Jump to content

Recommended Posts

Αφου ειναι τοσο επειγων, κανε αμεσα μια αλλαγη νερου μεγαλη (50%) προσθετοντας στο νερο, πριν το ριξεις στο ενυδρειο, stress coat.Επισης, το νερο στην αλλαγη που θα κανεις πρεπει να εχει ιδια(1 βαθμο περιπου πανω-κατω) θερμοκρασια με αυτο που ηδη υπαρχει στο ενυδρειο σου.

Η πετρα πρεπει να πλυθει παρα πολυ καλα ή για να εισαι σιγουρη σπασε ενα μικρο κομματακι και κανε το τεστ με αυτο και οχι με ολη την πετρα.Αλλωστε με μια σταγονα οξυ θα δεις αν κανει ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι τοσο επειγων, κανε αμεσα μια αλλαγη νερου μεγαλη (50%) προσθετοντας στο νερο, πριν το ριξεις στο ενυδρειο, stress coat.Επισης, το νερο στην αλλαγη που θα κανεις πρεπει να εχει ιδια(1 βαθμο περιπου πανω-κατω) θερμοκρασια με αυτο που ηδη υπαρχει στο ενυδρειο σου.

Η πετρα πρεπει να πλυθει παρα πολυ καλα ή για να εισαι σιγουρη σπασε ενα μικρο κομματακι και κανε το τεστ με αυτο και οχι με ολη την πετρα.Αλλωστε με μια σταγονα οξυ θα δεις αν κανει ή οχι...

22898[/snapback]

Ευχαριστω.Εσύ τι γνώμη έχεις για το ΕΚΤΟΖΟΝ που μου έγραψε ο Σταμάτης?

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.Αυτο που ξερω ειναι οτι προκειται για γενικης χρησης, ηπιο παρασιτοκτονο και δεν βλαπτει τη βιολογια.Ο Σταματης ειναι σαφως πιο γνωστης και ειδικος απο εμενα και πιστευω οτι σου το προτεινε για να καταπολεμησεις τυχων μολυνση, μια γενικου φασματος θεραπεια.Αν θυμαμαι καλα, ομως, εχεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο και δεν ξερω αν πριν τη χρηση του ΕΚΤΟΖΟΝ θα χρειαστεις να τον αφαιρεσεις.Πιστευω ομως πως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Το ΕΚΤΟΖΟΝ δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε.Αυτο που ξερω ειναι οτι προκειται για γενικης χρησης, ηπιο παρασιτοκτονο και δεν βλαπτει τη βιολογια.Ο Σταματης ειναι σαφως πιο γνωστης και ειδικος απο εμενα και πιστευω οτι σου το προτεινε για να καταπολεμησεις τυχων μολυνση, μια γενικου φασματος θεραπεια.Αν θυμαμαι καλα, ομως, εχεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο και δεν ξερω αν πριν τη χρηση του ΕΚΤΟΖΟΝ θα χρειαστεις να τον αφαιρεσεις.Πιστευω ομως πως πρεπει.

22902[/snapback]

Μέτρισα την αμωνία.Είναι 0.

Χτές άλλαξα το 1/3 νερό του ενυδρείου,έβαλα stress coat και nitrivec.

Τώρα περιμένω να μου φέρουν το εκτοζον(την Τρητη).

Θα ήθελα να μάθω πώς να το χρησημοποιήσω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Το οτι μετρας αμμωνια και ΝΟ2 μηδεν ειναι πολυ καλο γιατι σημαινει οτι το νερο του ενυδρειου σου εχει στρωσει, οποτε κατα τη γνωμη μου βακτηρια μπορεις να σταματησεις να ριχνεις.Τωρα, αφου αμμωνια δεν ειναι το προβλημα σου ριξε ΕΚΤΟΖΟΝ και βλεπουμε.Ολα τα σκευασματα εχουν οδηγιες χρησης τις οποιες και πρεπει να τηρουμε με σχετικη ακριβεια, οποτε οταν παρεις το ΕΚΤΟΖΟΝ στα χερια σου λογικα θα εχει και δοσολογιες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία στο ΕΚΤΟΖΟΝ είναι ένα κουταλάκι του γλυκού στα 50 λίτρα πρόληψη και θεραπεία 2 κουταλάκια του γλυκού στα 50 λίτρα .Και τη διπλή δόση να βάλεις σε έντονες καταστάσεις δεν υπάρχει πρόβλημα , εμείς το χρησιμοποιούμε για μεταφορά ψαριών σε τρελές δόσεις το κάρβουνο δεν το απορροφά διότι αποτελείτε από ανόργανα υλικά.

Τα ζωντανά βακτήρια θα σου συνιστούσα να τα χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή νερού ,κάθε φορά που βάζεις καινούργιο ψάρι μέσα ,και μετά από θεραπείες με φάρμακα .Όταν αποκτήσεις εμπειρία με το ενυδρείο σου και γνωρίζεις που πονάει θα κρίνεις κάθε πότε θα τα χρησιμοποιείς .

Αντιχλώριο πάντα .

Μην ξεχάσεις να Βάλης ένα εξωτερικό φίλτρο γεμάτο με βιολογικό υλικό και στο εσωτερικό που έχεις μπορείς να χρησιμοποίησης ότι άλλο υλικό σου παρέχει η JEWEL και μόνο (μην κάνης πατέντες χρησιμοποιώντας άλλα υλικά άλλων εταιριών).

Δεν μας είπες πόση τροφή βάζεις στο ενυδρείο σου .

Μην προσθέσεις άλλα ψάρια για 2 μήνες .

Και μην ξεχνάς να μας ενημερώνεις για όποια αλλαγή συμβαίνει .

Μια φωτογραφία καλό θα ήταν να μας έστελνες .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη σ'ευχαριστώ για της οδηγίες.Σε περίπτωση που δεν μου φέρουν το ΕΚΤΟΖΟΝ,θα μπορούσες να μου το στείλεις εσύ?

Θέλω περισότερες πληροφορίες για το βιολογικό,εξωτερικό φίλτρο.

Τα ψαράκια μου τα ταίζω τρείς φορες τη μέρα(πρωί,μεσημέρι και βράδυ).

TetraVariety flake,με 4 διαφορετικά γεύματα.Τους ρίχνω λίγα φυλλαράκια

που φαγόνονται μέσα σε 5".

Λοιπόν επέιδή όλλα ξεκίνησαν απο το ακατάλληλο νερό(απο τη βρήση,γεώτρησης)

που έχω στο ενυδρειο μου,και επηδεί κουράστικα απο τις απώλειες ψαριων και να ψάχνω όλο αυτόν τον ενάμιση χρόνο τι φταίει,αποφάσησα να αλλάξω νερό.

Το βρόχηνο σήγουρα είναι το καλήτερο.Γι αυτό θέλω να μου πείς πως να

κάνω την σταδιακή αλλαγή.Θα περιμένω απαντησή σου πριν αρχίσω τις όποιες

διαδικασίες.Δεν θέλω να επιβαρύνω κιάλο τα ψαράκια μου.

Όσο για τη φωτογραφια θα δώ τι μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΖΟΝ δεν μπορώ να σου στείλω, μπορείς να ζήτησης σε ένα από τα μαγαζιά που υπάρχουν εδώ και κάποιο θα μπορεί να σε εξυπηρετήσει ,ωστόσο θα δω και εγώ στη περιοχή σου σε ποιόν μπορεί να το βρεις.

Για το τάϊσμα πας μια χαρά ,μπορείς και περισσότερες φορές με αυτό το τρόπο.

Η αλλαγή του νερού θα γίνεται σταδιακά με βρόχινο όποτε αλλάζεις νερό .

Μετά από καμιά 10αρια φορές θα αρχίσεις να βάζεις και λίγο από τη γεώτρηση με μετρήσεις .Ξέρεις το μεγαλύτερο πρόβλημα για τα ψάρια είναι η διακύμανση των τιμών του νερού ,όσο πιο σταθερές είναι οι συνθήκες τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα και ας μην είναι οι ιδανικές συνθήκες γι αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...