο το χαλικι και θα τρεξουν στον πάτο του ενυδρειου. οποτε για καθαρισμα δε θα ειναι και ότι καλητερο για να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφιζω PVC.Ειναι πολυ ανθεκτικες και "ουδετερες".Επιπλεον, μπορεις να τις στερεωσεις στο κοντραπλακε με πολλους και σιγουρους τροπους.Ενας που σκεφτομαι για να μπορεις και να ξεμονταρεις οποτε θες τις σωληνες ειναι τα μεταλλικα στηριγματα που μπαινουν στους τοιχους και ξεβιδωνει το πανω ημικυκλιο για να περασεις τις σωληνες (επλπιζω να καταλαβες τι σου λεω!!! :thumbup: ).

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

παλι εχουμε μεταλο μεσα στο ενυδρειο ζακ. αυτο ζηταμε να αποφυγουμε. μαλλον σωληνα pvs κολημενη με σιλικονη.

άσε που αυτα τα δεματικα ( ναι ξερω ποια λεσ ) τοποθετουνται μονο με τρυπεσ ι βιδεσ. κατι που δε το θέλω μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

παλι εχουμε μεταλο μεσα στο ενυδρειο ζακ. αυτο ζηταμε να αποφυγουμε. μαλλον σωληνα pvs κολημενη με σιλικονη.

άσε που αυτα τα δεματικα ( ναι ξερω ποια λεσ ) τοποθετουνται μονο με τρυπεσ ι βιδεσ. κατι που δε το θέλω μεσα στο ενυδρειο.

22738[/snapback]

Ναι εχεις δικιο, δεν ειχα καταλαβει τι ακριβως ζητουσες.Οποτε η σιλικονη ειναι μια καλη λυση για την περιπτωση σου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...