Jump to content

Αεραντλία


Exiz

Recommended Posts

Αναγκάστηκα τον τελευταίο καιρό να πατεντάρω το φίλτρο του ενυδρείου ώστε να δημιουργήσω μεγαλύτερη κίνηση στο βυθό λόγω νεκρών σημείων και φυσικά κυανοβακτηριδίου. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν είχα καθόλου ανατάραξη στην επιφάνειά οπότε οδηγήθηκα στην αεραντλία. Και φτάνω στο θέμα ,κάνει τρομερό θόρυβο και επίσης έχω παροχή CO2 το οποίο χάνω αρκετά από την τρομερή ανατάραξη της επιφάνειας ,για το δεύτερό σήκωσα την αεράπετρα λίγο πιο κάτω από την επιφάνειά όμως ο θόρυβος παραμένει. θα μπορούσα να την βάζω να δουλεύει συγκεκριμένες ώρες και ποιες? καμία άλλη ιδέα για το πρόβλημα μου γενικώς ?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι οντως περισσοτερη αναταραξη στην επιφανεια?

Παρατηρησες δυσκολια στην αναπνοη των ψαριων klp?

Αν ναι, τοτε μπορεις να ρυθμισεις την ενταση της αεραντλιας με ενα τετοιο εξαρτημα.

20091223dropsystem.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα δυσκολία των ψαριών στην αναπνοή όμως έμειναν μόνο μία μέρα χωρείς ανατάραξη δεν δια κινδύνεψα παραπάνω .Το θέμα είναι ότι ο θόρυβος προέρχεται από των μηχανισμό. Το συγκεκριμένο εξάρτημα δεν θα πνίξει την αεραντλία με συνεπεία να την χαλάσει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα δυσκολία των ψαριών στην αναπνοή όμως έμειναν μόνο μία μέρα χωρείς ανατάραξη δεν δια κινδύνεψα παραπάνω .Το θέμα είναι ότι ο θόρυβος προέρχεται από των μηχανισμό. Το συγκεκριμένο εξάρτημα δεν θα πνίξει την αεραντλία με συνεπεία να την χαλάσει?

Δεν την πνιγει.

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι η δική σου, παντως η δική μου εχει τετοιο εργοστατιακό και εχει και ποδαρακια απο λαστιχο με αποτελεσμα 0 ηχος.

Link to comment
Share on other sites

Μάρκα κάψε με κινέζική είναι σίγουρα τωρα........ πάντως έχει ποδαράκια απο λάστιχο αλλά αποτέλεσμα 0 :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησε την επάνω σε βαμβακερό ύφασμα (διπλωμένο 2-3 φορές) και μέσα σε ντουλάπι αν έχει η βάση σου. Ίσως έτσι μειώσεις τους κραδασμούς που μεταφέρονται στο έπιπλο και φυσικά το θόρυβο.

Δυστυχώς στις αεραντλίες ισχύει σε μεγάλο βαθμό το "ότι πληρώνεις παίρνεις" και μάλλον δεν μπορείς να αποφύγεις εντελώς το θόρυβο. κατά τη γνώμη μου, αν θέλεις (σχεδόν) απόλυτα αθόρυβη αντλία τότε προτίμησε Rena, αν θέλεις αξιοπιστία και κορυφαία ποιότητα προτίμησε Schego αν θέλεις πολύ καλή ποιότητα με σχετικά χαμηλό θόρυβο προτίμησε EHEIM. Όπως καταλαβαίνεις έχω κατά καιρούς χρησιμοποιήσει και τις τρεις μάρκες και επιπλέον επίσης Tetra, Sera και κινέζικες. Υπάρχουν λοιπόν πολλές άλλες επιλογές στις οποίες αρχίζεις να έχεις παραχωρήσεις είτε στην ποιότητα κατασκευής ή στο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση. Ενυδρείο 100 lit με 14 ψαράκια γύρω στα 4 εκ. χωρίς καθόλου ανατάραξη στην επιφάνεια τι προβλήματα θα αντιμετωπίσει και περίπου σε πόσο χρονικό διάστημα? Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων τους.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση. Ενυδρείο 100 lit με 14 ψαράκια γύρω στα 4 εκ. χωρίς καθόλου ανατάραξη στην επιφάνεια τι προβλήματα θα αντιμετωπίσει και περίπου σε πόσο χρονικό διάστημα? Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων τους.

Φίλε μου αν έχεις πραγματικά πρόβλημα οξυγόνωσης κατά πάσα πιθανότητα θα εμφανιστεί γρήγορα (αν μάλιστα έχεις φυτάκια τότε όταν κλείσουν τα φώτα θα γίνει άμεσα πιο έντονο).

Προσπάθησε να δημιουργήσεις κάποια ανατάραξη στην επιφάνεια είτε με το υπάρχον φίλτρο είτε με τη προσθήκη ενός ακόμη μικρού φίλτρου ή ενός κυκλοφορητή. Η αεραντλία είναι μία προσέγγιση αλλά γιατί να μη βάλεις ένα φιλτράκι ακόμη ώστε και καλύτερη φίλτρανση να έχεις και την επιθυμητή ανατάραξη ?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πρωτινές ? Το θέμα είναι ότι το υπάρχων φίλτρο είναι ήδη σαν ντουλάπι μέσα στο ενυδρείο και δεν θα ήθελα να περιορίσω και άλλο το χώρο μέσα, άλλα ούτε και να το κάνω πλυντήριο από της αντλίες.

Μια φώτο πριν περίπου ένα μήνα χωρίς την πατέντα.Η πατέντα είναι σωλήνας σε σχήμα Τ ο οποίος καταλήγει πίσω από το ξύλο .

post-15964-1262869895_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι δεν έχω χώρο για εξωτερικό και επίσης με έχει ξεζουμίσει οικονομικά για αυτών τον καιρό. :P

Link to comment
Share on other sites

Μα το ανέφερα παραπάνω. Ένα ακόμη μικρό φιτλράκι που θα ππαίζει και το ρόλο του κυκλοφορητή. Μπορείς να βρεις με σχετικά χαμηλό κόστος (10-20 ευρώ) και νομίζω ότι δεν θα κάνει τη διαφορά οικονομικά :P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χρειαζεσαι οντως περισσοτερη αναταραξη στην επιφανεια?

Παρατηρησες δυσκολια στην αναπνοη των ψαριων klp?

Αν ναι, τοτε μπορεις να ρυθμισεις την ενταση της αεραντλιας με ενα τετοιο εξαρτημα.

20091223dropsystem.jpg

έχω ψάξει σε πολλά πετ σοπ αλλά δεν το έχω βρει.....κάποια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ίσως???ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

έχω ψάξει σε πολλά πετ σοπ αλλά δεν το έχω βρει.....κάποια ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ίσως???ευχαριστώ πολύ

Το ζήτησες ως βανάκι για λάστιχο αεραντλίας και δεν βρήκες ???

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτησες ως βανάκι για λάστιχο αεραντλίας και δεν βρήκες ???

ναι φίλε ΑΝΔΡΕΑ.....μήπως έχεις εσύ να μου ΣΥΣΤΗΣΕΤΕ κάποιο κατάστημα???? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...