Jump to content

Ph για κιχλιδες λαμπιντοχρομις


katerina

Recommended Posts

θα ηθελα παρακαλω τη γνωμη σας σχετικα με το ph σε ενα κοπαδακι λαμπιντοχρομις .υπαρχει προβλημα να εχει μικρη διαφορα απο το προτινομενο?

κατερινα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα ψαρια σου δε θα νιωθουν τοσο ανετα οσο με το προτεινομενο ph. Ποσο ph εχεις τωρα?

7,9

Link to comment
Share on other sites

Εισαι μεσα στα πλαισια για το ph, 7.5-8.5 θελουν, αρκετες πετρουλες για κρυψωνες μη ξεχασεις.

Θα σου πουν και πιο εμπειροι εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλωςήρθες στην Αφρική!

Θα σου πρότεινα να ανεβάσεις το ph σου στο 8.1-8.2,θα είναι καλύτερα για τα ψάρια σου.Καλό θα είναι να μην φέρνουμε τα ψάρια μας στο όριο τους,στο ενδιάμεσο ζουν καλύτερα.Κάποιες βασικές πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=33449&hl

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Καλωςήρθες στην Αφρική!

Θα σου πρότεινα να ανεβάσεις το ph σου στο 8.1-8.2,θα είναι καλύτερα για τα ψάρια σου.Καλό θα είναι να μην φέρνουμε τα ψάρια μας στο όριο τους,στο ενδιάμεσο ζουν καλύτερα.Κάποιες βασικές πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=33449&hl

εντος οριου ειμαι .μια χαρα

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Καλωςήρθες στην Αφρική!

Θα σου πρότεινα να ανεβάσεις το ph σου στο 8.1-8.2,θα είναι καλύτερα για τα ψάρια σου.Καλό θα είναι να μην φέρνουμε τα ψάρια μας στο όριο τους,στο ενδιάμεσο ζουν καλύτερα.Κάποιες βασικές πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ :P

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...ic=33449&hl

Δημητρη...

Εγω απλα θα κανω την ερωτηση που εχω ξανα κανει....

Τα ψαρια η φιλη τα έχει 7,9.

Στο πετ σοπ και γενικά στη μεχρι τωρα ζωη τους ζουσαν στο 7,2-7,5.

Ειναι σιγουρο οτι θα νιωσουν καλυτερα στο 8,2 ή θα ειναι καλυτερα σε αυτο που εζησαν και μεγαλωασαν??

Ακομα δεν το εχω καταλαβςι γιαυτο ξαναρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο στο pet shop δεν έχουν ούτε άμμο ούτε κρυψώνες. Αυτό σημαίνει ότι στο ενυδρείο μας τα βάζουμε έτσι;

:P

Νομιζω με παρεξηγησες... :lmao:

Αλλο οι κρυψωνες και η αμμος και άλλο το ph.

Το 1 επηρρεαζει τη συμπεριφορα... το αλλα την υγεια... δηλαδη τον οργανισμο.

Ετσι δεν ειναι?

Οποτε νομζω οτι διατυπωσα καλυτερα την ερωτηση. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι ότι όλα επηρεάζουν την υγεία του ψαριού. Οτιδήποτε στρεσάρει ένα ψάρι χαμηλώνει την άμυνα του και το κάνει ευάλωτο σε ασθένειες. Αν δεν παρέχεις άμμο και κρυψώνες στις Κιχλίδες, θα στρεσαριστούν και θα αρρωστήσουν. Τώρα για το ph που έθιξες, τα ψάρια έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται σε διαφορετικές συνθήκες. Μπορεί πχ μια Κιχλίδα απο την λίμνη Malawi να επιβιώσει σε ph:7 μπορεί να επιβιώσει και σε ph:9. Ποιό είναι όμως το ph εκείνο που θα κάνει το ψάρι να δείξει πλήρως τα χρώματά του και να βγάλει τις συμπεριφορές του;

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι ότι όλα επηρεάζουν την υγεία του ψαριού. Οτιδήποτε στρεσάρει ένα ψάρι χαμηλώνει την άμυνα του και το κάνει ευάλωτο σε ασθένειες. Αν δεν παρέχεις άμμο και κρυψώνες στις Κιχλίδες, θα στρεσαριστούν και θα αρρωστήσουν. Τώρα για το ph που έθιξες, τα ψάρια έχουν την ικανότητα να προσαρμόζονται σε διαφορετικές συνθήκες. Μπορεί πχ μια Κιχλίδα απο την λίμνη Malawi να επιβιώσει σε ph:7 μπορεί να επιβιώσει και σε ph:9. Ποιό είναι όμως το ph εκείνο που θα κάνει το ψάρι να δείξει πλήρως τα χρώματά του και να βγάλει τις συμπεριφορές του;

Για τα χρωματα δεν ξερω.... παντως για το ph που θα το κανει να ζει καλα πιστευω οτι ειναι αυτο που ζει και μεγαλωσε.

Απο την άλλη ομως επιστημονικά λενε στο ph της λιμνης που ανηκει.

Αλλα στη λιμνη αυτη δεν εχει ζησει ποτε.... οποτε... δεν ξερω :P

Link to comment
Share on other sites

Νικο ετσι μπορουμε ολα τα ψαρια να τα εχουμε σε ph 7,5.Και δε μιλαω για αυτα που πιανονται αγρια.

Σιγα σιγα θα ετειναν ολα τα ενυδρεια προς το 7,5(ανεξαρτητου περιοχης),με τη λογικη οτι εκει εχουν συνηθισει να ζουν αρα μπορουμε(η ευκολη λυση).

Ομως δεν νομιζω οτι αλλαζει τοσο γρηγορα το dna καποιου ψαριου...... Πρεπει να περασουν καποιοι αιωνες :P

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Νικο ετσι μπορουμε ολα τα ψαρια να τα εχουμε σε ph 7,5.Και δε μιλαω για αυτα που πιανονται αγρια.

Σιγα σιγα θα ετειναν ολα τα ενυδρεια προς το 7,5(ανεξαρτητου περιοχης),με τη λογικη οτι εκει εχουν συνηθισει να ζουν αρα μπορουμε(η ευκολη λυση).

Ομως δεν νομιζω οτι αλλαζει τοσο γρηγορα το dna καποιου ψαριου...... Πρεπει να περασουν καποιοι αιωνες :P

Mα δεν εχει σχεση το dna.

Εχει σχεση με τα οργανα του.

Εγω παραθετω το ερωτημα και περιμενω εαν εχει καποιος την απαντηση να μου τη δωσει.

Αυτο δε σημαινει οτι αυτο κανω ή αυτο θα κανω... αλλωστε μην ξεχνας οτι εγω ειμαι απο 5,3-5,8 στο 1 ενυδρειο!!! :lmao:

Οπότε εξακολουθει η ερωτηση.

Ξαναλεω... μην ξεχναμε οτι εκει γεννηθηκαν και εκει μεγαλωσαν.. το ιδιο και οι γονεις τους.. στο 7,2-7,8...

Ειμαστε σιγουροι οτι το 8,5 θα τα κανει να νιωσουν καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...