Jump to content

Recommended Posts

Γειά σας.

Εχω ένα κοινωνικό ενυδρείο 96 λίτρα με ψεύτικα φυτα και 19 ψαράκια:platy,molly.ramirezi,neon,1 gappy,1 xiphophorus,2 γατοψαρα και 2

γλύφτρες που μου ψόφισαν για ανεξήγητους λόγους.

Τα ψαράκια μου παρουσίασαν απώλεια βάρους,αποχρωματισμό και 2 εχουν

επιπλέον πρισμένα βράγχια.Όλα τρώνε κανονικά εκτος απο ένα μόλλυ που δειχνει

πολυ άρρωστο.

Τι μπορώ να κάνω για να τα σώσω?

Χρειάζομαι επιγόντος την βοηθειά σας. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Τερέζα

Για να μπορέσουμε να σου πούμε με μεγαλύτερη σιγουριά θα πρέπει επίσης να μας δώσεις και μετρήσεις από το ενυδρείο σου. Δηλ τιμές αμμωνίας, νιτρώδων, νιτρικών καθώς και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως τι φίλτρο έχεις, πόσο καιρό είναι στρωμένο, τι υλικά έχεις σε αυτό και αυτά που λέει και ο Zorba.

Επίσης, πως είσαι σίγουρη ότι πρόκειται για Neon Tetra ασθένεια??? Τι συμπτώματα έχουν τα ψάρια? Πηγαίνουν κοντά στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν?

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πόσο καιρό είναι σε λειτουργία το ενυδρίο σου? Έχει στρώσει?

Επίσης Καλωσόρισες

22703[/snapback]

Καλως σας βρήκα.

Το ενυδρείο μου το έχω εδω και ενάμιση χρόνο.Αλλα κατα καιρους είχα

πολές απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Τερέζα

Για να μπορέσουμε να σου πούμε με μεγαλύτερη σιγουριά θα πρέπει επίσης να μας δώσεις και μετρήσεις από το ενυδρείο σου. Δηλ τιμές αμμωνίας, νιτρώδων, νιτρικών καθώς και κάποιες πληροφορίες για το ενυδρείο σου, όπως τι φίλτρο έχεις, πόσο καιρό είναι στρωμένο, τι υλικά έχεις σε αυτό και αυτά που λέει και ο Zorba.

Επίσης, πως είσαι σίγουρη ότι πρόκειται για Neon Tetra ασθένεια??? Τι συμπτώματα έχουν τα ψάρια? Πηγαίνουν κοντά στην επιφάνεια για να αναπνεύσουν?

22705[/snapback]

Νo3 50,No2 0,GH=DTTH <21d,KH=TAC= 10d,PH 8,4.Oι τιμές που μόλις μέτρισα

Το φίλτρο μου είναι της Juwel(όπως και το ενυδρείο μου):υαλοβάμβακας φίλτρου λευκό,σφουγγάρι άνθρακα μαύρο,σφουγγάρι φίλτρου τραχύ μπλέκ και σφουγγάρι φίλτρου λεπτό μπλέ.

Δέν είμαι και εντελώς σίγουρη για την ασθένεια αυτη.Απλα έψαξα στο Αquazone

στις ασθένειες ψαριών στα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία???

Link to comment
Share on other sites

Νo3 50,No2 0,GH=DTTH <21d,KH=TAC= 10d,PH 8,4.Oι τιμές που μόλις μέτρισα

Το φίλτρο μου είναι της Juwel(όπως και το ενυδρείο μου):υαλοβάμβακας φίλτρου λευκό,σφουγγάρι άνθρακα μαύρο,σφουγγάρι φίλτρου τραχύ μπλέκ και σφουγγάρι φίλτρου λεπτό μπλέ.

Δέν είμαι και εντελώς σίγουρη για την ασθένεια αυτη.Απλα έψαξα στο Αquazone

στις ασθένειες ψαριών στα συμπτώματα.

22712[/snapback]

Τα ψάρια μου τρώνε κανονικα τρείς φορές τη μέρα κολυμπάνε αλλα έχουν αδυνατήσει, τα χρωματά τους έχουν σβήσει πάνω απ' το κεφάλι,πχ.ένα μπλέ πλάτυ

έχει χάσει το χρώμα του απο την κοιλιά του(έχει γείνει άσπρη)και απο πάνω απ'το κεφάλι του είναι γκρί.Δύο άλλα (1 μόλλυ και ένα ραμιρέζι)έχοθν αδυνατίσει και

έχουν πρισμένα βράγχια και αναπνέουν γρίγορα.Υποπτεύομαι για κάποιο παράσιτο.

Μποπείτε να μου πείτε ίσως τη φάρμακο χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατ αρχάς το νερό σου δεν είναι κατάλληλο για τα νεον που έχεις/είχες. Τα ψαράκια αυτά θέλουν πιο μαλακά νερά και με σαφώς χαμηλότερο pH.

Όσον αφορά την αμμωνία, μπορείς να τη μετρήσεις με κάποιο τεστ από αυτά που πουλάνε στο εμπόρειο.

Το ενυδρείο σου το έστρωσες στην αρχή με τη χρήση αμμωνίας, με ψάρια ή κάπως αλλιώς?

Το όλο θέμα που μας αναφέρεις μπορεί να οφείλεται είτε από παρατεταμένη διαμονή των ψαριών σε λανθασμένες συνθήκες νερού, σε αμμωνία ή και σε κάποιο ενδοπαράσιτο... Απλά είναι δύσκολο να πει κανείς αν δεν ξέρει το ιστορικό του ενυδρείου σου.... Γι αυτό μας βλέπεις και ρωτάμε τόσα πράγματα πριν σου πούμε φάρμακα να χρησιμοποιήσεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ειδικό τεστ για αμμωνία.

Επίσης τα νιτρικά σου Νo3=50 είναι σχετικά ψηλά. Σίγουρα χρειάζεσαι πιο συχνές αλλαγές νερού.

Αλήθεια πιο πρόγραμμα αλλαγής νερού έχεις? (κάθε πότε και πόσο)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ειδικό τεστ για αμμωνία.

Επίσης τα νιτρικά σου Νo3=50 είναι σχετικά ψηλά. Σίγουρα χρειάζεσαι πιο συχνές αλλαγές νερού.

Αλήθεια πιο πρόγραμμα αλλαγής νερού έχεις? (κάθε πότε και πόσο)

22736[/snapback]

Καταρχάς το ενυδρείο μου το έστρωσα με ψάρια.Στην αρχή είχα ένα γατόψαρο και

μια γλύφτρα.Μετα μπένανε σιγά σιγά τα ψάρια.

Απ΄τον δεύτερο μήνα χάλασα καταλάθως την ισοροπία του στρωσίματος πλένοντας

τα σφουγγάρια.Τα ψάρια που είχα στην αρχή ψοφούσαν το ένα μετα το άλλο κατα διαστήματα κι εγώ τα αντικαθιστούσα.Στο διάστημα του ενάμιση χρόνου τα ψάρια μου αρώστεναν και ψοφούσαν και αυτό συνεχίζεται.Έχω προσθέσει στο φίλτρο μου και αυτά τα λαζανάκια που είναι για την αμωνία.

Αλλάζω το νερό μου κάθε 15 μέρες το 25 με 30%.Έχω νερό αφαλάτωσεις.Μου έχουν δώσει και PH minus για το αυψημένο PH μου.

Πριν 2 μήνες έκανα γενική καθαριότητα του ενυδρείου και άλλαξα τη διακόσμηση.

Έχω γύρω στα 10 υφασμάτινα φυτά,χαλίκι που το αγόρασα απο κατάστημα με είδη

ενυδριακής χρήσης και πέτρες απο το χωράφι μου.Τις οποίες καθάρισα πολύ καλά και έβρασα στην συνέχεια.

Σχετικά με την χημεία του ενυδρείου μου δεν τα πάω καλα.

Μου είπαν πως υπάρχει ένα σκεύασμα το οποίο μετατρέπει το νερό της βρήσης σε

νερό κατάλληλο για τα ψάρια του ενυδρείου.Μίμπως μου είναι απαραίτητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα.

Μηπως λες το αντιχλωριο????

Οταν κανεις αλλαγες νερου, στο νερο που προσθετεις βαζεις καποιο υγρο πριν το ριξεις στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο εμενα.

Μηπως λες το αντιχλωριο????

Οταν κανεις αλλαγες νερου, στο νερο που προσθετεις βαζεις καποιο υγρο πριν το ριξεις στο ενυδρειο?

22746[/snapback]

Γεια σου.Παλιά έβαζα nitrivec όταν άλλαζα το νερό.Τώρα βάζω stress coat και

ph minuis.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.Παλιά έβαζα nitrivec όταν άλλαζα το νερό.Τώρα βάζω stress coat και

ph minuis.

22748[/snapback]

Το stress coat ειναι αντιχλωριο και εχει και αλλες ιδιοτητες που βοηθουν.Ετσι οπως ρωτησες νομιζα οτι δεν εβαζες αντιχλωριο, αλλα αφου προσθετεις stress coat, ΟΚ! :thumbup:

Τωρα για το "σκευασμα" που λες, τι ακριβως σου ειπαν οτι αλλαζει στο νερο της βρυσης και θες να το κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Τερέζα καλώς ήρθες στη παρέα μας .

Το να σου πούμε να ρίξεις ένα φάρμακο δεν είναι η λύση ακόμα κι αν έχουμε κάνει σωστή διάγνωση , αν δεν έχουμε εντοπίσει τα αίτια .

Το ενυδρείο το έχεις ενάμιση χρόνο , και όλο αυτό το διάστημα είχες σποραδικούς θανάτους ανεξήγητους , με 19 ψάρια . Πολλά τα ψάρια γι αυτά τα λίτρα σε σχέση με το φίλτρο .

Νo3 50 καλό ,No2 0 καλό ,GH=DTTH <21d,KH=TAC= 10d πολύ ψηλά ,εδώ θα ήθελα να μου πεις πόσο είναι το νερό της βρύσης και πόσο από την αφαλάτωση , ΡH 8,4 πολύ υψηλό θα ήθελα όμως να μου το μετρήσεις και με υγρό τεστ.

Έχουμε μια υποψία για αμμωνία , λόγω του ότι τα πρησμένα βράγχια (η δυσκολία στην αναπνοή ) μπορεί και να οφείλεται στην αμμωνία .

Εγώ θα σου έλεγα σε πρώτη φάση να αλλάξεις το 1/3 του νερού να Βάλης αντιχλώριο (stress coat ),ζωντανά βακτήρια (nitrivec ),και ΕΚΤΟΖΟΝ ,αυτό το λέω διότι είναι ένα φάρμακο που κάνει για παράσιτα και μύκητες χωρίς να μας κάνει ζημιά στο βιολογικό και δεν χρειάζεται να το αφαιρέσουμε από το ενυδρείο όταν αποφασίσουμε να κάνουμε χρήση κάποιου άλλου σκευάσματος .

Το ph minus θα σου έλεγα να μην το χρησιμοποίησης ,και αυτό ευθύνεται για δυσκολία στην αναπνοή με ανεξέλεγκτη χρήση.

Τέλος θα ήθελα να μας πεις κάθε πότε ταΐζεις και πόση ποσότητα .

Υ.Γ. Το συντομότερο ένα μεγάλο καί καλό εξωτερικό φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Τερέζα καλώς ήρθες στη παρέα μας .

Το να σου πούμε να ρίξεις ένα φάρμακο δεν είναι η λύση ακόμα κι αν έχουμε κάνει σωστή διάγνωση , αν δεν έχουμε εντοπίσει τα αίτια .

Το ενυδρείο το έχεις ενάμιση χρόνο , και όλο αυτό το διάστημα είχες σποραδικούς θανάτους ανεξήγητους , με 19 ψάρια . Πολλά τα ψάρια γι αυτά τα λίτρα σε σχέση με το φίλτρο .

Νo3 50 καλό ,No2 0 καλό ,GH=DTTH <21d,KH=TAC= 10d πολύ ψηλά ,εδώ θα ήθελα να μου πεις πόσο είναι το νερό της βρύσης και πόσο από την αφαλάτωση  , ΡH 8,4 πολύ υψηλό θα ήθελα όμως να μου το μετρήσεις και με υγρό τεστ.

Έχουμε μια υποψία για αμμωνία , λόγω του ότι τα πρησμένα βράγχια (η δυσκολία στην αναπνοή ) μπορεί και να οφείλεται στην αμμωνία .

Εγώ θα σου έλεγα σε πρώτη φάση να αλλάξεις το 1/3 του νερού να Βάλης αντιχλώριο (stress coat ),ζωντανά βακτήρια (nitrivec ),και ΕΚΤΟΖΟΝ ,αυτό το λέω διότι είναι ένα φάρμακο που κάνει για παράσιτα και μύκητες χωρίς να μας κάνει ζημιά στο βιολογικό και δεν χρειάζεται να το αφαιρέσουμε από το ενυδρείο όταν αποφασίσουμε να κάνουμε χρήση κάποιου άλλου σκευάσματος .

Το ph minus θα σου έλεγα να μην το χρησιμοποίησης ,και αυτό ευθύνεται για δυσκολία στην αναπνοή με ανεξέλεγκτη χρήση.

Τέλος θα ήθελα να μας πεις κάθε πότε ταΐζεις και πόση ποσότητα .

Υ.Γ. Το συντομότερο ένα μεγάλο καί καλό εξωτερικό φίλτρο .

22753[/snapback]

Καλως σας βρήκα και ευχαριστώ πολλύ για την βοηθειά σας.

Ξέχασα στη λύστα των ψαριών μου να προσθέσω τις 5 μελανοταινίες και τους 2

αρλεκίνους οπότε στο σύνολό τους είναι γύρω στα 26.Εσένα σου φένονται πολλά

εμένα όμως μου είπαν οτι με τα 96 λίτρα μπορώ να βάλω 30 μέσα.Και αυτό επηδεί είναι μικρά ψάρια.Βέβαια ούτε κι εγω θέλω να υπερβώ τα όρια.Αλλα....όπως μου τα λές τα έχω υπερβει. :thumbup:

Το νερό της βρήσεις μου είναι γεώτρησης(σηγνώμη αν είπα αφαλάτωσεις μπερδεύτικα).Το είχα μετρήσει και με υγρό πριν ένα μήνα και ήταν πολλύ σκούρο και γιαυτό ο άνθρωπος του καταστήματος μου έδωσε το PH minus που ο ίδιος μου είχε δώσει και το υγρό τεστ.

Ελπίζω να είναι γνωστό το ΕΚΤΟΖΟΝ να το βρώ εύκολα.

Τα ψαράκια μου τα ταίζω τρείς φορές τη μέρα(πρωί,μεσημέρι και βράδυ).

Τους ρίχνω τόση ποσότητα όση χρειάζετε να φαγωθεί μέσα σε 15".

Παρατήρησα όμως οτι έχει παρουσιαστεί πάλι μούχλα(πράσινα στήγματα στο τζάμι και πρασινίλες στα υπόληπα μέρη) και μετά την γενική καθαριότητα που είχα κάνει πριν 2 μήνες.Γιατί αυτό?

Και γιατί βρήσκεις απαραίτητο το εξωτερικό φίλτρο?

Το ενυδρείο μου το αγώρασα έτοιμο και είναι της Juwel.

Link to comment
Share on other sites

Το stress coat ειναι αντιχλωριο και εχει και αλλες ιδιοτητες που βοηθουν.Ετσι οπως ρωτησες νομιζα οτι δεν εβαζες αντιχλωριο, αλλα αφου προσθετεις stress coat, ΟΚ! :o

Τωρα για το "σκευασμα" που λες, τι ακριβως σου ειπαν οτι αλλαζει στο νερο της βρυσης και θες να το κανεις?

22751[/snapback]

Ευχαριστώ για την πληροφορία.όντως δεν γνώριζα οτι το stress coat είναι και αντιχλώριο.Πάντος για το σκεύασμα τι να σου πώ,ένας που έχει ενυδρείο μου το είπε και δεν θυμόταν την ονομασία.Λέει οτι φτιάχνει αυτόματα την χημεία του νερού κατάλληλη για τα ψάρια.Και όταν ρώτησα τον άνθρωπο που γνωρίζει την ιστορία του ενύδρείου μου, μου είπε οτι δεν το χρειάζομαι αυτο γιατι βάζω νερο

γέώτρησης. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρήκα και ευχαριστώ πολλύ για την βοηθειά σας.

Ξέχασα στη λύστα των ψαριών μου να προσθέσω τις 5 μελανοταινίες και τους 2

αρλεκίνους οπότε στο σύνολό τους είναι γύρω στα 26.Εσένα σου φένονται πολλά

εμένα όμως μου είπαν οτι με τα 96 λίτρα μπορώ να βάλω 30 μέσα.Και αυτό επηδεί είναι μικρά ψάρια.Βέβαια ούτε κι εγω θέλω να υπερβώ τα όρια.Αλλα....όπως μου τα λές τα έχω υπερβει. :o

Το νερό της βρήσεις μου είναι γεώτρησης(σηγνώμη αν είπα αφαλάτωσεις μπερδεύτικα).Το είχα μετρήσει και με υγρό πριν ένα μήνα και ήταν πολλύ σκούρο και γιαυτό ο άνθρωπος του καταστήματος μου έδωσε το PH minus που ο ίδιος μου είχε δώσει και το υγρό τεστ.

Ελπίζω να είναι γνωστό το ΕΚΤΟΖΟΝ να το βρώ εύκολα.

Τα ψαράκια μου τα ταίζω τρείς φορές τη μέρα(πρωί,μεσημέρι και βράδυ).

Τους ρίχνω τόση ποσότητα όση χρειάζετε να φαγωθεί μέσα σε 15".

Παρατήρησα όμως οτι έχει παρουσιαστεί πάλι μούχλα(πράσινα στήγματα στο τζάμι και πρασινίλες στα υπόληπα μέρη) και μετά την γενική καθαριότητα που είχα κάνει πριν 2 μήνες.Γιατί αυτό? :thumbup:

22769[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράσινα στίγματα που λές είναι άλγη. Μπορεί να παρουσιαστεί στο ενυδρείο μας για διάφορους λόγους. Για ρίξε μια ματιά εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...E7+%E1%EB%E3%E7

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολλα τα ψαρακια σου και αυτο εχει σαν συνεπεια την γρηγορη και υπερβολικη επιβαρυνση του νερου του ενυδρειου σου.Αυτα τα πρασινα στιγματα που λες ειναι αλγη και ειναι ενας δεικτης οτι κατι δεν παει καλα στη βιολογια του ενυδρειου.Αυτο μπορει να ειναι ο λαθος ή λιγοστος φωτισμος, ανεβασμενα ΝΟ3 ή και αλλοι παραγωντες τους οποιους μπορουμε να διαπιστωσουμε μονο αν κανεις μετρησεις και εχουμε συγκεκριμενες τιμες.

Παντως για το σκευασμα που λες πρεπει να σου ειπαν για το αντιχλωριο το οποιο εξουδετερωνει χλωριο,χλωραμινη και μεταλλα που εχει το νερο της βρυσης και το κανει αυτοματως καταλληλο για ενυδρεια.Διαβασε καλα τις οδηγιες χρησης, ομως, για να εισαι ακριβης στη δοσολογια.

Θα σου προτεινα, τελος, για να εχεις μια καλη εικονα του νερου του ενυδρειου σου και να μην πηγαινεις στα τυφλα, να αγορασεις τα παρακατω τεστ (καλυτερα τα υγρα)

-ΝΟ2

-NH4/NH3

-ΝΟ3

-ΡΗ

-ΚΗ

-GΗ

-ΡΟ4

-Fe

Οταν παρεις καποια απο αυτα κανε μετρησεις και πες μας τιμες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

προσοχή και στις πέτρες Τερέζα που έβαλες!!!

Μπορεί να τις έβρασες αλλά δε ξέρεις αν είναι ασβεστολιθικές....

Κάνε ένα τεστάκι με Aqua Forte να είσαι σίγουρη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράσινα στίγματα που λές είναι άλγη. Μπορεί να παρουσιαστεί στο ενυδρείο μας για διάφορους λόγους. Για ρίξε μια ματιά εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...E7+%E1%EB%E3%E7

22824[/snapback]

Αγγελικη μαζι γραφαμε! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελικη μαζι γραφαμε! :o

22829[/snapback]

To τεστ που έχω είναι το quick aqua test τις eSHa.

Για No2,No3,KH,GH/TH και pH.Έτσι τα τσεκάρω όλλα μαζι.

Είναι χάρτινες λορίδες με χρώματα.Το βρήσκω πολλύ πρακτικό.

Να σε ρωτησω:το AqyaSafe της ΤetraAqua θα με βοηθούσε καθόλου?

Επήσεις το Aqua Forte(αυτό για τις πέτρες)τι κάνει,και πώς το χρησημοποιείς?

Το ΕΚΤΟΖΟΝ το έχω παραγγείλει.θα το έχω την Τρίτη.

Την Κυριακή που μας πέρασε έκανα αλλαγή νερού(25%),να κάνω και σήμερα και να βάλω το nitrivec,το stress coat και το ΕΚΤΟΖΟΝ να το βάλλω την Τρίτη?

Σας ευχαριστώ όλλους. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι τα λεγομενα στικ αυτα που χρησιμοποιεις.Απλα τα υγρα τεστ ειναι πιο ακριβη στις μετρησεις τους.Δεν εχεις ομως απο οτι βλεπω τεστ αμμωνιας(NH4/NH3

) που ειναι βασικο.Στο λεω αυτο γιατι αν δεν ξερεις τι τιμες εχεις σε αμμωνια και ΝΟ2 δεν θα εισαι σιγουρη αν το νερο του ενυδρειου σου ειναι στρωμενο.Οποτε αν θες τη γνωμη μου παρε ενα τεστ NH4/NH3, μετρα και πες μας αποτελεσματα.Γιατι μπορει η αιτια των προβληματων σου (απωλειες ψαριων) να οφειλεται στην υψηλη τιμη αμμωνιας και να μην χρειαστει καποια αλλη αγωγη...

Θυμισου οτι το νερο του ενυδρειου ειναι καταλληλο (στρωμενο) για να δεχτει ψαρια μονο αν μετραμε ΝΟ2 και NH4/NH3 μηδενικες τιμες.

Αυτο που σου ειπε ο φιλος Αλεξανδρος με το οξυ, ειναι το εξης απλο, αγοραζεις απο το super market aqua forte και ριχνεις μια σταγονα στην πετρα που θες να εξετασεις αν ειναι ασβεστολιθικη ή οχι.Αν η πετρα αφρισει τοτε δεν κανει για ενυδρειο (ασβεστολιθικη και θα ανεβαζει σιγα σιγα τη σκληροτητα), αν οχι τοτε ειναι καταληλη.

Τωρα το αν πρεπει να βαζεις nitrivec, αυτο εξαρταται απο το αν εχεις αμμωνια, οποτε μετρα πρωτα και βλεπουμε.

Γνωμη μου πριν κανεις οτιδηποτε κανε μετρησεις...Μονο ετσι θα ξερεις τι να κανεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι τα λεγομενα στικ αυτα που χρησιμοποιεις.Απλα τα υγρα τεστ ειναι πιο ακριβη στις μετρησεις τους.Δεν εχεις ομως απο οτι βλεπω τεστ αμμωνιας(NH4/NH3

) που ειναι βασικο.Στο λεω αυτο γιατι αν δεν ξερεις τι τιμες εχεις σε αμμωνια και ΝΟ2 δεν θα εισαι σιγουρη αν το νερο του ενυδρειου σου ειναι στρωμενο.Οποτε αν θες τη γνωμη μου παρε ενα τεστ NH4/NH3, μετρα και πες μας αποτελεσματα.Γιατι μπορει η αιτια των προβληματων σου (απωλειες ψαριων) να οφειλεται στην υψηλη τιμη αμμωνιας και να μην χρειαστει καποια αλλη αγωγη...

Θυμισου οτι το νερο του ενυδρειου ειναι καταλληλο (στρωμενο) για να δεχτει ψαρια μονο αν μετραμε ΝΟ2 και NH4/NH3 μηδενικες τιμες.

Αυτο που σου ειπε ο φιλος Αλεξανδρος με το οξυ, ειναι το εξης απλο, αγοραζεις απο το super market aqua forte και ριχνεις μια σταγονα στην πετρα που θες να εξετασεις αν ειναι ασβεστολιθικη ή οχι.Αν η πετρα αφρισει τοτε δεν κανει για ενυδρειο (ασβεστολιθικη και θα ανεβαζει σιγα σιγα τη σκληροτητα), αν οχι τοτε ειναι καταληλη.

Τωρα το αν πρεπει να βαζεις nitrivec, αυτο εξαρταται απο το αν εχεις αμμωνια, οποτε μετρα πρωτα και βλεπουμε.

Γνωμη μου πριν κανεις οτιδηποτε κανε μετρησεις...Μονο ετσι θα ξερεις τι να κανεις! :thumbup:

22883[/snapback]

Εντάξει ευχαριστώ θα φροντίσω για όλλα αυτα που μου λες.

Αλλα η πέτρα θα είναι ασφαλής μετα τη δοκιμη με aqua forte για το ενυδρείο?

Πάντως χρειάζομαι τις συμβουλές σας όσο το δυνατόν γρηγορότερα γιατι τα πράγματα δεν πάνε καλα και είχα και μία απώλεια ενος μόλλυ πριν απο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...