Jump to content

Σημάδια σε Dwarf Gurami


Recommended Posts

Το πρώτο ψάρι, όπως κατάντησε...

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01378.JPG

Και τα καινούργια μας στίγματα...

Εδώ φαίνεται καθαρά

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01379.JPG

Εδώ φαίνονται άλλα δύο στο "λαιμό" αλλά μάλλον είναι αντανάκλαση γιατί από κοντά δε φαίνονται...

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01383.JPG

Εάν κάνω αλλαγή νερού στο 50% πόσο εκτοζόν θα πρέπει να βάλω στο δοχείο αλλαγής; Για όλο το ενυδρείο ή για το μισό;

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να προσθέσω ότι ακριβώς αυτό το στίγμα είδα και στα ψάρια του μαγαζιού όταν ξαναπήγα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι ακριβώς αυτό το στίγμα είδα και στα ψάρια του μαγαζιού όταν ξαναπήγα.

Ξέχνα την άνοδο θερμοκρασίας. Αλλαγή νερού όσο μπορείς μεγαλύτερη ΠΑΝΤΑ με προετοιμασμένο νερό και ΕΚΤΟΖΟΝ για το σύνολο των λίτρων σου στην δοσολογία της θεραπείας και ΠΑΝΤΑ διαλυμένο... Όχι κατευθείαν η σκόνη μέσα στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα μία αλλαγή 50% και έβαλα εκτοζόν για τα λίτρα που άλλαξα. Θα προσθέσω άλλη μισή ποσότητα διαλυμένο εκτοζόν και σε μία εβδομάδα θα κάνω πάλι μία αλλαγή 50% με πλήρη δόση εκτοζόν.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Από τις φωτογραφίες κανένα συμπέρασμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτές είναι οι σημερινές φωτογραφίες. Οι πληγές είναι πιο άσπρες.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01384.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01389.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01391.JPG

Σε μία φωτογραφία φαίνεται ένα ζεβράκι που τσιμπάει μια πληγή. Συμβαίνει συχνά αυτό ενώ πριν δε συνέβαινε. Σήμερα το ψάρι έχει απομονωτική συμπεριφορά και προτιμάει τη σκιά...

Ευτυχώς έχουμε και ευχάριστα. Μία γαριδούλα μας κουβαλάει αυγουλάκια!

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φυματίωση των ψαριών

(Mycobacterium kai Nocardia sp.) Τα βακτήρια αυτά μπορεί να είναι και βλαβερά για τον άνθρωπο αν καταπιείτε το νερό.

Σημάδια μόλυνσης

Τα προσβλημένα ψάρια μπορεί να παρουσιάσουν απώλεια όρεξης, ατονία και να χάνουν το χρώμα τους. Αργότερα στην εξέλιξη της νόσου μπορεί να γίνουν καχεκτικά, να εξογκωθούν τα μάτια τους και να παρουσιάσουν δερματικά προβληματα.Μπορει επίσης να παραμορφωθεί η ραχοκοκαλιά τους.

Συνιστώμενη θεραπεία

Στα πρώτα στάδια με φάρμακα φυματίωσης ανθρώπου, συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας αλλά όταν η κατάσταση είναι προχωρημένη δεν φαίνετε να αντιδρά.

Όχι στο ανέβασμα τις θερμοκρασίας.

Η νόσος μπορεί να προληφθεί αν τα ψάρια διατηρούνται σε kαλη φυσική κατάσταση.

Αφαιρείτε τα άρρωστα γιατί διαφορετικά θα έχετε κανιβαλισμούς και εξάπλωση της νόσου.

Βιβλιογραφία, Η Φροντίδα του ενυδρείου (Dr. Neville Carrington)

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το ψάρι έχει φυματίωση, το ενυδρείο μετά χρειάζεται απολύμανση; Τι κάνουμε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τις φωτογραφίες που έχεις βάλει δεν έχει καμία σχέση .

Άλλη η φυματίωση των ψαριών και άλλη των ανθρώπων δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο .

Δεν έχει φυματίωση !!!!

Ειναι δύσκολη ασθένεια να πετύχει , με το εξής σκεπτικό .

Η ασθένεια αυτη ΔΕΝ δημιουργείτε στο ενυδρείο μας θα πρέπει να έρθει απ έξω .

Ψαρια τα οποία ειναι μολυσμένα με ασθένειες που μπορεί να μεταδοθούν σε άνθρωπο ΔΕΝ ΕΙΣΑΓΩΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ .

Αν είχε ξεφύγει και έγινε η εισαγωγή τους θα είχε χτυπήσει τον εισαγωγέα πρώτα ( και δεν θα του είχε μείνει ψάρι όρθιο ) ή το μαγαζί της λιανικής .

Ξέχνα το .

Link to comment
Share on other sites

Μου προκαλείς μεγάλη ανακούφιση...

Εύχομαι να έχεις δίκιο και να πιάσει η θεραπεία που κάνουμε...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μου προκαλείς μεγάλη ανακούφιση...

Εύχομαι να έχεις δίκιο και να πιάσει η θεραπεία που κάνουμε...

Ευχαριστώ

Και η θεραπεία να μην πιάσει, μην τρομοκρατηθείς. Οι πιθανότητες να κολλήσει άνθρωπος ασθένεια από ψάρι είναι μηδαμινές για πολλούς και διάφορους λόγους! Το ψαράκι σου σίγουρα δεν είναι καλά και δεν είναι εύκολη η θεραπεία του. Αυτό βέβια δεν σημαίνει αυτομάτως και φυματίωση!

Και κυρίως αφού σου το λέει ο Σταμάτης, πίστεψέ με, ποτέ δεν θα ρίσκαρε την δική σου υγεία ή της οικογένειά σου απλά και μόνο για να κρατήσεις 5-10 ψάρια! Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να είμαστε γενικώς επιφυλακτικοί και γενικότερα προσεχτικοί στις γενικότερες διαδικασίες που ακολουθούμε μέσα σε ένα ενυδρείο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μην με παρεξηγήσετε, δεν θέλω να σπείρω τον τρόμο και σου εύχομαι ότι καλύτερο για τα ψάρια σου αλλά απτής φωτογραφίες σου μου φαίνετε ότι είναι φιματιωση.Για καλό και για κακό ας είμαστε λίγο επιφυλακτική και καλό είναι κατά την γνώμη μου αν έχεις και άλλα ψάρια στο ενυδρείο να τα απομακρύνεις αν έχεις την δυνατότητα. Κατά τα άλλα δεν έχεις να κάνεις και τίποτα καλύτερο από αυτο που ήδη προσπαθείς

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Και η θεραπεία να μην πιάσει, μην τρομοκρατηθείς. Οι πιθανότητες να κολλήσει άνθρωπος ασθένεια από ψάρι είναι μηδαμινές για πολλούς και διάφορους λόγους! Το ψαράκι σου σίγουρα δεν είναι καλά και δεν είναι εύκολη η θεραπεία του. Αυτό βέβια δεν σημαίνει αυτομάτως και φυματίωση!

Και κυρίως αφού σου το λέει ο Σταμάτης, πίστεψέ με, ποτέ δεν θα ρίσκαρε την δική σου υγεία ή της οικογένειά σου απλά και μόνο για να κρατήσεις 5-10 ψάρια! Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να είμαστε γενικώς επιφυλακτικοί και γενικότερα προσεχτικοί στις γενικότερες διαδικασίες που ακολουθούμε μέσα σε ένα ενυδρείο :rolleyes:

Για τα παραπάνω, σύντομα θα σηκώσω κι ένα άρθρο! Σε πρώτη φάση θα σου πω πως η φυματίωση των ψαριών προέρχεται από το μυκητοβακτήριο Marinum (Mycobacterium marinum) το οποίο είναι στενά συνδεδεμένο με το μυκητοβακτήριο της ανθρώπινης φυματίωσης, αλλά είναι διαφορετικό. Υπάρχουν πάνω από 50 είδη μυκητοβακτηρίων τα οποία συνδέονται με τη φυματίωση και δεν είναι όλα κολλητικά και με αρνητικές επιπτώσεις στον άνθρωπο.

Κράτα αυτά ως πληροφορίες για την ώρα :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Παιδία μην με παρεξηγήσετε, δεν θέλω να σπείρω τον τρόμο και σου εύχομαι ότι καλύτερο για τα ψάρια σου αλλά απτής φωτογραφίες σου μου φαίνετε ότι είναι φιματιωση.Για καλό και για κακό ας είμαστε λίγο επιφυλακτική και καλό είναι κατά την γνώμη μου αν έχεις και άλλα ψάρια στο ενυδρείο να τα απομακρύνεις αν έχεις την δυνατότητα. Κατά τα άλλα δεν έχεις να κάνεις και τίποτα καλύτερο από αυτο που ήδη προσπαθείς

Φιλικά.

Κανείς δεν σε παρεξηγεί και κανείς μας δεν είναι βέβαιος για το αν πρόκειται για φυματίωση ή όχι! Μόνο εργαστηριακή εξέταση του ψαριού μπορεί να αποδείξει αν είναι ή όχι. Αυτό που λέμε είναι πως αφενός είναι πολύ δύσκολο να είναι φυματίωση, αλλά κι αν είναι (α) δεν είναι για να τρομοκρατηθούμε (αρκεί να είμαστε προσεχτικοί) και (β) θα είχε δημιουργηθεί "πανικός" σε πολλά καταστήματα, αφού όπως είπε ο Σταμάτης θα χτύπαγε πρώτα τον προμηθευτή ο οποίο προμηθεύει 5-10-20 καταστήματα!

Η φυματίωση δεν είναι σαν τις "απλές" ασθένειες των ψαριών. Δεν πρόκειται για μικρόβιο που υπάρχει στο ενυδρείο ή στο νερό ή πάνω στο ψάρι συνεχώς και απλά περιμένει τις ιδανικές συνθήκες για να εξαπλωθεί! Όπως είπε ο Σταμάτης, πρέπει να έρθει από έξω και δεν είναι καθόλου εύκολο να συμβεί αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φοβόμουν για το θέμα της μετάδοσης. Μετά ψάχνοντας λίγο είδα ότι πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να κολλήσεις κάτι και κάπως ησύχασα. Αυτό που με καίει τώρα είναι να μη χρειαστεί να ξαναστήσω το ενυδρείο από την αρχή καθώς δεν έχω τη δυνατότητα να απομακρύνω τα άρρωστα ψαράκια και φοβάμαι μήπως μεταδοθεί η ασθένεια μέσα στον ενυδρείο...

Πάντως από όρεξη πάμε καλά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλές συνθήκες νερού, σωστή τροφή σε ποικιλία και εμπλουτισμένη σε βιταμίνες (1-2 φορές την εβδομάδα) και αρκετή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ανοιγουν οι φωτο. Παντως αν φοβασε στις εργασιες ξ τις αλλαγες νερου φορα γαντια χοντρα κουζινας κ αν εχεις παιδακια μην τ αφηνεις να βαζου τα χερια τους στο ενυδρειο εγω αυτα κανω

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμένω για φυματίωση πάντως σε κάθε περίπτωση η προσθήκη μιας μικρής ποσότητας αλατιού όταν τα ψάρια έχουν χάσει τα χρώμα τους, είναι πληγωμένα η έχουν έλκη, περιορίζει το στρες της οσμωτικής πίεσης που υφίστανται. Με άλλα λόγια δεν χρειάζονται να ξοδέψουν πολύ ενέργεια για να αποβάλλουν μεγάλες ποσότητες νερού που μπαίνουν στο σώμα τους με όσμωση. Η συνιστώμενη πυκνότητα σαν γενική προσθήκη ενυδρείου είναι 0,1 % δηλαδή 1 γρ./λίτρο. Ακόμα πιο αποτελεσματικό είναι ένα μίγμα αλατιού με 1,2% περίπου χλωριούχου καλίου και 1,7% περίπου χλωριούχου ασβεστίου που είναι φυσιολογικό διάλυμα για χρήση σε ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Το ψαράκι μας έχει απομονωθεί και αναπνέει γρήγορα. Οι πληγές του είναι κάτασπρες. Μάλλον πνέει τα λίσθια.

Το άλλο γκουράμι που είχε δυο μικρά άσπρα στίγματα πρέπει να έχει μόνο το ένα. Ίσως να έπιασε η θεραπεία για αυτό τελικά.

Τώρα που θα κάνω εβδομαδιαία αλλαγή νερού θα βάλω πάλι εκτοζόν για όλα τα λίτρα μου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Το ψαράκι μας έχει απομονωθεί και αναπνέει γρήγορα. Οι πληγές του είναι κάτασπρες. Μάλλον πνέει τα λίσθια.

Το άλλο γκουράμι που είχε δυο μικρά άσπρα στίγματα πρέπει να έχει μόνο το ένα. Ίσως να έπιασε η θεραπεία για αυτό τελικά.

Τώρα που θα κάνω εβδομαδιαία αλλαγή νερού θα βάλω πάλι εκτοζόν για όλα τα λίτρα μου;

Ευχαριστώ

ΕΚΤΟΖΟΝ για όλα τα λίτρα σου και αλλαγή μεγάλη... Περίπου του 50%+. Θα ήθελα φωτογραφία του βαριά ασθενή! Αν ταλαιπωρείται και κριθεί μη αναστρέψιμη διαδικασία ίσως να μπούμε στη διαδικασία της ευθανασίας!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Το ψαράκι μας έχει απομονωθεί και αναπνέει γρήγορα. Οι πληγές του είναι κάτασπρες. Μάλλον πνέει τα λίσθια.

Το άλλο γκουράμι που είχε δυο μικρά άσπρα στίγματα πρέπει να έχει μόνο το ένα. Ίσως να έπιασε η θεραπεία για αυτό τελικά.

Τώρα που θα κάνω εβδομαδιαία αλλαγή νερού θα βάλω πάλι εκτοζόν για όλα τα λίτρα μου;

Ευχαριστώ

Soy eyxome to kalytero!

Link to comment
Share on other sites

Soy eyxome to kalytero!

Μικρά ελληνικά σε παρακαλώ :rolleyes:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

Link to comment
Share on other sites

Μικρά ελληνικά σε παρακαλώ :rolleyes:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26062

Οκ Στορμ,το ξερω πάντως δεν έγραψα και Κανά βιογραφικό σημείωμα! :D

Link to comment
Share on other sites

O βαριά ασθενής.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01403.JPG

Και ο ελαφρά(ελπίζω) ασθενής.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01400.JPG

Εάν κριθεί μη αναστρέψιμη υπάρχει λόγος που πρέπει να κάνουμε ευθανασία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εάν κριθεί μη αναστρέψιμη υπάρχει λόγος που πρέπει να κάνουμε ευθανασία;

Το να μη ταλαιπωρείτε το ψάρι. Εγώ από τη πρώτη φωτογραφία δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα... Ίσως ο Σταμάτης να μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...