Jump to content

Help γιατί θα καψω τον εγγεφαλο μου


chris z3

Recommended Posts

Παίδες ταλεπωρουμε καιρό τώρα.....

Θέλω καμία ιδέα ώστε όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος να κλείνει το κύκλωμα της υπερχειλησης γιατί το σάμπ μου είναι μικρό και θα πλημυρισω!!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο σάμπ και το θα το λειτουργώ μόνο και μόνο για να έχω εκεί τον θερμοστατη το σκιμμερ και λίγο cheato....

Παρακαλώ όσο ανόητο ένα τόσο μικρό σάμπ (8λιτρα)και αν ακούγεται να μη ποσταρετε κάτι αποτρεπτικο γιατί μιλάμε για πατέντα....και μου αρέσουν τα πειράματα....

Οποίος έχει διάθεση να βοηθήσει ας το κάνει....

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν γνωρίζω τον τρόπο σχεδιασμού που έκανες.. (φώτο ή σχέδιο θα βοηθούσε) και μιας που σου αρέσουν και τα πειράματα δες κατά πόσο μπορείς να προσαρμόσεις κάποιο φλοτέρ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ταλεπωρουμε καιρό τώρα.....

Θέλω καμία ιδέα ώστε όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος να κλείνει το κύκλωμα της υπερχειλησης γιατί το σάμπ μου είναι μικρό και θα πλημυρισω!!!!

Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για μεγαλύτερο σάμπ και το θα το λειτουργώ μόνο και μόνο για να έχω εκεί τον θερμοστατη το σκιμμερ και λίγο cheato....

Παρακαλώ όσο ανόητο ένα τόσο μικρό σάμπ (8λιτρα)και αν ακούγεται να μη ποσταρετε κάτι αποτρεπτικο γιατί μιλάμε για πατέντα....και μου αρέσουν τα πειράματα....

Οποίος έχει διάθεση να βοηθήσει ας το κάνει....

Ευχαριστώ!

Αν η υπερχειληση γινεται βαρυτικα τοτε θα πρεπει αναγκαστικα το sump σου να χωραει τα λιτρα που θα "κατεβασει" το κυριος ενυδρειο μεχρι να πεσει η σταθμη του νερου κατω απο την υπερχειληση.

Μετα βαζεις πχ ενα Tunze Water Level Alarm στο ιδιο επιπεδο για να κοβει το ρευμα στην αντλια επιστροφης.

Link to comment
Share on other sites

Αν η υπερχειληση γινεται βαρυτικα τοτε θα πρεπει αναγκαστικα το sump σου να χωραει τα λιτρα που θα "κατεβασει" το κυριος ενυδρειο μεχρι να πεσει η σταθμη του νερου κατω απο την υπερχειληση.

Μετα βαζεις πχ ενα Tunze Water Level Alarm στο ιδιο επιπεδο για να κοβει το ρευμα στην αντλια επιστροφης.

για δες την λυση μιας ηλεκτροβανας να ειναι ενργοπημενη με το ρευμα και οταν κοβεται να κλεινη ειναι η πιο σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ακόμα να το τελειώσω και θα σας το δείξω για να έχετε καλύτερη άποψη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεις να βαλεις μια ηλεκτροβανα (πλαστικη παντα) που θα κλεινει με το που θα πεφτει το ρευμα.

Θελεις μια Νormal close το οποιο σημαινει οτι θελει ρευμα για να μενει ανοιχτη και το που σταματαει η τροφοδοσια επιστρεφει στην κλειστη θεση.

Link to comment
Share on other sites

σήκωσε την υπερχείλιση σου (να στιμάρει 1-1,5cm)

και

σήκωσε τον σωλήνα επιστροφής (από σαμπ σε τανκ) σχεδόν στην επιφάνια της στάθμης (θα αναταράζει πολύ)

έτσι σε περίπτωση διακοπής το νερό που θα κατέβει στο σαμπ σου θα είναι 1,5cm του ενιδρύου σου....κάνε τους υπολογισμούς σου.

Καλή επιτυχία.... :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...