Jump to content

μαγνήσιο και ασβέστιο ???


Recommended Posts

καλησπέρα σας και καλή χρονία. Χρειάζομαι την συμβουλή σας.

:welcome: Ξεκινάω ένα νέο θαλασσινό ενυδρείο 320 λιτρων , μου είπαν να βάλω οπωσδήποτε μαγνήσιο και ασβέστιο για τα κοράλλια.

Οι συσκευασίες που έχω δεν αναφέρουν δοσολογία. Είναι της GroTech και τα δύο.

Πόσο πρέπει να προσθέσω στο νερό μου, και κάθε πότε?

Ευχαριστώ , Νατάσσα

Link to comment
Share on other sites

Στο site της εταιρίας δεν αναφέρει οδηγίες?.. αυτά δεν είναι "τυφλοσούρτης" και η Gro Tech δεν είναι και καμία εταιρία της πλάκας... για ψάξτο λίγο

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι αυτο

Calciumpro Instant

Immediately soluble Calcium

In the marine water aquarium, great quantities of Calcium and Magnesium are required, in order to achieve an optimum growth of corals and red calc algaes.

1 measuring spoon (abt. 10g) results in an increase of the calcium contents by abt. 18mg per 100 liter aquarium water, without shifting of the ion balance.

In case of larger deviations, the quantity should be increased over a period of numerous days via the refill water. In case of minor quantities, please dose directly into the filter bassin at a well- floated area.

For a constant Calcium level in the aquarium, we recommend to use a Calcium reactor. When using Calcium pro instant in the aquarium, please check regularly the Calcium contents of the aquarium water. The optimum value is at abt. 420mg/l.

Available quantity 1000g / 3000g

και

Magnesiumpro instant

Immediately soluble Magnesium

In the marine water aquarium, great quantities of Calcium and Magnesium are required, in order to achieve an optimum growth of corals and red calc algaes.

In case of larger deviations, the quantity should be increased over a period of numerous days via the refill water. In case of minor quantities, please dose directly into the filter bassin at a well- floated area.

For a constant Magnesium level in the aquarium, we recommend to admix Magnesium pro in the Calcium reactor. When using Magnesium pro instant in the aquarium, please check regularly the Calcium contents of the aquarium water. The optimum value is at abt. 1330mg/l.

1 measuring spoon (abt. 10g) results in an increase of the Magnesium contents by abt. 11mg per 100 liter

aquarium water, without shifting of the ion balance.

Link to comment
Share on other sites

Άρα για να ανεβάσεις στο ενυδρείο σου το ca κατά 18mg πρέπει να ρίξεις 32γρ

και για για να ανεβάσεις το mg κατα 11mg πρέπει να ρίξεις 32γρ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας και καλή χρονία. Χρειάζομαι την συμβουλή σας.

:welcome: Ξεκινάω ένα νέο θαλασσινό ενυδρείο 320 λιτρων , μου είπαν να βάλω οπωσδήποτε μαγνήσιο και ασβέστιο για τα κοράλλια.

Οι συσκευασίες που έχω δεν αναφέρουν δοσολογία. Είναι της GroTech και τα δύο.

Πόσο πρέπει να προσθέσω στο νερό μου, και κάθε πότε?

Ευχαριστώ , Νατάσσα

να ΜΗΝ ρίξεις ακόμα τίποτα πρόσθετα μέσα στο νερό, πριν να μας γράψεις όλες τις μετρήσεις σου, και πληροφορίες για το ενυδρείο.........

Link to comment
Share on other sites

να ΜΗΝ ρίξεις ακόμα τίποτα πρόσθετα μέσα στο νερό, πριν να μας γράψεις όλες τις μετρήσεις σου, και πληροφορίες για το ενυδρείο.........

+10 :welcome:

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοσο χαμηλη θερμοκρασια..?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 320 λίτρα, με αραγονίτη και σπασμένα κοράλλια.

έχει σκίμμερ 700 λιτρων, προφίλτρο 20 micro , φίλτρο 1400 λίτρων το οποίο μέσα έχει

αντιφώσφορο, μακαρόνι, ανεργό άνθρακα και σφουγγάρι.

Οι μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι στιγμής ειναι οι εξής

PH 8,2

CL 0

PO4 0

NO3 125 (δεν ξερω πως θα το κατεβάσω χωρίς να κάνω ζημία στα ψαράκια μου)

NH3 KAI NH4 είναι περιπου στο 1 και θελω να το κατεβάσω στο 0.

θερμοκρασια 24,8

sos :P πως θα τα καταφέρω να συνεφέρω τα πραγματα χωρίς να αλλάξω το νερο , και να βάλω πολλά χημικά μεσα στο ενυδρειο.

ευχαριστώ , Νατάσσα

ΥΓ ξεχασα να σας πω ότι το ενυδρειο μου δουλευει 2 εβδομάδες φυσιολογικά με ψαρια, το στρώσιμο το εκανα κανονικα με τον αραγονιτη και τον βράχο.

Έγινε επεξεργασία - karapinat
Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ μετρας...?

βλεπω οτι μας γραφεις για υπαρξη αμμωνιας και νιτρικα στο θεο.....

μετρας σωστα..?

Link to comment
Share on other sites

Αποτι καταλαβα ειναι ενα ενυδρειο fish only (οχι κοραλια) χωρις ζωντανο βραχο.Σωστα?

Σε αυτην την περιπτωση,για να κατεβουν τα νιτρικα πρεπει να εχεις λιγα ψαρια (ποσα και τι εχεις?),να κανεις συχνες αλλαγες νερου και να ταιζεις με μετρο.

Στην περιπτωση που εχεις μονο ψαρια,οι τακτικες αλλαγες νερου θα σε καλυψουν σε απαιτησεις ασβεστιου,μαγνησιου και KH,οποτε και δεν θα προσθετεις τιποτε.

Ακομα βλεπω οτι εχεις αμμωνια,πραγμα που δειχνει οτι το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει και κακως εχει ψαρια μεσα.Ποσο καιρο λειτουργουσε πριν βαλεις το πρωτο ψαρι μεσα?Εριχνες κατι στο νερο για να στρωσει το ενυδρειο?

Νο2 δεν μετρας?

Αν εχεις ζωντανο βραχο ή/και κοραλια τοτε τα παραπανω (εκτος απο το στρωσιμο) δεν ισχυουν.

Link to comment
Share on other sites

Εστρωνα το ενυδρείο μου περίπου 1 μήνα με βράχο και τον αραγονιτη.

στις μετρήσεις που έκανα τότε, ολα ήταν φυσιολογικά.

τώρα έχουν ανέβει αυτά που προανέφερα παραπανω. μηπως να έβαζα κανεναν ανεμιστήρα να ανακατεύει το νερό???

Για τα τεστ που κάνω χρησιμοποιώ

για το NH3 / NH4 το μετράω με το fresh test της red sea

το PO4 με το sera test και όλα τα υπόλοιπα με tetra test.

ΥΓ εχω 10 ψαράκια όλα κι όλα μέσα στο ενυδρειο μου και στο NO2 μου τελείωσαν τα υγρά γι αυτό δεν εχω μετρήσει. thnks!

Έγινε επεξεργασία - karapinat
Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις μετρησε το νερο του ενυδρειου σου και με αλλα τεστ σε καποιον φιλο σου γιατι κατι δεν μου καθεται καλα....(ειδικα για την αμμωνια και τα νιτρικα...),και ανεβασε και λιγακι τη θερμοκρασια σου...

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις μετρησε το νερο του ενυδρειου σου και με αλλα τεστ σε καποιον φιλο σου γιατι κατι δεν μου καθεται καλα....(ειδικα για την αμμωνια και τα νιτρικα...),και ανεβασε και λιγακι τη θερμοκρασια σου...

+1 :P

τελικα ειναι με σπασμένα κοράλλια με φίλτρο και μακαρόνι η με ζωντανι βράχο ??

Link to comment
Share on other sites

+1 :rolleyes:

τελικα ειναι με σπασμένα κοράλλια με φίλτρο και μακαρόνι η με ζωντανι βράχο ??

Μαλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα.

Στο ενυδρείο έχω όλα αυτά που αναφέρεις στην παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

+1 :rolleyes:

τελικα ειναι με σπασμένα κοράλλια με φίλτρο και μακαρόνι η με ζωντανι βράχο ??

αν ειναι ετσι το μακαρονι πρεπει σιγα σιγα να αφερεθη ετσι ωστε την ο ζωντανος βραχος να αναλαβη την φιλτρανση, δεν ξερω βεβαια αν η ποσοτητα του ειναι αρκετη.

εκανες της μετρησεις με νεα test για δουμε την ποιοτητα του νερου ??

Link to comment
Share on other sites

Eγω συνεχιζω να μην καταλαβαινω αν εχεις ζωντανο βραχο ή οχι

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που μου είπαν , για μια πιθανή αιτία που μπρορεί να ανέβασε τις τιμες στα νιτρικά και στην αμμωνία, να μου πείτε την γνώμη σας.

Μέσα στο ενυδρείο ανάμεσα στους βράχους είχα ένα τεράστιο σκουλίκι που ψοφησε και δεν το εβγαλα αμεσως απο ενυδρειο. λετε γιαυτο να χαλασε το νερο?

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι το μακαρονι πρεπει σιγα σιγα να αφερεθη ετσι ωστε την ο ζωντανος βραχος να αναλαβη την φιλτρανση, δεν ξερω βεβαια αν η ποσοτητα του ειναι αρκετη.

εκανες της μετρησεις με νεα test για δουμε την ποιοτητα του νερου ??

ο βράχος είναι ζωντανός, αλλά είναι μόνο 8 κιλά προς το παρόν. τον αγοράζω λιγο λιγο (λογω οικονομικών δυσκολιών) :rolleyes:

Οπότε ίσως να μην πρέπει να βγάλω το μακαρόνι ακόμα.

Μόλις έκανα και αλλαγή νερού.

Μετά από πόσες ώρες να πάρω μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

ο βράχος είναι ζωντανός, αλλά είναι μόνο 8 κιλά προς το παρόν. τον αγοράζω λιγο λιγο (λογω οικονομικών δυσκολιών) :rolleyes:εβαλες προσφατα ( χθες . προχθες )βραχο στο ενυδρειο ??

Οπότε ίσως να μην πρέπει να βγάλω το μακαρόνι ακόμα. οχι δεν πρεπει

Μόλις έκανα και αλλαγή νερού. καλα εκανες

Μετά από πόσες ώρες να πάρω μετρήσεις?και τωρα μπορεις αλλα αυριο θα εχουμε καλητερη εικονα. ταισμα με μετρο .

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να απαντας στις ερωτήσεις των παιδιών. :rolleyes:

το σκουλήκι είναι μια αιτία που μπορεί να ανέβηκε η αμμωνία.

αλλά πριν πόσο καιρό έγινε αυτό;

τελικά έχεις ζωντανό βράχο;

υ.γ.

τώρα είδα ότι προσθέτεις ζ.β. σε δόσεις.ίσως γι'αυτό να ανεβένει η αμμωνία.

προσπάθησε να βάλεις την ποσότητα που χρειάζεται με τη μια ή σε δυο δόσεις

το πολύ.και σιγά-σιγά αφου έχεις βάλει το βράχο που πρέπει αφαιρείς

λίγο-λίγο το μακαρόνι και τα σφουγγάρια για να λιγοστέψεις και τα νιτρικά.

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

ο βραχος μου ειναι παλιος, ειναι "δουλεμενος".

οκ μετρησεις θα κανω αυριο

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να απαντας στις ερωτήσεις των παιδιών. :rolleyes: sorry προσπαθω να καταλαβω....

το σκουλήκι είναι μια αιτία που μπορεί να ανέβηκε η αμμωνία.

αλλά πριν πόσο καιρό έγινε αυτό; το σκουλικι το εβγαλα χθες, ηταν πεθαμενο 2 μερες

τελικά έχεις ζωντανό βράχο; ναι έχω

υ.γ.

τώρα είδα ότι προσθέτεις ζ.β. σε δόσεις.ίσως γι'αυτό να ανεβένει η αμμωνία.δεν προσθετω ΤΩΡΑ βράχο, το εχω βάλει πριν 1 μηνα μεσα αυτον που εχω

προσπάθησε να βάλεις την ποσότητα που χρειάζεται με τη μια ή σε δυο δόσεις

το πολύ.και σιγά-σιγά αφου έχεις βάλει το βράχο που πρέπει αφαιρείς

λίγο-λίγο το μακαρόνι και τα σφουγγάρια για να λιγοστέψεις και τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε και μην πανικοβάλεσαι,θα κανεις λάθος κινήσεις.Αυριο βρες αν μπορείς

το stability-seachem και πρόσθεσε μια δόση,κλείσε το σκίμμερ για λίγη ώρα και μετά

κάνε μετρήσεις και συνεχίζεις ανάλογα.Επίσης υπάρχουν και κάτι αμπούλες σε μένα κάναν

δουλειά,probidio νομίζω λέγονται.Αν προσθέσεις κάποιο από τα δυό κλείσε για λίγο

το σκίμμερ.

Link to comment
Share on other sites

ok φίλε μου, θα παω αυριο να αγοράσω αυτά που προτείνεις, θα κάνω και μετρήσεις και βλέπουμε....

ελπίζω να μην μου ψοφήσουν ψάρια μέχρι αύριο, γιατί μόλις τα κακάρωσε η γαρίδα μου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...