Jump to content

λάθος ή σωστό???


johnvolno1

Recommended Posts

καλησπέρα σας, έχω ενα φίλτρο εσωτερικο. το οποίο αποτελείται απο δύο καλαθάκια. το ένα πάνω στο άλλο και απο πάνω ο μηχανισμός.

Το θέμα είναι με τα υλικά που έχω μέσα. και στα δύο καλαθάκια έχω μόνο μακαρονάκι. έχω μπερδεμένα από αυτά της φώτο και Sera Siporax χύμα ( http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847 ).

και πάνω πάνω, ακριβώς δηλαδή κάτω απο τον μοτέρ και λίγο πριν βγει το νερό στο ενυδρείο, έχω ενα κομμάτι υαλοβάμβακα.

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όλα καλά, αλλά απλά δεν ξέρω αν ειναι κάτι λάθος ή σωστό..

Το κακό είναι οτι ο υαλοβάμβακας μέσα σε μια εβδομάδα θέλει αλλαγή, διότι γίνεται καφε και γεμάτις γλίτσα.

Και πάντα οταν πάω να βγάλω το φίλτρο, όσο και σιγα σιγά να το βγάλω, γεμίζει το ενυδρείο καφέ μαλαστούφες!!! κάτι σαν χνούδια!!!

Μην μου βάλετε δύσκολα....... ;)

πείτε μου όμως να ξέρω :welcome:;)

post-16016-1262691301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολο το θεμα της φιλτρανσης αν καταλαβεις πως "λειτουργουν" τα υλικα και εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου.

Με απλα λογια και μεχρι να το μελετησεις σου αναφερω οτι εχουμε τρια ειδη φιλτρανσης,

- μηχανικη (για ορατα σκουπιδια),

- βιολογικη (για την αμμωνιαΝΗ3 και τα νιτρωδηΝΟ2 και υπο συνθηκες και τα νιτρικα ΝΟ3)

- και χημικη (για διαφορα τοξικα).

Η βασικη και απαραιτητη φιλτρανση ειναι η μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση και αν χρειαστει τοτε μονο προσθετουμε και χημικη.

Η μηχανικη φιλτρανση εκτος του καθαρισμου του νερου απο τα "χοντρα" σκουπιδια, προστατευει και τα βιολογικα υλικα κρατωντας τα καθαρα ετσι ωστε να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους φιλοξενωντας πολλα βακτηρια που δεσμευουν και μεταβολιζουν τους ρυπους (αμμωνια κλπ).

Για να γινει αυτο λοιπον πρεπει η μηχανικη φιλτρανση να ειναι πριν την βιολογικη.

Εσυ δεν ξερω τι εχεις κανει ακριβως.

Ετσι οπως το ακουω μου λειπει η μηχανικη φιλτρανση που προστατευει τα βιολογικα υλικα (μακαρονι siporax)

(να επισημανω πως γενικα υπαρχει και μακαρονι μηχανικο και οχι βιολογικο που ειναι το siporax).

Το κινεζικο μακαρονι που εχεις, γραφει μεν οτι ειναι κεραμικο υλικο, εγω ομως δεν θα το εβαζα.

Θα εδινα κατι παραπανω και θα εβαζα ολο siporax γιατι εχει μεγαλη επιφανεια φιλοξενια βακτηριων και ο χωρος στο φιλτρο ειναι πολυτιμος, κατι που με κανει να θελω να επωφελουμαι ολες τις δυνατοτητες των υλικων και να βαζω "δυνατα" υλικα.

Συμπερασματικα:

-Θα ξεχωριζα το μακαρονι και θα κραταγα το σιποραξ.

-Θα εβαζα στο κατω καλαθι μια φετα σφουγγαρι μπλε χοντροτρυπο (για να μη βουλωνει), για μηχανικη φιλτρανση

- και μετα το υπολοιπο κατω καλαθι και το πανω καλαθι θα το γεμιζα mono siporax ή eheim substrat pro ή αστερακι της rena (που ειναι ακριβο αλλα εχει πολυ μεγαλη επιφανεια για βακτηρια)

Οπως και εχουν βγει και αλλα νεα υλικα με καλες προδιαγραφες που μπορεις να κοιταξεις.

Στους παραγοντες επιλογης υλικων, εκτος απο την δυνατοτητα φιλοξενιας βακτηριων θα λαμβανεις υποψιν σου και την αντοχη τους στο χρονο.

Μια αλλη εκδοχη ειναι να φυλαγες ξεχωριστα το κινεζικο μακαρονι και να το εβαζες πρωτο υλικο (κατω κατω) και οσο αντεξει σαν μηχανικο υλικο, μετα μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι και μετα στο πανω καλαθι σκετο σιποραξ.

Τελευταιο υλικο θα βαλεις συνθετικο ενυδρειακο βαμβακι (πχ sera filterwool) και οχι κανενα αληθινο υαλοβαμβακα και μετα τρεχεις.

Αυτο το υλικο ειναι πολυ ψιλο και κανει λεπτομερες καθαρισμο του νερου απο σκουπιδακια γιαυτο και θελει προσοχη στην ποσοτητα που βαζουμε για να μη βουλωνει.

Αν δεν ειναι το οριτζιναλ ασπρο βαμβακοειδες σφουγγαρι που δινουν οι εταιρειες με το φιλτρο τους και βαζεις το χυμα στη σακουλα οπως το filterwool (εγω προτιμω το χυμα) θα πρεπει να του ρυθμιζεις εσυ την ποσοτητα που θα μπει.

Αυτο θελει να παρεις μια τουφα απο τη σακουλα να την ξεπλυνεις καλα να φυγουν τα τριχιδια και να την ξανεις (ανοιξεις-τεντωσεις-αραιωσεις-να γινει ημηδιαφανης) για να μπει αραιη πανω απο τα υλικα.

Αυτη θα γεμισει μπιχλα και θα γινει πιο συμπαγης μετα, γι'αυτο μη σε ανυσηχει που θα ειναι αραιη η ποσοτητα.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΒΟΥΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ Η ΡΟΗ ΤΟΥ.

Γι'αυτο μη σε ανυσηχει αν γεμιζει ο "υαλοβαμβακας" γλιτσα.

Σημασια εχει να τρεχει το νερο.

Η "γλιτσα" κανει τη δουλεια της κι αυτη.

ΥΓ Ποιο φιλτρο χρησιμοποιεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυσκολο το θεμα της φιλτρανσης αν καταλαβεις πως "λειτουργουν" τα υλικα και εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου.

Με απλα λογια και μεχρι να το μελετησεις σου αναφερω οτι εχουμε τρια ειδη φιλτρανσης,

- μηχανικη (για ορατα σκουπιδια),

- βιολογικη (για την αμμωνιαΝΗ3 και τα νιτρωδηΝΟ2 και υπο συνθηκες και τα νιτρικα ΝΟ3)

- και χημικη (για διαφορα τοξικα).

Η βασικη και απαραιτητη φιλτρανση ειναι η μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση και αν χρειαστει τοτε μονο προσθετουμε και χημικη.

Η μηχανικη φιλτρανση εκτος του καθαρισμου του νερου απο τα "χοντρα" σκουπιδια, προστατευει και τα βιολογικα υλικα κρατωντας τα καθαρα ετσι ωστε να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους φιλοξενωντας πολλα βακτηρια που δεσμευουν και μεταβολιζουν τους ρυπους (αμμωνια κλπ).

Για να γινει αυτο λοιπον πρεπει η μηχανικη φιλτρανση να ειναι πριν την βιολογικη.

Εσυ δεν ξερω τι εχεις κανει ακριβως.

Ετσι οπως το ακουω μου λειπει η μηχανικη φιλτρανση που προστατευει τα βιολογικα υλικα (μακαρονι siporax)

(να επισημανω πως γενικα υπαρχει και μακαρονι μηχανικο και οχι βιολογικο που ειναι το siporax).

Το κινεζικο μακαρονι που εχεις, γραφει μεν οτι ειναι κεραμικο υλικο, εγω ομως δεν θα το εβαζα.

Θα εδινα κατι παραπανω και θα εβαζα ολο siporax γιατι εχει μεγαλη επιφανεια φιλοξενια βακτηριων και ο χωρος στο φιλτρο ειναι πολυτιμος, κατι που με κανει να θελω να επωφελουμαι ολες τις δυνατοτητες των υλικων και να βαζω "δυνατα" υλικα.

Συμπερασματικα:

-Θα ξεχωριζα το μακαρονι και θα κραταγα το σιποραξ.

-Θα εβαζα στο κατω καλαθι μια φετα σφουγγαρι μπλε χοντροτρυπο (για να μη βουλωνει), για μηχανικη φιλτρανση

- και μετα το υπολοιπο κατω καλαθι και το πανω καλαθι θα το γεμιζα mono siporax ή eheim substrat pro ή αστερακι της rena (που ειναι ακριβο αλλα εχει πολυ μεγαλη επιφανεια για βακτηρια)

Οπως και εχουν βγει και αλλα νεα υλικα με καλες προδιαγραφες που μπορεις να κοιταξεις.

Στους παραγοντες επιλογης υλικων, εκτος απο την δυνατοτητα φιλοξενιας βακτηριων θα λαμβανεις υποψιν σου και την αντοχη τους στο χρονο.

Μια αλλη εκδοχη ειναι να φυλαγες ξεχωριστα το κινεζικο μακαρονι και να το εβαζες πρωτο υλικο (κατω κατω) και οσο αντεξει σαν μηχανικο υλικο, μετα μια φετα χοντροτρυπο σφουγγαρι και μετα στο πανω καλαθι σκετο σιποραξ.

Τελευταιο υλικο θα βαλεις συνθετικο ενυδρειακο βαμβακι (πχ sera filterwool) και οχι κανενα αληθινο υαλοβαμβακα και μετα τρεχεις.

Αυτο το υλικο ειναι πολυ ψιλο και κανει λεπτομερες καθαρισμο του νερου απο σκουπιδακια γιαυτο και θελει προσοχη στην ποσοτητα που βαζουμε για να μη βουλωνει.

Αν δεν ειναι το οριτζιναλ ασπρο βαμβακοειδες σφουγγαρι που δινουν οι εταιρειες με το φιλτρο τους και βαζεις το χυμα στη σακουλα οπως το filterwool (εγω προτιμω το χυμα) θα πρεπει να του ρυθμιζεις εσυ την ποσοτητα που θα μπει.

Αυτο θελει να παρεις μια τουφα απο τη σακουλα να την ξεπλυνεις καλα να φυγουν τα τριχιδια και να την ξανεις (ανοιξεις-τεντωσεις-αραιωσεις-να γινει ημηδιαφανης) για να μπει αραιη πανω απο τα υλικα.

Αυτη θα γεμισει μπιχλα και θα γινει πιο συμπαγης μετα, γι'αυτο μη σε ανυσηχει που θα ειναι αραιη η ποσοτητα.

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΒΟΥΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΕΣΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ Η ΡΟΗ ΤΟΥ.

Γι'αυτο μη σε ανυσηχει αν γεμιζει ο "υαλοβαμβακας" γλιτσα.

Σημασια εχει να τρεχει το νερο.

Η "γλιτσα" κανει τη δουλεια της κι αυτη.

ΥΓ Ποιο φιλτρο χρησιμοποιεις?

:welcome:;) Ti άλλο να πω???!!!! τα είπες όλα. με καλυψες πλήρως.....

έχω κίτρινο σφουγγάρι. πειράζει?? έτσι όπως λές είναι. το είχε το φίλτρο μέσα. απλά θα πρέπει να το κόψω στην μέση διότι πιάνει όλο το καλαθάκι......

το φίλτρο μου το έδωσαν μαζί με το ενυδρείο.... μισό να πάω να δω την μάρκα......

...ήρθα!!!! λοιπόν είναι atnan 600l/h.

τον υαλοβάμβακα κάθε πότε πρέπει να τον αλλάζω????? το σφουγγάρι?

βάζω φώτο από φίλτρο, σφουγγάρι και απο υαλοβάμβακα!!!

post-16016-1262806549_thumb.jpg

post-16016-1262806562_thumb.jpg

post-16016-1262806574_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

Το filter wool επειδη βρωμιζει ευκολα βαλτο μεσα στη ρουτινα του ενυδρειου σου. Παρακολουθα σε ποσες μερε ς μπιχλιαζει αυτο 1 εβδομαδα,2 ? Τα σφουγγαρια τωρα ψιλοτρυπα,χοντροτρυπα οταν θα καθαριζεις ολο το φιλτρο σου θα τα πλενεις-στιβεις και τα ξανατοποθετεις. Τωρα αν κοψεις το σφουγγαρι στη μεση κοψε το παραλληλα και οχι καθετα δηλ να πιανει ολη την επιφανεια του καλαθιου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...