Jump to content

Σημάδια σε Dwarf Gurami


Recommended Posts

Ημουν απο την αρχη σχεδον βεβαιος οτι προκειται για φυματιωση. Ο λογος ειναι οτι εχω αντιμετωπισει την ασθενεια 2 φορες και παντα σε Λαβυρινθοψαρα, οποτε δεν μιλω θεωρητικα μονο,αλλα απο ιδία εμπειρια. Η εμφανιση πληγων και η αργη σχετικα εξελιξη τους ,ενετεινε τις υποψιες μου.

Εγω μολις εμφανιστηκαν ελκη στα Paradise gurami που ειχα καποτε, πηγα αμεσως στο μαγαζι οπου τα αγορασα και ειδα οτι ολα τα ψαρια στο ενυδρειο απο οπου τα πηρα ειχαν εκδηλωσει τις ιδιες πληγες και μερικα κειτονταν ηδη νεκρα στον πατο. Πηγα σπιτι και τους εκανα αμεσως ευθανασια μιας και πρακτικως δεν υπαρχει θεραπεια απο την στιγμη που θα εκδηλωθει η νοσος.

Τους επομενους μηνες ξαναεμφανιστηκε σε ενα Pearl gurami,και παλι η καταληξη ηταν αμεσως ευθανασια.

Επειδη λοιπον με απασχολησε το θεμα εκανα μια εκτεταμενη ερευνα και ενημερωθηκα για την φυματιωση και καπου διαβασα σε ενα site που ασχολειται με την ιχθυοπαθολογια οτι εγινε μια ερευνα που επεδειξε οτι το 75% των Gurami που εισαγονται στον δυτικο κοσμο απο τα εκτροφεια της Ν.Α.Ασιας ειναι φορεις της ασθενειας !! Καποια θα την εκδηλωσουν , καποια μπορει να μην νοσησουν ποτε.

Οσο για την μεταδοση στον ανθρωπο , ειναι πολυ δυσκολο να συμβει. θα πρεπει να υπαρχει καποια πληγη για να εισελθει το μυκοβακτηριο και παλι πιο πολυ κινδυνευουν ατομα με χαμηλο ανοσοποιητικο.

Εγω ειχα κοπει απο την κοντρα του ενυδρειου και βουτουσα συχνα τα χερια μου μεσα, πριν καταλαβω οτι ηταν φυματιωση, και δεν επαθα απολυτως τιποτα. Ειναι γνωστη ομως πριν μερικα χρονια, η περιπτωση μιας κοπελας απο την Κρητη η οποια κολλησε την ασθενεια απο εναν Betta και ταλαιπωρηθηκε αφανταστα με μηνες θεραπειας και κοκταιλ αντιβιωτικων. Οποτε δεν βλαπτει να ειμαστε ενημερωμενοι και να γνωριζουμε πως να προστατευτουμε αν μας τυχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ημουν απο την αρχη σχεδον βεβαιος οτι προκειται για φυματιωση. Ο λογος ειναι οτι εχω αντιμετωπισει την ασθενεια 2 φορες και παντα σε Λαβυρινθοψαρα, οποτε δεν μιλω θεωρητικα μονο,αλλα απο ιδία εμπειρια. Η εμφανιση πληγων και η αργη σχετικα εξελιξη τους ,ενετεινε τις υποψιες μου.

Εγω μολις εμφανιστηκαν ελκη στα Paradise gurami που ειχα καποτε, πηγα αμεσως στο μαγαζι οπου τα αγορασα και ειδα οτι ολα τα ψαρια στο ενυδρειο απο οπου τα πηρα ειχαν εκδηλωσει τις ιδιες πληγες και μερικα κειτονταν ηδη νεκρα στον πατο. Πηγα σπιτι και τους εκανα αμεσως ευθανασια μιας και πρακτικως δεν υπαρχει θεραπεια απο την στιγμη που θα εκδηλωθει η νοσος.

Τους επομενους μηνες ξαναεμφανιστηκε σε ενα Pearl gurami,και παλι η καταληξη ηταν αμεσως ευθανασια.

Επειδη λοιπον με απασχολησε το θεμα εκανα μια εκτεταμενη ερευνα και ενημερωθηκα για την φυματιωση και καπου διαβασα σε ενα site που ασχολειται με την ιχθυοπαθολογια οτι εγινε μια ερευνα που επεδειξε οτι το 75% των Gurami που εισαγονται στον δυτικο κοσμο απο τα εκτροφεια της Ν.Α.Ασιας ειναι φορεις της ασθενειας !! Καποια θα την εκδηλωσουν , καποια μπορει να μην νοσησουν ποτε.

Οσο για την μεταδοση στον ανθρωπο , ειναι πολυ δυσκολο να συμβει. θα πρεπει να υπαρχει καποια πληγη για να εισελθει το μυκοβακτηριο και παλι πιο πολυ κινδυνευουν ατομα με χαμηλο ανοσοποιητικο.

Εγω ειχα κοπει απο την κοντρα του ενυδρειου και βουτουσα συχνα τα χερια μου μεσα, πριν καταλαβω οτι ηταν φυματιωση, και δεν επαθα απολυτως τιποτα. Ειναι γνωστη ομως πριν μερικα χρονια, η περιπτωση μιας κοπελας απο την Κρητη η οποια κολλησε την ασθενεια απο εναν Betta και ταλαιπωρηθηκε αφανταστα με μηνες θεραπειας και κοκταιλ αντιβιωτικων. Οποτε δεν βλαπτει να ειμαστε ενημερωμενοι και να γνωριζουμε πως να προστατευτουμε αν μας τυχει.

Έχω διαβάσει και εγώ κάτι ανάλογο από βιβλίο ιχθυολογίας όχι συγκεκριμένα για τα γκουραμι αλλά κάποιοι ισχυρίζονται ότι το ψάρι δεν μπορεί να είναι φορέας και ότι η νόσος αυτή μεταδίδεται από εξωτερικούς παράγοντες και ότι στην Ευρώπη δεν εισάγονται ψάρια με τέτοια νόσο!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έγραψα ότι το ψάρι ήταν απομονωμένο και ανέπνεε γρήγορα. Δεν το είχα δει να κινείται. Μόλις βγήκε από την απομόνωση άρχισε να το παρασέρνει το ρεύμα και έπεφτε στον πυθμένα και χτυπούσε σε ξύλα και φυτά. Μετά από λίγη ώρα παρατήρησα ότι του έλειπαν και μερικά μεγάλα κομμάτια πτερυγίων. Το τσιμπούσε το honey γκουράμι. Σήμερα το πρωί το βρήκα νεκρό.

Η εξέλιξη ήταν αρκετά γρήγορη καθώς το ψάρι μέχρι πριν 3 μέρες έτρωγε και κολυμπούσε κανονικά.

Από το ελαφρά άρρωστο γκουράμι τι μπορούμε να περισώσουμε; Τα ζεβράκια έχουν κίνδυνο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έγραψα ότι το ψάρι ήταν απομονωμένο και ανέπνεε γρήγορα. Δεν το είχα δει να κινείται. Μόλις βγήκε από την απομόνωση άρχισε να το παρασέρνει το ρεύμα και έπεφτε στον πυθμένα και χτυπούσε σε ξύλα και φυτά. Μετά από λίγη ώρα παρατήρησα ότι του έλειπαν και μερικά μεγάλα κομμάτια πτερυγίων. Το τσιμπούσε το honey γκουράμι. Σήμερα το πρωί το βρήκα νεκρό.

Η εξέλιξη ήταν αρκετά γρήγορη καθώς το ψάρι μέχρι πριν 3 μέρες έτρωγε και κολυμπούσε κανονικά.

Από το ελαφρά άρρωστο γκουράμι τι μπορούμε να περισώσουμε; Τα ζεβράκια έχουν κίνδυνο;

Ευχαριστώ

Αν εχεις την δυνατοτητα να το μεταφερεις αλλου λογικο και καλο είναι να το κανεις! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτές είναι οι δύο τελευταίες φωτογραφίες του γκουράμι που απέμεινε.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01406.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01407.JPG

Το άσπρο σημάδι έχει μια μικρή τρυπούλα στη μέση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτές είναι οι δύο τελευταίες φωτογραφίες του γκουράμι που απέμεινε.

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01406.JPG

http://users.auth.gr/~ssaridis/fish/DSC01407.JPG

Το άσπρο σημάδι έχει μια μικρή τρυπούλα στη μέση.

Ευχαριστώ

Θα σου πρότεινα και Pimafix μαζί με το Ektozon.

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.istellas.gr/aquarium/my_medicines_pimafix.html

Link to comment
Share on other sites

Η τρύπα στο πίσω πτερύγιο του γκουράμι έχει μεγαλώσει...

Το εκτοζόν μήπως δεν αρκεί;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πριν πολλές μέρες λίγο μετά αφού πέθανε και το τελευταίο γκουράμι πέρασα από ένα pet shop και παρατήρησα ένα γκουράμι να έχει ένα σπυρι στο στόμα σαν του δικού μου. Την επόμενη εβδομάδα ξαναπέρασα και είδα και δεύτερο ψάρι με άσπρο σημάδι στο σώμα. Το είπα στον ιδιοκτήτη και χρησιμοποιήσε esha2000. Ξαναπέρασα σήμερα και είδα ότι το γκουράμι με το σημάδι στο στόμα είχε βελτίωση. Μου είπε ότι συνολικά έβαλε 3 φορές από το esha2000 όλο αυτό το διάστημα. Φαίνεται να δούλεψε. Επειδή έχω σκοπό να ξαναβάλω γκουράμι εάν μου ξανασυμβεί να το δοκιμάσω; Τι γνωρίζετε για το συγκεκριμένο σκεύασμα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολλές μέρες λίγο μετά αφού πέθανε και το τελευταίο γκουράμι πέρασα από ένα pet shop και παρατήρησα ένα γκουράμι να έχει ένα σπυρι στο στόμα σαν του δικού μου. Την επόμενη εβδομάδα ξαναπέρασα και είδα και δεύτερο ψάρι με άσπρο σημάδι στο σώμα. Το είπα στον ιδιοκτήτη και χρησιμοποιήσε esha2000. Ξαναπέρασα σήμερα και είδα ότι το γκουράμι με το σημάδι στο στόμα είχε βελτίωση. Μου είπε ότι συνολικά έβαλε 3 φορές από το esha2000 όλο αυτό το διάστημα. Φαίνεται να δούλεψε. Επειδή έχω σκοπό να ξαναβάλω γκουράμι εάν μου ξανασυμβεί να το δοκιμάσω; Τι γνωρίζετε για το συγκεκριμένο σκεύασμα;

Ευχαριστώ

Μια χαρά σκεύασμα είναι όπως και όλα όσα προτείναμε. Το θέμα είναι να "πιάσεις" το είδος της ασθένειας και να χρησιμοποιηθεί το κατάλληλο φάρμακο. Καλό είναι να συλλέγεις τέτοιου είδους πληροφορίες, αλλά καλύτερο είναι να έχεις μία καραντίνα, όπου μπορεί να σε γλιτώσει από πολλές άσκημες καταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την καραντίνα το έχω διαπιστώσει. Σκέφτηκα ίσως να χρησιμοποιώ προληπτικά ΕΚΤΟΖΟΝ στο ενυδρείο όταν μπαίνει νέο ψάρι μιας και δε βλάπτει τη βιολογία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γράφω εδώ για να μην ανοιξω καινουριο θέμα μιας και αυτό με καλύπτει!

Έχω 3-4 μέρες που πήρα γκουράμι Dwarf και Pearl!

Tα Pearl φαίνονται μια χαρά αλλά σήμερα είδα στα Dwarf σημάδια φυματίωσης (ίσως)!

ΠΑΝΙΚΟΣ! Έχω και 2 μωρά μέσα στο σπίτι!

Γενικά δεν έχω υστερίες σε θέματα ασθενειών μιας και δουλεύω σε νοσοκομείο!

Σε λίγο θα πάω πίσω στο μαγαζί τα συγκεκριμένα ψαράκια.. κάτι που θα έκανα έτσι κ αλλιώς!

Επιδή μου τα πούλησαν για χαρέμι ενώ αυτά είναι όλα αρσενικά και επιδή δεν είναι τα λίτρα μου (150) για δεύτερο χαρέμι αφου έχω και το χαρέμι με τα Pearl που θέλω και να κρατήσω!

Η ερώτηση είναι τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα!

Βγάζω σήμερα τα επίφοβα ψάρια και μετα?

Πρέπει να κάνω απολύμανση στο ενυδρείο και πως?

Υπάρχει περίπτωση να έχουν πρόβλημα και τα άλλα ψαράκια?

Εχω και 5 Cory albino που είναι δύσκολο να δω σημάδια λόγω χρώματος όπως και στα Pearl!

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμία, φωτογραφίες για να καταλάβουμε τί είναι και αν είναι μεταδοτικό

Link to comment
Share on other sites

Τα έβγαλα τα Dwarf και ενημερωσα τον πετσοπά!

Εξακολουθώ να φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να δω τα σημάδια στα υπόλοιπα λόγω χρώματος.

Σήμερα θα πάρω μεγενθυντικό φακό για να βλέπω καλύτερα!

Έτσι και αλλίώς ήθελα να τα βγάλω για να μην έχω καυγάδες με τα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...