Jump to content

Αναβαθμιση σκαλαροενυδρειου... απο 125 σε 250 Lt!


funkyfish

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλη Χρονια! :welcome:

Βρηκα επιτελους χρονο και χρημα για να αναβαθμησω το σκαλαροενυδρειο μου διοτι δεν πληρουσε τις προδιαγραφες για τα αγαπημενα μου ψαρακια... ;)

Το νεο ενυδριο ειναι 100χ65χ40 και υπολογιζω να βγει περιπου 230lt καθαρα και υψος 60-62 cm.

Αυτο που εχω στο μυαλο μου λοιπον ειναι το εξης:

Φιλτρανση:

- Ενα εξωτερικο Eheim 2217 (μηχανικο φιλτραρισμα με EHFI FIX, βιολογικο με τα μπλε σφουγγαρια και εξτρα siporax, μετα μια στρωση υαλοβαμβακα και μια ενεργο ανθρακα ο οποιος θα αφαιρεθει στην συνεχεια.). Το φιλτρο αυτο στρωθηκε με μπολι και λειτουργισε για 10 μερες μεσα στο ηδη στρωμενο 125αρι μου.

- Ενα εσωτερικο Eheim 2210 με 2 διαμερισματα γεμισμενα με τυρφη και πανω πανω λιγο υαλοβαμβακα.

Διακοσμος:

- Ξυλα και διαφορες ριζες κυριως εμποριου... μοπανι κτλ.

- Ξανθοκιτρινη αμμος 0.5μμ υψους 3cm περιπου και σκορπια "νεκρα" φυλα

- φυτα: λιγα ευκολα οπως, εχινοδοροι ανουμπια ισως και λιγη java moss σε καμια ριζα και διαφορα φυτα επιφανειας

Ψαρια κ αλλα:

- Τα τρια σκαλαρια που ηδη εχω περιπου 8cm.... και θελω να προσθεσω αλλα 2-3, με περνει?

- Τον πλεκο που ηδη εχω 4cm (ειναι αυτος ο κιτρινος)... μου ειχαν πει στο πετ σοπ οτι δε μεγαλωνει παρα πολυ.

- 1 ζεμπρα snail

Νερο:

* το νερο της βρυσης μου ειναι 7,5 ph

- Θα προσπαθεισω να το ριξω οσο μπορω με χρηση τυρφης μεσα στο ενυδρειο αλλα και μεσα στο βαρελι που θα κανω αλλαγες νερου. Αλλαγες καθε 10 μερες 60-70 lt.

Αυτα εχω λοιπον στο μυαλο μου. :D

Μεχρι στιγμης εχω βαλλει την αμμο, το νερο και τα φιλτρα και περιμενω να μαλακωσει το νερακι.

Επισης εχω και ενα 60 αρι για καραντινα και ενα μικρο φιλτρακι... για παν ενδεχομενο! ;)

Θα ηθελα τις προτασεις σας και τις παρατηρησεις ωστε να μπορεσω να εχω ενα σωστο βιοτοπικο σκαλαροενυδρειο.... και ισως και αναπαραγωγες!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εδινα λιγο μηκος ακομα στο ενυδρειο.

Αν θες να το κανεις βιοτοπικο μη βαλεις την αφρικανικη ανουμπια και την ασιατικη java moss.

Επελεξε και τα φυτα να ειναι Αμαζωνιου.

Το κοπαδι να ειναι πανω απο 6 ατομα αλλα υπολογισε την ιχθυοφορτωση να αντεχει απο λιτρα και φιλτρανση το ενυδρειο.

Με 6 ατομα εισαι οριακα σε 230 λιτρα.

Καλη επιτυχια. :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εδινα λιγο μηκος ακομα στο ενυδρειο.

Αν θες να το κανεις βιοτοπικο μη βαλεις την αφρικανικη ανουμπια και την ασιατικη java moss.

Επελεξε και τα φυτα να ειναι Αμαζωνιου.

Το κοπαδι να ειναι πανω απο 6 ατομα αλλα υπολογισε την ιχθυοφορτωση να αντεχει απο λιτρα και φιλτρανση το ενυδρειο.

Με 6 ατομα εισαι οριακα σε 230 λιτρα.

Καλη επιτυχια. :P

Καλησπερα φιλε delta66...

To ενυδρειο εχει αγοραστει και εχει ηδη μπει η αμμος νερο και φιλτρα με τυρφη και περιμενω να εχω μαλακο νερακι και σωστες μετρησεις για να βαλω τα ψαρακια...

Εχεις δικιο για τα φυτα! Μπορεις να μου προτεινεις καποια ευκολα φυτα αμαζονιου... λεω ευκολα διοτι δεν εχω υποστρωμα και γενικως αποφευγω ζουμια και λιπασματα... Επισης θα με ενδιεφεραν και φυτα επιφανειας.... παντα Αμαζονικα!

Θα προτιμουσα να εχω 4-5 σκαλαρια και οχι 6 ωστε να βαλω και 1-2 ψαρακια βυθου... καποιο γατοψαρακι ισως? (τα corry ειναι αυτα?)

Photos απο το set up coming soon...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιποοοον

το ενυδρειο εχει στρωθει και ετοιμαζεται το aquascape του....

οι ριζες και τα φυτα που εχω μεσα ειναι απλα απο τη μεταφορα απο το μικρο! Ισως να μην κρατησω τα φυτα! Σιγουρα θα προστεθει πολυυυ ξυλο παντως... Σκευτομαι κατι σε μακρια καθετα κλαδια και κορμους...

μερικες φωτος απο οτι εχω κανει μεχρι τωρα!

Στη πρωτη φωτο φαινεται η διαδικασια στρωσιματος του φιλτρου με τη βοηθεια του μικρου ηδη στρωμενου ενυδρειου.

95643277.jpg

87607450.jpg

και εδω με το μαυρο αυτοκολητο

43239795.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η κινηση σου να αναβαθμισεις το ενυδριο και ειμαι σιγουρος πως θα το εκτιμήσουν και τα ψαρακια σου..:bowdown:

Το ενυδριο σου εχει πολλες προοπτικες αρκει να βρεις ομορφα ξυλα...

Συμφωνω απολυτα με την σκεψη σου να βαλεις πολλα ξυλα ωστε να πλησιασεις τον βιοτοπων των ψαριων σου.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Λοιπον οριστε μερικες φωτος απο το aquascape του ενυδρειου...

Επισης ενα αναπαντεχο γεγονος... Στα 3 σκαλαρια που ειχα υπηρχε ενα ζευγαρι :thumbup: ... εγω νομιζα οτι ειχα 3 μαντραχαλους!!! :bowdown:

Γυρισα λοιπον κυριακη βραδυ σπιτι μου και βρηκα σκαλαρο-αυγουλακια... :rasp::bowdown:

Δυστηχως δεν ειμαι καθολου ετοιμος για μωρα διοτι ασχολουμαι με βασικα πραγματα ακομα. Εψαξα πολλα τοπικς ομως και εχω αρχισει διαβασμα!

Οποτε αυτη τη φορα θα αφησω την "φυση" να αποφασισει για την τυχη των μικρων. :hysterical:

Να θυμισω:

Διαστασεις 100χ65χ40 καθαρα περιπου 240λτ

Φιλτρο Εheim 2217 με siporax

2 λαμπες τυπου Τ5 η μια ειναι ροζ (10 ωρες φωτοπεριοδος)

PH 6.7

GH 6

KH 2

Δυστηχως οι φωτος ειναι απο το κινητο μου, θα προσπαθήσω να βαλω καλύτερες.

στα αριστερα στη μεση του τζαμιου φαίνονται τα αυγα

scape.jpg

και τα αυγα απο πιο κοντα

eggs.jpg

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια Φίλιππε, αν θες φυτά μου λες. :rasp:

Thanx george... Θα σου πω αν ειναι... :bowdown:

επισης ισως χρειαστω καμια απο τις ριζες που ειχες για αναμεσα απο τους χοντρους κορμους που εβαλα...

Φιλια!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Άσε τους γονείς μόνους με τα αυγά άσε και ένα φωτάκι στο δωμάτιο το βράδυ για να τα φροντίζουν και εύκολα θα γίνεις νονός. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγα εχουν κλισει πανω απο 24 ωρο και δεν εχω παρατηρισει καμια αλλαγη στο σχημα τους (ουριτσες κτλ)... Μερικα εχουν ασπρισει. Επισης ανα αραια χρονικα διαστηματα ο αρσενικος τρωει ενα δυο αυγα!

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο αρσενικος τα κοιταζει επιμονα απο αποσταση 2-3 εκ και δεν αφηνει ουτε την θυλικια να πλησιασει (της τσιμπαει τα πλαινα πτερυγια)... :bowdown: Ενω η θυληκια προσπαθει να τα πλησιασει... επισης η θυληκια βοηθαει στην απομακρυνση του τριτου σκαλαριου.

Γιατι αραγε αυτη η περιεργη συμπεριφορα? Εχω διαβασει σε αλλα ποστ οτι τα ζευγαρια αναλαμβανουν μαζι την φροντιδα των αυγων...!!!???!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγα εχουν κλισει πανω απο 24 ωρο και δεν εχω παρατηρισει καμια αλλαγη στο σχημα τους (ουριτσες κτλ)... Μερικα εχουν ασπρισει. Επισης ανα αραια χρονικα διαστηματα ο αρσενικος τρωει ενα δυο αυγα!Υπομονη άλλες 24,αλλιώς την επόμενη φορά

Καθαρίζει τα χαλασμένα

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο αρσενικος τα κοιταζει επιμονα απο αποσταση 2-3 εκ και δεν αφηνει ουτε την θυλικια να πλησιασει (της τσιμπαει τα πλαινα πτερυγια)... :bowdown: Ενω η θυληκια προσπαθει να τα πλησιασει... επισης η θυληκια βοηθαει στην απομακρυνση του τριτου σκαλαριου.

Γιατι αραγε αυτη η περιεργη συμπεριφορα? Εχω διαβασει σε αλλα ποστ οτι τα ζευγαρια αναλαμβανουν μαζι την φροντιδα των αυγων...!!!???!! :rasp:

Προσωπικά δεν την θεωρώ σπάνια αυτήν την συμπεριφορά.Στο κάτω κάτω τα ψάρια προστατευουν τα αυγά τους.Καλύτερο βέβαια να μείνει το ζευγάρι μόνο του.

Βάλε και μια φώτο απο τον πλέκο!

Καλύτερη η εικόνα του ενυδρείου σου με τα ξύλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε επειδή το περνάω αυτό τώρα με τα δικά μου, ένα πράμα σου λέω, μόνα τους και άστα, θα γεννήσουν, θα τα χάσουν, θα ξαναγεννήσουν, θα τα φάνε, θα τσακωθούν 3-4 φορές μετά θα δεις και μωρά, λόγω του οτι δεν έχουν παρακολουθήσει ποτέ γέννα και έχουν φύγει από τη φύση με όλα αυτά τα τζάμια που βλέπαν σε όλη τους τη ζωή, σε αντίθεση με τα άγρια ψάρια, θέλουν μερικές φορές να πειραματιστούν για να βρουν τις ισορροπίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...